• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Akvárium LED világítás

Sziasztok!
Elég sok órát beleöltem a különböző fórumok átolvasásába, de konkrétan sehol sem találtam meg azt hogy most 2018 ban mi a vélemény a piros és kék ledek arányáról a fehér 6500k-hoz képest.
Ebben szeretnék segítséget kérni tőletek.
Az akváriumom 120 x 42 x 58 de íves, low technek készítem csak egy sima stresszoldó relaxációs álmomat valositottam meg, most a gyári fénycsővek vannak benne, 2 db 40w t8 amiből egyik lila aquaglo a másik sima fehér.
De ezeket kevésnek érzem, fejlődnek a növények de nem viszik túlzásba. A másik probléma hogy nem nagyon tudom 26 fok alá vinni a hőmérsékletet inkább 28-29 fok.
Erre szeretném a Ledeket igénybe venni, úgy terveztem hogy 5050 smd ből 6m azaz 120x5 sor illetve 3528 as 4.8 meter kek es 3528as 3.6meter piros azert dupla a kek mert fele a lumen erteke.
Szerintetek ez megfelelő viszonylag sok novenyhez es viszonylag sok hallhoz? Co2 nincs nem is szeretnek, szurom tetra ex 1200. Tapozni fogok de csak carbo es easy life profitoval mert nincs idom vele tobbet foglalkozni egyenlore.
Novenyek:
Microsorum kb 2 tenyérnyi
Anubias petite es nano, 2 nagyobb 10cm korul, 2 kisebb tő 3-4 cm körül.
Blyxa 4 tő
Es van egy csomó szines levelűm aminek a nevet nem tudom de olyan mint a nem vizi csalan levelu, zold es pink.
Illetve piros novemyek is vannak de a bevet sajna annak sem tudom.
Halak pedig:
Nagy peldanyok
20 neon
12 szumi
6 tetra
1 xifo
2db pottyos tarka harcsa
Kicsik vagy ivadekok de mindenkeppen 1.5 cm alattiak
3 narancs xifo
3 zold xifo
8 zebra danio
6 algaevo
A jovoben szeretnek meg par guppit max 10 et de az nagyon max es egy ket garnelat. Keket pirosat
Mit kell javitanom a dolgokon? Miben hibaztam? Es mit csinaljak maskeppen hogy hosszu tavon megmaradjon minden?
 
Sziasztok!
Elég sok órát beleöltem a különböző fórumok átolvasásába, de konkrétan sehol sem találtam meg azt hogy most 2018 ban mi a vélemény a piros és kék ledek arányáról a fehér 6500k-hoz képest.
Ebben szeretnék segítséget kérni tőletek.
Az akváriumom 120 x 42 x 58 de íves, low technek készítem csak egy sima stresszoldó relaxációs álmomat valositottam meg, most a gyári fénycsővek vannak benne, 2 db 40w t8 amiből egyik lila aquaglo a másik sima fehér.
De ezeket kevésnek érzem, fejlődnek a növények de nem viszik túlzásba. A másik probléma hogy nem nagyon tudom 26 fok alá vinni a hőmérsékletet inkább 28-29 fok.
Erre szeretném a Ledeket igénybe venni, úgy terveztem hogy 5050 smd ből 6m azaz 120x5 sor illetve 3528 as 4.8 meter kek es 3528as 3.6meter piros azert dupla a kek mert fele a lumen erteke.
Szerintetek ez megfelelő viszonylag sok novenyhez es viszonylag sok hallhoz? Co2 nincs nem is szeretnek, szurom tetra ex 1200. Tapozni fogok de csak carbo es easy life profitoval mert nincs idom vele tobbet foglalkozni egyenlore.
Novenyek:
Microsorum kb 2 tenyérnyi
Anubias petite es nano, 2 nagyobb 10cm korul, 2 kisebb tő 3-4 cm körül.
Blyxa 4 tő
Es van egy csomó szines levelűm aminek a nevet nem tudom de olyan mint a nem vizi csalan levelu, zold es pink.
Illetve piros novemyek is vannak de a bevet sajna annak sem tudom.
Halak pedig:
Nagy peldanyok
20 neon
12 szumi
6 tetra
1 xifo
2db pottyos tarka harcsa
Kicsik vagy ivadekok de mindenkeppen 1.5 cm alattiak
3 narancs xifo
3 zold xifo
8 zebra danio
6 algaevo
A jovoben szeretnek meg par guppit max 10 et de az nagyon max es egy ket garnelat. Keket pirosat
Mit kell javitanom a dolgokon? Miben hibaztam? Es mit csinaljak maskeppen hogy hosszu tavon megmaradjon minden?

Fenyerot neked kell beloni ahoz kepes hogy mit szeretnel elerni, en high techre siman felrakom az 1W/l-t Led szalagokkal, es ledimmelem algasodasnak megfeleloen. Lowra nem tudom mi az idealis ledes fenyero (fele?). Kek nem kell, tegyel bele 50% hidegfeheret, 25% pirosat es 25% meleg feheret, ha azonos a lumen mennyiseg.
 
Az 5630 az kb 12w/m ebből 1m piros
5730 az kb 28w/m ebből 2m fehér
Ehhez elég egy 60w-os táp??
Párhuzamossan kötve!!
Az attol fugg mennyire vissza dimmelve hasznalod ami elegendo az akvarium fole. Ha a feheret felere dimmeled, elegendo lesz a tapod. A pirosat ne kosd dimmerre. Az maradjon fullon. 5630-as piros led amugy is rettento gyenge.
 
Az attol fugg mennyire vissza dimmelve hasznalod ami elegendo az akvarium fole. Ha a feheret felere dimmeled, elegendo lesz a tapod. A pirosat ne kosd dimmerre. Az maradjon fullon. 5630-as piros led amugy is rettento gyenge.
Ez sztem nem egy okos otlet. Led dimmelesnel a led bekapcsolt allapotban levo es kikapcsolt allapotban levo ideje, ezert is villog a dimmelt led vilagitas a mobilos felveteleken. Az oke hogy a W/h a fele lesz ha felere dimmeled, de bekapcsolt allapotban attol neki meg fel kell vennie a 68W. Szoval a tappal rovid tavon is gondok lesznek. Amugy is egy 150W-os led tap 4000 Ft ne ezen sporoljunk mar, cserebe nem gyujtja fel a lakast.
 
A villogast inkabb a frame/ sec-ben kerressuk, lasd neon feny, es sok mas fenyforrasban. Jobb az erosebb tap ezt en is tamogatom, de a lakastuz mar megint a lo masik oldala. A gyakorlat mindig tobbet igazolt mint a tobbszorosen tul szamolt, agyon vedett elmelet. Alapbol a dolog ugy kezdodik, hogy a legtobb ledszalag kevesebb wattot vesz fel mint ami megvan jelolve. A szineseknel ez joval alacsonyabb.
Annak idejen a hegesztes technika magnes szelepekbol indultak nezetelteresek mert a 220 voltos melegszik es inkabb nem gyujtom fel a lakast vele. Ami a keznek forro az meg a tuzhoz nem hogy hatareset hanem a 100 szorosaval kevesebb. Ha rajta van a magnesen, hogy hany fokon uzemel es ez mondjuk 80-90 fok, akkor az sok? Tuzveszelyes? Egyik sem. Az csak uzemi homerseklet. Mellesleg 3 eve uzemel hibatlanul. Mint ahogy kb fel eve a 80w tapegysegrol a 2db 50w full spectrumos led, felere dimmelve. A tap meg csak nem is melegszik.
Ettol fuggetlenul okosabb erosebb tap hasznallata mert 1. Eloiras. 2. Kesobb ugy is megy meg fel tobb szalag.
 
Fenyerot neked kell beloni ahoz kepes hogy mit szeretnel elerni, en high techre siman felrakom az 1W/l-t Led szalagokkal, es ledimmelem algasodasnak megfeleloen. Lowra nem tudom mi az idealis ledes fenyero (fele?). Kek nem kell, tegyel bele 50% hidegfeheret, 25% pirosat es 25% meleg feheret, ha azonos a lumen mennyiseg.
Koszonom a segitseget!
 
Ez sztem nem egy okos otlet. Led dimmelesnel a led bekapcsolt allapotban levo es kikapcsolt allapotban levo ideje, ezert is villog a dimmelt led vilagitas a mobilos felveteleken. Az oke hogy a W/h a fele lesz ha felere dimmeled, de bekapcsolt allapotban attol neki meg fel kell vennie a 68W. Szoval a tappal rovid tavon is gondok lesznek. Amugy is egy 150W-os led tap 4000 Ft ne ezen sporoljunk mar, cserebe nem gyujtja fel a lakast.

Amirol te beszelsz az PWM emnek hivjak, magyarul impulzus szelesseg modulacio. A dimmer annyit csinal hogy az aramfelvetelt szabalyozza pwm-el, ezt pedig azt fogja okozni hogy effektiv ertekben a led vilagitasi teljesitmenye kisebb lesz. Ergo effektiv erteken nem fogja felvenni a 68Wot, tehat nem fog melegedni. Masik dolgog meg az hogy egy tap soha az eletben nem fogja felgyujtani a hazat, mert a leeges nem azt jelenti hogy kigyullad hanem a hogy ha analog tap akkor leeg a trafo (elolvad a szal) ha meg digitalis tapod van akkor valoszinu leeg a valamelyik felvezetod. Radasul ezek a tapok tul vannak meretezve.
 
Sziasztok! Nekem az lenne a kérdésem, hogy amikor valaki led szalagokat használ, akkor a lument szalagonként össze kell adni, mint a T5-nél pl.a watt-ot? Hogy ha egy 1m-es led szalagon 120 led van és 600 lumen a fényárama, akkor nekem 6db ilyen 1m-es szalag kellene, hogy összesen az akváriumot 3600lumennel világítsam be?
 
Sziasztok! Nekem az lenne a kérdésem, hogy amikor valaki led szalagokat használ, akkor a lument szalagonként össze kell adni, mint a T5-nél pl.a watt-ot? Hogy ha egy 1m-es led szalagon 120 led van és 600 lumen a fényárama, akkor nekem 6db ilyen 1m-es szalag kellene, hogy összesen az akváriumot 3600lumennel világítsam be?
Mindkettonel a lument add ossze. Ha a ledszalagodnal 120 led van es 600 lument ad, akkor az egy gyenge ledszalag. Erosebbet keresnek.
 
Sziasztok!

Valaki hallott vagy probalt mar lampat a Maxspect gyartotol? Valami tapasztalat vele?
Hetvegen lattam egyet egy akva felett, kis dizajnosnak tünt.
 
Sziasztok!

Szeretném növiteni a led világitást a low tech akváriumban.
Jelenleg van egy 1m smd led 6500k 3900-lumen és egy kis 7 W neon.

Van egy kb 1m vízállló led ami 3000 k színű.
Tudom hogy ez nem a legjobb választás bele, de ez a színhőmérséklet működhet az akváriumban?
Nem.túl sok növény van benne, de később tennék még.bele.
 
Amirol te beszelsz az PWM emnek hivjak, magyarul impulzus szelesseg modulacio. A dimmer annyit csinal hogy az aramfelvetelt szabalyozza pwm-el, ezt pedig azt fogja okozni hogy effektiv ertekben a led vilagitasi teljesitmenye kisebb lesz. Ergo effektiv erteken nem fogja felvenni a 68Wot, tehat nem fog melegedni. Masik dolgog meg az hogy egy tap soha az eletben nem fogja felgyujtani a hazat, mert a leeges nem azt jelenti hogy kigyullad hanem a hogy ha analog tap akkor leeg a trafo (elolvad a szal) ha meg digitalis tapod van akkor valoszinu leeg a valamelyik felvezetod. Radasul ezek a tapok tul vannak meretezve.
Csak egy érdekes sztori hogyan ég le egy led táp.
Adott egy 250W kínai venti hűtésű led táp. Rákötöttem a kínai dimmert + kb 100 W led szalagot. Tekergetem a dimmert sípol a táp, villog a led szalag. Kb a 2. percben éktelen durrogás, villogás látható komoly füstölés. De ami a hab a tortán az egyik kondi vagy valami elektronikus alkatrész a nyákon felrobbanás közben belerepült a ventibe. Az bedarálta, a lapátok darabjai törtek, röpködtek szerte a szekrényben. én meg nyitott ajtónál néztem végig az egészet. Majd szívinfarktust kaptam :eek::nailbiting::mad:
 
Back
Oldal tetejére