• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

élesztős co2 hatásossága

P

Piter84

Vendég
Van egy 15 literes nanom fény tápozás stb. minden ok, egyedül a co2 ami problémás palackozni nem szeretnék, ezért házi co2 használok, ami elég babrás. Az a kérdés, hogy vajon a házi élesztős co2 mennyire hatásos, megéri folytatni, vagy elég a carbo + tápok.
Illetve van hogy elmegyek több napra, akkor a tápozást az itteni lakó megcsinálja de a co2 kezelést már nem nagyon, tehát ha 2-3 hetenként, 2-3 napra szüneteltetem a co2-t az mekkora baj, mekkora co2 ingadozásnak számít, ami már esetleg problémát okozna
 
Van egy 15 literes nanom fény tápozás stb. minden ok, egyedül a co2 ami problémás palackozni nem szeretnék, ezért házi co2 használok, ami elég babrás. Az a kérdés, hogy vajon a házi élesztős co2 mennyire hatásos, megéri folytatni, vagy elég a carbo + tápok.
Illetve van hogy elmegyek több napra, akkor a tápozást az itteni lakó megcsinálja de a co2 kezelést már nem nagyon, tehát ha 2-3 hetenként, 2-3 napra szüneteltetem a co2-t az mekkora baj, mekkora co2 ingadozásnak számít, ami már esetleg problémát okozna
szia belinkelem az en aksim naplóját tegnap leírtam hogy én hogy csinálom végülis így egy héten egyszer kell a co2 höz nyúlni annyit hogy egy palackot feltöltesz és kész
Itt meg találod Butterflies 25 liter | Page 4 | Magyar Akvakertész Fórum
 
Én a változó CO2 szint miatt elkezdtem algásodni. Abba is hagytam. Most csak carbozok. A nanonban meg semmit nem használok. A növények nőnek, a viz teteje csillog. Persze egyszerűbb növényeket tartok csak.
 
Deeday tapasztalata:
"Szia Legjobb erre 2 db 2 literes kőbányai sörös üveg. És egy Kagyló kerámia porlasztó. A recept szerintem ami a legjobban be vállt az 1 liter víz 4 gramm dr oe.ker por instant élesztő és 2 dl cukor. Ez 5 napig stabil 6. napon kezd gyengülni."
 
És a kétszer két litert mekkora akváriumhoz használtad? Kagyló kerámia porlasztó gondolom azért jó megoldás mert olcsó, viszonylag nagy a felülete, és kicsi bubikat produkál. Nekem elvileg már úton van a nanomba egy diffi, reméljük átengedik a határon :)
Kőbányai sörös flakon helyett én szódás flakonra gondoltam, de mondjuk a sör elfogyasztása sokkal szórakoztatóbb mint a szódáé :)
 
Nálam a következő recept vált be:
2db 2 l kólás flakon (egyikben van az élesztő, másik a szűrő palack). Az összeszerelése egymillió-egy helyen fent van.

A lényeg a zselés táptalaj: Ehhez 14 kanál kristálycukor, 1db Oetker-es zselé por(a 80 Forintos, kis tasakos - kétféle van, színtelen és piros), valamint 1 liter víz szükségeltetik. A cukrot meg a zseléport összekevered, felöntöd vízzel, felforralod, hagyod hűlni és amikor már majdnem megdermedt mehet a kólás üvegbe. Itt megvárod míg teljesen megköt (érdemes hideg vízbe állítani). Majd mehet rá a langyos élesztős víz. Ehhez én a normál Budafok élesztőnek az 1/3-át használom + a vízbe még szoktam tenni fél evőkanál kristálycukrot is, hogy jobban bepörögjön. Az üveget érdemes majdnem tele tenni (kb. 4 centire a szájától), hogy minél nagyobb legyen a puffer közeg a gombáknak.
Ezzel a recepttel 40 l-es akim kb 1,5 hétig megy - úgy hogy esőztető van ami azért sok CO2-őt kikever. Az első 2 nap kicsit erősebb, az utolsó 2 kicsit gyengébb, de azért még a tűréshatáron belül van.

Estére érdemes meglazítani a szűrő üveg kupakját, hogy ne fulladjanak meg a halak. (Arra azért vigyázz hogy a CO2 cső legmagasabb pontja legalább 3 cm-rel a vízszint felett legyen, különben könnyen eláztathatod a padlódat :) )
 
Nagyon szépen köszönöm a kimerítő választ. Nagyon szép eredményeket értél el élesztős rendszerrel!
CO csőnek rendes CO csövet használtál? vagy egyszerű levegőztető csövet?
 
Nálam az élesztős Co 2db 2L-s palackból megy, és egy 0,5L-s üvegben van átszűrve.A két flakonos megoldás pont azért jó, hogy egyenletes legyen a gáz áramlása és ne szünetekkel nyomja csak.Nálam üveg diffúzornál az egy palackos nyomás nem is volt hajlandó átpréselődni a kerámián.

Ezekkel az arányokkal kevertem ki, és már több mint egy hete megy:

Kristálycukor: ezt pontosan nem tudom megmondani, mert a tartólyában van egy merőkanál, ebből raktam 6-6 merítésnyit, ami megközelítőleg fél bögrényinek felel meg.
Élesztő: ebből csak a kocka élesztő jó, a por formájú semmire való.Ebből 1/3-d/1-3-d arányban raktam az üvegekbe.
Víz: langyos vízzel feltöltöttem közel 1,5-1,5L-l őket, így a Co termelés is megindult 1 óra alatt.

40L-s akváriumot lát el, szoktak is bubizni a növények.Estére elzárom egy hagyományos levegőztetős csappal, igaz ennél tud szökni a gáz a gagyi minősége miatt, így nap közben is megy ki valamennyi belőle.Néztem Gardena csapot, de a Praktiker elég drágán osztogatja, na meg vagy 10db-t egy csomagban...Lényeg a lényeg, aki ilyen arányban akarja kikeverni, annak a felrobbanás miatt nem kell aggódnia, mert ha légmentesen is van lezárva az üveg, akkor sem keményedik meg annyira, hogy ne lehessen picit összenyomni.Ja és a legfontosabb, hogy nem sikerült régi visszaválthatós üvegeket szereznem, így a 2L-s palack egy bodzás Slice, a fél literes pedig egy Canada Dry.Azért esett ezekre a választás, mert formában és erősségben is jobbnak tűntek a többi márkához képest.
 
Sokan írják hogy nem találtak olyan keménységű flakont mint a régi visszaválthatós colas flakon. Sokszor írtam már, hogy szerintem a legstrapabíróbb flakon a vissza válthatós szódás palack. Alakja, minősége szerintem közel olyan jó mint a régi colas flakonok, de szerintem nem is ez a buktatója az egésznek.

Lullus egy kérdés még
Írtad hogy érdemes feltölteni a flakont kb 4 cmre a tetejéig. Namármost, ha 2 les a cucc, 1 liter cíz + cukor+zselé nemtom mekkora lesz de gondolom nem sokkal nagyobb mint 1 liter, ha ráteszed a langyos vizes élesztőt, akkor azzal töltöd ki a maradék helyet, hogy közel 1.8 litert kapj?
off: Megjött a szűrőm :p:)
 
Sokan írják hogy nem találtak olyan keménységű flakont mint a régi visszaválthatós colas flakon. Sokszor írtam már, hogy szerintem a legstrapabíróbb flakon a vissza válthatós szódás palack. Alakja, minősége szerintem közel olyan jó mint a régi colas flakonok, de szerintem nem is ez a buktatója az egésznek.

Lullus egy kérdés még
Írtad hogy érdemes feltölteni a flakont kb 4 cmre a tetejéig. Namármost, ha 2 les a cucc, 1 liter cíz + cukor+zselé nemtom mekkora lesz de gondolom nem sokkal nagyobb mint 1 liter, ha ráteszed a langyos vizes élesztőt, akkor azzal töltöd ki a maradék helyet, hogy közel 1.8 litert kapj?
off: Megjött a szűrőm :p:)
Egy kis segítség.
DIYhal - 5)Élesztős Co2
 
Nah látom kezd alakulni a topic, ez volt a cél, minden lehetséges infót szedjünk össze egy helyre, hogy lehessen belőle mazsolázgatni :)
 
Sokan írják hogy nem találtak olyan keménységű flakont mint a régi visszaválthatós colas flakon. Sokszor írtam már, hogy szerintem a legstrapabíróbb flakon a vissza válthatós szódás palack. Alakja, minősége szerintem közel olyan jó mint a régi colas flakonok, de szerintem nem is ez a buktatója az egésznek.

Ugyan még csak 2 hónapos tapasztalatom van az élesztős co2-vel, de nekem úgy tűnik, a flakon nem sokat számít. 2 (élesztős) + 1 (szűrő/bubiszámláló) flakonos rendszerrel hajtom az akimat (108l), az élesztő egy 2l-es coca-colás és egy 1.5l-es naturaqua emotion-os palackban van, a szűrő palack meg egy sima házitejes flakon, gond még nem volt velük, pedig a diffúzor meghajtásához elég nagy nyomásnak kell felépülnie.

Én egyébként az 1l víz + 2dl cukor + 2mm a kocka sörélesztő kombót használom (1,5l illetve 2l-re felszorozva), zselatin nélkül. A palackokat felváltva, kb. hetente töltöm újra (egy palack tehát kb. két hétig megy, ez valószínüleg a kevesebb élesztőnek és/vagy a nagyobb nyomásnak tudható be).
 
Én még egyszer nem használnám.
Majdnem minden létező alga előjött a beüzemelés utáni 2-3 napban.
Nekem éjszaka is ment.
 
Amióta megy az akim, nekem eddig csak pont alga jött elő (kop-kop-kop) Az is csak ott ahol néha rásüt a nap az akira.
Szóval vállalom a kihívást ;)
Mondjuk szerencse a nyomorban, kezdésnél 11watt pislákolt az aki fölött, tápozás szinte 0, 1-2 csepp JBL ferropol 24... Szóval lehet hogy csoda hogy a növények megmaradtak :D 30 literben
 
  • Like
Reactions: fkf
Én még egyszer nem használnám. Majdnem minden létező alga előjött a beüzemelés utáni 2-3 napban. Nekem éjszaka is ment.

Érdekes, mert pont írni akartam, hogy szerintem ez az élesztős co2 miatti algásodás valami urban legend lehet, mert én csak barna és zöld pont algával találkoztam, amiből a barna már nincs is.

Éjszakára én kiengedem a co2-t (letekerem az egyik palack kupakját, miután egy csappal lezárom a nyomás alatti részt) és esőztetővel adom az oxigént. Így a felületi hártya is viszonylag jól karban tartható.
 
Akváriumi pályafutásom alatt én sem tapasztaltam semmi extra algásodást az élesztős módszer miatt.Nem is olyan rég indítottam újra másodjára az akváriumomat, de eddig mind a két esetben csak itt-ott barna pöttyök jöttek elő.Nálam igaz nincsen semmi élőlény benne, meg nem is lesz, tápot kapnak a növények és van táptalaj is, a világításom pedig nem egy izombrutál valami.Könnyen fel lehet borítani egy víz egyensúlyát ami algásodáshoz vezet, nem kell ahhoz feltétlenül élesztős Co.
 
Az alga megjelenése nem egyenlő az élesztős CO2-vel... ez badarság. Sokkal összetettebb dolog. CO2, vízminőség, tápozás, fény, flow stb...
Ha valaki nagyon ügyes, és majdnem ugyanazon a szinten tudja tartani a CO2 szintet az akváriumban akkor teljesen mindegy, hogy nagynyomásúval, élesztőssel vagy injekciós tűvel adagolja :D :p
A lényeg, hogy elég, meg stabil legyen és ne ingadozzon. Az már más kérdés, hogy a nagynyomásút precízen be lehet állítani, és tetszés szerint szabályozni mikor induljon stb. Az élesztősnél azért szerettem a zseléset, mert nekem úgy tűnt, hogy stabilabb a rendszer mint ha nem használtam volna zselét. Igaz macerásabb is... Bruttó 30 literre használtam, és elég jól be tudtam lőni. A zselének köszönhetően egyenletesen termelte a CO2-t nem hírtelen megindult, és elapadt, nem ingadozott annyira. A növények nőttek, mint a gomba, a HM gyönyörű mezőt alkotott (nálam jó alaposan meg volt nyírva). Éjszaka is ment, de mellette ment egy légpumpa is akkor, így azért a DC bekékült reggelre. Alga minimális zöld pontalga, meg egyszer felütötte a fejét a fonál, de sikerült még időben legyőzni. Valahogy kevésbé stresszesen fogtam fel annál az akváriumnál, inkább megérzés szerint csináltam sok mindent, kevesebbet méricskéltem, és ennek ellenére nem sikerült rosszul :)
 
Back
Oldal tetejére