• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Milyen fényerőt használtok az akváriumban?

Milyen fényerőt használtok az akváriumban?

  • 0-0,5 Watt/liter

    Votes: 93 20.0%
  • 0,5-0,75 Watt/liter

    Votes: 128 27.5%
  • 0,75-1 Watt/liter

    Votes: 163 35.0%
  • 1 Watt/liter fölött

    Votes: 82 17.6%

  • Total voters
    466
EasyLife tökéletes én is azt használom. Magasságot én 10cm kezdeném. Az alatt simán hozzáférsz az akihoz ,vízcsere, metszés,stb.stb.
Szia! Még nem tudok válaszolni a privát üzenetre.. Még kell hozzá néhány hozzászólás, belehúzok.. Amúgy igen, az első akvárium, 0 tapasztalat..
 
Nem tudja valaki megmondani, hogy ha a telefonon egy app segítségével megmérem a lámpa fényerejét akkor kijön, hogy 4000Lux. Hogy tudok ebből lument számolni? Ezer kalkulátor létezik a neten s kéri hozzá a négyzetmétert. De azt hol mérjem? Mi a méret? A lámpatest világító felülete? A telefonon lévő fénymérő lapka mérete? (milliméter)
 
Nem tudja valaki megmondani, hogy ha a telefonon egy app segítségével megmérem a lámpa fényerejét akkor kijön, hogy 4000Lux. Hogy tudok ebből lument számolni? Ezer kalkulátor létezik a neten s kéri hozzá a négyzetmétert. De azt hol mérjem? Mi a méret? A lámpatest világító felülete? A telefonon lévő fénymérő lapka mérete? (milliméter)
Örült neki, hogy lux-ot mérsz! Ez az egyetlen normális mérési mód, és elfogadott mértékegység a megvilágítás mérésére. A lumen egy semmitmondó adat az átlag felhasználó számára. Viszont a gyártók a fényforrásukra ezt adják meg, mert arra valóban jellemző. Csakhogy a világítást (a fény erősségét) a lámpa=lámpatest+fényforrás adja. Ennek már így nem sok köze van a lumenhez. Itt a fórumon is gyakran a kerül szóba a lumen érték, de minek?
 
Örült neki, hogy lux-ot mérsz! Ez az egyetlen normális mérési mód, és elfogadott mértékegység a megvilágítás mérésére. A lumen egy semmitmondó adat az átlag felhasználó számára. Viszont a gyártók a fényforrásukra ezt adják meg, mert arra valóban jellemző. Csakhogy a világítást (a fény erősségét) a lámpa=lámpatest+fényforrás adja. Ennek már így nem sok köze van a lumenhez. Itt a fórumon is gyakran a kerül szóba a lumen érték, de minek?
Hát semmi másért mivel a Tropica lumenben adja meg a növényeinek szükséges fényt. Vannak a könnyen tarthatóak 20 lumen/liter alatt, a közepes 20-40 és a nehezen tarthatóak 40 felett. A fénycsőgyártök is ebben adják meg. Eszerint az Odyssea lámpám 98 lumen/liter...elég erős.

S átvéve ezt használja mindenki más növényekre. Nem kell nekem lumen ha megmondja valaki ugyanennek a lux megfelelőjét. Szeretném tudni, hogy a kinai LED lámpámból ami tegnap jött meg mennyi fény jön ki és az mire elég. Egyenlőre csak lumenhez tudom hasonlítani mert senki nem mondott mást.

Tegnapi "nagy" kutatásaimban találtam végre egy lámpát ahol mind a két érték rá van írva 2000 lux = 500 lumen, tehát a negyede.
https://www.greenaqua.hu/hu/dennerle-nano-power-led-5-0-w-lampa.html

Tudom nem ennyire egyszerű a képlet, de mivel senki sehol nem írja le hogy ha egy telefon X Luxot mér azt hol milyen négyzetméter alapján teszi, így ötletem sincs milyen más módszert találjak ki arra, hogy megkapjam a lument.

Azt hozzá kell tenni, hogy a telefon fénymérője (csak a drágábbakba van) nem egy preciz valami. De nekem a kb adat is bőven megfelel.
 
Hát semmi másért mivel a Tropica lumenben adja meg a növényeinek szükséges fényt. Vannak a könnyen tarthatóak 20 lumen/liter alatt, a közepes 20-40 és a nehezen tarthatóak 40 felett. A fénycsőgyártök is ebben adják meg. Eszerint az Odyssea lámpám 98 lumen/liter...elég erős.

S átvéve ezt használja mindenki más növényekre. Nem kell nekem lumen ha megmondja valaki ugyanennek a lux megfelelőjét. Szeretném tudni, hogy a kinai LED lámpámból ami tegnap jött meg mennyi fény jön ki és az mire elég. Egyenlőre csak lumenhez tudom hasonlítani mert senki nem mondott mást.

Tegnapi "nagy" kutatásaimban találtam végre egy lámpát ahol mind a két érték rá van írva 2000 lux = 500 lumen, tehát a negyede.
https://www.greenaqua.hu/hu/dennerle-nano-power-led-5-0-w-lampa.html

Tudom nem ennyire egyszerű a képlet, de mivel senki sehol nem írja le hogy ha egy telefon X Luxot mér azt hol milyen négyzetméter alapján teszi, így ötletem sincs milyen más módszert találjak ki arra, hogy megkapjam a lument.

Azt hozzá kell tenni, hogy a telefon fénymérője (csak a drágábbakba van) nem egy preciz valami. De nekem a kb adat is bőven megfelel.
Látom, nem nagyon érted a dolgot, de ez nem baj. Arra kérlek, legalább nézz utána az alapfogalmaknak. @Nigro ezt is kitűnően, mindenki számára érthetően leírja: http://www.nigro.hu/2012/04/20/tedd-a-napfenyt-be-a-szamba/
Az egyik legbotorabb "irányadó" amikor még W/liter -ben adták meg a "megvilágítás" értékét. Persze az is adhatott valami támpontot, de akkor már értelmesebb lett volna a növények viselkedése alapján belőni a megvilágítást. Szerintem most is ez az egyetlen jó módszer.
Az összes többi felesleges számolgatás. Kiindulásként akinek 60cm-es akvája van, az tegyen fölé 60cm-es lámpát, akinek 150cm-es az tegyen fölé akkorát. A növények majd kiválasszák a megfelelő értéket. ;)
 
Egy másik témában való keresés eredményeképp találtam egy androidos app-ot, ebben többek közt van lux-lumen átváltó is.
 

Attachments

  • Screenshot_20171216-111821.png
    Screenshot_20171216-111821.png
    250 KB · Megtekintések: 0
  • Screenshot_20171216-112129.png
    Screenshot_20171216-112129.png
    80.4 KB · Megtekintések: 0
Az összes többi felesleges számolgatás. Kiindulásként akinek 60cm-es akvája van, az tegyen fölé 60cm-es lámpát, akinek 150cm-es az tegyen fölé akkorát. A növények majd kiválasszák a megfelelő értéket. ;)
Azért tudjuk, hogy lámpa és lámpa közt is van kölönbség :), nem elég csak a hosszot figyelni. Főleg akkor igaz ez ha az ember maga építi a lámpáját, mert itt mindig van egy célérték amit el szeretnénk érni.
 
Azért tudjuk, hogy lámpa és lámpa közt is van kölönbség :), nem elég csak a hosszot figyelni. Főleg akkor igaz ez ha az ember maga építi a lámpáját, mert itt mindig van egy célérték amit el szeretnénk érni.
Dej'szen éppen ezt írtam hosszú-hosszú sorokon át: a lumen érték a fényforrásra vonatkozik, nem a lámpára. .. és pláne nem arra, hogy a lámpát közvetlenül a víz fölé teszik, vagy egy méterrel feljebb. Valamint, hogy 30cm mély a víz, vagy 70cm. Ezektől IS erősen függ a megvilágítás értéke.
A hosszra írt megjegyzésem pedig arra vonatkozott, hogy aki teljesen tanácstalan, annak általában beválhat, az ilyetén történő választás. Mert a lámpagyártók általában olyan és annyi fényforrást helyeznek el adott hosszúságú lámpatestben, ami elegendő lehet egy átlagos akváriumhoz. Valamint írtam egy záró mondatot is az utóbbi levelemben! ;)
Nigro blogjában egyértelműen le van írva, hogy milyen napszakban kb. mekkora (hány lux) a megvilágítás értéke? Pl. teljes nappali fény 10.000-25.000 lux. Na most, itt is van egy 2,5 -szörös szorzó!!!
... és az tök mindegy, hogy ezt a megvilágítást 1000, 2000, vagy 10000 lument adó fényforrással, illetve 30Wattal, vagy 300 Wattal éred el. (lásd a hozzászólásom első mondatait).
A blogból ide másolva: 1 lux = 1 lumen/m2. Ez nagyon derék, de rettenetesen félrevezető, ha valaki nem gondolja át, mit is mér, mik ezek a számok?
 
Látom, nem nagyon érted a dolgot, de ez nem baj. Arra kérlek, legalább nézz utána az alapfogalmaknak. @Nigro ezt is kitűnően, mindenki számára érthetően leírja: http://www.nigro.hu/2012/04/20/tedd-a-napfenyt-be-a-szamba/
Az egyik legbotorabb "irányadó" amikor még W/liter -ben adták meg a "megvilágítás" értékét. Persze az is adhatott valami támpontot, de akkor már értelmesebb lett volna a növények viselkedése alapján belőni a megvilágítást. Szerintem most is ez az egyetlen jó módszer.
Az összes többi felesleges számolgatás. Kiindulásként akinek 60cm-es akvája van, az tegyen fölé 60cm-es lámpát, akinek 150cm-es az tegyen fölé akkorát. A növények majd kiválasszák a megfelelő értéket. ;)

Mindenre válaszoltál csak a kérdésre nem. :) Mi a nm a lumen lux átszámításnál ha pontban mérek?

Igen teljesen igazad van a W/L teljesen értelmetlen. De igazat adok GA-soknak a boltban. Olyan adatot kell adni a vevők kezében amit van esély, hogy megértenek. Ha jössz a luxxal vagy a lumennel egy 4 gyermekes könyvelő anyukának lefordul a székről.

Nekem az a problémám, hogy sebtiben hadrendbe kell állítanom a pincében található 18L-es akváriumot és egy gömbakváriuumot ahova a helenacsigákat átköltöztetem mert jönnek a süncsigák és nem akarom, hogy megegyék.
Rendeltem Kínából egy 2500Ft-os LED lámpát. Megjött. Rendelnem kell még egyet és nem tudom ez jó-e vagy nézzek más márkát. Tehát ki szeretném mérni. Talaj közelben 4000lux-ot mérek, vízfelszínen 9500 Lux-ot. Mivel ezzel nem tudok mit kezdeni át kellene számolnom lumenben. Tud valaki segíteni?

S értem én, hogy 10-25e a teljes nappali fény, de nem tudom milyen a hi-tech menő lámpám ami 4*54W.
..... Hmmm de igazából azt is meg tudom mérni...megyek is most pont világít.
 
Mindenre válaszoltál csak a kérdésre nem. :) Mi a nm a lumen lux átszámításnál ha pontban mérek?
..... Hmmm de igazából azt is meg tudom mérni...megyek is most pont világít.
Azért nem válaszoltam rá, mert a kérdés feltevés ebben a formában értelmetlen. Bocs.
A 4 gyermekes könyvelő anyuka pedig akkor várjon az ilyen kérdésére korrekt választ, ha megmondja nekem, hogy hány gramm só kell a bablevesbe?! DE nem árulom el neki, hogy egy kis lábas levest főzök, vagy egy kondérnyit, valamint, hogy előzőleg volt-e már benne só , és egyáltalán sósan szeretem a bablevest vagy sótlanul?
"..... Hmmm de igazából azt is meg tudom mérni...megyek is most pont világít."
Ez a beszéd! (y)
 
Nem tudja valaki megmondani, hogy ha a telefonon egy app segítségével megmérem a lámpa fényerejét akkor kijön, hogy 4000Lux. Hogy tudok ebből lument számolni? Ezer kalkulátor létezik a neten s kéri hozzá a négyzetmétert. De azt hol mérjem? Mi a méret? A lámpatest világító felülete? A telefonon lévő fénymérő lapka mérete? (milliméter)
Itt egy angol oldal Lux-Lumen átszámolásról. https://www.rapidtables.com/calc/light/lux-to-lumen-calculator.html
Annyira nem egyszerű,de tökéletesen le van írva az egész. Az elején van egy konvertáló amit értelemszerűen kitöltesz. Három adat kell neki. 1. a Lux amit mértél 2. gömbsugár 3. az aki felülete négyzetméterben.
Alább lent találod a gömbsugár kiszámolásának képletét. Ha az megvan csak beilleszted az adatokat és tolsz egy calculate gombot. Szerintem nem lesz hajszál pontos az adat, de legalábbis viszonyításképpen jó. Ennyi.
 
Itt egy angol oldal Lux-Lumen átszámolásról. https://www.rapidtables.com/calc/light/lux-to-lumen-calculator.html
Annyira nem egyszerű,de tökéletesen le van írva az egész. Az elején van egy konvertáló amit értelemszerűen kitöltesz. Három adat kell neki. 1. a Lux amit mértél 2. gömbsugár 3. az aki felülete négyzetméterben.
Alább lent találod a gömbsugár kiszámolásának képletét. Ha az megvan csak beilleszted az adatokat és tolsz egy calculate gombot. Szerintem nem lesz hajszál pontos az adat, de legalábbis viszonyításképpen jó. Ennyi.


Köszönöm, ezt már megtaláltam egy hete. Használtam is. Nem kell kitölteni a kettest is meg a hármast is. Vagy ez vagy az. Csakhogy nem tudom mit kell megadnom nm-be. Az akvát?
 
Köszönöm, ezt már megtaláltam egy hete. Használtam is. Nem kell kitölteni a kettest is meg a hármast is. Vagy ez vagy az. Csakhogy nem tudom mit kell megadnom nm-be. Az akvát?
Ja-ja 1. Lux 2. átállítod négyzetméterbe 3. az aki felső rész hosz-szél négyzetméterben. Szerintem nem pontos, de végül is a lényeg a viszonyítási alap.
 
Back
Oldal tetejére