• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Visszateres az akvarisztikaba, 50L medium-tech

Kovetkezo projektnel okosabban kell neki allnom, kellenek garnelak es otok. Illetve egy magnes szelep is.
Hali!
Ha az oto-kat meg a garnélákat az alga csökkentése miatt vennéd, akkor szerintem ez nem egy jó irány. Azt tapasztaltam, hogy egyik sem csökkenti észrevehetően az alga mennyiségét. Legalábbis azokat a fajtákat, amit korábban felsoroltál, nem. Sőt fogalmam sincs, hogy az oto-k egyáltalán mit esznek? Csak azt látom, hogy olyan leveleket, akvárium üveget szívogatnak, amin egy csepp algát sem látok.
Az akváriumod nagyon szép, nagyon tetszik. (y)
A citromsavas CO2-dről írhatnál valamit. Érdekelne.
 
A citromsavas CO2-dről írhatnál valamit. Érdekelne.

Ebben a forumban is eleg sokat irnak rola, vettem a kulfoldi webpiacon egy szettet, ket 1 literes kolas uveg. Egyikben citromsav plusz viz masikban szodabikarbona es viz, ami jo benne hogy a rendszer mindig maganak adagolja a citromsavat hogy fenntartsa a mar meglevo nyomast. A nymoas 2-3 bar kozott van, annyi a hiba hogy magnes szelepem meg nincs igy nyitogatni kell minden nap, de elegge bevalt. Egy toltes kb 1,5-2 hetig eleg.
 
Wabi update: Alakul a wabi, a novenyek szepen eletre keltek, hozzak az uj leveleket, bar a napon tenyleg mintha megegtek volna a levelek szelei. Durva hogy az MC mennyivel erosebb lesz igy mint viz alatt. Tettem meg bele UG-t, az akvabol kikaptam azt a reszt amibe bele koltozott a cerna, ugysem tudtam volna kiszedni belole, csak igy meg az UG gyepem, szepen felvalt ugyhogy holnap lesz egy egy oras kuzedesem hogy vissza ultessem. Locsolas most sima akvarium viz pertmetezes naponta tobbszor. Abban remenykedem hogy az UG megmarad, es nagyon remenykedem hogy viragot is fog hozni mert nagyon szep tud lenni.

20170426v00lykj5l.jpe

Kozben jar az agyam hogy nyar utan milyen scapet epitsek, fas dzsungelset, vagy egy koveset. Ha valakinek van mindettovel tapasztalata leirhatna az elonyoket es hatranyokat. A dzsungeles tuti koltsegesebb hiszen eleg sok red moor kellene bele, nem tudom mennyira karbantarthato, es meddig lehet kezelni a novenyeket illetve a mulm mennire problema hiszen nehezebben takarithato. Kovesnel meg viszont kevesebb fajta noveny telepitheto, a kovek algasodni fognak. Kozben vadaszok egy opti white akvariumra, de itt ugye csak ADA t talaltam eddig, es hat a kisebb 60 cm es tank ara meg elviselheto, de ha ennel nagyobbat akarok venni azert az mar huzos. Tud valaki esetleg valami nagyobb gyartot aki meg gyart opti white tankot?

Ja igen ha meg nem emlitettem volna a Plattiknak annyira bejon a kornyezet hogy ismet boldog szulok lettek, es mostmar kb 10 db kis Platti uszkal a dzsindzsasban, kezdi a kolonia kinoni a teret. Lanyom imadja oket:) Mondjuk kozben egy szifo ugy gondolta hogy feladja es eltavozott, pedig szep volt szegenykem. Persze apa nem kozolte a lanyommal hogy tragedia tortent, eddig meg nem fedezte fel. Valamit kezdenem kell majd a Plattikkal, remelem a bolt ahova jarok atveszi oket.
 
Egy rovid update a tegnapi vizcsere utan. Az UG felidegelt mert keptelen voltam vissza ultetni, majdnem az egesz felszakadt, meg ugye a cerna is benne van, ugyhogy kiszedtem a felet suru szidkozodasok kozben, es megfogadtam hogy soha tobbe nem megyek a kozelebe ennek a novenynek. Helyere ment MC, egy reszen mar eleg suru volt ugyhogy atultettgettem darabokat oda, remelem befutja hamarosan az egeszet. A redmooron levo mohat alaposan megvagdostam, a maradek ket kis agra amin eddign emvolt moha felkotoztem. A ciperust is megvagdostam, igazabol tok szep noveny, csak mostmar eltakarja elegge a mogotte levo reineckii minit, amivel igzabol nem tudom mit kellene kezdenem mert ellege nagy mar a levele, es mar nem olyan szep mint reg. Lehet vissza vagdosom es elultetem a szarakat hatha kihajt. Kezd egy olyan erzes lenni rajtam hogy nem mnagyon tudom mar kontrolalni az akvariumot, illetve lehet unom is mar egy kicsit a kinezetet. A novenyek eleg nagyok, es hat meglatszik rajta hogy ez az elso akvariumom hosszu ido ota mert elegge rendezetlen es koncepciotlan. Nyar vegeig tuti marad, mert elutazunk hosszabb idore es kerdeses hogy mi marad belole 3-4 heti vizcsere nelkul.

Ja igen az gyulolt UG bol csinaltam egy kiserleti wabi kusat. Lattam eleg sok kepet a neten ahol mohaval egyutt tettek wabiba es elegge szepen elvannak, igazabol en is azt vettem eszre hogy az UG ha beul a mohaba hihetetlenul megtapad es egybol elkezdi noveszteni a csapjait. Ugyhogy bele tettem egy kis uvegedenybem eleg szep lett egyebkent, felesegemnek jobban is tetszik mint a masik wabi. Dedelgetettem almom hogy tala viragozni is fog az UG mert eleg szep viragai vannak. Lehet ha a Wabik beindulnak nyitok nekik egy uj naplot, mert azert azok hosszabb projekteknek tunnek jelenleg.
 
Na az tortent hogy vettem uj CO2 csovet ami folyton ledobta magarol a Co atomizerem, ugyhogy egy visszarakas kozben leejtettem es darabokra tort. Voltam ket boltban sehol sincs, csak egy nagy dymaxot talaltam de az meg tul nagy. Viszont talaltam egy durvan nagy boltot ahol minden van technikat illetoen. A bubi szamlalom is kalap ize, mert az meg folyton szivarog a menet mellett, azt is kifogom vagni a kukaba. Egyebkent majdnem elcsabultam es vettem egy doboz matrixot, meg egy vasat, mindketto csak nagy kiszerelesben volt, ha haza viszem asszony ki is vag vele:) Majd a kovetkezo akvarium inditasnal beujitok.

Ugyhogy par napig nem ketyeg a CO, lampa felet lekapcsoltam, hatha igy nem ol meg az alga.
 
Tegnap megvolt a vizcsere. Egesz heten Co nelkul ketyegett a tank ugye, fele vilagitassal. Ennek lett tobb negativ es egy pozitiv hozadeka.

Kezdjuk a negatuvokkal:

- A voros stemek, illetve a Alternanthera reineckii levelei elkezdtek foszlani, ezt mar csinaltak regen is mikor keves volt a feny, ugyhogy megnyirtam oket, illetve at lettek ultetve.
- Iszonyat mennyisegu mulm gyult ossze, nem tudom honnan, talan a rothado levelek, vagy lehet tul etettem, de kb 35 liter vizet csereltem az brutto 50 literbol es talajporszivozassal iszonyat retek viz jott le. Mondjuk mivel van 10db kis Plattim, mivel a szuleik szurke otven arnyalatat jatszanak folyamatosan kb 3 honapja, lehet ez is befolyasolja.
- A cerna alga elegge el lepett, igazabol itt van az a pont amikor mar zavar a jelenlete, es nem tudom hogy tudnek tole megszabadulni, mert palackos, szelepet Co m nem lesz nyar vegeig tuti, es ha az egyenetlen Co beoldas a gond akkor nem tudom hogy tudnam megoldani. Kezd az az erzesem lenni hogy ez az akva mar tul van a csucspontjan es innentol mar csak csunyabb tud lenni.

Pozitivum:

- Tegnapi forum, es net bongeszes kozben, (ugye probalom tagitani a tudatotam hogy a kovetkezo akvanal mar ne legyel ennyire tudatlak, es jol induljak neki) rajottem hogy amit en GDA alganak gondoltam az uvegen az igazabol BGA volt am a javabol. Sokat nem is foglalkzotam vele, de szepen terjedt, a viznek is szaga volt, mivel nem tudtam hogy ey BGA ezert nem foglakoztam vele. Viszont ugy ahogy volt eltunt, azt irjak mindenhol hogy nehez irtani, na most az en tapasztalatom az hogy vagy a Seachem Purigen segitett rajta, vagy a Co2 es feny megvonas egyuttes hatasa. Olvastam mar masnal is hogy a Co2 megvonas nala is ilyen eredmenyt hozott. Ugyhogy aki kuzd vele, tegyen egy probat. Kivancsi leszek hogy most hogy ujra megy a Co vissza koszon-e.

Co diffuzorom meg mindig nincs ez egesz varosban nem lehet kapni, es most egy 4 millio laksou varosrol beszeleunk, igaz es csak az egyik vegeben probalkoztam:) Ugyhogy vettem 450 Ft os lime tree levego porlasztot es ha a csonk tomitese jo lenne akkor egyebkent elegge bevalt volna mert nagyon szepen porlaszt, sokkal aprobbak a bubik mint a kicsi kinai uveg diffin. Annyi a baja hogy mivel fa ezert konnyen feluszik a tetejere, illetve hogy meglehetosen ronda. Most ezzel oldom a Co-t meglatjuk mire megyek vele. Alapvetoen a novenyeim szepek maradtak es novogettek is, kiveke az UG mert az tonkre ment, de nem is nagyon siratom szegenyt. Lehet azert lettek szepek mert a Excell duplan adagoltam ezekben az ihnseges idokben. Ami gond hogy a monte carlo gyepem koze ami kezd szep lenni, elegge beette magat a cerna alga es elcsunyitja kiszedni meg nem tudom hogyan tudnam hatekonyan.

Kepet teszek fel ha kicsit rendbe kapja magat a akva, mert most eleg szanalmas kepet fest.

Tervezem kozben a kovetkezo scapet, amit kicsit komolyabban akarok venni. Kezd bennem letisztulni hogy koves fast akarok, ilyen erdos scapet. Inditas vagy nyar vege, vagy jovo februar. Kerdes hogy lesz e koltozes illetve betudom e szerezni a technikai reszet.

Egy kerdes a szakikhoz. Egy surun ultetetett, suru scapeben hogy tudtok a mulmtol megszabadulni ugy hogy a novenyeket es a scapet ne nyomoritsatok meg?
 
Reg volt foto, tegnap lottem egyet, kicsit algas volt az uveg, es a cerna alga tovabbra is novekszik. Mondjuk a Co2 beoldasom nem a legjobb. Ja es telefonos kep.

1-jpg.31027
1.jpg
 
Jojjon a szokasos vizcsere utani bejegyzes. Ataltam a kethetente 50% os vizcserere, mert eleg jol beallt a viz minoseg es nem igenyel surubb cseret. Szep tiszta a vizem szaga sincs ket het utan sem. A cerna algaval meg mindig kuzdok, nem tudom legyozni, valoszinu hogy csak a szelep oldja meg a problemat. Mellesleg epitettem egy DIY diffit, amit egy forum tars tanacsolt. Ezuton is koszonom neki mert siman veri a kinai uveg diffit. Nagyon szep apro bubikat ad. Egy levagaoot 5 millis fecskendo es beletekert vatta korong a mnegoldas es nagyon jo. A durva az hogy ugy beallt az akva hogy a cernan kivul semmi mas algam nincs, talan ez koszonheto a Purigennek is. A vizem kristaly tiszta, az uvegen ket het utan minimalis az alga. Itt ott kicsit nyirogattam, viszont a novenyem egy resze sinylodik es nem tudom miert. Flourisht adagolok napi 2x 1 ml-t. Ez is mar emelt dozis, es nem tudom eldonteni hogy foszfat vagy kalium hiany van. A novenyeim levelei lyuakdnak es elfoszlanak, illetve a voros novenyeim nem vorosek hanem zoldek. Gondolom ez utobbi vas hiany lehet.

noveny baj.jpg

Szerintetek alljak az Brighty step 2 ra es Brigthy K ra vagy, vagy vegyek a flourish melle vasat es kaliumot?

A wabim szepen halad:

wabi.jpg

Az UG es moha kombo szepen alakul az UG nagyon jol erzni magat, a Reinicki viszont szenved es szarad. Kozben letre hoztam egy kis wabit amit arra hasznalok hogy a akksibol kiszedett novenyeket probalom emersesiteni mert van a fejemben egy szep igenyes wabi terv amit szeretnek mar bejaratott novenyekkel megvalositani.

Halaim jol vannak, viszont a Plattik nagyon erzik a tavaszi nyari pezsgest met megint elokerult a surubol kb 10 darab kis platti, lassan valamit kezdeni kell veluk, bar a szuro meg birja a megnott ammonia terhet.
 
A novenyeim levelei lyuakdnak es elfoszlanak, illetve a voros novenyeim nem vorosek hanem zoldek. Gondolom ez utobbi vas hiany lehet.
A vöröseknek valószínűleg kevés a fény (is), a többi hiánytünet pedig táp- és/vagy fényhiány miatt alakul ki.

Szerintetek alljak az Brighty step 2 ra es Brigthy K ra vagy, vagy vegyek a flourish melle vasat es kaliumot?
Többek között a fentiek miatt módosítottam tápozást. Korábban én is csak Flourish-t használtam, most adok mellé Green Aqua Macro-t. Eddig semmi negatív, de sok pozitívról sem tudok beszámolni, még csak 2 hete megy így. De talán már kezdenek szebben nőni a növények.
 
A vöröseknek valószínűleg kevés a fény (is), a többi hiánytünet pedig táp- és/vagy fényhiány miatt alakul ki.


Többek között a fentiek miatt módosítottam tápozást. Korábban én is csak Flourish-t használtam, most adok mellé Green Aqua Macro-t. Eddig semmi negatív, de sok pozitívról sem tudok beszámolni, még csak 2 hete megy így. De talán már kezdenek szebben nőni a növények.

Koszi a tanacsot. 42 Watt LED van az 50 liter folott ugyhogy a fenyt kizarnam elso korben. Sajnos en itt Green Aqua Macro nem tudok beszerezni, vag megveszem a Saechem kiegeszeto tapjait kulon, vagy raallok ADA tapozasra. Saechemben ez nem tetszik hogy minden tapanyagot kulon kulon kell megvenni, es sosem biztos hogy pont a jot veszem meg. Sztem egy vasra beruhazok, az az ADA tap melle is mehet majd.
 
Koszi a tanacsot. 42 Watt LED van az 50 liter folott ugyhogy a fenyt kizarnam elso korben. Sajnos en itt Green Aqua Macro nem tudok beszerezni, vag megveszem a Saechem kiegeszeto tapjait kulon, vagy raallok ADA tapozasra. Saechemben ez nem tetszik hogy minden tapanyagot kulon kulon kell megvenni, es sosem biztos hogy pont a jot veszem meg. Sztem egy vasra beruhazok, az az ADA tap melle is mehet majd.
Egyébként visszanézve a képeket, szerintem szépek a piros levelű növények. A Seachem ilyen, illetve low-techben elvileg elég lehet a flourish, ha van elég hal és eteted őket rendesen. A lyukacsosodásra kálium hiány tippem van (nálam is), és elvileg a káliumot a vízből szeretik felvenni a növények, ezért a gyökértáp nem elégséges megoldás. Vassal óvatosan, szereti az ecsetalga is.
 
Ez így nagyon kevés információ. Fényáramot kellene tudnunk (lumenben), hogy eldönthessük, elég-e. Gyári lámpa? Típusa ismert?

Van folotte 28W sajat epitesu LED ami ad 1700 Lument, plusz egy dymax 14W os ami szerintem adhat kb 1200 Lument. Osszesen kabe 2800-2900 Lumen van a 50 literre, es megy napi 7 oraban, plusz nalam kap egy kis napfenyt es kb napi 1 oraban. Elvileg high techben >40Lumen/ liter az eloiras, nalam igy 56 lumen van literenkent. Ezert nem gondolnam hogy ez lenne a gond.

A masik gondom hogy megneztem itt a tapokat es ADA Brighty K nincs csak Step 2 :( Nem tudom igy mi tevo legyek. Raadasul a Saechembol meg nincs kis uveges Kalium es Vas csak a nagy uveges.
 
Reg irtam. Ugy dontottem ezt a scapet elbontom augusztus elejen. 3 het szabi alatt ugyis kontrolatlanul elmenne minden iranyba az akksi, es nincs kedvem szenvedni vele megint. A heti vizcserenel kikerult a nagyobb szikla jobbrol es a red moor megfordult, igazabol csak atrendezgetem hogy ne legyen unalmas. A novenyekbe is probalok eletet lehelni, igazabol vennem kene kaliumot. De ugy dontottem az uj scapen ugyis atallok az ada tapozasra ugyhogy nem ruzahok be kulon Saechem Potassiumra. A mulmmal uigazabol nem tudtam mit kezdeni, nem tudom hogy masnal is begyulik ennyire ennyi ido utan, de voltak sarkok ahova nem fertem be es iszonyat mennyiseg begyult amikor kivettem a kovet. Lehet azert mert a novenyeim szenvedtek, talan picit tul etettem, de mindig probaltam ugyelni ra.

Rengeteget tanultam ebbol az akvariumbol, vegulis sikerult az algaimat lekuzdeni es csak egy maradt fenn, amit betudok a tul sok halnak, es a nem megfelelo co2 szintnek. Vegulis tobb mint 7 honap volt ezzel a scappel, ami csak egy szoba disznek indult, inkabb csak a lanyomnak akartam epiteni, de rajottem hogy kituno hobby ez nekem.

Kovetkezo scape mar a fejemben van, remelem sikerul a megfelelo koveket beszerzni hozza, egy fas koves megoldas lenne, skiccek mar keszultek. Technikaban annyi fejlodes lesz hogy beruhazok egy Co2 rendszerre. Akksi marad, januarban koltozok akkor ugyis kell egy uj scapet epitenem, es feltenem az ADA tankot hogy a koltozes alatt megserul ezert csak akkor cserelem le. kulonben is mindig kell valami uj hogy legyen mit kiprobalni:) Ahhoz keszul majd egy ugy lampa es butor is. Viszont az ido kapcsolomat meg kell relezni, mert nem birja a lampat kapcsolni es akkor a plusz teherrol amit a tekercs fog okozni nem is beszeltem meg. Szerencsere az elektronika am asik hobbym ugyhogy ez nem fog problemat okozni.

Hetvegen a halakat leadom a boltban, feltolom a Co2 szintet halak nelkul megakarom nezni hogy a novenyek hogy reagalnak ra. Par noveny at mentek az uj scapebe, Monte carlo peldaul eleg szep. Jobban fogok figyelni a noveny valasztasra es a hal valasztasra is. Szerintem inditok majd egy uj naplot juli vegen beteszem a scape tervet.

Tovabba szeretnem megkoszonni a sok segitseget amit kezdokent itt kaptam, rengeteget tanultam belole. Gondolom a kovetkezo scapenel is rengeteg kerdesem lesz:)
 
Back
Oldal tetejére