• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Iwagumi designed by Viki and eMZé (54l - 60x30x30)

Ha a mérnök módot és a leszarom módot vetjük össze, akkor igazat adok nektek, így kell csinálni. De én nem arra biztattalak, hogy ezek közül válassz, hanem hogy találd meg a kettő között a középutat.
A mérnök mód szép és jó, csak hát semmi értelme. Hiába adagolsz pontosan 1,275 ml tápot, hiszen nem tudod, hogy az 1,1 nem lenne-e jobb. Hiába cserélsz 168 óránként 42,5% vizet, hiszen nem tudhatod hogy nem lenne-e jobb 192 óránként cserélni 40%-ot. Stb. És ezekre a kérdésekre soha nem is fogjuk megtudni a választ, mert annyira sok összetevős a képlet. A mérnök mód leginkább arra - lenne - jó, hogy az általa beállított állandóságnak köszönhetően ki tudsz próbálni dolgokat, mert így ha változtatsz valamin, akkor a kiváltott hatásról tudni fogod, hogy ennek a változtatásnak köszönhető, hiszen minden más állandó. És azért tettem hozzá hogy "lenne", mert sajnos még ez sem igaz, hiszen amíg vizsgálod a változást, közben nőnek a növények is és megváltozik az igény, ergo a kiváltott hatás sem biztosan a változtatásnak lesz betudható. Példa: lehet hogy algásodsz, kipróbálod, hogy ezentúl nem 50%-ot, hanem csak 30% vizet cserélsz. Három hét múlva teljesen algamentes lesz az akvárium. Akkor ez most a kisebb vízcseréknek köszönhető, vagy talán inkább annak, hogy ezalatt a növénytömeged is nagyobb lett és - a tápmennyiség nem-növelésének köszönhetően - ezúttal már nem halmozódott fel felesleges tápanyag a vízben az algákat etetendő? Hm.... csak hangos elmélkedés volt....
 
Az akvárium még megvan, de már messze nem olyan formában, mint ami elvárható lenne. Karbantartások, vízcserék eléggé össze-vissza történtek a korona vírus 3. hullámának és a nyári időszaknak köszönhetően. Egy időben eléggé elszaporodott valami barna trutyi. Szerintem valamilyen baktérium lehetett. Azt hittem teljesen oda az Elatine, de aztán egyszercsak eltünt. Sok mindent nem mertem csinálni a garnélák miatt, leginkább le/kiporszívóztam mindent az Atman külső szűrőmel. Illetve az ADA szűrőmből kivettem a közel 10 éves Bio Riot és kapott alig használt Seachem Matrixot. Igazából sajnos fejben már elengedtem régebben ezt az akváriumot, ami nyílván nem tesz neki túl jót. Az ok, hogy jövő nyárra végre megszűnik a kétlaki életünk és elköltözünk egy harmadik helyre. Az új helyen, bár 2x nagyobb lesz a tér, egyenlőre nem találtam helyet ennek az akváriumnak. Mondatam a családnak, hogy ezt el akarom adni, de mindenki tűzzel-vassal tiltakozik. Valószínűleg megy majd a garázsba polcra és ha elég nagyok lesznek a gyerekek, akkor majd azt csinálnak vele amit akarnak.

Iwagumi nálam, ugyan már. Aki ismer az tudja, hogy nálam ez hosszú távon nem működik:

HDR.JPG

Ha valaki szeretne szép Viviparát, akkor jelezze. Holnap tarvágás lesz és megnézem mi van alatta.
 
Az akvárium még megvan, de már messze nem olyan formában, mint ami elvárható lenne. Karbantartások, vízcserék eléggé össze-vissza történtek a korona vírus 3. hullámának és a nyári időszaknak köszönhetően. Egy időben eléggé elszaporodott valami barna trutyi. Szerintem valamilyen baktérium lehetett. Azt hittem teljesen oda az Elatine, de aztán egyszercsak eltünt. Sok mindent nem mertem csinálni a garnélák miatt, leginkább le/kiporszívóztam mindent az Atman külső szűrőmel. Illetve az ADA szűrőmből kivettem a közel 10 éves Bio Riot és kapott alig használt Seachem Matrixot. Igazából sajnos fejben már elengedtem régebben ezt az akváriumot, ami nyílván nem tesz neki túl jót. Az ok, hogy jövő nyárra végre megszűnik a kétlaki életünk és elköltözünk egy harmadik helyre. Az új helyen, bár 2x nagyobb lesz a tér, egyenlőre nem találtam helyet ennek az akváriumnak. Mondatam a családnak, hogy ezt el akarom adni, de mindenki tűzzel-vassal tiltakozik. Valószínűleg megy majd a garázsba polcra és ha elég nagyok lesznek a gyerekek, akkor majd azt csinálnak vele amit akarnak.

Iwagumi nálam, ugyan már. Aki ismer az tudja, hogy nálam ez hosszú távon nem működik:

View attachment 154919

Ha valaki szeretne szép Viviparát, akkor jelezze. Holnap tarvágás lesz és megnézem mi van alatta.
Viviparára benevezek @eMZé A Liget sarkát szépen kibélelném vele.
 
Szia! Tápozásról tudnál írni?
Ha jól emlékszem, GA és ADA tápozást is használtál, most pedig áttértél erre: https://greenaqua.hu/hu/2hr-apt1-zero-1000-ml.html
Mik a tapasztalataid? Jól értem, naponta adagolsz kb. 2 ml-t?
Ebben az akváriumban Seachem tápozást használtam az APT előtt, de igazad van korábban használtam sokáig GA tápozást.
A GA tápozást azoknak tudom javasolni akik dzsungeles akváriumot akarnak gyors növekedéssel és nem gond, ha sűrűn kell ollót csattogtatni és a feles vízcseréktől sem riadnak vissza. Ja és egy vízcsere sem maradhat ki.
A Seachemet én végig rosszúl adagoltam, mert nem olvastam rendesen utána hogyan is kell használni, így erről inkább nem nyilatkozok.
Az ADA-t a nagy akváriumban próbáltam ki kb. 2 hónapig. A növekedés üteme a fele vagy kevesebb, mint a GA tápoknál. Vörös növények nagyon szép telített vörösek, a Pinnatifida kicsi kompakt leveleket hoz a böhöm zöldek helyett és lángvöröseket. Persze nem azonnal, kell nekik pár hét az átálláshoz. Alga szinte 0. Nagyon elégedett voltam, de a pénztárcám sajnos nem bírja hosszú távon.
APT Zero: Sajnos az ADA-ról való váltás után nagyon eleresztettem a karbantartásokat és a vízcseréket is, ezért mindkét akvárium eléggé algásodott. Mostanra a kicsi akvárium rendbejött, a nagy közel áll hozzá. A növények szépek, lassan nőnek. Vörös színek jönnek rendesen, de csak akkor ha erős fényt kapnak.
Adagolás: Az APT Zero leírásában benne van, hogy nem lehet folyamatosan 0 a Nitrát szint. Vagy telepíts nagyon sok halat vagy adagolni kell egy nagyon kevés Nitrátot.
Én jelenleg tápadagolóval kétnaponta adagolok 1ml 4x higított Seachem Nitrogen-t, ami 0,25ml/2 napnak felel meg. APT Zero 8x van higítva. Ebből naponta megy 3ml, tehát napi 0,375ml. Ebből a tápból nem kell a gyári ajánlást adagolni, csak akkor ha dugig van növénnyel az akvárium és a fény is perzseli rendesen. Nálam most a fény is csak fél gázon megy, de így is elégedett vagyok a növények állapotával.
 
Adagolás: Az APT Zero leírásában benne van, hogy nem lehet folyamatosan 0 a Nitrát szint. Vagy telepíts nagyon sok halat vagy adagolni kell egy nagyon kevés Nitrátot.
Én jelenleg tápadagolóval kétnaponta adagolok 1ml 4x higított Seachem Nitrogen-t, ami 0,25ml/2 napnak felel meg. APT Zero 8x van higítva. Ebből naponta megy 3ml, tehát napi 0,375ml. Ebből a tápból nem kell a gyári ajánlást adagolni, csak akkor ha dugig van növénnyel az akvárium és a fény is perzseli rendesen. Nálam most a fény is csak fél gázon megy, de így is elégedett vagyok a növények állapotával.
Köszi a választ! 63 litert talán nem is lenne lehetetlen "túltelepíteni" halakkal. (Csak rábízom a lányaimra a halak kiválasztását.)
A napi 0,375ml/54l elég messze van az ajánlott 3ml/100l-től. Hogy jutottál ehhez értékhez? Próbálgattad és nézted a növényeket?
Ha a nitrátról külön kell gondoskodni, miért nem ezt választottad: https://greenaqua.hu/hu/2hr-apt3-complete-500-ml.html?

Az általad írt adagolással nem is annyira zsebbenyúlós hosszú távon ez a táp. 😉
 
Köszi a választ! 63 litert talán nem is lenne lehetetlen "túltelepíteni" halakkal. (Csak rábízom a lányaimra a halak kiválasztását.)
A napi 0,375ml/54l elég messze van az ajánlott 3ml/100l-től. Hogy jutottál ehhez értékhez? Próbálgattad és figyelted a növényeket?
Ha a nitrátról külön kell gondoskodni, miért nem ezt választottad: https://greenaqua.hu/hu/2hr-apt3-complete-500-ml.html?

Az általad írt adagolással nem is annyira zsebbenyúlós hosszú távon ez a táp. 😉
 
A napi 0,375ml/54l elég messze van az ajánlott 3ml/100l-től. Hogy jutottál ehhez értékhez? Próbálgattad és nézted a növényeket?
Jó ezt olvasni. Akkor a 20l/0,5 ml APT 3-at én is megpróbálom lejjebb vinni.
Igen, a hivatalos adagolás 54 literre 1,62ml naponta. Én a 8x higítás mellett 12 ml-vel kezdtem naponta, ami 1,5 ml/nap töményen. Eléggé algásodtam, de hozzá tartozik a hanyag karbantartás is. Aztán gondolkoztam és rájöttem, hogy semmi olyan növényem sincsen nagy mennyiségben ami rabolná a sok tápanyagot, így folyamatosan csökkentgettem. Jelenleg a lámpa 27 Watt helyett 14 Watton üzemel, tehát emiatt is jóval kevesebb tápanyag szükséges. Ha visszavenném a fényt, akkor emelni kéne az APT mennyiségén is, szerintem a duplája minimum kellene. Csak viszonyításképpen a 182 literes akváriumba hivatalosan 5,46 ml/nap kell én 3 ml/napal teljesen elégedett vagyok úgy, hogy ott 27 Watton pirít a 3 db lámpa.

Ha a nitrátról külön kell gondoskodni, miért nem ezt választottad: https://greenaqua.hu/hu/2hr-apt3-complete-500-ml.html?
A Zero nagyon más táp, mint a Complete. Nagyon lassú növekedést csak Nitrát és Foszfát adagolása nélkül lehet elérni. Iszonyat vörös növényeket szitén csak így lehet. Persze kis mennyiségű Nitrátra nyílván szüksége van bizonyos növényeknek, de ezt egyrészt el lehet érni a talaj megfelelő időnkénti tápkapszulázásával, másrészt a halak-csigák-rákok is termelnek valamennyit. Igazából nem biztos, hogy minden akváriumban valóban szükség van plusszban Nitrát adagolásra. De itt az ADA topicban többen panaszkodtak, hogy egy idő után nem fejlődtek megfelelően a növényeik az ADA Brighty K/Neutral K/Iron gyári, majd emelt mennyiségű adagolása mellet sem. Véleményem szerint ez az alacsony Nitrát miatt lehetett. Én ezért adagolok plusszban egy nagyon keveset. De tényleg annyira kevés, hogy méréssel nem is kimutatható.
 
Ebben az akváriumban Seachem tápozást használtam az APT előtt, de igazad van korábban használtam sokáig GA tápozást.
A GA tápozást azoknak tudom javasolni akik dzsungeles akváriumot akarnak gyors növekedéssel és nem gond, ha sűrűn kell ollót csattogtatni és a feles vízcseréktől sem riadnak vissza. Ja és egy vízcsere sem maradhat ki.
A Seachemet én végig rosszúl adagoltam, mert nem olvastam rendesen utána hogyan is kell használni, így erről inkább nem nyilatkozok.
Az ADA-t a nagy akváriumban próbáltam ki kb. 2 hónapig. A növekedés üteme a fele vagy kevesebb, mint a GA tápoknál. Vörös növények nagyon szép telített vörösek, a Pinnatifida kicsi kompakt leveleket hoz a böhöm zöldek helyett és lángvöröseket. Persze nem azonnal, kell nekik pár hét az átálláshoz. Alga szinte 0. Nagyon elégedett voltam, de a pénztárcám sajnos nem bírja hosszú távon.
APT Zero: Sajnos az ADA-ról való váltás után nagyon eleresztettem a karbantartásokat és a vízcseréket is, ezért mindkét akvárium eléggé algásodott. Mostanra a kicsi akvárium rendbejött, a nagy közel áll hozzá. A növények szépek, lassan nőnek. Vörös színek jönnek rendesen, de csak akkor ha erős fényt kapnak.
Adagolás: Az APT Zero leírásában benne van, hogy nem lehet folyamatosan 0 a Nitrát szint. Vagy telepíts nagyon sok halat vagy adagolni kell egy nagyon kevés Nitrátot.
Én jelenleg tápadagolóval kétnaponta adagolok 1ml 4x higított Seachem Nitrogen-t, ami 0,25ml/2 napnak felel meg. APT Zero 8x van higítva. Ebből naponta megy 3ml, tehát napi 0,375ml. Ebből a tápból nem kell a gyári ajánlást adagolni, csak akkor ha dugig van növénnyel az akvárium és a fény is perzseli rendesen. Nálam most a fény is csak fél gázon megy, de így is elégedett vagyok a növények állapotával.
Koszi szepen a sok infot :) Igy legalabb van nemi elkepzelesem hogy merre induljak el tapozas teren :)
 
Igen, a hivatalos adagolás 54 literre 1,62ml naponta. Én a 8x higítás mellett 12 ml-vel kezdtem naponta, ami 1,5 ml/nap töményen. Eléggé algásodtam, de hozzá tartozik a hanyag karbantartás is. Aztán gondolkoztam és rájöttem, hogy semmi olyan növényem sincsen nagy mennyiségben ami rabolná a sok tápanyagot, így folyamatosan csökkentgettem. Jelenleg a lámpa 27 Watt helyett 14 Watton üzemel, tehát emiatt is jóval kevesebb tápanyag szükséges. Ha visszavenném a fényt, akkor emelni kéne az APT mennyiségén is, szerintem a duplája minimum kellene. Csak viszonyításképpen a 182 literes akváriumba hivatalosan 5,46 ml/nap kell én 3 ml/napal teljesen elégedett vagyok úgy, hogy ott 27 Watton pirít a 3 db lámpa

A Zero nagyon más táp, mint a Complete. Nagyon lassú növekedést csak Nitrát és Foszfát adagolása nélkül lehet elérni. Iszonyat vörös növényeket szitén csak így lehet. Persze kis mennyiségű Nitrátra nyílván szüksége van bizonyos növényeknek, de ezt egyrészt el lehet érni a talaj megfelelő időnkénti tápkapszulázásával, másrészt a halak-csigák-rákok is termelnek valamennyit. Igazából nem biztos, hogy minden akváriumban valóban szükség van plusszban Nitrát adagolásra. De itt az ADA topicban többen panaszkodtak, hogy egy idő után nem fejlődtek megfelelően a növényeik az ADA Brighty K/Neutral K/Iron gyári, majd emelt mennyiségű adagolása mellet sem. Véleményem szerint ez az alacsony Nitrát miatt lehetett. Én ezért adagolok plusszban egy nagyon keveset. De tényleg annyira kevés, hogy méréssel nem is kimutatható.
Köszönöm a választ!
Korábban EI tápozást használtam, most keresnék valami mást - nem szeretnék minden héten ollót élezni. Hightech akváriumoknál eddig csak az ADA tápozást ismertem alternatívaként, most láttam, van az ATP 3 tápja. Egyik EI, az kiesett. A másik kettő esetén... mintha csak érmét dobnék fel, szóval gyűjtöm az információkat... Közben megnéztem a honlapjukat. Jól értem, a zero hajaz az ADA tápokra, a complet, pedig mindentől különbözik?
 
Az akvárium még megvan, de már messze nem olyan formában, mint ami elvárható lenne. Karbantartások, vízcserék eléggé össze-vissza történtek a korona vírus 3. hullámának és a nyári időszaknak köszönhetően. Egy időben eléggé elszaporodott valami barna trutyi. Szerintem valamilyen baktérium lehetett. Azt hittem teljesen oda az Elatine, de aztán egyszercsak eltünt. Sok mindent nem mertem csinálni a garnélák miatt, leginkább le/kiporszívóztam mindent az Atman külső szűrőmel. Illetve az ADA szűrőmből kivettem a közel 10 éves Bio Riot és kapott alig használt Seachem Matrixot. Igazából sajnos fejben már elengedtem régebben ezt az akváriumot, ami nyílván nem tesz neki túl jót. Az ok, hogy jövő nyárra végre megszűnik a kétlaki életünk és elköltözünk egy harmadik helyre. Az új helyen, bár 2x nagyobb lesz a tér, egyenlőre nem találtam helyet ennek az akváriumnak. Mondatam a családnak, hogy ezt el akarom adni, de mindenki tűzzel-vassal tiltakozik. Valószínűleg megy majd a garázsba polcra és ha elég nagyok lesznek a gyerekek, akkor majd azt csinálnak vele amit akarnak.

Iwagumi nálam, ugyan már. Aki ismer az tudja, hogy nálam ez hosszú távon nem működik:

View attachment 154919

Ha valaki szeretne szép Viviparát, akkor jelezze. Holnap tarvágás lesz és megnézem mi van alatta.
Bár mi is lesz az akva sorsa, nekem hiányozni fog. Az egyik nagy kedvencem.
 
Közben megnéztem a honlapjukat. Jól értem, a zero hajaz az ADA tápokra, a complet, pedig mindentől különbözik?
Igen, a Zero ugyanúgy vékony táp, mint az ADA mostani tápja. A lényeg, hogy 0 Nitrát / Foszfát, iszonyat mennyiségű Kálium és a többi nyomelem nagyjából mint bármilyen más tápban.
A Complete valahol félúton a vékony és EI között., de szerintem inkább kicsit közelebb a vékonyhoz, mert eléggé alacsony az NP.
 
Bár mi is lesz az akva sorsa, nekem hiányozni fog. Az egyik nagy kedvencem.
Beszéltem az asszonnyal. Jelenlegi tervezés alapján költözés jövő év Június 1. De és itt jön egy kis probléma, hogy nem tudunk teljesen kiköltözni. A gyerekeknek nyáron még oviba kell járniuk, de minden nap nem akarunk velük ingázni. Ezt már a vírus idején is úgy oldottuk meg, hogy 4 nap a házban(péntek-hétfő), aztán 3 nap lakás(kedd-csütörtök)laktunk. Ez lesz majd jövő nyáron is, amivel az a baj, hogy tutira nem fogok vele foglalkozni, ha a lakásban marad. Viszont a jó hír, hogy a kövek ragasztott talapzattal készültek, így simán szállítható ez a méret szétszedés nélkül. Már csak helyet kéne neki találjak az új házban. Szóval lehet még is tovább fog üzemelni.

Persze van tartalék terv is:
A 90P akvárium már nagyon karcos és néhány helyen a ragasztás is kezd nagyon picit elválni, így azt előbb utóbb cserélni kellene. De már egy ideje azon agyalok, hogy csak egy minden eddiginél szélesvásznúbb akváriumot csináltatok. Az 54 literes jelenleg egy 36x110 cm alapterületű szekrényen van. Ezt lehetne toldással 40~45 centisre mélyíteni. Magasság 40~45 cm is lehetne. A két akváriumról összesen 4 db AI lámpa és két ADA szűrő(ES-1200 és ES-300) is szürhetné. Ez bármihez elég lehet és akkor végre teljesen kigyógyíthatnám magam a "multiple tank syndrome" betegségből.
 
Back
Oldal tetejére