• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Építsünk akváriumvezérlőt Arduino-ból

Ezt a hibát én is elkövettem! :D Annyira nagy volt körülötte a hype, hogy fogalmam nem volt mennyire hasztalan egy Arduinohoz képest. Eleinte reklámszűrő DNS szervernek használtam, de aztán arra is ráuntam, és azóta sem találtam semmi hasznos dolgot, amit csinálni lehetne vele, és meg is éri nekiállni rajta, mert még egy vízbe meríthető pH szenzor is két és félszer annyiba kerül hozzá kínából, mint Arduinohoz.
Elvileg ezek a szenzorok csereszabatosak. Lévén a ph szenzor is csak ellenálás a másik végén...
 
A projekt félig megrekedt, még mindig van olyan NET-ről letöltött program ami nem működik.
Program hiba, illetve illesztési hiba. Jelenleg folyik a hiba keresése.
A vezérlő működése esetén a megépítés történetét folytatni fogom.
 
Nagyon ötletes ez a vezérlő. Szeretem az elektronikát, bár végzettségemet tekintve, nem sok közöm van hozzá, hobbi szinten viszont szórakoztat. :D. Az itteni tapasztalatok alapján én is belevágok. Az elképezlés a CO2, világítás vezérlés, etetés idejére szűrőleállítás, kiegészítve egy hőmérséklet controllált ventillátorral, ami majd a vízfelszínt hűti X C-fok felett. Egy másik topikban látott "ikercsillag" project is belefér Arduinoval. Rendelem a szükséges cuccokat magyar oldalról, jövőhéten meg is érkezik reményeim szerint és kezdődhet a legózás :D.
 
Utoljára módosított:
Nagyon ötletes ez a vezérlő. Szeretem az elektronikát, bár végzettségemet tekintve, nem sok közöm van hozzá, hobbi szinten viszont szórakoztat. :D. Az itteni tapasztalatok alapján én is belevágok. Az elképezlés a CO2, világítás vezérlés, etetés idejére szűrőleállítás, kiegészítve egy hőmérséklet controllált ventillátorral, ami majd avízfelszínt hűti X C-fok felett. Egy másik topikban látott "ikercsillag" project is belefér Arduinoval. Rendelem a szükséges cuccokat magyar oldalról, jövőhéten meg is érkezik reményeim szerint és kezdődhet a legózás :D.
majd dokumentalhatnad is a folyamatokat ;)
 
Nagyon ötletes ez a vezérlő. Szeretem az elektronikát, bár végzettségemet tekintve, nem sok közöm van hozzá, hobbi szinten viszont szórakoztat. . Az itteni tapasztalatok alapján én is belevágok. Az elképezlés a CO2, világítás vezérlés, etetés idejére szűrőleállítás, kiegészítve egy hőmérséklet controllált ventillátorral, ami majd a vízfelszínt hűti X C-fok felett. Egy másik topikban látott "ikercsillag" project is belefér Arduinoval. Rendelem a szükséges cuccokat magyar oldalról, jövőhéten meg is érkezik reményeim szerint és kezdődhet a legózás .
Én most építek egy vezérlőt ikercsillag és világítás vezérlésre.
 
Akkor majd értekezünk, főleg az ikercsillaggal kapcsolatban. Nekem a világítás csak egy időkapcsoló lesz, semmi extra fénycsöves.
Az ikercsillagot én óránként negyedpercre kapcsoltatom be, minden kapcsolásnál ellentétes polaritással. A világítás nálam ledszalaggal van megoldva, be- és kikapcsolás egy kapcsolóval, fényerőszabályozással.
 
Az ikercsillagot én óránként negyedpercre kapcsoltatom be, minden kapcsolásnál ellentétes polaritással. A világítás nálam ledszalaggal van megoldva, be- és kikapcsolás egy kapcsolóval, fényerőszabályozással.
Én is hasonló időkőzre és időre gondoltam, aztán majd lehet rajta alakítani.
 
Az ikercsillagot én óránként negyedpercre kapcsoltatom be, minden kapcsolásnál ellentétes polaritással. A világítás nálam ledszalaggal van megoldva, be- és kikapcsolás egy kapcsolóval, fényerőszabályozással.
Szia. Miért kell ellenkező polaritással kapcsolgatni?
 
A kapcsoláshoz innen vettem az ötletet: H-bridge. A diódák és a kondenzátorok nem kellenek. A DC motor helyén van az ikercsillag.
Akkor ez minden indulásnál változtatja a polaritást? Kb, mint CD/DVD olvasó tálca mozgató motorja esetében :D (Erről jut eszembe, hogy talán lehetne perfúzort csinálni régi DVD olvasó mechanikájából tápadagolásra, ha elég nyomaték van benne, van is otthon vidéken vagy 3-4 darab, ha majd nagyon ráérek, kísérletképp megnézem).
 
Akkor ez minden indulásnál változtatja a polaritást? Kb, mint CD/DVD olvasó tálca mozgató motorja esetében (Erről jut eszembe, hogy talán lehetne perfúzort csinálni régi DVD olvasó mechanikájából tápadagolásra, ha elég nyomaték van benne, van is otthon vidéken vagy 3-4 darab, ha majd nagyon ráérek, kísérletképp megnézem).
Vezérelni kell A-t és B-t. Ott van mellette a táblázat.
 
Nagyjából így képzelem el a bekötést. A reléken a világítás, CO2 lesz és két vízfelszínt hűtő ventillátor, ami 27 Celsius foknál bekapcsol, 26-alatt pedig lekapcsol (na most ehhez lehet nem a legjobb szenzort sikerült megrendelnem, de majd kipróbálom). A szűrő simán 230 V-os aljzattal lesz megoldva, amibe keiktatok egy kismegszakítót, vagy billenőkapcsolót az etetés idejére. A 4. relé pedig majd egy DIY "ikercsillag" kepcsolgatását fogja megoldani, ha sikerül egy H-bridge áramkört csinálni, ahhoz, hogy változtatni tudjam a polaritást. Szerintem próbapanelon lesz összerakva, mert hasonló kacifántos nyákot nem akarok marratni.
Későbbi terveim között szerepel egy LCD kijelző +egy pH szenzor bekötése is. Egyelőre az Arduino szofteres monitoron bármikor megtekinthető pl a hőfok is. Reményeim szerint csütörtökön érkeznek meg a cuccok hozzá.
 
Nagyjából így képzelem el a bekötést. A reléken a világítás, CO2 lesz és két vízfelszínt hűtő ventillátor, ami 27 Celsius foknál bekapcsol, 26-alatt pedig lekapcsol (na most ehhez lehet nem a legjobb szenzort sikerült megrendelnem, de majd kipróbálom). A szűrő simán 230 V-os aljzattal lesz megoldva, amibe keiktatok egy kismegszakítót, vagy billenőkapcsolót az etetés idejére. A 4. relé pedig majd egy DIY "ikercsillag" kepcsolgatását fogja megoldani, ha sikerül egy H-bridge áramkört csinálni, ahhoz, hogy változtatni tudjam a polaritást. Szerintem próbapanelon lesz összerakva, mert hasonló kacifántos nyákot nem akarok marratni.
Későbbi terveim között szerepel egy LCD kijelző +egy pH szenzor bekötése is. Egyelőre az Arduino szofteres monitoron bármikor megtekinthető pl a hőfok is. Reményeim szerint csütörtökön érkeznek meg a cuccok hozzá.
Világítás ledes?
 
Világítás ledes?
Nem, T5 fénycsöves, de talán majd tervezek napfelkelte-naplemente effektust LED szalagból (van egy pár darab). Csak még annyira nem értek én ehhez :D. Program részét innen-onnan ollózom össze, de így elsőre nem tűnik túl bonyolultnak.
 
Sikeresen elkészültem a panel összeállításával és a programmal is. Kicsit másként oldottam meg a tápellátást, ehhez kicsit Victor programját is módosítanom kellett (LOW/HIGH reverz).

Arduino Uno R3 lapot használtam, ami összesen 4 relét vezérel:
1. Szűrő, amelyet az etetőgombbal X időre fel lehet függeszteni.
2. Világítás
3. CO2 mágnesszelepe (mivel nem külső reaktort használok, hanem sima kerámia difit, így az etetőgomb nem szakítja meg ideiglenesen sem a CO2 beoldást)
4. 12 Voltos ventillátort vezérel. Eredetileg úgy terveztem, hogy a víz hőmérsékletét fogja mérni és bizonyos fok felett bekapcsolnak a ventillátorok, viszont sima LM335 precíciós szenzort használtam az áramkörben és nem akarok azzal bajlódni, hogy vízhatlanná tegyem, ezért egyelőre a tetőben lesz elhelyezve, így is jó, mert a fénycsövek által termelt hőt fogja érzékelni. A szenzor a hőmérsékletváltozásra ellenállásváltozással válaszol, amelyet egy analógbemeneten figyeltetünk és képletekkel C-fokká varázsoljuk. Innen viszont meg kell oldani, hogy X °C felett kapcsoljon be a ventillátorhoz tartozó relé. Mivel a szenzorhoz tartozó analógbemenet az ellenállásváltozást figyeli, így vagy kiszámoljuk, hogy a beállítani kívánt °C fokhoz mennyi mv és ellenállás tartozik, vagy meghagyjuk ezt a szoftvernek és simán beírunk egy képletet, amivel eljutunk °C-ig. Utóbbit választottam, bár még nem ártana kitapasztalni, hogy mennyire pontos, ha mellette épp más is rá van kötve a VCC-re...
Kicsit rendbeszedem a kód formáját és fel fogom ide tenni. Előljáróban elmondanám, hogy nem vagyok egy programozó zseni, sőt, nagyon ritkán foglalkoztam mikrovezérlőkkel. Egy-két nap után viszont teljesen átlátható az egész logikája és ilyen egyszerű kis kódokat bárki írhat magának, ha érdekli.
 
Back
Oldal tetejére