• Külső szűrőt keresel?

    Akkor a következő szűrőket áttekintő tájékoztató oldal neked készült. Gyári adatok, Green Aqua ajánlás és a fontosabb paraméterek. Szűrő választási tájékoztató.

    Tudtad, hogy az EHEIM 2275-ös szűrője az egyik legnépszerűbb termék a Professional 3 szériából? A Green Aqua-ban ezt a szűrőt önállóan 120-180 literes akváriumokhoz használjuk. 240 literes akváriumaink alatt két ilyen szűrő dolgozik tökéletesen.

    Ha szűk a keret, megfelelő alternatíva lehet a Tetratec EX 1200-as szűrő. A szűrőanyagokat később itt érdemes cserélni, de induláshoz megfelelő lehet.

    Tipp: Ha egy kis Purigennel kiegészíted a szűrőd, a vized kristálytiszta és színtelen lesz.

    További külső szűrők a Green Aqua kínálatából.

  • Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Levegő a szűrőben

Előszűrő +1

Biztos kell az az előszűrő egyáltalán? - Sok helyet elvesz az akvából, nem is egy szépség, a szűrőt is fojtja.
Ha úgy érzed sok növényi törmelék, mocsok kerül a szűrőbe, akkor az alsó kosárban bent hagyhatod az alsó szivacsot és annak a tetejére még ráfér vagy 1,5L biológiai (nálam is így van).
1,5-2 havonta elég takarítani, perlont cserélni.
 
A jelenség szerintem egyáltalán nem okoz problémát, sőt segíti is az oxigénbeoldást :) Két dolog okozhatja. Vagy nem tud a szűrő kellő mennyiségű vizet beszívni, vagy pedig valamelyik tömítés nem zár megfelelően, esetleg elöregedett. Az első eset oka lehet az előszűrő eldugulása, de az is, hogy a szűrő csövei belül koszosak, esetleg a szűrő a szívó ágon le van fojtva.
Ha zavar a dolog, könnyen légtelenítheted a szűrőt. Működés közben óvatosan oldalra kell dönteni. Nem teljesen, maximum 10-15 fokkal :) Így a bent maradt levegőt ki tudja dolgozni. Hallani lehet, hogy ez mikor sikerült. Ezt érdemes megismételni a többi irányba is, addig, amíg a szűrő döntött állapotban is csendes marad.
Annak idején én javasoltam ezt a fajta előszűrőt, mert könnyen, gyorsan lehet tisztítani a szűrő leállítása nélkül.
 
Biztos kell az az előszűrő egyáltalán?
Nem tudom. De az ellenérvek mellett az is tény, hogy 2 hét alatt nem semmi mennyiségű "zaccot" felfog. Ha úgy is döntök hogy kiveszem, is kell valami szűrővédő a gyári kosár helyett a kishalak/garnélák miatt.
alsó kosárban bent hagyhatod az alsó szivacsot és annak a tetejére még ráfér vagy 1,5L biológiai
Ezt azért, mert a gyári szivacsréteg hamarabb eltömődik, mintha csak 1 réteg van alul?
A jelenség szerintem egyáltalán nem okoz problémát,
Csupán feltűnt hogy valószínűleg nem üzemszerű, mivel eddig nem csinálta. Illetve ha ülök az üveg előtt, zavar is egy kicsit.
Annak idején én javasoltam ezt a fajta előszűrőt, mert könnyen, gyorsan lehet tisztítani a szűrő leállítása nélkül.
Szerintem jó szolgálatot tesz, köszönöm. Nem gondoltam hogy a 2heti tisztítása is kevés lesz egy idő után,de azon az 5 percen nem fog múlni heti szinten.
 
Ezt azért, mert a gyári szivacsréteg hamarabb eltömődik, mintha csak 1 réteg van alul?
Alapvetően minél több biológiai szűrőanyagot akarunk beletömni a szűrőbe, mert annak felületén több baktérium képes megtapadni - sokkal hatékonyabb, mint a szivacs. Ezért cserélik sokan az alsó kosárban lévő szivacsokat teljesen és oda is Matrixot, Bio Riot, Substratot...stb. öntenek.
Én azért szeretek alul bent hagyni egyetlen réteg szivacsot, mert így az felfogja a fizikai szennyeződéseket (elsősorban levéltöredéket) és így az nem jut át a szűrőanyagon át fel a perlonig. Szerintem így ritkábban kell takarítani a külső szűrőt. Előfordult már olyan, hogy 1 hónap után a perlon gyakorlatilag alig színeződött el.
Tulajdonképpen nekem az az alsó szivacs tölti be azt az előszűrő funkciót, mint nálad az akvában lévő eheim előszűrő.
Ilyen értelemben tényleg baromi hasznos az előszűrőd, mert a külső szűrőd simán mehet 4-5-6 hónapig (vagy még tovább) takarítás nélkül.
 
Nem hogy nem javult a helyzet, de határozottan rosszabb lett.
Vettem tartalék előszűrő szivacsot, hogy hetente tudjam cserélgetni, kicseréltem, a helyzet nem változott.
Persze mérgemben szétszedtem a szűrőt, kitakarítottam (teljesen feleslegesen). Gondoltam 3 hónapja megy, lehet valami eltömődött, nem tudom... De az alsó szivacsok minimálisan voltak koszosak.
Összeraktam. Annyit sikerült elérnem, hogy most már folyamatosan tolja a mikrobuborékokat. Illetve folyamatosan hallani a "cirkuláló hangot". Persze billegtettem, ki is dolgozta a levegőt a helyzet változatlan.
Dobjam ki? Gyújtsam fel? 😁
 
Nem hogy nem javult a helyzet, de határozottan rosszabb lett.
Vettem tartalék előszűrő szivacsot, hogy hetente tudjam cserélgetni, kicseréltem, a helyzet nem változott.
Persze mérgemben szétszedtem a szűrőt, kitakarítottam (teljesen feleslegesen). Gondoltam 3 hónapja megy, lehet valami eltömődött, nem tudom... De az alsó szivacsok minimálisan voltak koszosak.
Összeraktam. Annyit sikerült elérnem, hogy most már folyamatosan tolja a mikrobuborékokat. Illetve folyamatosan hallani a "cirkuláló hangot". Persze billegtettem, ki is dolgozta a levegőt a helyzet változatlan.
Dobjam ki? Gyújtsam fel? 😁
Semmiképp ne dobd ki, átveszem:cool: 🤣

A rotort szétszedted? Érdemes a rotor zárófedele alatt is megnézni, nem került-e mögé parlonszál, esetleg szűrőanyag darabka, bármi szennyeződés.

Járatás közben döntögesd az egész szűrőt jobbra-balra, előre hátra...akár tarthatod megdöntött állapotban pár másodpercig.
Előbb-utóbb kidolgozza a buborékokat magából.
A tisztítás után alul a szivacsokban is maradhatott levegő, amit időbe telik, mire kinyom magából.
 
Ha nyáron vásároltad, akkor még opció az is, hogy felhívod az ügyfélszolgálatot, hogy ilyenkor mi van, hátha tudnak valami okosat. Ha meg ne, akkor garanciás a cucc. (Ja, nekem eheim classicnál döntögetés helyett az indításkori levegőtlenítésben még - a gyári videónak megfelelően - a kikapcsolás/bekapcsolás párszori ismétlése segített, de az csak kezdéskor, nem a folyamatos levegősödésnél.)
 
A rotort szétszedted?
Igen. Ma is, és perlon cserekor is pár napja, amikor írtam először. Megtisztítottam, bekentem a fedelet is szilikonzsírral.


Nem tudom mennyit látni a videón. Ez a jelenség.

Amikor döntögetem, és a bennragadt levegőd dolgozza ki, sokkal nagyobb a hangja.
 
Ebből a szemszögből olyan mintha a lily kinn lenne a vízből....

Amugy volt idő mikor nekem is csinálta a 120asban, de a rázogatással elmúlt.

A kicsi akvában, folyamatosan csinalja azóta amióta a szűrő nem a földön hanem az üveg mellett van...

Skimmeres a kifolyód? Ha igen az is lehet, hogy túlságosan el van zárva és levegőt szív valahol...
 
Ebből a szemszögből olyan mintha a lily kinn lenne a vízből....
A lily tetejéből 1 másfél centi ér ki a vízből.
Amugy volt idő mikor nekem is csinálta a 120asban, de a rázogatással elmúlt.
A hangja olyan mint amikor központi fűtéses rendszer levegős, és lehet hallani ahogy cirkulál.
Hallani ezt a fura hangot, rá pár másodpercre porlasztja is be a levegőt. Eddig 2-3 percenként csinálta, mióta ma megbolygattam, szinte folyamatos.
Remélem elmúlik. Nem skimmeres a kifolyóm.
 
A lily tetejéből 1 másfél centi ér ki a vízből.

A hangja olyan mint amikor központi fűtéses rendszer levegős, és lehet hallani ahogy cirkulál.
Hallani ezt a fura hangot, rá pár másodpercre porlasztja is be a levegőt. Eddig 2-3 percenként csinálta, mióta ma megbolygattam, szinte folyamatos.
Remélem elmúlik. Nem skimmeres a kifolyóm.
Szinte biztos vagyok benne, hogy az alsó kosár szivacsaiban rekedt levegőbuborékok távoznak. Őszintén szólva a videón én nem is látom a bubikat, olyan picik (vagy én vagyok vaksi:)). Ha falsot szívna, akkor ennél jóval látványosabb lenne a visszafújás és magából a szűrőből is szörcsögő hang jönne...
Így a mosógépben lévő kantáros-melós nadrág műanyag csatjának hozzáverődése a dobhoz elnyomja a szörcsögést.:ROFLMAO:

Szerintem a szivacsokat előbb-utóbb cseréld biológiaira. Néha lehet találni itt a keres-kínál topicban is használt szűrőanyagot jóárasítva, repülj rá nyugodtan. Az előszűrőd minden mocskot kiszűr úgyis, a külső szűrőd hatékonyságát ezzel kb megduplázod.
 
A lily tetejéből 1 másfél centi ér ki a vízből.
A lilynek el kellene merülnie a vízben 1-1.5 cm nem pedig fordítva. Nem tudom CO2-t használsz e de ha igen, így az összes beoldott gázt kihajtod a vízből.
A hangja olyan mint amikor központi fűtéses rendszer levegős, és lehet hallani ahogy cirkulál.
Hallani ezt a fura hangot, rá pár másodpercre porlasztja is be a levegőt. Eddig 2-3 percenként csinálta, mióta ma megbolygattam, szinte folyamatos.
Nekem a reaktornál lehetett ezt hallani, mikor nem volt megfelelően légtelenítve. Hajlok afelé amit @Tommi mondott, hogy megbújnak a szivacsban a légbubik...
Remélem elmúlik. Nem skimmeres a kifolyóm.
Szorítok, hogy elmuljon, mert baromi idegesítő tud lenni :)
 
Furcsa, hogy a szűrő szétszedése után romlott a helyzet. Alapos kereséssel szerintem meg lehet találni a hiba forrását.
Azt könnyen meg lehet állapítani, hogy az előszűrő okozza-e a problémát. Ha leszeded, és 1-2 nap múlva is levegős lesz a rendszer, akkor máshol van a hiba.
Egyetértek @Tommi véleményével, elképzelhető, hogy a szűrőben maradt levegő távozik. A szűrő ezt magától kidolgozza, tehát, ha a jelenség hosszabb ideig fennáll, akkor más a baj.
A következő lehetőség, hogy a csövezésnél jut be a levegő. Végig kellene nézni a szívó ág víz feletti részét. Le kellene szedni a csövet a szűrő csatlakozásáról, majd tisztítás után visszatenni. Ha van a csövön valamilyen csap, azt is le kellene venni. Valószínűleg van a csatlakozón tömítés is, azt is meg kellene nézni.
Ha ez sem nyert, akkor valószínűleg a szűrőn van valahol tömítetlenség. Nekem nincs Experience, nem tudom, pontosan hol juthat be még levegő. Gyanús lehet a légtelenítő gomb vagy a levehető csőcsatlakozó.
 
Azt könnyen meg lehet állapítani, hogy az előszűrő okozza-e a problémát.
Így hogy új a szivacs benne, szerintem kizárhatjuk hogy ez okozza.
Egyetértek @Tommi véleményével, elképzelhető, hogy a szűrőben maradt levegő távozik.
1-2 napot adok neki, aztán elindulok valamelyik irányba keresni a hibát.
A következő lehetőség, hogy a csövezésnél jut be a levegő. Végig kellene nézni a szívó ág víz feletti részét. Le kellene szedni a csövet a szűrő csatlakozásáról, majd tisztítás után visszatenni. Ha van a csövön valamilyen csap, azt is le kellene venni. Valószínűleg van a csatlakozón tömítés is, azt is meg kellene nézni.
A szívó ág gyakorlatilag a csőcsatlakozó adapterhez megy közvetlenül. A csöveket sztem kb egy hónapja pucoltam, nem kristálytiszták, de átlátni rajtuk, illetve ha lekötöttem, a szűrőt és kinyitottam a csapokat, szemre teljes keresztmetszeten folyt a víz a gravitáció miatt szépen.. A csőcsatlakozó adapter egy ilyen kúpos csatlakozó O gyűrűvel, megkentem.
Ha ez sem nyert, akkor valószínűleg a szűrőn van valahol tömítetlenség. Nekem nincs Experience, nem tudom, pontosan hol juthat be még levegő. Gyanús lehet a légtelenítő gomb vagy a levehető csőcsatlakozó.
El sem tudom képzelni hol lehetne tömítetlen. Körbekentem a tömítésnél, rotort szétszedtem (csak ma 2x) kipucoltam, a kupakján is megkentem a tömítést. Légtelenítője ennek a típusnak nincs.
 
Nekem nincs Experience, nem tudom, pontosan hol juthat be még levegő. Gyanús lehet a légtelenítő gomb vagy a levehető csőcsatlakozó.

Nekem is Exp. 350 van, ezért merem viszonylag nagy magabiztossággal állítani, hogy belül rekedhet meg levegő. Légtelenítő nincs, az adapter pedig annyira szépen passzol és a rögzítője is jól fekszik a helyére, ott nem juthat be levegő szerintem.
 
Lejárt a mosógép :ROFLMAO:
Az alap búgás azért ilyen hangos, mert ráraktam a szűrőre a telefont.
Az alap probléma tökéletesen hallatszik szerintem:

Tegnap úgy feküdtem le, hogy már szűrő döntögetésekor nem volt hangrobbanás. Most hazajöttem melóból, döntögetéskor még mindig dolgozza magából ki a levegőt. (nem olyan szolidan mint a videón)
 
Lejárt a mosógép :ROFLMAO:
Az alap búgás azért ilyen hangos, mert ráraktam a szűrőre a telefont.
Az alap probléma tökéletesen hallatszik szerintem:

Tegnap úgy feküdtem le, hogy már szűrő döntögetésekor nem volt hangrobbanás. Most hazajöttem melóból, döntögetéskor még mindig dolgozza magából ki a levegőt. (nem olyan szolidan mint a videón)
Csöveket, tömlő csatlakozó adaptert kipucoltam.
Az adapternél volt egy ilyen jelenség (kivágtam):
tömlő.jpg
Holnapra kiderül változik e bármi.
 
Csöveket, tömlő csatlakozó adaptert kipucoltam.
Az adapternél volt egy ilyen jelenség (kivágtam):
View attachment 156553
Holnapra kiderül változik e bármi.
Megszűnt a jelenség.
Vélhetően 2 dolog összejátszása okozhatta, akinek hasonló gondja van, ne legyen olyan blfsz mint én:
1: A képen látható szívóági cső, szerintem minimális megtörése, ami ránézésre nem tűnt vészesnek.
2: a külső szűrő csőcsatlakozó adapter elkoszolódása. Óriási hiba volt hogy kb mikor 1 hónapja a csöveket tisztítottam, nem húztam le őket az adapterről, hanem úgy pucoltam hogy rajta hagytam az adaptert.
 
Back
Oldal tetejére