• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Between rocks

Szia Tomi, sajnálom hogy csak most találtam rá a naplóidra, igazán szép munkák! Végigolvastam az utóbbi kettőt és felmerült bennem néhány kérdés, ha van rá időd szívesen vennék egy kis segítséget.

Újraindításkor simán újrahasználtad az Amazonia talajt, új adaggal lefedve?

Összességében mi a tapasztalatod az ADA illetve az APT Zero és Complete tápokkal? Mennyire voltál velük megelégedve? Ha jól értettem a Complete már egyáltalán nem akart működni a végén, vagy nem ehhez köthető az algaprobléma szerinted?
 
Szia Tomi, sajnálom hogy csak most találtam rá a naplóidra, igazán szép munkák! Végigolvastam az utóbbi kettőt és felmerült bennem néhány kérdés, ha van rá időd szívesen vennék egy kis segítséget.

Újraindításkor simán újrahasználtad az Amazonia talajt, új adaggal lefedve?

Összességében mi a tapasztalatod az ADA illetve az APT Zero és Complete tápokkal? Mennyire voltál velük megelégedve? Ha jól értettem a Complete már egyáltalán nem akart működni a végén, vagy nem ehhez köthető az algaprobléma szerinted?

Helló.

Köszönöm a megtisztelő szavakat, ki sem érdemlem :D Csak lelkes amatőrként űztem a hobbit, próbáltam beleadni mindent és rengeteget tanultam az itt lévőktől :)
Természetesen válaszolok bármire ami felmerül bárkinél is a naplóim által, amire csak tudok :)

Minden újraindításnál teljesen új talajt használtam, a régi talajt kidobtam, még emelésnek sem használtam soha, ezzel nem akartam kísérletezni én. Próbáltam a dennerle talaját, a tropica és az amazonia mindkét verzióját. Dennerle és az első generációs amazonia talajok nagyon bejöttek. Azokban a növények teljesen másképp fejlődtek mint a Tropica és az amazonia 2-es verziójában. Sokkal élettelibbek, fejlődőképesebbek voltak ugyanazzal a növénytáppal azonos adagolás mellett, szóval nagy szerepe volt a talajban ennek.
A tápozást illetőleg tápoztam sok mindennel. GA tápokkal kezdtem, aztán ADA és utána jött az APT. GA táp nekem nem jött be, nem tudtam kezelni :D
ADA tápozás beton stabil, gyönyörű szép akváriumot lehet vele varázsolni, de ezt biztosan olvastad a naplóimban is, többször említést tettem róla. És nem vagyok beépített promoter meg semmi :D saját tapasztalat és vélemény alapján ki merem ezt jelenteni.
APT tápokkal kapcsolatosan pedig vegyesek az érzéseim. A complete tápról nem alkotnék véleményt mert azt már csak az utolsó időszakban használtam amikor már minden káoszos volt :D A zero pedig furcsa táp volt. Próbáltam több féle mennyiségben adagolni, hogy milyen változással van a növényzetre. Az egyszer nagyon biztos hogy iszonyat vékony táp. Ha sok fajta növény van az akváriumban, különböző igényekkel, akkor iszonyat nehéz belőni szerintem a tápozási mennyiséget. nekem valamelyik növényem mindig szenvedett. Elkezdtem többet adagolni akkor meg jött az alga egyből, Szóval a komponensek az én növényválasztásomra úgy gyanítom hogy rosszul voltak benne. Természetesen ez minden akváriumban más és más, ezért csak és kizárólag a saját nevemben és berendezésemben mondom. :)
Az algaproblémát pedig nem tudom hova kötni. Több fajta elméletem is van, de mivel egyiket sem tudtam bizonyítani és szimulálni sem a végén már, így elengedtem a kutakodást és inkább bontottam a berendezést.
 
Kedves Követők. :)

Nem bírok a véremmel, nagyon csábítanak az akváriumok és a szép berendezések akárhányszor megnézek egy GA videót, itt a fórumon is van néhány amit követek és iszonyatosan tetszenek is.
Szeretnék néhány kérdést feltenni Nektek ezzel kapcsolatosan egy esetleges visszatérés gondolatával.
A jelenlegi méret amit itt ebben a naplóban is vittem, nem szeretném megtartani, mindenképpen a kisebb méret felé tendálok, csak hogy kielégítse a vágyaimat. Kisebb méret = kisebb költségek tápozásban, energiában, vízmennyiségben és berendezni is olcsóbb.

Na most, mivel iszonyatosan sok cuccom van felhalmozódva, így rengeteg mindent szeretnék használni, köztük a szűrőt is.

A szűrő egy eheim 2273 1050l/h. Mi a legkisebb méret amiben használni lehetne ezt a szűrőt hogy ne kelljen újba fektessek? Ehhez megvan mindenem, új rotorok, szivacsok, full matrix, Seachem Purigen, minden. Hibátlan állapotú.
Akvárium méretben én max 45cm hosszúságban gondolkodom és olyan 30x30 mélység magasság. Szóval valahol 45x30x30, ezek olyan megközelítőleg valahol 35-40 liter körül mozognak. Jó lenne ehhez a szűrő? Folytani kéne az biztos, de lehetséges ennyire? esetleg a csövezését is vissza szűkíteni a 16/22-ről 12/16-ra?

Második kérdésem a lámpa. Mivel abból is új kéne és high-tech akvárium lenne ezért ebben is nagyon gondolkodom hogy milyen kéne. Chihiros WRGB II SLIM 45 cm-es változata mennyire ajánlott termék? Kinézetre tetszik, színspektrum, stb... okés lehet?

A jebao tápadagoló is maradna, ahhoz a kevés táphoz ami naponta kéne tökéletesen megfelelő.

Co2-hoz van aquario mini diffuzorom, a jelenlegi reaktor kimaradna a körből, gondolom ezekhez a kis méretekhez felesleges lenne ahhoz a pár bubihoz percenként, vagy tévedek?

Mit tanácsolnátok ez ügyben nekem, hogy gondolkodjak? :) Azért fordulok hozzátok mert vannak nálam itt jóval ügyesebbek/okosabbak és felkészültebbek a kisebb méretekben, ezért mindenképpen úgy csinálnám hogy az biztosan jó legyen és a megfelelő tapasztalatokra alapozva mindent jól válasszak ki :)

Köszönöm a segítségeteket! :)
 
Kedves Követők. :)

Nem bírok a véremmel, nagyon csábítanak az akváriumok és a szép berendezések akárhányszor megnézek egy GA videót, itt a fórumon is van néhány amit követek és iszonyatosan tetszenek is.
Szeretnék néhány kérdést feltenni Nektek ezzel kapcsolatosan egy esetleges visszatérés gondolatával.
A jelenlegi méret amit itt ebben a naplóban is vittem, nem szeretném megtartani, mindenképpen a kisebb méret felé tendálok, csak hogy kielégítse a vágyaimat. Kisebb méret = kisebb költségek tápozásban, energiában, vízmennyiségben és berendezni is olcsóbb.

Na most, mivel iszonyatosan sok cuccom van felhalmozódva, így rengeteg mindent szeretnék használni, köztük a szűrőt is.

A szűrő egy eheim 2273 1050l/h. Mi a legkisebb méret amiben használni lehetne ezt a szűrőt hogy ne kelljen újba fektessek? Ehhez megvan mindenem, új rotorok, szivacsok, full matrix, Seachem Purigen, minden. Hibátlan állapotú.
Akvárium méretben én max 45cm hosszúságban gondolkodom és olyan 30x30 mélység magasság. Szóval valahol 45x30x30, ezek olyan megközelítőleg valahol 35-40 liter körül mozognak. Jó lenne ehhez a szűrő? Folytani kéne az biztos, de lehetséges ennyire? esetleg a csövezését is vissza szűkíteni a 16/22-ről 12/16-ra?

Második kérdésem a lámpa. Mivel abból is új kéne és high-tech akvárium lenne ezért ebben is nagyon gondolkodom hogy milyen kéne. Chihiros WRGB II SLIM 45 cm-es változata mennyire ajánlott termék? Kinézetre tetszik, színspektrum, stb... okés lehet?

A jebao tápadagoló is maradna, ahhoz a kevés táphoz ami naponta kéne tökéletesen megfelelő.

Co2-hoz van aquario mini diffuzorom, a jelenlegi reaktor kimaradna a körből, gondolom ezekhez a kis méretekhez felesleges lenne ahhoz a pár bubihoz percenként, vagy tévedek?

Mit tanácsolnátok ez ügyben nekem, hogy gondolkodjak? :) Azért fordulok hozzátok mert vannak nálam itt jóval ügyesebbek/okosabbak és felkészültebbek a kisebb méretekben, ezért mindenképpen úgy csinálnám hogy az biztosan jó legyen és a megfelelő tapasztalatokra alapozva mindent jól válasszak ki :)

Köszönöm a segítségeteket! :)
A szűrő simán jó még egy 60L aksihoz is, kicsit leveszed az áramlatot és ennyi. Szűkíteni is tudod... szóval szerintem hagyd meg. A pilács az nagyon határeset. én 60as slimet használtam high-techre, nagy gondom nem volt vele de eladtam, mert nem függeszthető. Ha nagyon high-techezni szeretnél akkor nem ártana 2000lm. fölött menned az viszont a sima wrgb II-es ami jó lehet. Ez a 45ös SLIM az 1800lm.-nel inkább low-tech vonal (25-50lm./L.) 50lm. felett már high-tech.
 
Szia!
Végtelen örömmel tölt el, hogy a visszatérésen gondolkodsz.
Nekem egy ugyanilyen szűrt egy 40 literest a munkahelyen. A beszívót hagytam 22-es méretben, a nyomót szűkítettem 16-ra és remekül tette a dolgát.
Lámpához nem tudok hozzászólni, abból sosem volt high-tech darabom.
Ha bármire szükséged lenne, amim van elfekvőben, csak írj és küldöm szívesen.
Sok sikert!
 
Nekem nem tűnik logikusnak a szűkítés. Kisebb lukon ugyanakkora mennyiségű víz szerintem nagyobb áramlás. Vagy legalábbis nekem így logikus, de egy műszaki analfabéta vagyok. Én mostanában mindenkinek a chihi a2 maxot ajánlom. rgb-t nem is igazán használom a wrgb-ből otthon. Szerintem nézz meg egy a2 max fényét és döntsd el, hogy jó-e a szemednek.
 
Nekem nem tűnik logikusnak a szűkítés. Kisebb lukon ugyanakkora mennyiségű víz szerintem nagyobb áramlás. Vagy legalábbis nekem így logikus, de egy műszaki analfabéta vagyok.
A szűkítés gyorsítja az áramlást. Ha csak egy pár cm-es szűkített szakaszod van, akkor alig fog valamit. Ha viszont az egész csövet szűkebbre cseréled, akkor a cső hosszával nő az ellenállás is, ezáltal csökken a szűrő hozama. A beömlőnél meg lehet érdemes lenne visszabővíteni a keresztmetszetet 16/22-re egy kanyarral (lassítás) és nem sima lilyvel, hanem egy 17-es Aquario neo flow-val. Vagy valami ilyesmivel.
 
Köszönöm szépen mindannyiótoknak a segítséget.
Akkor a szűrő dolog már el is dőlt hogy marad, max a csövezésen lehet variálni és a nyomáson :)
A lámpa kérdés még akkor egy érdekes dolog, az A2-t kizárnám mert nekem annyira nem jön be, jelenleg a nagy felett is egy wrgb lámpa van a Lumen light for aquascaping, szeretem az állítási lehetőségeket benne, de valószínűleg az eladásra fog kerülni, hátha valakinek nagyobb szüksége lesz rá mint nekem, a nagy sajnos már több mint valószínű hogy nem fog visszatérni.
Viktor, köszönöm a képet, nekem nagyon bejön maga a lámpa kerete is meg minden úgy egyben, ha lehet alatta piros növényeket nevelni, és szerintem összejönne, akkor simán okés lehetne a lámpa :)
 
Szia!

Ma este olvastam végig az egész naplót :) Jó volt... :) Sajnálom hogy véget ért a projekt, de minden vég egy új kezdet, most azt olvasom :)
Kérdésem az lenne hogy a frodo kövek végül nem keményítették a vizet? Egyszer olvastam a naplóban egy GH 5 KH 3 adatot, ez elég bíztató.

Most indul majd a hetekben egy 60x45x45-ös aksim (122L) és 24 kg frodo lesz benne. Örülnék neki ha nem kellene sósavaznom, de közepesen kemény vizet sem szeretnék most, a meglévő bruttó 70 literes után, amiben 8 kg seyru eléggé keményítette a vizet. Heti vízcsere 40% tiszta RO vízzel és a hétvégére GH 10 KH 8-9 volt.

Kísértetiesen hasonló hogy tápozás ügyben min mentünk keresztül :D GA tápok (amiket most is használok egy 30-as kockában nagy megelégedéssel), voltak nálam is ADA tápok....pazar színek, de megállt minden a fejlődésben....aztán APT complete és zero. Hol egyik, hol másik, aztán vegyesen (mármint az APT-k között :D ). Most nem jönnek a színek akármit csinálok, elegem van :D

Követem az új aksidat, mutatós az is, szép munka! :)
 
Szia!

Ma este olvastam végig az egész naplót :) Jó volt... :) Sajnálom hogy véget ért a projekt, de minden vég egy új kezdet, most azt olvasom :)
Kérdésem az lenne hogy a frodo kövek végül nem keményítették a vizet? Egyszer olvastam a naplóban egy GH 5 KH 3 adatot, ez elég bíztató.

Most indul majd a hetekben egy 60x45x45-ös aksim (122L) és 24 kg frodo lesz benne. Örülnék neki ha nem kellene sósavaznom, de közepesen kemény vizet sem szeretnék most, a meglévő bruttó 70 literes után, amiben 8 kg seyru eléggé keményítette a vizet. Heti vízcsere 40% tiszta RO vízzel és a hétvégére GH 10 KH 8-9 volt.

Kísértetiesen hasonló hogy tápozás ügyben min mentünk keresztül :D GA tápok (amiket most is használok egy 30-as kockában nagy megelégedéssel), voltak nálam is ADA tápok....pazar színek, de megállt minden a fejlődésben....aztán APT complete és zero. Hol egyik, hol másik, aztán vegyesen (mármint az APT-k között :D ). Most nem jönnek a színek akármit csinálok, elegem van :D

Követem az új aksidat, mutatós az is, szép munka! :)

Helló!

Örülök hogy tetszik a munkásságom, köszönöm szépen :)
A Frodo kövek egyáltalán nem piszkálják a víz paramétereit, ettől biztosan nem kell tartanod, ebben is volt 20-30 kiló körüli mennyiség és már előtte is használtam ezt a követ, nem tesz semmit a vízkeménységgel.
A Seiryu kő igen, az sajnos hajlamos a keményítésre, van abból is 20 kiló körül dobozban, volt berendezésem nekem is, az a két vízcsere között ahogy mondod, nagyon tolja a paramétereket, TDS-ben 20 kiló kő simán emelet 100 ppm-et.
 
Helló!

Örülök hogy tetszik a munkásságom, köszönöm szépen :)
A Frodo kövek egyáltalán nem piszkálják a víz paramétereit, ettől biztosan nem kell tartanod, ebben is volt 20-30 kiló körüli mennyiség és már előtte is használtam ezt a követ, nem tesz semmit a vízkeménységgel.
A Seiryu kő igen, az sajnos hajlamos a keményítésre, van abból is 20 kiló körül dobozban, volt berendezésem nekem is, az a két vízcsere között ahogy mondod, nagyon tolja a paramétereket, TDS-ben 20 kiló kő simán emelet 100 ppm-et.
Seiryu van az otthoni 60 literesemben (kb 10-12 kiló), egy hét alatt GH 6-KH 4-ről emeli GH 16 KH 10-re. Illetve nem csak a Seiryu, hanem az egyebek is, de egy hét alatt ennyit emelkedik. Elég komoly a hatása, de szerencsére a növények jól viselik :)
 
Back
Oldal tetejére