• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Hibás Szén-dioxid palack

Sityesz

Tapasztalt kertész
Egy apró történetet megosztok veletek, ami pár napja történt, egy hibás CO2 palackkal kapcsolatban.

2 év után kifogyott a 10Kg-os palack. nosza internet, hátha találok olyan helyet ahol olcsóbban be lehet szerezni.
Siker!
Autóba be irány a cseretelep. Palack bedob, irány haza. Reduktor fel, palack nyit, 25 BAR!! Hmmmmm. Semmi gond hideg a palack lesz az még több is. Így is lett. 1 óra elteltével már 70 BAR-t mutatott az óra. Nagy boldogság, hogy 10-el több van benne, mint kellene. Bubi szám rendben, irány vásárolni.

2 óra múlva hazaértem, egy gyors pislantás az akváriumra. Bubik sehol. Szekrény kinyit, ránézek a mérőre és 195 BAR-nál járt a mutató!!!!!! Nézem a palackot nem e argont, vagy valami mást sóztak rám, de nem. Ez bizony CO2 a javából. Kicsit jobban megvizsgálva a palackot, és a szelep hátulján lévő biztonsági szelepet rájöttem, hogy baj van, mivel azon a 190-es szám szerepelt.
Telefon elő, hívom az egyik ismerősömet, aki palackokban jártas.

- Kérdezem tőle, hogy van e olyan ipari CO2 palack amit 190-200 Bar-al töltenek, és 190-es biztonsági van benne?

-Nincs. Max60-70 BAR-al töltenek. Akkor az nem CO2.

-Biztosíthatlak, hogy az, és mutató már nyalogatja 200-at!

-Jó akkor 1 dolgot tehetsz! Ablakokat kinyitod, és leengeded a palackból a nyomást lehetőleg minél gyorsabban, mert biztos kivágja a biztonságit, csak idő kérdése, és az nem lesz kellemes.

Erre már nem volt idő, mert pár másodperc múlva a biztonsági nem bírta tovább és BUMMMMM. Egy irdatlan nagy csattanás, szekrényajtó kivágódik, és fülsüketítő zúgással ömlik a gáz. Viszonylag gyorsan távozott a nyomás, de még órák múlva is sziszegett a centis jéggel borított palack.
A cseretelepen értetlenül által az eset előtt, soha nem láttak még ilyet. A palackot természetesen kicserélték, és a reduktort is kifizetik, mert az is totál káros lett! Később adnak tájékoztatást, hogy mi okozta a túlnyomást a palackban.

Ennyi!
 
Szia!

A hiba a hőmérsékletkülönbségben keresendő! A 190Bar-os biztonsági szelep már töltéskor kioldott volna, tehát túltöltés kizárható.
A probléma forrása a palackokat szabadban tárolják, a mostani időjárás kb -10C fok átlag. Ezt beviszed egy 20-25 C fokos helységbe a palckban tárolt cseppfolyós Co2 elkezd újra gáz halmazállapotúvá válni a térfogata ezálltal megnő, így a palackban a nyomás rohamosan elkezd emelkedi. Elég ritka eset, de előfordul. Erre érdemes odafigyelni, "aklimatizálni" a palackot.
-A palackok töltése során, szinte kizárt, hogy nem a megfelelő töltet kerüljön bele, de véletlenek azért lehetnek.
-Az Oxigén gázt töltik 200 Bar környékén, az Argon, Co2, Corgon, gázok 50 Bar nyomáson vannak.

Sajnos mivel kiürült így, nehezen lehet beazonosítani, milyen gázzal is lett esetleg megtöltve. Bár ha a palackon található vonalkód, kisérőjegy, minőségtanusítvány megvan a töltő üzem be tudja azonosítani, de a félretöltést kizárnám.

Sajnálom ami történt.
 
Keletkezett valami egyéb károd is mint amit felsoroltál?? :shock:
Szerencsére semmi. A reduktoron kívül más anyagi kár nincsen.
Sajnos mivel kiürült így, nehezen lehet beazonosítani, milyen gázzal is lett esetleg megtöltve. Bár ha a palackon található vonalkód, kisérőjegy, minőségtanusítvány megvan a töltő üzem be tudja azonosítani, de a félretöltést kizárnám.
Egészen biztos, hogy CO2 volt. a Drop Checker már kezdett zöldes színt felvenni.
 
Szia!

A hiba a hőmérsékletkülönbségben keresendő! A 190Bar-os biztonsági szelep már töltéskor kioldott volna, tehát túltöltés kizárható.
A probléma forrása a palackokat szabadban tárolják, a mostani időjárás kb -10C fok átlag. Ezt beviszed egy 20-25 C fokos helységbe a palckban tárolt cseppfolyós Co2 elkezd újra gáz halmazállapotúvá válni a térfogata ezálltal megnő, így a palackban a nyomás rohamosan elkezd emelkedi. Elég ritka eset, de előfordul. Erre érdemes odafigyelni, "aklimatizálni" a palackot.

Ez ebben a formában nem igaz!

Egy -10 fokig lehűtött CO2 palackot beviszel egy +20-25 fokos helyiségbe ilyen folyamat nem jöhet létre!!! ilyenkor a palack, és a benne lévő gáz elkezdi felvenni a környezeti hőmérsékletet. Ennek hatására a benne lévő folyékony halmazállapotú gáz egy része légneművé alakul, melynek hatására elkezd nőni a palackban a nyomás, viszont minél nagyobb a nyomás a palackban, annál magasabb a folyékony gáz forráspontja! A környezettől nem tud annyi hőt elvonni ezáltal, hogy ilyen Extrém nyomás jöjjön létre!!!! A folyamat mindaddig tart ameddig a környezeti hőmérséklet ugyan annyi nem lesz mint a palack, és a benne lévő gáz hőmérséklete!!

Valami más problem volt itt!!
 
Sityesz said:
Szia!

A hiba a hőmérsékletkülönbségben keresendő! A 190Bar-os biztonsági szelep már töltéskor kioldott volna, tehát túltöltés kizárható.
A probléma forrása a palackokat szabadban tárolják, a mostani időjárás kb -10C fok átlag. Ezt beviszed egy 20-25 C fokos helységbe a palckban tárolt cseppfolyós Co2 elkezd újra gáz halmazállapotúvá válni a térfogata ezálltal megnő, így a palackban a nyomás rohamosan elkezd emelkedi. Elég ritka eset, de előfordul. Erre érdemes odafigyelni, "aklimatizálni" a palackot.

Ez ebben a formában nem igaz!

Egy -10 fokig lehűtött CO2 palackot beviszel egy +20-25 fokos helyiségbe ilyen folyamat nem jöhet létre!!! ilyenkor a palack, és a benne lévő gáz elkezdi felvenni a környezeti hőmérsékletet. Ennek hatására a benne lévő folyékony halmazállapotú gáz egy része légneművé alakul, melynek hatására elkezd nőni a palackban a nyomás, viszont minél nagyobb a nyomás a palackban, annál magasabb a folyékony gáz forráspontja! A környezettől nem tud annyi hőt elvonni ezáltal, hogy ilyen Extrém nyomás jöjjön létre!!!! A folyamat mindaddig tart ameddig a környezeti hőmérséklet ugyan annyi nem lesz mint a palack, és a benne lévő gáz hőmérséklete!!

Valami más problem volt itt!!

Nem akarok vitát indítani, de hidd el ez volt a hiba. A gáz forráspontja itt most nem jut szerephez,semmi köze a nyomásnövekedéshez sem a biztonsági szelep leoldásához igazából a cseppfolyós és a gáz halmazállapot közti sokszoros térfogatkülönbség okozza a nyomásnövekedést. Mivel 25 Bar-ról indult a palackod amikor hazavitted majd jó egy óra múlva már meghaladta a 190 Bar-t ez egyértelmű jele a fent említett körülménynek.

Mindenesetre írd majd meg mit nyilatkozott a forgalmazó, mi okozhatta a hibát, én továbbra is fenntartom az állításom.

Ui. Nem szabályos d e leírom, amikor télen szabadban lángvágóval dolgozom, sokszor megfagy a palack és a reduktor /tiszta propán gáz/ ilyenkor kéz-meleg kb 30 C vízbe állíttatom a palackot 5- 10 perc alatt felszökik a nyomás, majd a megengedett érték fölé 10-bar-ral biztosan. Csak mivel folyamatosan aránylag sok gázt veszek el a palackból így pár perc alatt helyreáll és üzemi nyomáson dolgozik amíg a víz melegíti. Ha nem lenne nagy gázmennyiség elvétel a palackból ugyanígy járna a palackom. Az akváriumhoz nagyon kevés gázt veszel ki a palackból így a hirtelen nyomásnövekedést nem tud hova távozni.

Üdv.:w-rig!
 
A tegnapi nap folyamán fény derült a rejtélyre, hogy mi okozta a problémát.

Előzőleg a palackot egy szikvíz gyártással foglalkozó cég használta. Valahogy víz került a palackba!! Nem is kevés, 7 liter!!! Ezt a töltés előtt nem vették észre. Elmondásuk szerint minden palackot táráznak mielőtt elkezdik tölteni, hogy ilyen eset ne fordulhasson elő. Ez valahogy átcsúszott az ellenőrzésen, és feltöltötték a 10 kg CO2-vel!!!
A palackok töltésénél nagyon alacsony hőmérsékletű gázt használnak, így viszonylag kis nyomással is tölthetőek. Ez magyarázza, hogy a biztonsági szelep miért nem oldott ki már a töltés során. Az igen hideg külső hőmérséklet miatt a palack hibája a tárolás során is rejtve maradt.

Röviden ennyi!
 
Szia.Egy kicsit megrémítettél ezzel az irománnyal de nagyon hasznos.Én is most készülök egy frissen vásárolt 10kg-os Messeres palackot beüzemelni.Nem tudom mennyi gáz van benne ,mert a rajta lévő táránál érezhetően nehezebb.Remélem gáz van benne,nem víz.Mit kell tennem ha nagyon felszökik a nyomás a palackban?Leszedem a Co2- csövet a reduktorról ,és kieresztem a fölösleget a szabadba.Egyáltalán hozzá lehet ilyenkor nyúlni vagy ez már veszélyes?Még nem használtam ilyet de úgy érzem nem együl érdekelne ez a kérdés.Szerintem egy páran azt se tudnák hozzá nyúljanak vagy sem.Reméljük nem lesz rá szükség. köszönöm válaszod.
 
magzoli said:
Szia.Egy kicsit megrémítettél ezzel az irománnyal de nagyon hasznos.Én is most készülök egy frissen vásárolt 10kg-os Messeres palackot beüzemelni.Nem tudom mennyi gáz van benne ,mert a rajta lévő táránál érezhetően nehezebb.Remélem gáz van benne,nem víz.Mit kell tennem ha nagyon felszökik a nyomás a palackban?Leszedem a Co2- csövet a reduktorról ,és kieresztem a fölösleget a szabadba.Egyáltalán hozzá lehet ilyenkor nyúlni vagy ez már veszélyes?Még nem használtam ilyet de úgy érzem nem együl érdekelne ez a kérdés.Szerintem egy páran azt se tudnák hozzá nyúljanak vagy sem.Reméljük nem lesz rá szükség. köszönöm válaszod.

Én nem vagyok jártas ebben, a neten és a fórumon összeszedett tudásomat használtam, úgyhogy javítson ki vki ha hülyeségeket beszélek!!! Nálam 100 bárra ment fel a nyomás (még nem tudtam visszavinni a palackot hogy mi volt az oka).

1. Ablakot kinyitottam.
2. CO2 palack csapját elzárártam.
3. A kimenő nyomást leengedtem az akvárium vizébe, amíg nullát nem mutatott. (tűszelep és fekete tekerő kinyitásával).
4. Óvatosan leszereltem a reduktort és hagytam hogy a nyomás távozzon a reduktorból, így a 100 bar nyomás lassan lecsökkent.

Klasszik video, nigro blogjáról:
http://www.nigro.hu/2009/01/04/palackos ... eallitasa/

Rendkívül bézik kérdés, de én is megtoldanám eggyel: kisebb palack nagyobb biztonságot jelent? 10 kg-os palackban nem lehet hogy ha vmi elcseszés van, akkor nagyobb fölös nyomás alakul ki? Én 5kg-os palackot használok.
Amúgy az egészségügyi veszélyéről írhatnának a hozzáértők, ha jól tudom a kijövő co2 hideg , megfagyaszthatja a kezet, de robbanástól sosem kell tartani, jól gondolom?
 
Szerintem veszély szempontjából ugyanakkora esélye van akár 5-10kg os palackot használsz.Arányaiban véve mindkettő veszélyes,ha rosszul használják.Robbanás csak 50c-fok fölött lehetséges,ilyen normál esetben nem következik be egy szobában.Én jobban tartok egy szivárgástól,egy 45 légköbméteres szobában,10kg-s CO2-tartani.
 
.Mit kell tennem ha nagyon felszökik a nyomás a palackban?
Komoly problémát csak azok a palackok jelentenek ahol a nyomás 180 Bar fölé emelkedik. A CO2 palackokon 190-250 bar-os biztonsági lefúvatószelepek vannak, ha eléri ezt a szintet a palackban lévő nyomás akkor van a pukk.
Érdemes minden esetben figyelni a reduktort, és ha valaki azt látja, hogy 150-160 Bar-os nyomás van a palackba, szerelje le a reduktort, kupakot tegye vissza, és lehetőleg vigye ki a szabadba a palackot, Aztán telefon a Gáztelepre, hogy probléma van a palackkal, szállítsák el mihamarabb!

Esetleg, ha valakinél mégis eldurranna 1 palack az NE NYÚLJON hozzá amíg a gáz nem távozik belőle! ne próbálja elzárni, mert úgysem fogja tudni, és igen komoly fagyási sérüléseket szerezhet!

Az olyan palackokban ahol a nyomás meghaladja a 60-70 bart tuti, víz van, vagy sör, már halottam olyat is. Egy másik kérdés, hogy az ilyen "vizes palackok" mennyire tesznek jót a reduktornak? A belső fém alkatrészeknek nem hinném, hogy jót tesz a nedves, savas környezet.

Én azt javaslom mindenkinek aki belenyúl 1 ilyen palackba, ha nem is veszélyesen magas benne a nyomás, mindenképp hívja fel a cseretelepet.
 
Sziasztok! Jelenleg 32 fok van a szobában, és a palack nyomása felment 68-70 bar magasságra. Mikor üzembehelyeztem kb. 60 bar-t mutatott csak, hűvösebb szobában persze. Normális ez így? 80 bar-tól már piros a mező a Papillon reduktoron. Kapcsoljak ventillátort, vagy felesleges izgalom csupán az egész?
 
Sziasztok! Jelenleg 32 fok van a szobában, és a palack nyomása felment 68-70 bar magasságra. Mikor üzembehelyeztem kb. 60 bar-t mutatott csak, hűvösebb szobában persze. Normális ez így? 80 bar-tól már piros a mező a Papillon reduktoron. Kapcsoljak ventillátort, vagy felesleges izgalom csupán az egész?
No para bírja még egy darabig a palackod.
http://www.mahebak.hu/anyagok/palackm3(MHtE).pdf
3. oldal 3.táblázat
tehát 50 fok felett van csak gond.
32 fokban inkább az akit kellene hűteni, mert gondolom nem akarsz halászlét főzni;)
 
Back
Oldal tetejére