• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Botia Striata - Sávos díszcsík

Renton

Kertész tanonc
Tudományos név: Botia striata
(Narayan Rao; 1920)
Szinonímák: Botia striatus,
Botiastriata kolhapurensis, Zebra
díszcsík
Magyar név: Sávos díszcsík
Csoport: Csíkfélék
Származás: Ázsia; India
Testhossz: 8-10 cm
Természetes élőhely: Lassú
mozgású folyók és patakok
Viselkedés: Társas akváriumba
való, jól tartható más csíkfélékkel
és nem túl agresszív halakkal.
Mindenképpen kisebb csapatot
tartsunk belőlük, mert kedvelik a
társaságot.
Táplálkozás: Mindenevők, nem
válogatósak, élő eleséget,
fagyasztottat, jó minőségű száraz
tápokat adhatunk nekik. Mint a
legtöbb botia, kedvelik a csigákat!
Szaporítás: Akváriumban nem
szaporodik
Medence: Minimum 80 literes
Halnépesség: 120 literre 4-5 hal
Dekoráció: Növényekkel dúsan
teleültetett akvárium, kövekből,
gyökerekből sok búvóhely.
Aljzatnak használjunk apró
kavicsot vagy homokot, mert
szeretnek turkálni. A világítás ne
legyen túl erős.
Hőmérséklet: 23-26°C
pH: 6,5-7,5
Keménység: 5-12 NK°
Várható életkor: 8-15 év
Megjegyzés: Első ránézésre úgy
tűnhet, hogy a Sávos díszcsíkok
testén rengeteg csík fut végig, pedig
a testük alapszíne a sárga, amelyen
9 vastag, kékes-zöldes sáv húzódik.
Ezekben a sávokban vékony fehéres
vonalak futnak, amelyek néha
megszakadnak, vagy elágaznak. Ezek
a minták az úszókon folytatódnak. A
szájánál 4 pár bajusz található. A
hátuk ívelt, a hasi rész pedig lapos.
A Sávos díszcsíkok éjszakai állatok,
nappal többnyire a gyökerek és kövek
között pihennek, de ha már
megbarátkoztak új helyükkel, akkor
gyakran nappal is előjönnek.
Kerüljük a különféle réztartalmú
gyógyszerek alkalmazását, mert ezt
halaink megsínylik. Viszonylag jó
alkalmazkodóképességű, ha
megszokta helyét. A nőstények hasi
része teltebb. Sajnos a
szaporodásáról nagyon keveset
tudunk, de az előfordul, hogy a
nőstények beikrásodnak.
Feltételezhető, hogy hormon
hatására tudják csak ívásra bírni
mesterséges környezetben.

Azért kapott nálam ez a halacska kiemelkedő helyet, mert a "haveroktól" hozott növényeken megbúvó csúszó állatkáknak nem a barátja :) Kutatásaim alapján talán ő alegkisebb csigaevő hal, amit viszonylag egyszerű beszerezni.
Tapasztalataim:
- bár játékosak és kergetőznek, nem törik le a növényeket
- túrkálósak, de a frissen ültetett füvet sem bántják
- mindenféle eleséget elfogad, spirulinát imádja ??? ezt mondjuk nem érzem, egy ragadozó zöldet enni ???
- segített egy hólyagcsiga és egy postakürt csiga invázió megfékezésében és szinte teljes elfolytásában
- akiket nem bánt: amano garnéla, hengeli razbóra, oto.

3db-ot tartok egy 96l-ben. Szépek és jópofák, ha kergetőznek.

Ennnnyi.... :)
 
Csigaevo temaban erdeklonom.
Par napja vettem egy ... hat a boltban Brazil diszcsikkent volt jegyezve.... de en a neten igy nem talaltam erre vonatkozolag semmit. A leginkabb hasonlito amit neztem az a Pakisztani diszcsik, szoval egyenlore nem tudom pontosan melyik.
Szoval egesz jol beilleszkedett, kornejarta az akvariumot, latszolag jol el van, de a csigak eddig nem igazan kotottek le a figyelmet. Szamit a hal merete ebben, vagy kell egy kis ido mig elkezdi pusztitani? Mit tanacsoltok? Illetve mi a javaslat a csigak ellen?
 
Sziasztok!

Nekem annyi kérdésem lenne ezzel a halfajjal kapcsolatosan, hogy szerintetek mennyire lenne állatkínzás csigával etetni őket szándékosan időnként?
(Jó igen, alapvetően eszi a természetben is, de más ha az ember tudatosan használja fel a csigákat.)
Én 3 édes kis példánynak vagyok a gazdája (úgy 6 centisek), de mindig attól tartok, hogy nálam leginkább a szárított vörös szúnyoglárvára "buknak" rá és valamivel mindenképpen szeretném őket egészségesebben tartani ezért ötletelek az élő eleség lehetőségén.
Egyszer ilyen élő, hosszú, fehér férgeket volt szerencsém venni (azokat úgy felszippantották mint kisgyerek a spagettit).
Szóval ha puhatestűekkel való etetésről beszélünk akkor mit gondoltok erről?
(Az elmélet az lenne ez mögött, hogy ezen esetekben a textil szülőmedencébe berakom őket és oda berakok pár csigát....a csigák nem szaporodnának el véletlenül sem és nekik se lenne túl nagy macera.)
Megmondom őszintén kb féléve (picit több) ideje indítottam az akváriumomat, előtte meg próbáltam felszedni minél több infót a kezdéshez (ami jó pár év fontolgatást és tervezgetést vont maga után, hogy mibe is merjek belevágni).
Úgyhogy abszolút kezdő vagyok!
Inkább tapasztalt emberkék véleményét kérem ki az új keletű ötleteimről.
 
Sziasztok!

Nekem annyi kérdésem lenne ezzel a halfajjal kapcsolatosan, hogy szerintetek mennyire lenne állatkínzás csigával etetni őket szándékosan időnként?
(Jó igen, alapvetően eszi a természetben is, de más ha az ember tudatosan használja fel a csigákat.)
Én 3 édes kis példánynak vagyok a gazdája (úgy 6 centisek), de mindig attól tartok, hogy nálam leginkább a szárított vörös szúnyoglárvára "buknak" rá és valamivel mindenképpen szeretném őket egészségesebben tartani ezért ötletelek az élő eleség lehetőségén.
Egyszer ilyen élő, hosszú, fehér férgeket volt szerencsém venni (azokat úgy felszippantották mint kisgyerek a spagettit).
Szóval ha puhatestűekkel való etetésről beszélünk akkor mit gondoltok erről?
(Az elmélet az lenne ez mögött, hogy ezen esetekben a textil szülőmedencébe berakom őket és oda berakok pár csigát....a csigák nem szaporodnának el véletlenül sem és nekik se lenne túl nagy macera.)
Megmondom őszintén kb féléve (picit több) ideje indítottam az akváriumomat, előtte meg próbáltam felszedni minél több infót a kezdéshez (ami jó pár év fontolgatást és tervezgetést vont maga után, hogy mibe is merjek belevágni).
Úgyhogy abszolút kezdő vagyok!
Inkább tapasztalt emberkék véleményét kérem ki az új keletű ötleteimről.
Nem kínzod őket vele, sőt, örülni fognak a csigáknak! :D
A szülőmedencés ötletet nem értem... de hogy a csigák nem szaporodnak (el) mellettük, az biztos.:)
 
Igazából nem akarok esélyt adni a csigáknak, h elbújjanak és neki essenek a növényzetnek. De akkor jó, köszi a választ. :'D
 
Igazából nem akarok esélyt adni a csigáknak, h elbújjanak és neki essenek a növényzetnek. De akkor jó, köszi a választ. :'D

Milyen csigákkal akarod etetni őket? Gondolom nem díszcsigákkal!? Mert a hólyag, tornyos és társaik nem tesznek kárt az egészséges növényekben, de erre egyébként sem lenne esélyük ilyen halak mellett...akár szülőszoba nélkül sem.
 
Nem, semmikép dísszel. Sok akváriumban láttam, h csigacsabdákat használnak és ahelyett h lehúzzák őket a wcn inkább elhoznám őket kajának. Egyébként megnyugtatott, h a kis drágák ezek szerint ennyire jó csigacadászok. :D Köszönöm szépen a válaszokat! :)
 
Botia Striata témában én is alá tudom támasztani, hogy a legjobb csigázók. Nálam 4 fiatal példány, 2 nap alatt elpusztított minden csigát nyom nélkül! Nem hittem a szememnek. Viszont ezután sajnos aggresszívek lettek és nekimentek a többi halnak sokszor. Amikor meg találtam nekik egy befogadót és ki akartam halászni őket, akkor mindegyik megharapott hálón keresztül! :D Úgyhogy nem valami barátságos jószágok!
 
Botia Striata témában én is alá tudom támasztani, hogy a legjobb csigázók. Nálam 4 fiatal példány, 2 nap alatt elpusztított minden csigát nyom nélkül! Nem hittem a szememnek. Viszont ezután sajnos aggresszívek lettek és nekimentek a többi halnak sokszor. Amikor meg találtam nekik egy befogadót és ki akartam halászni őket, akkor mindegyik megharapott hálón keresztül! :D Úgyhogy nem valami barátságos jószágok!
Ebből sztem csak egy db-ot érdemes az akváriumba rakni,4 az túl sok.Ha nincs mit enniük akkor bevadulnak,és mint tudjuk csapatban az állatok(emberek)mindig erősek!
 
Botia Striata témában én is alá tudom támasztani, hogy a legjobb csigázók. Nálam 4 fiatal példány, 2 nap alatt elpusztított minden csigát nyom nélkül! Nem hittem a szememnek. Viszont ezután sajnos aggresszívek lettek és nekimentek a többi halnak sokszor. Amikor meg találtam nekik egy befogadót és ki akartam halászni őket, akkor mindegyik megharapott hálón keresztül! :D Úgyhogy nem valami barátságos jószágok!
Nálam hárman vannak a Giving handben, kifejezetten nyugisak. Többnyire a dzsindzsásban rejtőznek, nem foglalkoznak másokkal. A csigákat valóban páratlan hatékonysággal tizedelik. Van gyanúm, hogy néha a kis garnélákat is megcsócsálják, de így is van szaporulat bőven.
 
Ebből sztem csak egy db-ot érdemes az akváriumba rakni,4 az túl sok.Ha nincs mit enniük akkor bevadulnak,és mint tudjuk csapatban az állatok(emberek)mindig erősek!
több helyen olvastam, hogy kis létszámú csapatban érdemes, különben depressziós lesz. azt viszont senki sem írta vagy mondta, hogy csapatban meg terminátor... :D

Tapatalkkal küldve az én SM-G950F eszközömről
 
több helyen olvastam, hogy kis létszámú csapatban érdemes, különben depressziós lesz. azt viszont senki sem írta vagy mondta, hogy csapatban meg terminátor... :D

Tapatalkkal küldve az én SM-G950F eszközömről
Én is úgy tudom hogy nem szeretnek egyedül lenni
 
Nálam valószínűleg beikrásodott a botia. 2en vannak csak, de az egyiknek dupla akkora a pocakja :)
Szakirodalom szerint nem szaporodik akváriumban. Akkor meddig marad a nagy has? Figyeljem esetleg, hátha mégis szór ikrákat? :)
 
Állítólag eszi a csigákat. Erről valakinek van valami pozitív/negatív tapasztalata?
Csigaevő csigát kellene elfogyasztania. :)
 
Back
Oldal tetejére