• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Chihiros LED lámpa tapasztalatok

Szines led ugyanannyi wattbol kevesebb teljesitmenyt nyujt, igy mar csak azzal, hogy lecsereled mondjuk a ledek 1/3-at feherre kb. 15%os teljesitmeny tobbletet kapsz azonos fogyasztassal. Nyilvan ez novenyek esetben kevesebb, mert a tobbletet teljes spektrumon kapod, nem csak azokon, amik nekik szamitanak. Nezd ugy h pl lecserelsz 1 kek ledet feherre, akkor marad a keken azonos teljesitmeny, de pluszban kapod hozza a piros spektrumot.
Tökre igazad van, de én azért nagyon remélem, hogy +30-40% lesz valahogyan az a 15 :)
 
RGBW-ban egy chippen van a 4 szin, azonos lencserol kivetitve, amit nyersz vele, hogy a fizikai kozelseg miatt sokkal kevesebb a veszteseged es a kulonbozo csatornakat sokkal konnyebben lehet hangolni, hogy termeszetkozeli fenyt kaphass. Kvazi azonos fizikai hosszra 4x teljesitmenyt tehetsz (de a fogyasztas is 4x lesz). A tehnologia miatt viszont dragabb eloallitani, mint mondjuk R+G+B+W ledet.
http://www.acquris.se/media/index.php?id=34&lang=en
 
Sziasztok,

Mi a véleményetek, egy 60P-hez (60x30x36cm) ez akihoz kevés lessz az A Series 601? 39W-ot tud és ha jól emlékszem 5800 lumen.
Melyik modaban érdemes használni?
 
Sziasztok,

Mi a véleményetek, egy 60P-hez (60x30x36cm) ez akihoz kevés lessz az A Series 601? 39W-ot tud és ha jól emlékszem 5800 lumen.
Melyik modaban érdemes használni?

High techez éppen elég a fénye. De dimmelni nem nagyon fogod tudni lefelé. :)
 
Teljesen más a fénye.
Rettenetes nagy különbség van a sima 6500k és az RGB növényes ledek között.
Kb. mint egy sima power compact 6500k izzó és egy növényes meg 6500k csövekkel megpakolt Ati lámpa között. Vagy még nagyobb.

Engem a GA kiállított akváinál meggyőzött az RGB. Nigronak áradoztam is róla ott. :)
Nekem egy darabig nem lesz mondjuk, nem éri meg az anyagi ráfordítást lecserélni az Atit a nagy akva fölött (meg most keret sincs rá, azért az nagy beruházás lenne), a garnisok fölé meg pláne túlzás a sima A szériás Chihirosokat lecserélni RGBre.
 
Nem nagyon értem.

45 cm WRGB 2600Lumen 38W
45 cm A plus 7200Lumen 45W
Most akkor miért jó ez a wrgb?

Amióta bejöttek ezek az rgb lámpák én teljesen elvesztem. Amíg sima t5 csövek voltak értettem a w/l-t, majd a sima ledeknél a lm/l-t. (Igaz fénycsőnél is voltak növényes csövek, még ezt is értettem.)
De az rgb lámpáknak kevesebb a lumen értéke, mégis jobb. Azt értem, hogy full spektrum és többet hasznosít a növény belőle mint a sima mondjuk 6500K-ből.
De! Akkor most hogyan tudom eldönteni egy adott rgb lámpánál, hogy a megadott lumen érték mire is elég...?

Pl. amít @Cipo3 is írt a két lámpa között lumenben őrült nagy különbség van. Mégis a WRGB jobb lehet? :rolleyes:o_O:confused:

Bocs az OFF-ért.
 
De! Akkor most hogyan tudom eldönteni egy adott rgb lámpánál, hogy a megadott lumen érték mire is elég...?
Nem tudod. Pont ez a lenyeg, lumennel csak nagyjabol igaz, hogy minel nagyobb annal jobb. Mivel a koztudatban a lumen terjedt el, mert haztartasi felhasznalasnal az a fontosabb, az akvarium vilagitas gyartok is ezt hasznaljak, PAR helyett.
https://www.growell.co.uk/advice/hints-tips/light-measurement-lumens-lux-par-and-micromoles

Pl. amít @Cipo3 is írt a két lámpa között lumenben őrült nagy különbség van. Mégis a WRGB jobb lehet?
Pontosan, lasd fent.
Itt lathatod nagyjabol miert. Probaltam a piros teglalapot (a lumen-t ebben merik) ugy megrajzolni, hogy azonos spektrumot fedjen le (a wrgb csak 0,6ig megy):
Chihi A-series (~7000K):
chihiros.jpg
WRGB:
wrgb.jpg nagyban wrgb2.jpg

A Chihiros A lumen erteke joval magasabb, mert a teglalapot (lumen spektrum) sokkal jobban lefedi a gorbe.
A WRGB viszont ugyanannyi keket (kek+ feherbol kek spektrum) tartalmaz mint a ChihiA viszont van benne rengeteg piros, ami a chihi A-bol hianyzik.


Ha nagyon raersz akkor ajanlom Pendulum es dhorvath csatajat. :D
 
Nem tudod. Pont ez a lenyeg, lumennel csak nagyjabol igaz, hogy minel nagyobb annal jobb. Mivel a koztudatban a lumen terjedt el, mert haztartasi felhasznalasnal az a fontosabb, az akvarium vilagitas gyartok is ezt hasznaljak, PAR helyett.
https://www.growell.co.uk/advice/hints-tips/light-measurement-lumens-lux-par-and-micromoles


Pontosan, lasd fent.
Itt lathatod nagyjabol miert. Probaltam a piros teglalapot (a lumen-t ebben merik) ugy megrajzolni, hogy azonos spektrumot fedjen le (a wrgb csak 0,6ig megy):
Chihi A-series (~7000K):
View attachment 61265
WRGB:
View attachment 61266 nagyban View attachment 61268

A Chihiros A lumen erteke joval magasabb, mert a teglalapot (lumen spektrum) sokkal jobban lefedi a gorbe.
A WRGB viszont ugyanannyi keket (kek+ feherbol kek spektrum) tartalmaz mint a ChihiA viszont van benne rengeteg piros, ami a chihi A-bol hianyzik.


Ha nagyon raersz akkor ajanlom Pendulum es dhorvath csatajat. :D
Azt nem értem ha kimondottan Akvásoknak adták az rgb-t akkor a Green-t miért nem hagyták ki? Merthogy az az egy szintartomány amit alig használ fel, visszaveri és ezért zöld a levél.

Pontosítok. Ha egy növényes lámypát akarnék. Hasonlóan a neonokhoz, használnék 2 fehér fényüt és két növényest ami általában a vörös felé van eltolódva. Mindezt azért mert a vöröst használja fel a legjobban a növény, majd a kéket. A zöld csak kevés kell neki, de az bőven benne van a fehér fényben. Valamint a zöld ledek nagyon kevés fényt bocsátanak ki ugyanannyi teljesítmény mellett mint egy piros vagy kék. Ezért a fehér fény alkalmasabb rá.

Tehát ha egy tényleg akvás lámpát akarnék csinálni akkor WR lenne a neve és pl 100 LED-ből 60 fehér lenne 35 piros és 5 kék. Ne felejtsük el, hogy a fehér fény elég gazdag a kékben, így azt nem kell külön adni. Talán inkább lehetne 65 W és 35 R.

Nem látom értelmét az RGB-nek és a WRGB-nek a fent leírtak miatt. Tény, hogy a vöröset erősíteni kellene. Jelentősen. De az RGB ehhez pazarlás, bár jobb mint a semmi.
 
Utoljára módosított:
Azt nem értem ha kimondottan Akvásoknak adták az rgb-t akkor a Green-t miért nem hagyták ki? Merthogy az az egy szintartomány amit semennyire nem használ fel, visszaveri és ezért zöld a levél.
Mert a novenyeseknel esztetika nem kicsit szamit, a szemednek meg nagyon hianyozna az a zold.
 
Nem tudod. Pont ez a lenyeg, lumennel csak nagyjabol igaz, hogy minel nagyobb annal jobb. Mivel a koztudatban a lumen terjedt el, mert haztartasi felhasznalasnal az a fontosabb, az akvarium vilagitas gyartok is ezt hasznaljak, PAR helyett.
https://www.growell.co.uk/advice/hints-tips/light-measurement-lumens-lux-par-and-micromoles


Pontosan, lasd fent.
Itt lathatod nagyjabol miert. Probaltam a piros teglalapot (a lumen-t ebben merik) ugy megrajzolni, hogy azonos spektrumot fedjen le (a wrgb csak 0,6ig megy):
Chihi A-series (~7000K):
View attachment 61265
WRGB:
View attachment 61266 nagyban View attachment 61268

A Chihiros A lumen erteke joval magasabb, mert a teglalapot (lumen spektrum) sokkal jobban lefedi a gorbe.
A WRGB viszont ugyanannyi keket (kek+ feherbol kek spektrum) tartalmaz mint a ChihiA viszont van benne rengeteg piros, ami a chihi A-bol hianyzik.


Ha nagyon raersz akkor ajanlom Pendulum es dhorvath csatajat. :D

Köszönöm szépen! Hasznos volt. Átolvastam a linkelt fórum beszélgetést is.
Sok mindent megértettem, legalábbis annyit biztosan, ami elegendő az akvakertészkedéshez.
 
...

Nem látom értelmét az RGB-nek és a WRGB-nek a fent leírtak miatt. Tény, hogy a vöröset erősíteni kellene. Jelentősen. De az RGB ehhez pazarlás, bár jobb mint a semmi.

Amíg élőben nem tanulmányozgattad ezt a kérdést a szemeddel :) , mondjuk egymás mellett sima fehér led, Ati sunpower és RGB led, addig a lamentálás elméleti síkon mozog, így ez a kijelentés is megkérdőjelezhető. :)
 
Mert a novenyeseknel esztetika nem kicsit szamit, a szemednek meg nagyon hianyozna az a zold.
RGB = W

Azt nefelejsük el ha minden fény jelen van az a fehér.

viszont van benne rengeteg piros, ami a chihi A-bol hianyzik.

Kicsit önmagadnak mondasz ellent. :) Kell az RGB mert a növények megháláják, de legyen ott minden pont ahogy a szemünk szereti, tehát maradjunk a fehérnél.

Érveltek az RGB és a WRGB mellett, de valójában a neonosok az elmúlt 20 évben már kitalálták a tutit 2 W és 2 R megteszi (GA-ban is így van a neon ha jól emlékszem). Esetleg 3 W és 1 R.

Sosem láttam olyat, hogy akkor legyen 1 W neon meg 1R, 1G, 1B.

Pont azért mert a fehér tartalmaz eleget a zöldből és a kékből. Ráadásul pont jó arányban, mert a kékből van sok a zöldböl kevesebb, de a zöld is fontos a fotoszintézishez, nem kihagyható.

Ha a szemnek akarunk kedvezni akkor a 100 LED-es elméleti lámpámat módosítanám 80W és 20R-re és megvagyok. Továbbra is tartom, hogy a WRGB és az RGB (bár jobb mint a semmi) de csak parasztvakítás.

Jómagam 1 Chili A+ és 1 RGB LED-et használok 45 cm-es nanón. Az A+-ban benne van minden ami kell csak pár piros tartomány hiányzik amit megkapja az RGB-ből. De az RGB-ben lévő zöld és kék LED-ek már nem kerülnek kihazsnálásra azt ki is lehetne szerelni.
 
Amíg élőben nem tanulmányozgattad ezt a kérdést a szemeddel :) , mondjuk egymás mellett sima fehér led, Ati sunpower és RGB led, addig a lamentálás elméleti síkon mozog, így ez a kijelentés is megkérdőjelezhető. :)
Te most egy szemmel érzehető élményről beszélsz ami nem tudom hogy jön ide. Persze, hogy sokkal szebb, de az egész beszélgetés a növények szinfelhasználásával kezdődött nem a szépségről. Kb 15 ször voltam kint a GA-ban az elmúlt 1 évben. Láttam élőben a lámpák leváltását. Tudom mit jelent.

Valamint szerintem egy ada RGB-t ne hasonlíts egy Chili-hez és ne hozz példának, mert az ADA a növényeket szolgálja a Chili meg csak próbálkozik.
 
Back
Oldal tetejére