• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Hal betegségek: Mi lehet a baja a halamnak?

Sziasztok!
Örülök, hogy új tagként itt lehetek veletek.
Máris egy kérdéssel fordulnék a tapasztaltabb akvaristákhoz. 25 év kihagyás után, kb. öthetes bejáratás után telepítettem halakat az új 54 literes Tetra Starter növényes akváriumba. Kezdetben vásároltam 14 db neonhalat és 4 corydorast (amiből megmaradt 3), pár napja pedig 2 oto is a csapat tagja lett. Tudom, kissé sokan vannak.
A boltban, a neonok vásárlásakor észrevettem, hogy jó néhány halacskának sérült, hiányos az úszója. Az eladó azt mondta, hogy megcsipkedték őket, én ezt bevettem, mint a keserű pirulát, de azzal, hogy olyanokból ne adjon. Sajna, ez nem sikerült, a válogatás során csak bekerült pár darab belőlük a zacsiba.
Az akváriumot igyekszem rendszeresen karbantartani, sajnos kb. 6-7 után sem regenerálódtak a halak úszói (rojtosak, néhol fehér szegéllyel) mi több, néhány kollégájukon is megjelentek hasonló tünetek. Elhullás nem volt, a halak virgoncak, esznek, szóval..., mégis azt gyanítottam, hogy uszonyrothadás lehet(ett) a háttérben.
Sera Baktopuros kezelésbe fogtam, ahogy a használati utasításban van. Vasárnap jár le a kezelési időszak, akkor kellene a nagyobb vízcsere, a szenes szűrés beindítása, majd a baktériumok újratelepítése.
Kérdés: van esély a sérült úszók regenerálódására? Vagy így maradnak, csonkán, örökre?
A lenti linkre kattintva, lehet látni egy beteg halat.


Előre is köszi a jószándékú segítséget.
Üdv.

beteg neon?


Sajnos, nincs változás. A Bactopur 1 hetes kezelése után az Easy-Life Voogle nevű terméke sem segít. Nincs elhullás, de a halak testéről és úszóiról a jelek nem tűntek el.
Szívesen fogadnék tanácsokat..., köszi.
 
:(
Ha massal nem is, de talan @mmccannon es @Joci01.14 megidezesevel tudunk segiteni.
@Hifimanus ez uszonyrothadás, ami egy bakteriális eredetű, másodlagos szepszis, ill. betegség. Leggyakoribb ludasak az aeromonas baktériumok. (Tudni kell, hogy ez olyan, mint embereknél a herpesz: mindenkiben ott van, de nem mindenkinél okoz tüneti elváltozásokat. Kell egy trigger, azaz kiváltó ok, ami felszínre hozza.) Halaknál szinte minden másodlagos megbetegedés a stresszre vezethető vissza.

Esetedben a túltelepített akváriumot látom a legnagyobb gondnak. A sok hal miatt a víz egyensúlya is megborul, így az ammónia, nitrit plusz a patogének felhalmozódnak, ami minimalizálja a kezelés sikerességét.
A Baktopur jó választás volt, de csak 1 hetes "lehetőséget" adtál annak. 4-5 napos szünet után újra meg kell ismételni a kezelést, de előtte egy 3/4-es vízcserét ejts meg, fokozottan ügyelve arra, hogy a cserevíz pH-ja, hőmérséklete, stb. megegyezzen az akvárium vizével. Utána adj még egy hetet a Baktopurnak.
Az EL terméke egy humbug cucc, és abszolút nem alkalmas betegség kezelésére. (Hiába kerestem, de a gyártó honlapján nem találtam meg a termék MSDS-ét, amiből kiderülne, pontosan mi is van benne.)

Tudni kell, hogy:
- a neonhalaknak nagy kiúszótérre van szükségük (ez sajna most nincs meg, ami stresszt jelent számukra),
- Corydorasból a minimum létszám 6 egyed, ez az a létszám, ami a biztonságérzetet megadja nekik, ugyanis ők is csapathalak (azt nem írtad, milyen fajt vettél, de azt mondom, hogy törpe corykat válassz, abból akár 10 is mehet).

Két hosszútávú megoldást látok:
- egy min. 80 literes akváriumba költözteted a flórát és faunát,
- megválsz a neonoktól, és olyan halakat telepítesz (fokozatosan, tehát nem egyszerre 14 halat!), amiknek megfelel az az élettér, amit biztosítani tudsz számukra.

Remélem, hogy sikerül kikupálnod kis uszonyos barátaidat.
Köszi @tsokee , hogy megidéztél.
 
Szia,
köszönöm a választ és megfogadom a tanácsot.
Annyit még hozzátennék, hogy az uszonyrothadás mellett fehér foltok is megjelentek a testen, egyik felpuffadt, egynémelyik halnál a színek elhalványultak, két hal mozgása, egyensúlya természetellenes. Elhullás a közel két és fél hónap alatt nem volt.
Felvettem a kapcsolatot a Seraval és az EL-lel is. Az EL neonbetegséget valószínűsít, dr. Bodo Schnell a Seratól szintúgy, azzal a megjegyzéssel, hogy valszeg a patológiai vizsgálat adhatna pontos eredményt.
Mindkét gyártó azt mondta, hogy portfóliójában nincs neonbetegséget kezelő szer, azt mondták, hogy a halaktól meg kell szabadulni.
Tudom, hogy túltelepített az akvárium, ez ellen tenni fogok.
Közben a beteg halakat a boltban szó nélkül visszavették (sajnáltuk kiirtani őket), és a boltot ellátó szállító küldött másokat, ezek még kicsik. Úgy tűnik, eddig jól „aklimatizálódtak". Nem engedték, hogy az akváriumot nullától újra indítsam, de azt mondták, hogy ha újra előjön a betegség, akkor szó nélkül állják az újraindítás, a teljes fertőtlenítés költségét: táptalaj, fedő réteg, növények, halak stb.)
Öt neontól meg kell szabadulnom, hogy maradjon 10. A három Corydoras (két kékpajzsos, egy foltos páncélosharcsa) és a két algaevő oto affinis jól van, nőnek szépen.
(Esetleg megy az összes hal, az otok kivételével, s helyettük endler guppik lesznek. De a neonok tetszenek leginkább. Amúgy mielőtt elindítottam volna ezt az akváriumot, kicsit utánaolvastam a neten, ahol az van, hogy a neonok esetében a minimális akvárium méret 10 gallon. Ez nagyjából nálam is megvan. Ezért esett rájuk a választás.)
Az akváriumot rendszeresen karbantartom, megvan a heti 25%-os vízcsere, a Sera szűrő ugyan belső (380 l/h névleges teljesítmény), azt is hetente tisztítom (akváriumvízben): úgy a durva szivacsot, mint a kb. 70 grammnyi Siporaxot (ebből rövidesen 100 g lesz, kb. ennyi fér a szűrőbe). Tápozok Profitoval, úgyszintén hetente megy egy kis Easycarbo, ToruMin és CO2 is. Alga már nincs (az akvárium indításakor volt egy kevés), a növények napi 8 órás fény mellett (LED, kb. 12 W) szépen fejlődnek, akár hetente vissza lehetne vágni.
Eddig nem vettem, mert drágának tartottam, de most akciósan kaptam JBL víz tesztet, 7 paramétert mér. Ma érkezik meg, úgyhogy meglesz a víz rendszeres monitorozása is.
Köszönöm, még egyszer.
 
Utoljára módosított:
Szia,
köszönöm a választ és megfogadom a tanácsot.
Annyit még hozzátennék, hogy az uszonyrothadás mellett fehér foltok is megjelentek a testen, egyik felpuffadt, egynémelyik halnál a színek elhalványultak, két hal mozgása, egyensúlya természetellenes. Elhullás a közel két és fél hónap alatt nem volt.
Felvettem a kapcsolatot a Seraval és az EL-lel is. Az EL neonbetegséget valószínűsít, dr. Bodo Schnell a Seratól szintúgy, azzal a megjegyzéssel, hogy valszeg a patológiai vizsgálat adhatna pontos eredményt.
Mindkét gyártó azt mondta, hogy portfóliójában nincs neonbetegséget kezelő szer, azt mondták, hogy a halaktól meg kell szabadulni.
Tudom, hogy túltelepített az akvárium, ez ellen tenni fogok.
Közben a beteg halakat a boltban szó nélkül visszavették (sajnáltuk kiirtani őket), és a boltot ellátó szállító küldött másokat, ezek még kicsik. Úgy tűnik, eddig jól „aklimatizálódtak". Nem engedték, hogy az akváriumot nullától újra indítsam, de azt mondták, hogy ha újra előjön a betegség, akkor szó nélkül állják az újraindítás, a teljes fertőtlenítés költségét: táptalaj, fedő réteg, növények, halak stb.)
Öt neontól meg kell szabadulnom, hogy maradjon 10. A három Corydoras (két kékpajzsos, egy foltos páncélosharcsa) és a két algaevő oto affinis jól van, nőnek szépen.
(Esetleg megy az összes hal, az otok kivételével, s helyettük endler guppik lesznek. De a neonok tetszenek leginkább. Amúgy mielőtt elindítottam volna ezt az akváriumot, kicsit utánaolvastam a neten, ahol az van, hogy a neonok esetében a minimális akvárium méret 10 gallon. Ez nagyjából nálam is megvan. Ezért esett rájuk a választás.)
Az akváriumot rendszeresen karbantartom, megvan a heti 25%-os vízcsere, a Sera szűrő ugyan belső (380 l/h névleges teljesítmény), azt is hetente tisztítom (akváriumvízben): úgy a durva szivacsot, mint a kb. 70 grammnyi Siporaxot (ebből rövidesen 100 g lesz, kb. ennyi fér a szűrőbe). Tápozok Profitoval, úgyszintén hetente megy egy kis Easycarbo, ToruMin és CO2 is. Alga már nincs (az akvárium indításakor volt egy kevés), a növények napi 8 órás fény mellett (LED, kb. 12 W) szépen fejlődnek, akár hetente vissza lehetne vágni.
Eddig nem vettem, mert drágának tartottam, de most akciósan kaptam JBL víz tesztet, 7 paramétert mér. Ma érkezik meg, úgyhogy meglesz a víz rendszeres monitorozása is.
Köszönöm, még egyszer.
Nem csoda, hogy újabb tünetek jelentkeznek, mert az alapprobléma még mindig fennáll.
A Sera válaszán kimondhatatlanul ledöbbentem: ha már ők maguk neonbetegségre gyanakszanak, akkor azt is tudniuk kell, hogy Plistophora hypessobryconis okozza. Ez az egysejtű parazita nagyon gyorsan terjed.

Egy biztos: új halat, növényt min. 4-6 hét karantén után szabad a díszakváriumba telepíteni. Ettől eltérni csak akkor lehet, ha ismert hobbitárstól származik, azesetben ezt az időt le lehet rövidíteni.
 
Köszi a választ.
Megismételném: a neonok egy újonnan indított akváriumba kerültek be, ők voltak az első halak. Én már a boltban láttam a bajt, de átvertek.
Nem állítom, hogy tökéletes minden (víz)paraméter, mert nem az. Megteszem a kötelezőt és annyi.
Ellenben a betegség továbbterjedt, ekkor léptem, ugyanis rájöttem, hogy nem megcsipkedett uszonyokról van szó, ahogy a bolti eladó állította. A külső jelek alapján az uszonyrothadást ((ez a NTD másodlagos szimptómája, a bajt, ahogy jól mondod, a parazita okozza, belül) valószínűsítettem, ezért indítottam a Baktopurral. Miután nem használt, jött a Voogle. Miután az sem használt, jött a további kutakodás a neten és a két gyártóval való kapcsolatfelvétel, fotók és videó küldése nekik. (Nincs még 25 hozzászólásom, ezért nem tudom az elküldött képeket, videót itt is megmutatni.)
A EL válasza egy link volt a neonbetegséggel kapcsolatosan, a Sera pedig csak valószínűsítette a NTD-t azzal, hogy laborvizsgálat kellene a 100%-os diagnózishoz. Mindkét gyártó azt mondta, hogy nem tud hatékony gyógyszert ajánlani.
Ma megkaptam a JBL papírcsíkos gyorstesztet, lássuk milyen (hozzávetőleges) értékeket mutat.
(Előbb ki kell kockáznom, hogy hogy is működik, melyik színkód mit mutat... Esetleg utánanézek itt, hogy hátha korábban valaki leírta ennek a működését, hogy ne bénázzak.)
Üdv mindenkinek.

No, meglett a vízteszt hozzávetőleges eredménye:
NO3 - 10 - OK
NO2 - 0,5 - nem OK
GH - 14-250 - OK
KH - 6-107 - OK
pH - kb. 8.0 - nem OK
Cl - 0 - OK

Amint látom, a NO2-t kellene valahogy csökkenteni, gondolom, vízcserével megoldható.
A savasságot beállíthatom több CO2-vel, esetleg ToruMin adagolásával, illetve 1 catappa levéllel?
 
Utoljára módosított:
Köszi a választ.
Megismételném: a neonok egy újonnan indított akváriumba kerültek be, ők voltak az első halak. Én már a boltban láttam a bajt, de átvertek.
Nem állítom, hogy tökéletes minden (víz)paraméter, mert nem az. Megteszem a kötelezőt és annyi.
Ellenben a betegség továbbterjedt, ekkor léptem, ugyanis rájöttem, hogy nem megcsipkedett uszonyokról van szó, ahogy a bolti eladó állította. A külső jelek alapján az uszonyrothadást ((ez a NTD másodlagos szimptómája, a bajt, ahogy jól mondod, a parazita okozza, belül) valószínűsítettem, ezért indítottam a Baktopurral. Miután nem használt, jött a Voogle. Miután az sem használt, jött a további kutakodás a neten és a két gyártóval való kapcsolatfelvétel, fotók és videó küldése nekik. (Nincs még 25 hozzászólásom, ezért nem tudom az elküldött képeket, videót itt is megmutatni.)
A EL válasza egy link volt a neonbetegséggel kapcsolatosan, a Sera pedig csak valószínűsítette a NTD-t azzal, hogy laborvizsgálat kellene a 100%-os diagnózishoz. Mindkét gyártó azt mondta, hogy nem tud hatékony gyógyszert ajánlani.
Ma megkaptam a JBL papírcsíkos gyorstesztet, lássuk milyen (hozzávetőleges) értékeket mutat.
(Előbb ki kell kockáznom, hogy hogy is működik, melyik színkód mit mutat... Esetleg utánanézek itt, hogy hátha korábban valaki leírta ennek a működését, hogy ne bénázzak.)
Üdv mindenkinek.

No, meglett a vízteszt hozzávetőleges eredménye:
NO3 - 10 - OK
NO2 - 0,5 - nem OK
GH - 14-250 - OK
KH - 6-107 - OK
pH - kb. 8.0 - nem OK
Cl - 0 - OK

Amint látom, a NO2-t kellene valahogy csökkenteni, gondolom, vízcserével megoldható.
A savasságot beállíthatom több CO2-vel, esetleg ToruMin adagolásával, illetve 1 catappa levéllel?

A halbetegségeket ugyanúgy kell kezelni, mint az emberit: nem ugrálunk a különféle hatóanyagokat tartalmazó szerek között, hanem végigcsinálunk egy kúrát, majd várunk, utána az orvos utasítása szerint folytatjuk. Ugyan nem vagyok állatorvos, de az egyetemi tanfolyamon (fakultatív volt) résztvettem az ichthyológiai pathológia kurzusokon.
A protokoll szerint a beteg egyedeket azonnal el kell különíteni, és a külön medencében kell elvégezni a gyógyszeres kezelést. Emellett akváriumot illik kipakolni és fertőtleníteni, pont a parazita virulékonysága miatt. Növényeket, dekorokat, fűtőt, szűrőt, fertőtleníteni háztartási hypó 50%-os híg oldatával, utána jól leöblíteni csapvízzel.
Új talaj be, dekor, növények, stb. be, majd a kezelés végén vissza lehet telepíteni az állatvilágot.

A lakmuszteszt csak iránymutatásra jó, hogy lássuk, adott értékek milyen arányban vannak, merre mozdulnak el. Pontos eredményeket kizárólag (na jó, majdnem, mert laborműszerekkel is lehet, de ki a csuda engedheti meg magának :cautious:) csepptesztekkel lehet elérni. Nekem JBL tesztek vannak, és beváltak. Egyedül azt kell megnézned - mielőtt leemeled a bolti polcról, hogy meddig van szavatossága.
Az alapteszteket (pH, KH, GH, Fe, PO4, NO3) vedd meg. A CO2-re drop checkert vegyél, mert a beoldott CO2 és a pH változásából látod, hogy mennyi gáz az annyi. Ha DC folyadék a fűzöld, vagy kicsit lime-zöldes, akkor jó.

A kajamaradvány, halak ürüléke és a bomlásnak indult növényi részek ammóniát (NH3) termelnek, amit nitrosomnas baktériumok Nitritté (NO2), a következő fázisban nitrit oxidáló bacik Nitráttá (NO3) szelidítik, amit már a növények fel tudnak venni. Mivel kicsi és túltelepített az akvárium, a harmados vízcseréket szigorúan be kell tartani.
 
Rendben, köszönöm a választ.
Én is újra akartam indítani az akváriumot, de a bolthálózat regionális igazgatója nem engedte. Valszeg azért, mert minden költséget nekik kellett volna állniuk. Inkább adtak 15 másik halat, meg egy ígéretet.
Drop checkeren már gondolkodtam, veszek azt is.
A 25%-os vízcseréből ezentúl harmados lesz.
 
Rendben, köszönöm a választ.
Én is újra akartam indítani az akváriumot, de a bolthálózat regionális igazgatója nem engedte. Valszeg azért, mert minden költséget nekik kellett volna állniuk. Inkább adtak 15 másik halat, meg egy ígéretet.
Drop checkeren már gondolkodtam, veszek azt is.
A 25%-os vízcseréből ezentúl harmados lesz.
Drukkolok! 🤞
 
Sziasztok! A napokban lettünk figyelmesek az endlerünkre, pár nap alatt felpuffadt. Sose volt még dolgunk betegséggel, hasvízkórra gyanakodunk első körben. Titeket tapasztaltakat kérdezünk, hogyan tovább? Karantén? Túléli? Mivel kezelni? Terjed?
Másik: az egyik razbóra is gyanús egy ideje, de már tényleg hónapok óta ilyen, de mintha egyre csak nagyobb lenne a hasa:

nagyon köszi!
viber_kép_2019-12-27_15-47-17.jpg
Képernyőfotó 2019-12-27 - 15.47.09.png
 
Sziasztok! A napokban lettünk figyelmesek az endlerünkre, pár nap alatt felpuffadt. Sose volt még dolgunk betegséggel, hasvízkórra gyanakodunk első körben. Titeket tapasztaltakat kérdezünk, hogyan tovább? Karantén? Túléli? Mivel kezelni? Terjed?
Másik: az egyik razbóra is gyanús egy ideje, de már tényleg hónapok óta ilyen, de mintha egyre csak nagyobb lenne a hasa:

nagyon köszi!
View attachment 85314
View attachment 85315
Szia!
Milyen az endler viselkedése?
Táplálkozik? Vagy apatikus? Úszása, mozgása?
Kinagyítottam kicsit a fotót, én úgy látom, hogy elállnak a pikkelyei...hasvízkór gyanús, vagy vmi gyomorgyulladás.
A razbóránál inkább tumorra gyanakodnék, pláne, ha régóta ilyen.
Hasonló volt nekem is az egyik...
 
Szia!
Milyen az endler viselkedése?
Táplálkozik? Vagy apatikus? Úszása, mozgása?
Kinagyítottam kicsit a fotót, én úgy látom, hogy elállnak a pikkelyei...hasvízkór gyanús, vagy vmi gyomorgyulladás.
A razbóránál inkább tumorra gyanakodnék, pláne, ha régóta ilyen.
Hasonló volt nekem is az egyik...

Köszönjük a válaszokat!
Most kiraktuk egy másik akváriumba szegény endlert. Mozgásán nem látszik semmi extra, nem lassabb, ügyetlenebb, félősebb. Étvágya van egyébként, néha kiköpi de aztán megeszi.
Mi legyen az akváriummal? Azt olvastuk, hogy ki kéne üríteni mindent meg fertőtleníteni... ha lehet ezt azért elkerülnénk, nem is értem.
 
Köszönjük a válaszokat!
Most kiraktuk egy másik akváriumba szegény endlert. Mozgásán nem látszik semmi extra, nem lassabb, ügyetlenebb, félősebb. Étvágya van egyébként, néha kiköpi de aztán megeszi.
Mi legyen az akváriummal? Azt olvastuk, hogy ki kéne üríteni mindent meg fertőtleníteni... ha lehet ezt azért elkerülnénk, nem is értem.
Eredményes kezelés csak akkor lehetséges, ha nagyon az elején, kezdeti stádiumban felismerik.
Azt olvastam Sera Baktopur vagy JBL Furanol alkalmazható.
De igazából a megelőzés a fontos.
Vízhigiénia, vízparaméterek és változatos táplálás.
 
Eredményes kezelés csak akkor lehetséges, ha nagyon az elején, kezdeti stádiumban felismerik.
Azt olvastam Sera Baktopur vagy JBL Furanol alkalmazható.
De igazából a megelőzés a fontos.
Vízhigiénia, vízparaméterek és változatos táplálás.
Igen, ezt értjük azt hiszem, köszönjük!
A fő kérdés, hogy most kell-e kezdeni valamit az akváriummal? Értem ez alatt, hogy fertőző-e a többi élőlényre nézve? Vagy elég volt hogy kivettük az egyetlen szemmel láthatóan problémás egyedet?
Holnap ha szükséges be tudunk ugrani a GA-ba és akkor veszünk valami erősítő szert a többieknek.
 
Igen, ezt értjük azt hiszem, köszönjük!
A fő kérdés, hogy most kell-e kezdeni valamit az akváriummal? Értem ez alatt, hogy fertőző-e a többi élőlényre nézve? Vagy elég volt hogy kivettük az egyetlen szemmel láthatóan problémás egyedet?
Holnap ha szükséges be tudunk ugrani a GA-ba és akkor veszünk valami erősítő szert a többieknek.
A felelős baktérium a legyengült immunrendszerű egyedeket támadja meg.
De egyes információk szerint vírusokat is felelősnek tartanak a betegség kialakulásáért.
Figyeld a többi halat, mérj vízparamétereket, hogy vmi nem e mászott el...
Esetleg egy vízcsere nem árt. De én nem csinálnék komplett szétszedést, fertőtlenítést.
Egyenlőre figyeld a többit. A kórokozó szinte minden akváriumvízben jelen van. A gond akkor következik be, ha stressz miatt, vagy egyéb tényező miatt legyengül az immunrendszerük.
 
Sziasztok! Mi lehet a baja szegény izzófényűnek? Látszatra jól érzi magát, de aggaszt a fehéredés az oldalán, meg hogy csonka a farok úszója.
Bocs a kép minőségéért, de örültem, hogy egyáltalán sikerült lefotózni telóval.
 

Attachments

  • IMG_20191229_130438.jpg
    IMG_20191229_130438.jpg
    218.7 KB · Megtekintések: 36
Uszonyrothadás és valami gombás felülfertőződésnek tűnik. Sóoldatos mártogatással 50-50% megmenthető, és valószínűleg gyenge a szűrés, vagy elhanyagoltad a vízcserét.
 
Köszönöm a választ. Hát a szűrés biztosan nem gyenge, legalább is remélem, egy Eheim eXperience 350-es (az akvárium 112 literes), és a víz cserét sem hanyagoltam el csak egyszer (1 alkalommal 2 hét után cseréltem csak vizet, azon kívül heti vizcsere van a kezdetektől fogva). Ammónia és nitrit-nitrát szintek rendben vannak most is, mint mindig. Uszonyrothadás esetén a többi uszonyának nem kellene "bajosnak" lennie? Hogyan kell csinálni a kezelést?
 
Back
Oldal tetejére