• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Dr Somkuti Jenő emlékére

A. Kavicsos

Legenda
Sziasztok!

Mint ahogy azt igértem, itt folytatom a botladozásaimat.

Az akvárium előélete és paraméterei itt találhatóak: viewtopic.php?f=24&t=1955 .

Változás:- a szavanna fa helyett 3db csavart fűz ág került be,
- növény fronton erősödött a Cryptocoryne jelenlét,
- kipróbáltam fekete és fehér háttérrel is.
- táptalaj Compo sana tóföld, natúr tőzeg 1-1 cm

Legközelebb teszek fel egy három centiméter széles fekete öntapadós fóliát a frontüveg felső szélére.

Sajnos az átrendezés kicsit elhúzódótt, így a fotózásra már nem jutott elég idő (bocsánat a minőség miatt)!

IMG_2624.JPG


IMG_2625.JPG


IMG_2629.JPG


IMG_2628.JPG


Várom az építő jellegű kritikákat!
 
Szia Nigro!

Nigro said:
A világosabb háttérrel nekem jobban tetszik.
A fűz biztos jó lesz?

Köszönöm a szavazatot!
Most még úgy áll, hogy majd egy hónap fekete, egy hónap fehér,
(egy L alakú szőnyeggel borított bútorlapon van az akvárium) be lehet rakni mindkettőt egymás mögé és havonta csere.

Holnap nézem meg Szabolcs majdnem meglepetés akváriumát, ott február óta van vízben az erdő, eddig nem volt gond.
Bár T.Tomival, Stevoval kibeszéltük, hogy nem túl stabil a fűz, " Szegény ember vízzel főz ".
 
Sziasztok!

Ma felhívott Klári néni (az akvárium tulajdonosa).
Tegnap nem nagyon volt otthon, így ma nézte meg először közelebbről.
Nagyon tetszik neki az újj elrendezés!
Teljesült a abbéli kívánsága is, hogy jobban látszódjanak a halak.
Rendesen csapatba rendeződve úszkálnak fel-alá.
Több garnélát is lát mint korábban!

Örülök neki!

Fűzről: viewtopic.php?f=23&t=1482
 
Sziasztok!

Ma vittem el Klári nénihez a méretre vágott dekor fóliákat.
Feltettem az akvárium felső részére 3cm széles fekete öntapadós fóliát, hogy a lámpa fénye ne látszódjon a merevítéseken.
Természetesen vittem fényképező gépet is.
Nagyon szépen beáltak a növények két hét alatt.
A szűrőt jól takarja a Najas minor.
A halak rajban úsznak.
Tehát minden a legnagyobb rendben!

A végeredmény - a fekete fólia maradt a nyerő, de mögötte ott a fehér, bármikor cserélhető!

Barna:
IMG


Fehér:
IMG


Fekete:
IMG


Néhány részlet:
IMG


IMG


IMG


IMG


IMG_2848.JPG


IMG_2849.JPG


IMG_2850.JPG
 
Köszönom stevo!

Régen nagyon tetszettek Hans Frey akvárium rajzai, sajnos más nem volt látvány tervként!
Kápolnási Béla - Halak és akváriumok című könyvében a 127. oldalon van az eggyik kedvencem ( biotópok, -lehet hogy nem Ő rajzolta csak hasonló stílusban készült).
Az ott látható képen vannak a gyökerek természet hűen rajzolva a víz alatti környezetbe.
Most ugrott be, hogy közel húsz éve mennyire szerettem volna valami hasonlót megalkotni!
Akkor ez álomszerűnek tűnt!

Úgy érzem végre sikerült (lassan érő típus vagyok :| )!
 
Sziasztok!

Öt hete rendeztem át Klári néni akváriumát.
Ma beugrottam vízet cserélni.
A halak jól érzik magukat.
A növények szépen dúsulnak, néhány levelet le kellett vágni.
Alga minimális pont, kevés ecset.
A lerersztett víz szép sárga volt.
Kimostam a vén szűrő szivacsát.

Csináltam pár képet:

IMG


IMG


IMG


IMG
 
Mivel a fórumnak az elsődleges célja egymás segítése, így segítőszándékkal a következő meglátásaim vannak:
-Ha tyűű, de klafa hatást szeretnél elérni, nagyon fontos az arányok megtartása. A vaskos, bumburnyák fák agyonütik ezt az arányt. Rögtön ráeszmél az ember, hogy jééé, ez csak ekkora? Kilóg a sorból.
Viszonylag kis termetű levéllel rendelkező növényeid vannak, e mellé kecses, vékonyabb, tekervényes fák dukálnak. Nem rég én is épp fákkal rendeztem be az akvát, ekkor jöttem csak rá mennyit számít 1-1 jól megválasztott fa mérete ill. a többihez viszonyuló arányok.
-Az akváriumra nézve nekem kuszának tűnik. Visszanézve pár éves akvárium fotóimat, szintén kuszák voltak, szóval nem vagy egyedül ezzel :) Gondolj bele, ha ezt az akváriumot dicsérték, egy letisztult, arányokban megtartott akváriumhoz mit szólnának? Az álluk felverné a padlót akkorát koppanna. A te szemedet is jobban gyönyörködteti majd.
Szóval nem rossz, de érdemes átgondolni a fentieket és efelé törekedni szépen lassan. Kívánok hozzá kellő kitartást :thumbup: (Ami belőlem olykor kivész :) )
 
Sziasztok!

Köszönöm a hozzászólásokat!

Igen Proci igazad van!
Ha megnézted az előzményeket látható a változás.
A vastag ág a 20 éves belső szűrőt takarja.
Az akvárium eleve elég szerencsétlen méretekkel bír (90x30x20)!
Sajnos az itthoni akváriumaim is minimál költségvetéssel készültek, készülnek!
Olcsó és megmaradt növénynek kusza a hatása!
A halak kevés Co2-t produkálnak a finom növényekhez ami ebbe a méretbe dukálna.
Igen látom a hibákat is (havonta egyszer), de Klári nénit és ismerőseit ez is lenyűgözi (elég kínos így is azt hallgatnom, hogy a megboldogult Jenő bácsiénál menyivel jobbat csináltam)!

Mivel elég friss a berendezés még van lehetőségem finomítani.

Mégegyszer köszönöm! Várom a további kritikákat!

A.ttila
 
Proci vitába kell szállnom veled, legalábbis jelen esetben nincs teljesen igazad. Szerintem nem csak azt nevezzük akvakertészetnek, amit itt legtöbben e címszó alatt művelünk, azaz akváriumban megformálni egy adott tájat. Pl. iwagumi esetén egy sziklás hegyvonulatot, stbstb. Ezeknél az akváriumoknál tényleg fontos, hogy " nagyobbnak tűnjön", máskülönben nehéz lenne belepaszírozni egy akiba egy hegyet.
Kavicsos akváriumai teljesen más kategóriába tartoznak. Én ebben az akváriumban tökéletesen viszont látok egy elképzelt víz alatti világot, pont a maga méretében. Egy ilyen akváriumnak nem kell letisztultnak lennie, egy folyó/tó mederben minden van, csak letisztultság nincs. Ez az akvárium a bele fektetett anyagiak, és idő tekintetében teljesen korrekt. :thumbup:
 
Szia tomdelonge!

Köszönöm az akvárium melletti kiállást!
Mindkettőtöknek igaza van!
Az a szép ebben a hobbiban, hogy nagyon sokfélét lehet csinálni akár egy stíluson belül is!
Az eredményt pedig mindenki másképp értékeli (akár csak egy festménynél)!

Természetesen nekem is vannak elképzeléseim letisztultabb összhatású akváriumokról, de most a dzsungeles berendezések tetszenek!
Sajnos a ráfordítható anyagiakkal és az idővel is szűkösen állok (Klári néni kb. 20kg-nyi akvarisztikai irodalommal váltotta meg az élethosszig tartó akvárium matatást, neki csak a vízet meg az áramot kell állnia - havi rendszerességű karbantartással ennél sokkal többet nem tudok kihozni az "edényből" ahogy Ő nevezi)!
Ennek ellenére meg van vele elégedve és én is élvezettel szemlélem a havi apró változásokat.
Mielött átrendeztem 10cm finom homok volt az aljzat, egy kőre növesztett 30cm szélesen elterülő Anubias tő és kétféle Cryptocoryne faj pár elcsökevényesedett itt-ott kinőtt hajtása "díszlett".
Egy 15cm-es Ancitrus, 1 Ferdén úszó lazac, 3db Vörös neon úszkált benne.

Jenő bácsi nagy természet kedvelő volt, fiatal korában egyszerre 25 akváriummal is foglalkozott, élete utolsó éveiben viszont már csak ezzel az eggyel, ezt is már vagy két éve nem tudta olyan mértékben rendben tartani ahogy azt szerette volna.

Viszont most Klári néni álltal egy nagyobb méretű, komolyabb mozgásteret megengedő akvárium átrendezésébe kezdhettem!
Ez már kicsit nagyobb:https://akvakertesz.hu/viewtopic.php?f=11&t=2214
Tudom hogy itt sem a méret a lényeg, de a csak 90x30-as felületet még a fényképezőgép széles kép funkciójával sem lehet igazándiból egyben befogni.

Szóval töretlen lelkesedéssel mártogatom kezeimet továbbra is a vízbe, s várom hozzászólásaitokat!

A.ttila
 
Sziasztok!

Karácsonyra Klári nénitől egy régi bélyeg albumot kaptam, rengeteg vizes témájú bélyeggel!
Van közöttük akváriumban tartott halakról is.
Sorozatok Európa minden tájáról (szomszédos országok, Itália, Spanyol-, Lengyel-, Török-, Görög-, Finn-, Német ország, Belgium, Bulgária, Gibraltar, Jersey, Monakó, San Marino, Málta és a Szu halas levéldísz értékpapírjai!

Ez úton is köszönöm!
A.ttila
 
Sziasztok!

Tegnap voltam vízet cserélni, szűrőt takarítani, majdnem csövet cserélni.


A növények nagyon bedúsultak, főleg a Najas ami az edény jobb harmadát teljesen benőtte.
Alga csak minimális.

Szóval csőcsere: 30W-os T8-as lámpával megy a világítás.
Gondoltam már két éve megy a cső, itt az ideje a cserének.
Kihúzom a végét a lámpának (Magyar gyártmány), kiveszem a régit, beteszem az újjat - semmi.
Tekergetem, újra ki-be, tekergetés, semmi.
Vissza a régi cső - semmi.

Ma itthon szétszedem hátha sikerül feltámasztanom!

Sajnos így fotó nincs az akváriumról!

A.ttila
 
Sziasztok!

Sikerült megcsinálni a lámpát, olyan rövidre volt vágva egy drót, hogy mikor széthúztam kicsúszott a csatlakoztatásból.
Így 5 perc alatt megcsináltam, legközelebbi csőcserénél viszont szét kell csavaroznom a borítást és akkor ez a probléma elkerül.

Csináltam képet is, de sajnos az ablak tükröződik!

IMG


IMG


IMG


A.ttila
 
Back
Oldal tetejére