• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

A kedvtelésből tartott állatok tartásáról és forgalmazásáról

oRphEus

VIP kertész
Legjobb napló
Sziasztok!

Korábban a chaten is volt róla szó, illetve az egyik régebbi AM-ben is írtak az akkor még csak tervezeti fázisban lévő, a kedvtelésből tartott állatokra vonatkozó jogszabályról. Időközben ez elkészült és a Magyar Közlöny 27. számában meg is jelent a Kormány 41/2010. (II. 26.) Korm. rendelete a kedvtelésből tartott állatok tartásáról és forgalmazásáról.

A kormányrendelet teljes szövege letölthető pl. innen: http://www.zug.hu/_letoltes/MK_10_027_4 ... lete_0.pdf

A kormányrendelet a kihirdetését követő 3. napon lépett hatályba, azonban bizonyos rendelkezések tekintetében a jogalkotó felkészülési időt tartott szükségesnek, így jelentős számú lényeges rendelkezés csak 2010. július 1-jétől hatályos. Fontos továbbá, hogy bizonyos, a magánháztartásokban már tartott állatokra nézve hosszabb felkészülési időt ad a jogszabály, így néhány rendelkezése e tekintetben csak 2012. december 31-étől alkalmazandó.

Az alábbiakban kiemeltem a minket akvaristákat talán jobban érintő és érdeklő rendelkezéseket:

A kedvtelésből tartott állatok tartására és az állatokkal való bánásmódra vonatkozó rendelkezések
(szerk: Az alábbi rendelkezések mind az állatkereskedésekre, mind az otthoni állattartásra vonatkoznak!)

14. § (…)
(2) A kedvtelésbõl tartott állatot úgy kell tartani, hogy az állat tartása lehetõvé tegye annak természetes viselkedését, ugyanakkor a környezõ lakóközösség kialakult élet- és szokásrendjét tartósan és szükségtelenül ne zavarja.
(3) A kedvtelésbõl tartott állatot és az állat tartási helyét az állat tartójának naponta legalább egy alkalommal ellenõrizni kell. Az állattartónak gondoskodnia kell arról, hogy az állatok tartási helyén a környezeti viszonyok megfeleljenek az állatok szükségleteinek. Állandó fényben vagy állandó sötétségben, valamint állandó zajban állatot tartani nem szabad.
(4) A kedvtelésbõl tartott állat tartási helyének olyan méretűnek kell lennie, hogy az állat fajára jellemzõ mozgási igényét ki tudja elégíteni.

(5) Tilos
(…)
d) gerinces állatot gömb alakú akváriumban tartani.

(8) A csoportosan tartott állatok esetében – hacsak az adott fajra vonatkozó tudományosan elfogadott ismeretekből más nem következik – a tartási helyet úgy kell kialakítani, hogy mindegyik egyed versengés és agresszió nélkül egy időben hozzáférjen az etető-, itató-, fürdő-, pihenő-, illetve búvóhelyhez.

(11) Az akváriumot, amelyben halat tartanak, üveglappal, hálóval vagy más arra alkalmas tárggyal kell lefedni, illetve az akvárium olyan mértékben tölthető fel vízzel, hogy a vízszint és az akvárium felső pereme közti távolság alkalmas legyen a hal kiugrásának megakadályozására.

15. § (1) Az állatokat úgy kell tartani, hogy ne veszélyeztethessék más állatok – kivéve a ragadozó állatok táplálására szánt élő egyedek –, illetve az ember biztonságát.
(2) Különböző fajhoz tartozó állatok csak akkor tarthatók együtt – az (1) bekezdésben leírtak figyelembe vételével –, ha az állatok egymás testi épségét nem veszélyeztetik, az együtt-tartás idegi megterhelést egyik fajhoz tartozó egyed számára sem okoz, továbbá ha minden egyed rendelkezik olyan tartózkodási hellyel, ahol zavarás nélkül nyugalomban táplálkozhat és pihenhet. Agresszív viselkedésű állatokat tilos más állatokkal együtt tartani.

16. § (1) A kedvtelésből tartott állatokkal kíméletesen kell bánni, azoknak szükségtelenül fájdalmat, szenvedést, illetve félelmet okozni nem szabad.
(2) A kedvtelésből tartott állat tartója köteles az állat életfeltételeinek kialakítása és a tartása során
a) az adott faj viselkedési és szociális igényeit is figyelembe venni,
b) az állatot a fajának (fajtájának), korának, fiziológiai állapotának és tartási céljának (használatának) megfelelően
olyan takarmánnyal ellátni, amely annak jólétét szolgálja.

18. § (1) Ez a rendelet – a (2) bekezdésben foglalt eltéréssel – a kihirdetését követő 3. napon lép hatályba.
(2) Az 1–17. §, a 19. §, 24–25. §, valamint az 1–3. számú melléklet 2010. július 1-jén lép hatályba.
(4) E rendelet hatályba lépésekor magánháztartásban már tartott állat vonatkozásában a 14. § (5) bekezdésének c) és d) pontjában foglalt rendelkezésnek 2012. december 31-ig kell megfelelni.


3. számú melléklet a 41/2010. (II. 26.) Korm. rendelethez

A kedvtelésből tartott állatok minimális elhelyezési feltételei az állatkereskedésben
(szerk: Az itt előírtak az állatkereskedésekre nézve állapítanak meg kötelezettséget.)

Amennyiben az elhelyezési feltétel függ az állat hosszától, akkor azt
a) teknõs esetében egyenes vonalban a páncél elejétõl a végéig,
b) más állat esetében annak testhosszában (az orrcsúcstól a farok végéig)
kell mérni.

B. Halak
1. A halakat életmódjuk szerint, tengeri, édesvízi, illetve brakkvízi akváriumi egységekben, recirkulációs vízrendszerekben kell elhelyezni, melynek elemei – technikai megoldás függvényében – a bemutatási célt szolgáló akvárium, a kiegyenlítõ tartály, a szûrõegység a keringtetõ szivattyúval és a csõrendszer.
2. A bemutatási célt szolgáló akvárium víztérfogata nem lehet kevesebb tengervizes akvárium esetén 100 liternél.
A bemutatási célt szolgáló akvárium térfogatának a teljes vízrendszer térfogatának legalább 70%-ának kell lennie.

3. Az egy-egy akváriumi egységben maximálisan elhelyezhetõ halmennyiséget az alábbiak szerint kell kiszámítani:
A bemutatási célt szolgáló akvárium (A) és a kiegyenlítõ tartály (B) literben számított térfogatának összegéhez hozzá kell adni a szûrõrendszer által elõállított tisztított víz literben számított mennyiségét [szûrõegység (C) és a csõrendszer (D) literben számított összes víztérfogata megszorozva a szûrõrendszer óránkénti forgatási rátájával (T) egyenlõ az összes literben számított hasznos víztérfogattal]. Az így kapott értéket el kell osztani a következõ táblázatban meghatározott 1 cm halra jutó víztömeg értékkel. Az eredmény a medencébe telepíthetõ halak összes testhosszát (L) adja cm-ben.

llatker_tbl_halak-1.jpg
 
Tanulságos! (Nem is offtopic)

FYI: egy 20 literes akváriumban ezek szerint 10 cm-nyi hal tehető be. Kétlem, hogy ezt a szabályt bárki betartaná itt a fórumon, a "halas akvarisztikát" művelők pedig még rosszabb helyzetben vannak.
 
(11) Az akváriumot, amelyben halat tartanak, üveglappal, hálóval vagy más arra alkalmas tárggyal kell lefedni, illetve az akvárium olyan mértékben tölthető fel vízzel, hogy a vízszint és az akvárium felső pereme közti távolság alkalmas legyen a hal kiugrásának megakadályozására.

Ez még fog kellemetlen perceket okozni nekünk...
 
Tudod hogy van ez... az nem baj ha az akváriumban pusztul el a hal csak ne azon kívül. Megint gratulálok a jogalkotóknak sikerült egy értelmetlen szabályt kreálniuk.
De ha holnap a hülyeségem miatt elpusztul az összes hal mert nem tartom karban, mert nincs elég oxigén, vagy túletetem az rendben van.
 
A hal nélküli 30 napos akvárium bejáratás (szűrő nitrifikáció beindítás) szükségességéről és a megfelelő hal-beszoktatás módszereiről nem is beszélve... Szerintem rengeteg hal pusztul el ammónia-mérgezésben világszerte.

Én mondjuk szándékosan nem említettem, hogy egy pontos szabály megfogalmazásához a növényes akváriumokban működő erős szűrés nagyobb mozgásteret biztosít... Nem várom el a jogalkotótól, hogy ezt tudja, vagy megfogalmazza...

Tény, hogy az akváriumi halaknak van egy minimális helyigénye. Ezért nem tartanék pl. 20 literesben neonhalat soha (javasolt minimális akváriumméret 50-60 liter, ha jól emlékszem és rajhal lévén minimum 6 db. szükséges belőle)
 
Nigro said:
(11) Az akváriumot, amelyben halat tartanak, üveglappal, hálóval vagy más arra alkalmas tárggyal kell lefedni, illetve az akvárium olyan mértékben tölthető fel vízzel, hogy a vízszint és az akvárium felső pereme közti távolság alkalmas legyen a hal kiugrásának megakadályozására.

Ez még fog kellemetlen perceket okozni nekünk...

Nem hiszem hogy becsengetnek minden házba és megnézik. Vízszint meg a perem vicces dolog, mert nekem régen a 45cm magas aki 40cm-ig volt feltöltve és ugrottak ki halak... És ha megijednek a gurámik szerintem a 10centit is átugorják simán... Szerintem mire nem lesz gömb aki sehol és normális körülmények között fognak emberek állatokat (kutya, macska, hal, rágcsáló, etc.) az szerintem vagy 10év... A legfontosabb tény leg az lenne hogy emberek ne tartsanak kedvtelésből állatot mert az olyan jó pofa!!! Sajnos van ilyen a környezetemben aki azért vett pókot, skorpiót, kígyót, halat mert "gizda"... Gőtés-bettás aki volt a legszebb amit életemben láttam :S:S:S
 
Egyel több ami miatt feljelenthetik az embert. -
Egyébként jó irányba tereli a dolgokat. +
 
keymaker said:
Tanulságos! (Nem is offtopic)
Igaz, át is mozgatom az általános beszélgetésekbe.


keymaker said:
FYI: egy 20 literes akváriumban ezek szerint 10 cm-nyi hal tehető be. Kétlem, hogy ezt a szabályt bárki betartaná itt a fórumon, a "halas akvarisztikát" művelők pedig még rosszabb helyzetben vannak.
Biztos? Nem vagyok nagy matekos, de mintha a fenti képlet a szűrő teljesítményét is figyelembe venné.


Nigro said:
(11) Az akváriumot, amelyben halat tartanak, üveglappal, hálóval vagy más arra alkalmas tárggyal kell lefedni, illetve az akvárium olyan mértékben tölthető fel vízzel, hogy a vízszint és az akvárium felső pereme közti távolság alkalmas legyen a hal kiugrásának megakadályozására.
Ez még fog kellemetlen perceket okozni nekünk...
Ugyan, csak megfelelő perspektívából kell szemlélni a dolgot; én a helyetekben júliusig feltölteném a GA raktárat ADA Üvegtető-tartó kampókkal! :mrgreen: ;)


viktorlantos said:
Tudod hogy van ez... az nem baj ha az akváriumban pusztul el a hal csak ne azon kívül. Megint gratulálok a jogalkotóknak sikerült egy értelmetlen szabályt kreálniuk.De ha holnap a hülyeségem miatt elpusztul az összes hal mert nem tartom karban, mert nincs elég oxigén, vagy túletetem az rendben van.
keymaker said:
A hal nélküli 30 napos akvárium bejáratás (szűrő nitrifikáció beindítás) szükségességéről és a megfelelő hal-beszoktatás módszereiről nem is beszélve... Szerintem rengeteg hal pusztul el ammónia-mérgezésben világszerte.
Azért azt vegyétek figyelembe, hogy ez egy kormányrendelet, ilyen formában nyilván nem lehet a végletekig menő részletességgel mindent szabályozni. Ahhoz egy külön végrehajtási rendelet kellene (miniszteri). Egyébként sztem az üveglapos szabálynak inkább az állatkereskedések esetében van létjogosultsága, viszont ott meg amúgy is így működik a dolog. Legalábbis a legtöbb helyen.


keymaker said:
Én mondjuk szándékosan nem említettem, hogy egy pontos szabály megfogalmazásához a növényes akváriumokban működő erős szűrés nagyobb mozgásteret biztosít... Nem várom el a jogalkotótól, hogy ezt tudja, vagy megfogalmazza...
Lásd feljebb, én úgy értelmezem a képletet, hogy igenis számol a szűrőteljesítménnyel. De javítsatok ki, ha tévedek.


Labirintkopoltyus said:
Nem hiszem hogy becsengetnek minden házba és megnézik.
Na igen, ez a másik dolog, az ellenőrizhetőség, illetve a kikényszeríthetőség. Állatkereskedések esetében még működhet a dolog, a rendelet írja is, hogy az MgSzH területi szerve hatósági ellenőrzéseket végez. Háztartások esetében nyilván nem lesz ilyen. Elvben a területileg illetékes jegyző lenne az elsőfokú hatáskörrel rendelkező szerv állatvédelmi ügyekben, de kétlem, hogy ennyire ráérnének a jegyzők, hogy a vízszintet ellenőrizzék. :)


Egyébként vicces dolgok is vannak ám a szövegben:

21. § (1) A kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételeirõl szóló 210/2009. (IX. 29.) Korm. rendelet 13. §-ának (1) bekezdése helyébe a következõ rendelkezés lép:
„(1) Automatából nem értékesíthetõ nemesfémbõl készült ékszer, díszmûáru és egyéb tárgy, szeszes ital, élõ állat, valamint szexuális termék.”
(Gondolom EU-s jogharmonizáció miatt került a szövegbe. :) )
 
Igazad van Orph, nem néztem meg figyelmesebben a képletet napközben... :oops:

Akkor ezek szerint pl. az én 20 literes akváriumomba

20 (akvárium) + 0 (kiegyenlítő) + [ 2 (szűrőtérfogat) + 0.3 (csövezés kb.) ) ] * 350 (LPH - legyünk pesszimisták...) / 2 = 412 cm.

( 20 + 0 + (2+0,3)*350 ) / 2 = 412 cm hal.

Ez mondjuk kalászhalból (4 cm) 100 darabot eredményezne!!! :shock:

Jól számolok???

(Ne feledjük, hogy általános "hüvelykujj szabályként" 5 cm hal engedhető meg 4.55 literenként tehát 22 cm halat tehetek be az akiba, ok esetleg picit többet a jó szűrő miatt, de nem nagyságrendekkel... Jelentem, a garnélákat nem számítva jeleleg 7 db kalászhal és 3 Oto van az akiban az összesen kb. 40 cm hal.)
 
Egy Eheim2073 szűrővel számolva 130 literes aksiba 130+(5x1050) per 2=5382 per 4cm hal= 1345 db jön ki...
A jogászokat nem akarom bántani de matekból mindig gyengék voltak :D
 
Azért ezeket az értékeket nem ilyen brutál technikával túlhajtott akikhoz találták ki. :)
 
oRphEus said:
Azért ezeket az értékeket nem ilyen brutál technikával túlhajtott akikhoz találták ki. :)
Hm? :roll: Akárhogyan találták ki, akkor sem tehetek 4 méternyi halat egy húsz literesbe, akárhogy hajtom. Valami nem OK, mester. :D
 
keymaker said:
oRphEus said:
Azért ezeket az értékeket nem ilyen brutál technikával túlhajtott akikhoz találták ki. :)
Hm? :roll: Akárhogyan találták ki, akkor sem tehetek 4 méternyi halat egy húsz literesbe, akárhogy hajtom. Valami nem OK, mester. :D
Azért kell az akváriumot lefedni, nehogy kilógjon a halak háta. :p
Teljesen mindegy, hogy brutál szűrő van vagy nincs, ha valamelyik gyári szetthez számolunk akkor is elképesztő eredményeket kapunk. Sz* a képlet.
 
Tomi said:
Teljesen mindegy, hogy brutál szűrő van vagy nincs, ha valamelyik gyári szetthez számolunk akkor is elképesztő eredményeket kapunk. Sz* a képlet.
Nem állítom, hogy jó a képlet, de ezt nem gyári szettekre vagy otthoni akváriumokra találták ki, ez a kisállatkereskedésekre vonatkozik. A legtöbb akvárium rendszerbe van kötve, így már igencsak más változókkal kell számolni. Vagy tévedek? Jó lenne tudni, hogy egy kereskedésben nagyjából mekkora egy adott akváriumméretre jutó szűrőtérfogat és átforgatás, már ha egyáltalán lehet erre egy átlagot mondani.
 
oRphEus said:
Nem állítom, hogy jó a képlet, de ezt nem gyári szettekre vagy otthoni akváriumokra találták ki, ez a kisállatkereskedésekre vonatkozik. A legtöbb akvárium rendszerbe van kötve, így már igencsak más változókkal kell számolni. Vagy tévedek? Jó lenne tudni, hogy egy kereskedésben nagyjából mekkora egy adott akváriumméretre jutó szűrőtérfogat és átforgatás, már ha egyáltalán lehet erre egy átlagot mondani.
Azokra a kis belsőszűrőkre gondolsz a max 50 literes akik sarkában....
 
Azt kell egyébként mondanom a boltok védelmében, hogy eddig gyakorlatilag bárhol vettem halat az itthon a megfelelő körülmények között tartva vígan és egészségesen megvolt hosszú ideig. Előfordulhat, hogy nem megfelelő körülmények között tartják a halakat, de tény, hogy maradandó egészségkárosodást általában nem okoznak a halaknak. Általában ! Legalábbis saját tapasztalat alapján. Egyébként sem logikus - gazdaságilag sem - a rossz körülmények között való tartás, hiszen a pusztuló halállomány által bevételtől esnek el.
 
Back
Oldal tetejére