• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Vineyard moments

Dzseky

Kertész szaki
Sziasztok:)

Úgy gondoltam, mivel az akváriumom teljes mértékben átalakult, indítok neki egy új naplót. Az első berendezésről itt olvashattok: Nagy tanuló akváriumom | Magyar Akvakertész Fórum - Hungarian Aquascaping Community

Új nevet is kapott, amit az egyik kedves barátom adott neki, mikor még csak a szőlőtőkék voltak az akváriumban:) Igazából szeptember közepe óta működik az akvárium, csak voltak kisebb nehézségeim az indítással és egyéb dolgokkal kapcsolatban, ezért kezdek csak most írni a dologról. De mivel minden fontosabb lepésről van fényképem, ezért az elejétől le tudom írni az eseményeket. Előzetesnek egy mostani állapotkép:
21961451_a3d9a89f7fdae1d75b8cb99718fde945_l.jpg

A fényképezést még tanulom, és nincs is éppen nagy "rend" az akiban.... De hamarosan írok a részletekről is, ígérem.
Köszönöm, hogy megnézted!
 
Szia! Az előző akid is tetszett de ez a hard már sokkal jobb(y) Várom a részletes beszámolót és a képeket :)
 
Szóval akkor az elejéről. Már kb. egy éve tervezgetem az ártrendezést, csak közben suliba jártam munka mellett, majd nyár volt, sok kinti meló, és programok. Igazából még a karbantartásra sem nagyon volt időm (kedvem, energiám), pláne nem az átrendezésre. De szépen elkezdtem gyűjtögetni a dolgokat, rajzolgatni, meg ilyesmi. Ami biztos volt, hogy csak fát szeretnék használni. És nyáron megszüntettük az otthoni kiöregedett szőlőinket, le is stoppoltam a kiszedett darabokat, fólia alatt a melegben nagyon gyorsan kiszáradtak. Aztán igazából felpörögtek az események, megrendeltem a maradék hozzávalót, és neki kezdtem az átalakításnak. Mivel jelenleg másik akváriumom nem üzemel, ezért a halak, rákok miatt nem volt túl sok idő, szegények két hetet egy 30 literes vödörben töltöttek némi növény és egy kis vízforgató pumpa társaságában. De szerencsére mindenki jól viselte, majd a beköltözést is, egyetlen veszteségem egy kiugrott hal volt az eső nap, mielőtt lefedtem volna a vödröt:)
De akkor az adatok:
Akvárium: 140x35x40 cm (hagyományos üveg, csúsztatós tetős kialakítás, nem túl szép ragasztás, bombabiztos merevítés)
Világítás: Előtérben Odyssea T5 DUAL lámpa DP 120/140 2X54W 6500K és 20+15W 6500K hátul
Víz: RO + csapvíz, jelenleg karbonátkeménység és az összkeménység is 5nk. Neptun csepegtetős tesztel mérve. A vizet D&D RO vízlágyító készülék - 190 liter/nap csepegteti :)
Aljzat: JBL AquaBasis Plus növény táptalaj - 5 liter, Environment Aquarium Soil aljzat 9 liter, JBL Manado sok liter, hátul emelés lávakővel. Ezen kívül ADA Aqua Gravel, és némi apró bazaltzúzalék
Szűrés: A DIY topikban leírtak alapján saját készítésű, 160-as KPE csőből 75 centi magas henger. Benne krumplis zsák, lávakő, szivacsok, Seachem Purigen. És egy EHEIM Compact+ 3000 minipumpa forgatja a vizet.
CO2: Citromsav-szódabikarbóna, külföldről rendelt szettel, amin a csövezést lecseréltem GreenWorks-re.
Dekoráció: Sok szőlőtőke FBS-el rögzítve, hogy bírja a terhelést, matatást :whistle:
Növény lista: Hemianthus callitrichoides Cuba, Tropica Staurogyne repens, Micranthemum Sp. Monte Carlo, Vesicularia dubyana Christmas, Fissidens fontanus, Monosolenium tenerum, Riccardia chamedryfolia, Nymphoides sp. Taiwan, Blyxa Japonica, Pogostemon helferi, Alternanthera reineckii, Rotala rotundifolia, Bacopa australis, Echinodorus tenellus, Hydrocotyle Tripartita Japan, Vallisneria nana, Bolbitis heudelotii, Microsorum Pteropus Trident, Microsorum pteropus Narrow, és talán ennyi :)

Nem is gondoltam, hogy ilyen sok növényem van, pedig még tervezek bele néhány fajtát, de ezt majd később. A növények között vannak sajátok, GA-s növények, és a fórumtársaktól beszerzettek is, amit itt is szeretnék megköszönni mindenkinek :):D(y)

Az indításról, és minden másról is be fogok számolni, csak egyszerre sok leírni (lehet olvasni is:oops:). De közelebbi fotók:
21961435_931f3e8df0e549b4f49b7fcec57628e3_m.jpg

21961437_008a1d0557f1ea1efbdbe1da5be71c89_l.jpg

21961443_a74de58d1c9b21deb5e560405144591d_l.jpg

21961445_36ce34d77d5d6c7f287096b31af455ce_l.jpg

21961447_b38cb1ba4b07048ee1943ecf3d8ae0b2_l.jpg
 
Sziasztok!
Tudom, kicsit régen jelentkeztem:) de most pótolok kicsit. Az akvárium elég szépen fejlődött, néhány új növény is érkezett. Sajnos most csak telefonos fényképet tudok fel tölteni, ha kapok gépet, készítek rendes fényképeket is.
Addig is mesélek a szűrésről, mert az számomra elég tanulságos. Szóval nagy lelkesedést éreztem magamban, és úgy döntöttem, megpróbálkozom én is egy szűrő vödör készítésével. Egyik ismerősömnek volt otthon egy nem túl széles, de hosszú cső darabja, amit nekem ajándékozott a különleges cél érdekében. Kupakot is sikerült szereznem. Pár száz Ft-ért vettem néhány idomot, csövet és fúrtam faragtam, ragasztottam, még festetten is és sikerült is jól záró felül békazáras hengert össze szerelni. Amit első körben nem gondoltam át, az a pumpa helye, ezért az később a szűrő mellé került egy kis szekrényre. Nem igazán látszódott, mert pont a sarokba be tudtam tenni az akvárium és a szobabútor takarta. A pumpa 1500 l/órán üzemel. Kép a szűrőről:
21961441_d166008ec7d254ff749edde38cb048e1_s.jpg
Szóval nem túl szép, de takarásban volt, így nem zavart. Amit szerintem el rontottam az a csövezés, mert bemenő és kimenő ágnak 16/22-es csövet használtam. Ezzel nem is volt probléma eleinte. Az első takarítás zökkenőmentes volt. Kb december elején elkezdett levegőt köpködni. Először csak napi 1-2 alkalommal, ezért szét is kaptam a szűrőt, kitakarítottam újra a csöveket, átmostam a szivacsokat, csak a lávakövet nem bántottam. Kicsit javult a helyzet, de pár napon belül újra jelentkezett a probléma. El is határoztam magamban, hogy további kikísérletezgetés helyett venni fogok egy gyári külső szűrőt januárban. Ebben a tervemben segített az is, hogy karácsonyra kaptam egy vízlágyító készüléket (mivel nem tudták hogy én már megvettem, csak azt, hogy szeretnék) Ezért fel is dobtam eladóként a pumpát, és az RO-t, ha el viszi valaki, az árából veszek Tetra ex 1200-at majd januárban. Viszont december 30-án reggel megláttam egy hatalmas víztócsát a vödör mellett. Gondoltam nem probléma, a bemenő ág csatlakozásánál szivárgott szóval leállítottam a szűrőt, hogy megragasztom. Csak a maradék ragasztóm közben beszáradt a dobozába. Körbe jártam a helyi boltokat, rokonokat, szomszédot, természetesen senkinek nem volt otthon fbs, se más alkalmas ragasztó. Loctite 401-es pillanatragasztóval próbáltam, de ez már az újratöltés alatt csődöt mondott. Így ez a nap lett számomra a fekete kedd, most úgy áll a helyzet, hogy a vízpumpám forgatja a vizet az akváriumban, és 3 naponta cserélek vizet. Ez január közepéig sajnos így is marad, de próbálok optimistán állni a dologhoz, legalább most megtudom, mi történik megfelelő szűrés nélkül, és majd megosztom a tapasztalatokat. Eddig még semmi gondot nem láttam, az élővilág jól van, a víz is látszólag tiszta, csak a szokásos mulmosodás van, algám is csak az üvegen és a fényhez túl közel lévő fa ágon látszódik.
De a kép az akváriumról:
22210425_d7d0b679625fda768df2563ed29b3888_l.jpg

A növényke egy része nagyon szépen fejlődik, viszont pár növénnyel vannak gondjaim. Ami a legfurább, hogy pont azokkal, amikkel eddig soha, vagyis amiknek nem túl magas az igénye. Ilyen a pogo, a hydro sp. japán változata és a karácsony moha is. Mert bár nőnek, de a pogo inkább csak megnyúlik, és az alsó levelei hiánytüneteket mutatnak, a hydro szinte eltűnt, csak a szára van meg, néhány levél erőlködik rajta, az amin a legjobban meglepődtem, hogy a HC érzi a legjobban magát, rohamosan fejlődik, és szép is. Nem tudom, mi lehet a gond, mert bár a CO2 szintem nem éri el az optimálist (közép zöld az indikátorfolyadék), de az előző berendezésben a mostaninál rosszabb állapotok voltak, és ott is szépen fejlődtek. Az első 2 hónapban az átültetés miatti sokkra gyanakodtam, de most már arra sem foghatom a dolgot. Mindenesetre most a szűrés a legfontosabb, bízom benne, hogy addig a növények is ki tartanak. Tegnap jól meg is nyírtam és ritkítottam őket, hátha újra indulnának, le vágtam az egészségtelen leveleket. Ami viszont jó hír, hogy a csiga evő csigáim szaporodtak, 9 darabot meg tudtam számolni egyszerre, gondolom ennél csak több lehet. Sajnos posta csigám is van, de nem vészesen sok. A kis csiga:
22210497_25fa32abb390c23eb54e9c1188f5df70_xs.jpg

Szóval ilyen dolgok történtek az akvárium eddigi rövid életében. Bármilyen kérdést, észrevételt, ötletet szívesen fogadok.
 
Nagyon szép az akva remélem a szűrő gond megoldódik és nagy gratula hogy, megtudtad csinálni.(y) Vinilfix PVC ragaszóval kellett volna mindent ragasztani mert az fbs sajnos csak látszólag ragasztja a pvct.:)
 
Azzal volt ragasztva, csak a tömítés volt fbs. Illetve foltozni szerettem volna azzal, mert az lett volna itthon, ha nem szárad be:). Sajnos inkább az volt a gond, hogy a lenti bemenő ághoz csak kívülről fértem hozzá, mert a kupakot hamarabb beragasztottam, így belül csak épphogy volt ragasztó, és szerintem túl nagy volt a vákuum, plusz ahogy mozgattam a csöveket is takarításnál, egyszerűen nem bírta:) ha legközelebb bele fognék, akkor csak szélesebb PVC csővel csinálnám, legalább 25-30 centi, amihez kívül belül kényelmesen hozzá férek. Még lehet az lesz a vége, majd meglátom, hátha sikerül szereznem egy nagy átmérős cső darabot:) Egyébként nem nehéz meg csinálni, főleg ha tényleg előre tudja, mit akar az ember, másodszor már kicsit jobban meg tervezném. Viszont a gyári szűrő vonzóbb, mert megveszem, és lényegében csak be kell üzemelni, na meg nem kell aggódni a szoba eláztatása miatt:)
 
Sajnos a vinilfix ilyen, megveszed használod és mire újra kell tuti hogy, beszáradt. Nekem van gyári külső szűrőm de szeretnék csinálni egyet én is főleg hogy megvannak az alkatrészek csak össze kell állítani. Én 200-as szennyvíz csőből fogom csinálni.
 
Az enyém 180as, de 70 centi magas. Azért kellene a minimum 250-es, hogy ne kelljen ilyen magas, de több szűrő anyag mehessen bele, és a takarításnál is kisebb a macera.
 
Gondolkoztam már azon is, csak a PVC a merevsége miatt szimpatikusabb. Mert nézegetem a hordókat, és azoknak a fala "puha".
 
A vastag, merev falú PVC csövet én is inkább javasolom, mint a hordót, főleg ha hozzá tudsz jutni a végelzáró dugókhoz is.
Könnyebb dolgozni vele, jobb szerelvényezni.
Minél vastagabb, annál jobb és ha meg tudod oldani, akkor az akvárium tetejéig érjen fel, még ha elsőre irracionálisnak is tűnik.
Az aljára csinálsz egy jó nagy ülepítőt, akár a fele térfogatot is szemrebbenés nélkül "beáldozhatod", utána jöhet amid van, elég a végére tenni a spéci cuccokat meg a szivattyút. Arra figyelj, hogy a perlon utánra kerüljön egy szivacs (elég a 3 cm vastag) ami jó passzentosan illeszkedik, nehogy a perlon szálai útra keljenek és a szivattyú rotorja szedje össze.
Aztán amikor eltelik legalább egy év érdemi szűrőtisztítás nélkül, akkor marad a mosolygás:)
 
Back
Oldal tetejére