• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Más rendeltetésű (de erős) LED lámpák alternatív felhasználása

eugenax

Kertész szaki
(előre is elnézést, ha már van ilyen topik, de remélem indokolttá tudom tenni ezt)

Gondolatmenet:

60 cm mélységű akváriumot szeretnék, és környezetvédelmi okokból nem szeretnék egy-két évente csöveket cserélni, illetve tetszik a ledek által előidézhető "shimmer" effekt (az erős, koncentrált fénysugarak megtörése a vízfelszínen).

A következő megoldásokat találtam a problémámra:

2835 / 3030 ledszalagok felszerelése aluminium led sínekben a 160*60*60-as akváriumra, azért 2835 és 3030 mert ezekben lehet 100 lumen/watt hatásfokót elérni, amikor a lednek már tényleges előnye van (fénycsőből átlagosan 80 lumen/wattot lehet kihozni, amiből többet, az cserébe kiss teljesítményű és 4db helyett 8db kellene belőle).

2835 6000k: 196 led, 2100 lumen, 20 watt, 105 lumen/watt / méter, amiből 5-6 csík kellene az akvárium hosszában, összesen 7,5-9 méter.

RGB-CW (CoolWhite): 60 led, 1200, 6 watt, 200 lumen/watt (ezt nagyon magasnak találom, lehet hogy elírás, de nem értem teljesen az RGB-CW technológiát) / méter, amiből 10 méter kellene. Ezzel lehetne a fehér mellé kicsit színezni is a dolgokat. Halak színének intenzívebbé tételéhez, vagy növények növekedéséhez jelenthet segítséget.

A probléma ezekkel az, hogy bár hetek óta keresem, de nem találtam eddig fair összehasonlító tesztet ezek, illetve egy ADA vagy KESSIL világítás között. Mind nagyon lejtett a drágák felé... volt, hogy 4000k DIY-t hasonlítottak 6500-10,000 KESSILhez.

Ezért tovább olvasgattam. Hogy rövidre fogjam:

Jött először a DIY Cree powerled megoldás, amit végül költségesnek, körülményesnek, és alapvetően Overkillnek találtam (úgy is drága, ha aliexpressről rendelek meg mindent, bár ~25% ár spórolható).

Másodszor a WattShine és sok más egyéb hasonló gyártó powerled megoldásai, többnyire kínai ledekkel, de a tapasztalatok szerint megbízhatóak, viszont kissé alulméretezett a hűtőborda és a venti, ami nem korai halált, hanem 50% fényerő felett ventillátorhangot jelent. Alatta passzív az egység, de ez kevés. Előny lenne egy passzív / félpasszív / halkabb megoldás. Illetve ezek a lámpák korallokhoz vannak belőve, ami azt jelenti, hogy többnyire 10,000k felettiek, nagyon kékek, de +15$-ért hajlandó a gyártó egyedi megoldást is tervezni -> kérhető a 60 ledes mondjuk 54* 6500k + 6* RoyalBlue kiosztással is, vagy amit csak szeretnénk.

Harmadszor jött a fórumon már jól ismert Chihiros sima ledes megoldása, ami gyakorlatilag a 2835 / 3030 DIY kényelmes megoldása.

Negyedszer pedig a szerelőlámpák és autólámpák világa, ami elképesztően olcsó, gyakran Cree ledekkel gyártott, erős hűtéssel rendelkező IP65/66/67 védett, annyi hogy max fényerőn a menetszél hiányában valamilyen ventillátort szerintem igényelne.

12 (2*6) power ledes
18 (1*18) power ledes
24 (2*12) philips power ledes

Őszintén megvallva, biztosra veszem, hogy túlbonyolítom a témát, de mivel akváriumom, és pazarolni való pénzem még nincs, időm pedig van, ezért hát itt vagyok.

A végső kérdés az lenne, hogy ilyen irányban voltak-e már tapasztalatok? (legalább kétszáz oldal hozzászólást olvastam már végig, de ezekre nem találtam választ)
 
Utoljára módosított moderátor által:
Szerintem a legnagyobb probléma nálad a vízoszlop, mivel 50 centi felett már a fénycsöves lámpák se nagyon tudnak rendesen a vízfenékig levilágítani, ezért efelett a magasság felett HQI fémhalogén lámpákat szoktak használni. Ilyenformán szerintem a LED szalag bukta lehet. Én inkább a Power LED-ek felé indulnék el, mindenképpen valamilyen előtét lencsével ami koncentráltabb fényt tud sugározni a fenék felé. Viszont örök világoságot ezektől se kell várnod, mivel nekem cirka 8 ezer üzemórát bírt ki a 20x3 wattos Cree Power LED-ből készült lámpám, majd utána hetente cseréltem 1-1darabot, pedig bordára szerelve és ventilátoros hűtéssel üzemelt 90%-on, hozzá való áramgenerátoros táppal. Illetve egy idő után a lencsék is hajlamosak voltak elégni, leesni (műanyag rápattintós fajta volt) Én a végén meguntam és áttértem a T5-ös világításra
 
Szerintem a legnagyobb probléma nálad a vízoszlop, mivel 50 centi felett már a fénycsöves lámpák se nagyon tudnak rendesen a vízfenékig levilágítani, ezért efelett a magasság felett HQI fémhalogén lámpákat szoktak használni. Ilyenformán szerintem a LED szalag bukta lehet. Én inkább a Power LED-ek felé indulnék el, mindenképpen valamilyen előtét lencsével ami koncentráltabb fényt tud sugározni a fenék felé. Viszont örök világoságot ezektől se kell várnod, mivel nekem cirka 8 ezer üzemórát bírt ki a 20x3 wattos Cree Power LED-ből készült lámpám, majd utána hetente cseréltem 1-1darabot, pedig bordára szerelve és ventilátoros hűtéssel üzemelt 90%-on, hozzá való áramgenerátoros táppal. Illetve egy idő után a lencsék is hajlamosak voltak elégni, leesni (műanyag rápattintós fajta volt) Én a végén meguntam és áttértem a T5-ös világításra

Köszönöm, hogy megosztottad velem a tapasztalataidat! Kár, hogy nem akaródzik lejjebb menni 600 literről.
 
Köszönöm, hogy megosztottad velem a tapasztalataidat! Kár, hogy nem akaródzik lejjebb menni 600 literről.
Sajnos az a gond, hogy ekkora méretben nem tudsz spórolni a villanyszámlán (már ha ez is a cél) azzal, hogy LED-es világítást csinálsz sőt... Egyszer számolgattam, hogy fényben/teljesítményben melyik jobb a T5-ös világítás, vagy az akkor kapható LED szallagok, és a T5-ös csövek közt és elhanyagolható volt a különbség, és egy T5-ös lámpát még olcsóbb is összerakni, illetve javítani. Ezért is váltottam a hibrid LED/T5 lámpáról full T5-re. A 243 literes akváriumom havi villanyszámlája 4x54Watt,T5-tel két szűrővel olyan 5 ezer forint körül van havonta
 
Egyetlen kérdést teszek fel, a LED szalagot miért nem kell cserélni? Illetve miért ez a nézet terjedt el?! :) A fénycső is 5-8 évig tudna üzemelni, mégis kicseréljük.
 
Back
Oldal tetejére