• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Acer palmatum - Japán juhar

Ugyan még nem számítok rutinos japán juharosnak (talán @Etele kellene valami okosat írjon, mert Neki két csudiszép fája van:)), de annyit el tudok mondani, hogy már réges rég mutatnia kellene az életjeleket.
Ez nem valami jó hír Nektek, de az enyém azután, hogy szerencsére túlélte a mínusz huszon fokokat, már keményen hajt.
Már éppen mondtam a páromnak, Gyöngyinek, hogy még maximum egy hónap, de inkább két hét és ki kell alakítanom a végleges közeli formáját, mert így egy nagy bokor lesz belőle, nem pedig fa.
Épp kisütött a nap, megyek, csinálok képet is a kicsikémről;)

szerk: a mi japán juharunk így néz most ki:
DSCF4614.JPG
DSCF4615.JPG
 
Utoljára módosított:
Pecás jól mondja, legalább a rügyeknek már látszania kéne. Nálam a nagy már teljes pompájában díszeleg.
c0572b223b06f96b6f2316149660382d.jpg



Az én iPhone készülékemről küldve a Tapatalk segítségével
 
irigyellek titeket... pont tegnap voltam kertészetben, vagy tíz fajta japán juhart láttam, és bele is szerettem az egyik fajtába, de még távol járok a kertes háztól ahol nekem is lehetne, így kíváncsian várok minél több képet tőletek! (y)
Mindenki piros levelűt tart?
 
Mikor ültettétek? Elfagyni nem szokott, max az ágvégek azokat kb. bármikor le lehet csípni. Nekem már tele van levéllel mindegyik, igaz idősebb fák.

Locsolni kell mint állat, mert ez elvileg vízpart közeli növény. Simán mehet neki heti egyszer tápoldatos víz is vagy leszívott akva víz, én utóbbit szoktam.
 
Pecás jól mondja, legalább a rügyeknek már látszania kéne. Nálam a nagy már teljes pompájában díszeleg.
c0572b223b06f96b6f2316149660382d.jpg



Az én iPhone készülékemről küldve a Tapatalk segítségével

Oh de szép lett! Érdemes megnézni a topik első posztját. Ezzel indult :)

Ez a fa kb egyidős a GA-val :)

Nekem teraszon van kint. Az utóbbi évek után úgy döntöttem nem hozom be teleltetni, mert sokkal jobban megviseli a növényt mintha kint lenne. Bevált (y)
 
irigyellek titeket... pont tegnap voltam kertészetben, vagy tíz fajta japán juhart láttam, és bele is szerettem az egyik fajtába, de még távol járok a kertes háztól ahol nekem is lehetne, így kíváncsian várok minél több képet tőletek! (y)
Mindenki piros levelűt tart?
Zsolt, ha van teraszod, akkor egy nagyobb dézsában szerintem meg lehet kockáztatni.
A mienk abszolút napos déli oldalon van és be kell vallanom, volt, hogy szomjazott tavaly. Igaz, hogy ha van kis csapadék, akkor mosolyoghat, hisz' ott van, ahova az ereszcsatornából kifolyik a víz.
 
Zsolt, ha van teraszod, akkor egy nagyobb dézsában szerintem meg lehet kockáztatni.
A mienk abszolút napos déli oldalon van és be kell vallanom, volt, hogy szomjazott tavaly. Igaz, hogy ha van kis csapadék, akkor mosolyoghat, hisz' ott van, ahova az ereszcsatornából kifolyik a víz.
Be kell vallanom hogy pont arra jutottam, hogy egy kis cserjével indítok (na jó igazából magról szeretném nevelni) és idővel remélhetőleg lesz hova kiültetni.
Azért magról mert ami megtetszett csak 120k+ feletti árban és elég nagy méretben volt, magot meg találtam neten :)
 
Az imént fotóztam (a teljes előkertet le akarom mulcsozni, lépegető kövekkel, de most nem ilyen mély zsebem :D ):

33225210914_4b46d466a4_z.jpg2017-04-16_11-39-32 by Attila Szántó, on Flickr

Az elöl lévő egy acer palmatum diss. garnet, ez nem nagyon nő nagyobbra, őt javaslom erkélyre is nagyobb dézsába pl. De általában az összes szeldelt levelű változtat törpe marad.
A hátsó egy atroporpureum, na ez 4-5 méterig felmegy idővel. Őt csak kertbe. :)

Sajnálom hogy nincs egy kis tó a két juhar között, mert nyáron bizony szomjasak, pedig a 40 fokokban kétszer is locsolom naponta, és vastag mulcs van körülöttük hogy ne száradjon ki a földjük. Ja és a csöpögtetős öntözés 2x1 órát megy hajnalban és este... És csak délelőtt kapnak napot.

A téli ágvégi elfagyás nálam is van mindig, nem para. Ilyen:
34067645795_46bbf7e798_z.jpg2017-04-16_12-00-39 by Attila Szántó, on Flickr

A kötözött léc súlyozás, kicsit jobbra húzott a fa ágnövekedése, egy baloldali ágat lefelé kell növeszteni hogy arányos legyen majd a fácska.
A kicsi fa 3 éves, a nagy 4. Utóbbi a 4 év alatt kb. egy métert nőtt szóval nem egy sprinter. És az összes levelét később bontja ki, mint a garnet.

Sajnálom hogy az egyik nem sárga levelű mert az is bitag szép - de tavaly ültettem egy törzsre oltott tarka levelű japán füzet is előre, majd lefotózom, durván jól néz ki. :D

RE: ja és Zsolt, a mag felejtős, mire abból fácska lesz kétszer megőszülsz. :) Vegyél valami kisebb, olcsóbb fácskát. Meg ki lehet fogni jó vételeket: a szeldelt levelűt én a Bosnyák téri piacon fogtam, már pakolt a vándorárus, nézegettem, azt mondja 15-re tartotta de odaadja 8-ért mert nem akarja hazavinni Székesfehérvárra. 6000 volt nálam, odaadta ennyiért végül. :D
 
Utoljára módosított:
Pecás: szép kis fácska, de nehogy megnyírd, a japánok sem nagyon szokták. Ahogy nő, fokozatosan fa formájú lesz, az én nagyom is olyan volt mint a tiéd csak kicsit nagyobb aztán egészen kirúgta magát.

Na de amiért tulajdonképpen írtam ide: már legalább rügyeznie kellene a fának, ha nem mutat életjelet, az két dolog miatt lehet: ha ősszel ültettétek, nem volt ideje gyökerezni, és elfagyott, vagy pedig nem eredt meg a gyökere. Ha tavasszal, akkor detto lehet hogy nem gyökerezett meg rendesen - azért még ne vágjátok ki, talán magára talál. :) De sok jót nem jelent a rügyfakadás hiánya. Sok-sok vizet neki!
 
Sziasztok!

Köszönjük a gyors válaszokat (jó ilyen közösséghez tartozni!)!

Mikor ültettétek? Elfagyni nem szokott, max az ágvégek azokat kb. bármikor le lehet csípni. Nekem már tele van levéllel mindegyik, igaz idősebb fák.

Locsolni kell mint állat, mert ez elvileg vízpart közeli növény. Simán mehet neki heti egyszer tápoldatos víz is vagy leszívott akva víz, én utóbbit szoktam.

Tavaly nyár végén vettük, ültettük, a tómedertől bő egy méterre.
30 liter körüli dézsában volt.
A helyét a korábbi kertrendezés során kb. 1 méter mélyen átforgattuk, gyökér-, pajor mentesítettük.
Már ősszel kapott savanyító hatású táp granulátumot, amit két hete megismételtünk.
A tél folyamán kicsit tömörödött a talaj körülötte, ezért könnyebben elfolyik róla a víz (enyhén lejt), ezt mos egy kapával fellazítva orvosoltuk és csináltunk egy karimát is.

Akkor a napi locsolással próbálkozunk és reménykedünk (a kertünk legértékesebb darabja!)!

Köszönettel!

AmegA
 
Pecás: szép kis fácska, de nehogy megnyírd, a japánok sem nagyon szokták. Ahogy nő, fokozatosan fa formájú lesz, az én nagyom is olyan volt mint a tiéd csak kicsit nagyobb aztán egészen kirúgta magát.
A töve körül se igazítsam meg?
Bevallom az őszintét: szeretném, ha lenne egy kis törzse neki, mert alatta van más is. No majd megnézem, mit mutat nyár derekán. Addig a metszőollót másfele csattogtatom.
Vegyél valami kisebb, olcsóbb fácskát.
Hát én is addig szemeztem a drága nagyon szabdalt levelű fajtákkal, hogy végül ezt a símát vettem meg, szerintem valahol 1500 Ft körül lehetett az egyik hipermarket kertészetes polcán. (ha jól rémlik az A...i-ban)
 
Az imént fotóztam (a teljes előkertet le akarom mulcsozni, lépegető kövekkel, de most nem ilyen mély zsebem :D ):

View attachment 294902017-04-16_11-39-32 by Attila Szántó, on Flickr

Az elöl lévő egy acer palmatum diss. garnet, ez nem nagyon nő nagyobbra, őt javaslom erkélyre is nagyobb dézsába pl. De általában az összes szeldelt levelű változtat törpe marad.
A hátsó egy atroporpureum, na ez 4-5 méterig felmegy idővel. Őt csak kertbe. :)

Sajnálom hogy nincs egy kis tó a két juhar között, mert nyáron bizony szomjasak, pedig a 40 fokokban kétszer is locsolom naponta, és vastag mulcs van körülöttük hogy ne száradjon ki a földjük. Ja és a csöpögtetős öntözés 2x1 órát megy hajnalban és este... És csak délelőtt kapnak napot.

A téli ágvégi elfagyás nálam is van mindig, nem para. Ilyen:
View attachment 294912017-04-16_12-00-39 by Attila Szántó, on Flickr

A kötözött léc súlyozás, kicsit jobbra húzott a fa ágnövekedése, egy baloldali ágat lefelé kell növeszteni hogy arányos legyen majd a fácska.
A kicsi fa 3 éves, a nagy 4. Utóbbi a 4 év alatt kb. egy métert nőtt szóval nem egy sprinter. És az összes levelét később bontja ki, mint a garnet.

Sajnálom hogy az egyik nem sárga levelű mert az is bitag szép - de tavaly ültettem egy törzsre oltott tarka levelű japán füzet is előre, majd lefotózom, durván jól néz ki. :D

RE: ja és Zsolt, a mag felejtős, mire abból fácska lesz kétszer megőszülsz. :) Vegyél valami kisebb, olcsóbb fácskát. Meg ki lehet fogni jó vételeket: a szeldelt levelűt én a Bosnyák téri piacon fogtam, már pakolt a vándorárus, nézegettem, azt mondja 15-re tartotta de odaadja 8-ért mert nem akarja hazavinni Székesfehérvárra. 6000 volt nálam, odaadta ennyiért végül. :D
Majd kiderül mi lesz belőle. 7-8k-èrt volt sokféle szabdalt levelű ahol néztem, de az tetszett meg amelyik zöld levél piros széllel... Abból meg nem volt kici occò.
Van már itthon 20cm-es indiai mandulafa is magról nevelve, ezzel is megpróbálkozok [emoji16]

Tapatalkkal küldve az én Lenovo P1a42 eszközömről
 
Mandulafán én is gondolkoztam. De az nagyra nő, lakásba nem nyerő kint meg elfagy télen.
 
Mandulafán én is gondolkoztam. De az nagyra nő, lakásba nem nyerő kint meg elfagy télen.
Hát mivel elég kis cserépben van, ezért eddig nincs gond vele (mint a bonsai... ha nincs hova növeszteni a gyökereket nem tud túl nagyra nőni, de azért idén át fogom rakni eggyel nagyobb cserépbe).
 
Köszi!
Akár még mostanában is oké!


Az én iPhone készülékemről küldve a Tapatalk segítségével
 
Az Aldiban 5000Ft-ért vesztegetik most a japán juhar csemetéket, úgyhogy az épülő ház bejáratához vettem is kettőt. :)
Így nézett ki a felhozatal:
34003033472_410ff3a930_h.jpg2017.04.20 by Laci Sziládi, on Flickr

És végül őket vettem:
34119412946_28d77d988d_h.jpg2017.04.20 by Laci Sziládi, on Flickr

A piros ugyanaz, mint @Etele kollégánál a kisebbik, vagyis az acer palmatum 'garnet', a másik pedig acer palmatum 'katsura', ő elvileg a kisebb, pedig nem olyan szeldelt a levele, mint a 3m körülire növő garnetnek. A katsura 2m környékén megáll elvileg és narancssárgásak lesznek a levelei, vörös széllel.
Most a hideg miatt nem merem kirakni őket az udvarra, de ahogy enyhül kicsit, kikerülnek kintre valami védett helyre. Úgy tervezzük, hogy jó pár évig dézsában lesznek majd, és csak akkor kerülnek majd a kertbe, ha már nagyok lesznek.
 
Minél hamarabb ülteted ki őket a végleges helyükre, annál hamarabb megy a gyökerük olyan mélyre, hogy ha nagyobb szárazság van, kevésbé viseli meg őket. Meg dézsában lassabban nőnek mint kiültetve.
Csak mondom. :)

Lehet holnap egy katsurát beújítok, van még hely elöl. :)
 
Back
Oldal tetejére