• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Az újrakezdés

Hogyan tovább?

  • Talajcsere!

    Votes: 4 50.0%
  • Szűrő fejlesztés!

    Votes: 4 50.0%
  • Világítás fejlesztés!

    Votes: 0 0.0%
  • Maradhat ahogy van, jöhetnek a növények!

    Votes: 0 0.0%

  • Total voters
    8

Viktor

Főkertész
Üdv!

2010 -ben vásároltam az első akváriumomat és most ezt indítottam újra miután pótoltam az elméleti hiányosságaimat főleg a szűrés és takarítás tekintetében. Sajnos az akvárium nagyon lepusztult, a jobb oldali növényeket a sírból hoztam vissza -szó szerint!

Az akvárium a Juwel gyári megoldásaival üzemel, 60 literes és jelenleg az O2 diffúzoron keresztül érkezik a CO2, zselés/élesztős megoldással.

Érkezik a citromsavas, kerámia diffúzoros beoldás amitől azt várom, hogy egyenletes CO2 szintet tudok majd fenntartani, hosszabb távon, az O2 diffúzor megmarad az oxigén beoldására. Jelenleg lámpaoltás előtt szét kell húzni a csöveket.
Lehet, hogy a jelenelgi növényekhez nem is kéne CO2 de a szaporítás és továbbiak vásárlása folyamatban van!

Van még hová fejlődni az akváriumnak, ezt szeretném itt naplózni és mivel a tudásom és tapasztalatom kevés, várom az építő jellegű kritikákat!

1. Talaj: sóder kavics. Semmi egyéb. Ezt szeretném táptalajra és kisebb szemcseméretű, bazaltos talajra cserélni. Amúgy brutális gyökereket növesztenek a növények a talajban, illetve léggyökereket a szárakon. Nagyon nehéz és veszélyes lenne a csere, próbálok ezzel tovább menni.

2. Szűrés: kevés. Gyári megoldás de kevés, 4 részből áll a szűrő szett a szűrés irányának megfelelően:
a, vékony fehér szűrőréteg ami a fizikai szűrést végzi
b, aktív szén szűrő a kémiai szűrésért. Javasolták, hogy ne használjam mert a növénytápot megfogja. sajnos a helyére nem tudok mit tenni, elképzelésem szerint ritkábban fogom cserélni mint a gyári előírás -csak ne oldja vissza a megkötött anyagokat.
c, nitrát bontó szűrő. 2 hónapig "él". Kuka lesz és jön a helyére egy biológiai szűrő, megfelelő töltettel
d, "kék szivacs" biológiai szűrésre. 95 x 95 x 48 mm méretű szóval kicsi.

Szivattyú: Gyári ez is, kb 600l/h vízforgatási sebességgel. LAboratóriumi körülmények között, gondolom szűrők nélkül. Papíron az akvárium teljes térfogatának tízszeresét forgatja át óránként. Ez beállt szűrővel szerintem max 7-8x. Jöhetnek a javaslatok, dobjam ki ezt a belső szűrőt és vegyek helyette egy XYZ külsőt. :)

3. Világítás: Kevés. Gyári. Tetős. 15W + egy "reflektor" rajta. Azt írták, hogy 100% -kal növeli a világítást. Akkor 30W világításom van? Kétlem. Ide is várok javaslatokat, mibe ruházzak be. Illetve a sorrend is fontos, gondolom először a szűrőt kell upgrade -elnem.

4. Élőlények:
a, növények: passz, várom a megfejtéseket!
b, állatok:
-szivárványos guppi (5x)
-zöld neon (10x)
-páncélos harcsa (2x)
-törpe szívóharcsa (1x)
-nagy dög, ott a bokor alatt :) (1x)
-betolakodó csigák (ismeretlen)

Végül a kép az akváriumról:

42905909630_17ffcb4521_c.jpg
 
Találtam egy képet, majdnem 3 éves. Itt kezdtem elhanyagolni az akit. Ez az állapot rendszertelen vízcsere, csapvíz alatti szűrőtakarítás, növénytáp és CO2 NÉLKÜL.

43808135045_72a8282834_c.jpg

Ez pedig még egészen az elején, 2012 -ben, itt se kapott túl sok törődést, pláne nem szakszerűt!

30846577518_3084e23527_c.jpg

Itt pedig a teljes pusztulat...azok a kicsi csonkok lettek újraindítva!

42907425780_4265113789_c.jpg
 
Szia!

Én először a szűrést illetve a fényt upgradelném, ha magy szaki vagy akkor nagyon olcsón tudsz csinálni házilag valami nagyobb hatásfokú lámpát, valamint mindenképpen be kéne szerezned egy normális külső szűrőt.

Illetve mielőtt nekilátsz a fény témanak el kéne dönteni, h low vagy high akváriumot szeretnél.

Én ekkora akváriumnál nulla tapasztalattal nem foglalkoznék az élesztős co2 nél, nanoknál is csak nagy kompromisszumokkal működik.

Szerintem elsőre low techben gondolkozz, az is nagyon szép tud lenni és nem lehwt vele annyira eltévedni mint egy high techben full kezdőként.

Sajnos ezek a gyári szettek nem sokat érnek, mindenképp tuningolásra szorulnak.
 
Szia!

Én először a szűrést illetve a fényt upgradelném, ha magy szaki vagy akkor nagyon olcsón tudsz csinálni házilag valami nagyobb hatásfokú lámpát, valamint mindenképpen be kéne szerezned egy normális külső szűrőt.

Illetve mielőtt nekilátsz a fény témanak el kéne dönteni, h low vagy high akváriumot szeretnél.

Én ekkora akváriumnál nulla tapasztalattal nem foglalkoznék az élesztős co2 nél, nanoknál is csak nagy kompromisszumokkal működik.

Szerintem elsőre low techben gondolkozz, az is nagyon szép tud lenni és nem lehwt vele annyira eltévedni mint egy high techben full kezdőként.

Sajnos ezek a gyári szettek nem sokat érnek, mindenképp tuningolásra szorulnak.

Köszi és melyik külső szűrőt ajánlanád? A belsőt azt szereljem is le miután beállt a külső?

Szaki nem vagyok, bekötni be tudom meg összeszerelni de az armatúrát legyártani -ami igényesen is néz ki- már necces. Szóval valószínűleg marad a vásárlás. Mennyi W kéne ehez? Most 15W megy és 12 órát.

Mit értesz azalatt, hogy nagy kompromisszummal működik a CO2? Ekkora méretnél, ennyi állatnál, ennyi fénynél nincs rá szükség? Vagy több kockázatot rejt mint hasznot?
 
Azt h szükséged van e rá azt neked kell eldönteni, ha olyan növényeket szeretnél akkor kell ha nem akkor nem kell. A saját tapasztalatom az, hogy a diy co2 re minden nap rá kell nézni, időzíteni nem lehet. A palackokat sem nagyon lehet piszkálni.

Nem mondom h hasznalhatatlan, mert ez nem igaz, de nagyon kell klappolnia mindennek, hogy ne változtassa algatengerré az aksid.

Megfelelő belodás stb,stb.

Egyébként melyik co2 szettet rendelted, azt a 2 kupakost egy nyomásmérővel vagy amelyik egyben van?
 
Azt h szükséged van e rá azt neked kell eldönteni, ha olyan növényeket szeretnél akkor kell ha nem akkor nem kell. A saját tapasztalatom az, hogy a diy co2 re minden nap rá kell nézni, időzíteni nem lehet. A palackokat sem nagyon lehet piszkálni.

Nem mondom h hasznalhatatlan, mert ez nem igaz, de nagyon kell klappolnia mindennek, hogy ne változtassa algatengerré az aksid.

Megfelelő belodás stb,stb.

Egyébként melyik co2 szettet rendelted, azt a 2 kupakost egy nyomásmérővel vagy amelyik egyben van?

Igen ezt én is tapasztalom, hajnalban meló előtt jó pár percem elmegy, hogy jól induljon az akinak is a reggel :D Ezért szeretném a citromsavas rendszert beüzemelni az élesztős helyett.

A 2 palackos nyomásmérős tűszelepeset rendeltem illetve hozzá egy üveg/kerámia CO2 szettet.

Az egyik visszajelzés alapján a tűszelep gyorsan tönkremegy, nem is arra való, hogy napi szinten elzárjam/megnyissam. Tervezek egy elzáró csapot közbeiktatni, a csatlakozást bilinccsel megerősítem -2 bar az 2 bar.

Algatenger + CO2: Gondolom a víz kémia ugrálása miatt jön az alga, erre gondolsz. Amióta megy az élesztős "rendszer" valóban látok friss algát, inkább barnát az üvegen és pár pötty élénk zöldet a fehér köveken. A jövő héten hozzáadom biológiai töltetet és remélem a citromsavas is megjön!
 
Igen ezt én is tapasztalom, hajnalban meló előtt jó pár percem elmegy, hogy jól induljon az akinak is a reggel :D Ezért szeretném a citromsavas rendszert beüzemelni az élesztős helyett.

A 2 palackos nyomásmérős tűszelepeset rendeltem illetve hozzá egy üveg/kerámia CO2 szettet.

Az egyik visszajelzés alapján a tűszelep gyorsan tönkremegy, nem is arra való, hogy napi szinten elzárjam/megnyissam. Tervezek egy elzáró csapot közbeiktatni, a csatlakozást bilinccsel megerősítem -2 bar az 2 bar.

Algatenger + CO2: Gondolom a víz kémia ugrálása miatt jön az alga, erre gondolsz. Amióta megy az élesztős "rendszer" valóban látok friss algát, inkább barnát az üvegen és pár pötty élénk zöldet a fehér köveken. A jövő héten hozzáadom biológiai töltetet és remélem a citromsavas is megjön!
A barna alga a kevés fény miatt van, meg azért mert az aljazotod valószínűleg szilikátos.

A citromsavas co2-t nem szabad mágnesszeleppel nyitni zárni, mert a reakció akkor is folytatódik ha elzárod és amikor másnap kinyílik a szelep a megnövekedett nyomás miatt már nem az lesz a bubiszám amennyit tegnap beallítottál, hanem több. Ez a legrosszabb, ha ingadozik a co2 szint sűrűn akkor borítékolható, hogy amerre a víz viszi ott valamilyen alga meg fog jelenni. És itt a baj a szűrőddel, hogy valószínűleg azzal ami jelenleg van nem tudsz egyenletes áramlást biztosítani és így tovább.. sokkal jobban jársz egyébként ha folyamatosan pöfög a co2, csak mondjuk 3bubi/sec sebeséggel.

Egyébként reaktorban gondolkozz szerintem ne diffúzorban. De mondom én azt javaslom, hogy először a szűrést, a fényt meg a többi technikát rakd rendbe, döntsd el, hogy mit szeretnél a co2 vel meg ráérsz akkor foglalkozni, ha minden egyéb rendben van.[emoji41]
 
A barna alga a kevés fény miatt van, meg azért mert az aljazotod valószínűleg szilikátos.

A citromsavas co2-t nem szabad mágnesszeleppel nyitni zárni, mert a reakció akkor is folytatódik ha elzárod és amikor másnap kinyílik a szelep a megnövekedett nyomás miatt már nem az lesz a bubiszám amennyit tegnap beallítottál, hanem több. Ez a legrosszabb, ha ingadozik a co2 szint sűrűn akkor borítékolható, hogy amerre a víz viszi ott valamilyen alga meg fog jelenni. És itt a baj a szűrőddel, hogy valószínűleg azzal ami jelenleg van nem tudsz egyenletes áramlást biztosítani és így tovább.. sokkal jobban jársz egyébként ha folyamatosan pöfög a co2, csak mondjuk 3bubi/sec sebeséggel.

Egyébként reaktorban gondolkozz szerintem ne diffúzorban. De mondom én azt javaslom, hogy először a szűrést, a fényt meg a többi technikát rakd rendbe, döntsd el, hogy mit szeretnél a co2 vel meg ráérsz akkor foglalkozni, ha minden egyéb rendben van.[emoji41]

Köszi nagyon hasznos amit írsz!

hmm, a mágnesszelepes zárással nem értek egyet mert a tűszelep után zár, tehát hiába lesz 3 bar a nyomás a palackban, a tűszelep ugyan annyi gázt enged át, a mágnesszelep pedig utána van.

Melyik külső szűrőt ajánlanád? Az alapokkal tisztában vagyok de márkát/típust nem tudok választani. A belsőt ebben az esetben kukázzam?

Hát fényt? Sok növényt szeretnék!

Szerk.: Ilyen reaktorra gondolsz? Erről (Atomizer) sok jót olvastam, szinte CO2 ködöt csinál!
 
Az igaz, hogy a tűszelep ugyan abban az állásban van amiben hagytad, csak mivel a nyomás nagyobb és nincs ami leszabályozza ezért több gázt enged ki. Ráadásul ha elzárod egy mágnesszeleppel akkor csak fokozod a reakciót mert ahogy a b palackban nő a nyomás folyamatosan préseli át a citromsavat az a palackból ami nyitott esetben jó, mert ki tud egyenlítődni, hiszen szökik a gáz az akvába, de zárt esetben csak termelődik.

Én arról tudok nyilatkozni, hogy szerintem az atman külsők jók én csak olyat használtam, itt nagyon dícsérik az eheimeket, tetrákat meg ilyesmiket. Itt a pénztárcád fogja megszabni elsősorban, hogy milyen lesz, érdemes egyébként túlméretezni. Túlszűrt akvárium nincs. A belsőt azt benne lehet hagyni ha nem csinál tornádót, de szerintem egy jó külső szűrő mellett felesleges.
 
Egyébként nem írtad, hogy milyen vizet használsz. Lágyítod vagy csapvíz? Érdemes lenne rámérni a vízparaméterekre valamilyen csepteszttel, legalább a keménységre, illetve, hogy nem e szikes a vized, látom pestről írsz itt hárdkór kemény a víz.

Az az olcsó cseppteszt is megteszi, legalább kapsz valamilyen támpontot erről.
 
Köszi nagyon hasznos amit írsz!

hmm, a mágnesszelepes zárással nem értek egyet mert a tűszelep után zár, tehát hiába lesz 3 bar a nyomás a palackban, a tűszelep ugyan annyi gázt enged át, a mágnesszelep pedig utána van.

Melyik külső szűrőt ajánlanád? Az alapokkal tisztában vagyok de márkát/típust nem tudok választani. A belsőt ebben az esetben kukázzam?

Hát fényt? Sok növényt szeretnék!

Szerk.: Ilyen reaktorra gondolsz? Erről (Atomizer) sok jót olvastam, szinte CO2 ködöt csinál!
Nem tudom megnyitni ezeket a linkeket, mert itt moderálva vannak, inkább képet mutass.
 
Nem tudom megnyitni ezeket a linkeket, mert itt moderálva vannak, inkább képet mutass.

Bocsi, el is felejtettem, hogy itt tiltva vannak ezek a linkek, alul a kép:

44002616234_8dc3b22373_c.jpg
"Egyébként nem írtad, hogy milyen vizet használsz. Lágyítod vagy csapvíz? Érdemes lenne rámérni a vízparaméterekre valamilyen csepteszttel, legalább a keménységre, illetve, hogy nem e szikes a vized, látom pestről írsz itt hárdkór kemény a víz.

Az az olcsó cseppteszt is megteszi, legalább kapsz valamilyen támpontot erről."

Csapvíz, minimum 12 órát szellőztetve plusz Tetra vízkezelő. Utántöltés esetén (hűtve van és így brutál párolog) nincs szellőztetés de van vízkezelés.

Igaz, marad a tűszelep állítgatás...

Lámpának ezt néztem ki, elég a 36W? Elég combos az ára :|

Külső szűrűből pedig választok valamit a Green Aqua ajánlási táblázata alapján.
 
Ezzel a lámpával 0,5w/liter lesz w/liter arány, így csak igénytelenebb növények jöhetnek szóba, amik amúgy is elvannak co2 nélkül.

Ez a parafa cucc nem biztos, hogy jó megoldás, a lényeg a széndioxid minél jobb elosztása az akváriumba. Ez nem biztos, hogy elég finomra porlasztja a co2-öt.
 
Ezzel a lámpával 0,5w/liter lesz w/liter arány, így csak igénytelenebb növények jöhetnek szóba, amik amúgy is elvannak co2 nélkül.

Ez a parafa cucc nem biztos, hogy jó megoldás, a lényeg a széndioxid minél jobb elosztása az akváriumba. Ez nem biztos, hogy elég finomra porlasztja a co2-öt.

A többi vagy baromi drága (20k+) vagy nem megfelelő színhőmérsékletű fénycsővel adják, pl ezt simán megvenném de félek a 12 000K -től:

2 x 24W T5 / 55 cm fénycső Super Sun 12000K

0,8W/l lenne így a teljesítmény, jöhetnének az igényesebb növények :)
 
Töröm a fejem mi legyen a következő lépés. Ha tudok szerezni egy másik akváriumot, oda átköltöztetem a halakat amíg kicserélem a talajt és beáll a rendszer.

Bizonytalan vagyok mert a növények nőnek mint a gomba, most úgy érzem nem szükséges se a világítás se a talaj fejlesztése.
Tápgolyót adjak bármelyik ültetett növénynek? Brutál gyökeret növesztenek, ez csak a megkapaszkodáshoz szükséges vagy ezek vesznek fel tápanyagot gyökéren keresztül is?
https://www.greenaqua.hu/hu/jbl-7-13-kugeln-novenytap.html

A szűrőt viszont mindenképp kell fejlesztenem, rövid távon veszek egy biológiai törltetű szűrőt így 2 fajta biológiai "szivacs" is lesz az akváriumban.

Külső szűrővel az a bajom, hogy maximum az akvárium mögé tudom elhelyezni, mindenképp az aki alá kéne?

Végül amit észrevettem, hogy a talajban sűrű barnás bomlásanyag van (csak akkor látszik amikor porszívózóm a talajt, ekkor látszódik a vízáramban) amit a talajtisztítás közben tudok eltávolítani. El kell ezt távolítani? Jó az ha cirka 2 hetente mozgatom a talajt, hogy kiszívjam ezt a "mérgező" üledéket? Megölöm ilyenkor a bacikat? Elég lenne a talaj közelében porszívózni?
 
Sziasztok. Jöttem én is kéretlen tanácsokat osztani :)
Elmondom, én hogyan - és hogy hogyan nem - csinálnám a v2 (v3?) akvárium fejlesztést, mert látom a szándék már megvan:
A technikai fejlesztéseket elméletben (bevásárlólistával), vagy apránkénti beszerzéssel, de be nem üzemeléssel hajtanám végre. Míg összeszeded a cuccokat, közben is egyre több dologgal fogsz találkozni/olvasni és változni fog a fejben kialakított összkép a felszerelést illetően (is). A listát könnyű átírni, vagy a fiókban sorakozó használatlan cuccokat is lecserélni, de ha valami beüzemelésre került már, arra másnak is kevésbé lesz már igénye, meg nehezebb lélekben is elszakadni tőle, így szépen megtanulsz majd "kényszerből" vele élni. Nem beszélve arról, hogy a folyamatosan változó felszereltség mellett marha nehéz egyensúlyt teremteni a víz biológiájában. Először CO2, majd talajcsere, változó szűrés, stb ? Ez még egy profinak is okozhatna gondot. Hogy lehetne így megtanulni bármit is? Mire belövöd a CO2-t és érteni véled a működést, jön egy talajcsere, ami megint felborít mindent és mehet a kukába a megszerzett tapasztalat.
Szóval én szépen kialakítanám a pontos rendszert, hogy mikre van szükségem, majd csinálnék egy új restartot, immáron a teljes! új felszereléssel. Új talajjal, CO2-vel, erősebb szűréssel. A dekorok és növények mennyiségét elnézve az egész nem tarthat pár óránál tovább (azért itt mégsem egy összefüggő gyepet kell felszántani). Nem viccelek, én is 3 óra alatt csináltam restartot ITT és ebben üvegkifolyók pucolása, moharagasztás/kötözés, parvula ültetés stb is benne volt.
Valószínűleg a teljes felszerelés minden elemével sem leszel teljesen elégedett majd, de azért nem ugyanaz egy működő akváriumban kicserélni egy CO2 diffúzort mondjuk, mint a teljes alzatot :) Ha bolygatni akarod a rendszert, akkor inkább csinálj egy egyszeri nagy és átgondolt bolygatást, mint folyamatos apró toldozgatás/foltozgatásokat.
Ez csak az én véleményem, természetesen nem kötelező megfogadni, de remélem átgondolod, jó szándék vezérel. Így, vagy úgy, mindenféleképpen sok sikert a további fejlesztéshez (y)

Ez tuti Manten kő?
Hirtelen nekem seiryunak tűnik, de lehet tévedek...
Szerintem is Seiryu. Talán azért keverte Viktor, mert sok helyen a Seiryut Gray Mountain-nek (vagy Mantennek) árulják.
 
Back
Oldal tetejére