• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Nagy fényteszt

Sziasztok!

Gondolkodom egy közösségi fénymérő beszerzésén:). Már meg is rendeltem keletről.
Ha elküldeném, akkor esetleg végigmérnétek az új lámpákat is?

Ezek után vándorolhatna a fórumtársak között és mindenki megmérné a saját (DIY) lámpáját azonos módon és azonos eszközzel.
Legalább lenne egy közel azonos összehasonlítási alapunk.

?
 
Végre sikerül összehozni egy régóta dédelgetett lámpatesztet. Az alábbiakban látható összefoglalót sikerült készítenünk, kérdésekre @Trappista fog válaszolni, illetve akadályoztatása esetén bárki a résztvevők közül. :)

Jelenlévők: @Trappista @TZ @sztanotomi @hnorbi @Greg Filth @BlackOut
@Szabó Henrik egy fénymérővel járult hozzá a teszthez, ezúton is köszönjük.

Cél: összehasonlítani a birtokunkban lévő lámpák fényét méréssel és szemrevételezéssel valamint fényképekkel dokumentálni a lámpák közti különbségeket.

Összehasonlított lámpák: Chihiros RGB (kb fél éves), Chihiros A (2 éves), Chihiros A+ (2 hónapos), ADA Aquasky 602 (6 éves), ADA Aquasky 601 (6 éves), ADA Solar-I ADA MH 150 izzóval( kb fél éves izzó).

Akvárium: Meraki, 60*40*40 cm

Lámpák elhelyezése: minden lámpát az akvárium tetejétől 15 cm magasra tettünk, ami a vízfelszíntől kb 17 cm-t jelent. Az ADA Solar-I két mérést kapott, másodszorra 32 cm magasra volt beállítva.

Mérés: a lámpákat „bemelegítés után” vetettük alá a méréseknek, a vízfelszín 4 pontján (középen, elöl, oldalt középen és oldalt elől), a vízoszlop közepén és a talajnál (első üvegnél) mértük fénymérővel, illetve mértük a burkolat hőmérsékletét és az áramfelvételt. Minden mérés előtt fénykép készült, azonos rekesz, fehéregyensúly és fókusz beállításokkal, automata zársebességgel, RAW-ban, minimális utómunkával (vágás, méretezés, objektívkorrekció).

Mért értékek:
27497710167_cec1247c64_h.jpgtáblázat by Viktor Kovacs, on Flickr

Fényképek:
2x Chihiros RGB
40532530710_440ec196ff_h.jpgIMG_3990 by Viktor Kovacs, on Flickr

1x Chihiros RGB
28466232548_6a27654916_h.jpgIMG_3991 by Viktor Kovacs, on Flickr

Chihiros A601+
41616823134_3e76b28002_h.jpgIMG_3992 by Viktor Kovacs, on Flickr

2x Chihiros A601
28466232098_7e90e0f328_h.jpgIMG_3996 by Viktor Kovacs, on Flickr

1x Chihiros A601
41437456045_24da88ee6c_h.jpgIMG_4000 by Viktor Kovacs, on Flickr

ADA Aquasky 602
28466233948_c2520487fb_h.jpgIMG_4002 by Viktor Kovacs, on Flickr

ADA Aquasky 601
41437455295_7221165f3f_h.jpgIMG_4003 by Viktor Kovacs, on Flickr

ADA Solar-I
28466233418_d1e1377123_h.jpgIMG_4005 by Viktor Kovacs, on Flickr

ADA Solar-I @32 cm
40532531190_e824147cd1_h.jpgIMG_4007 by Viktor Kovacs, on Flickr

Chihros RGB és Chihros A601+
28466233028_6b18f05a92_h.jpgIMG_4017 by Viktor Kovacs, on Flickr


Az album itt érhető el.
 
Nagyon szep munka gratulalok a faradozasert. Fontos lehet az ujdonsult lampak kivalasztasanal. Majdnem megkerdeztem, hogy ati lampat miert nem vittetek bele, de eszembe jutott, hogy teljesen mas kategoria. A grafikon okos otlet, nagyon atlathato.
 
Nagyon szep munka gratulalok a faradozasert. Fontos lehet az ujdonsult lampak kivalasztasanal. Majdnem megkerdeztem, hogy ati lampat miert nem vittetek bele, de eszembe jutott, hogy teljesen mas kategoria. A grafikon okos otlet, nagyon atlathato.
Ha valaki hoz egy ATI lámpát, azt is meg lehet mérni, csak momentán senki nem cipelt magával fénycsöves lámpát.
A 8 csöves lámpa középen 45000 lux-ot produkál :)
 
Egy érdekességet kiemelek, mert még ha ki is szúrjátok gépelési hibának vélhetnétek. De többször is ellenőriztük, az ADA Solar nagyobb fényerőt produkál az akvárium alján elől, mint középmagasságban középen. Hiába a sok korszerű ledes csoda, ilyen okos megoldást csak az öreg klasszikus tud produkálni. :)

A másik tanulság nekem még az volt, hogy mennyire sokat számít számszerűsítve a lámpa magassága. Gyakorlatilag centinként érdemes lehet hangolni. Oké, ez igazából evidens, de beszédesek a számok a Solar esetében.
 
Sziasztok!

Szerintem ami mindenkinek egyből átjön a képek alapján, hogy a halak minden lámpa alatt máshol helyezkednek el, és hogy a teszt a legjobban az EHEIM skimert viselte meg. :D :p
Félre téve a viccet külön köszönet @BlackOut Viktornak hogy összeszervezte ezt a tesztet, valamint @sztanotomi-nak a fáradhatatlan árnyékmentes kéztartással méricskélésekért, és lámpa hangolásokért!
Közben egy kis segítség a kevésbé figyelmes kollégáknak:
A Viktor által felrakott táblázat tartós használati hőmérsékletet, és átfolyó áramerősséget is tartalmaz!
És mielőtt @TZ bejegyzésétől bárki a Dunának menne, azért a solar kialakítása magyarázatot ad arra, miért ilyen furcsák a mérési adatai.
Először is a vízfelszínen elől a lámpatest a 15 centis magasság miatt beárnyékol az izzó elé, azaz a nagyon kis sugárzási szög miatt erre a részre csak akkor jut elegendő fény, ha a lámpát feljebb emeljük. A közép és szél közötti fordított fényviszonyokra pedig szerintem a nagyon jó minőségű, ám középen szinte egyáltalán nem működő reflektor ad magyarázatot. ;)
 
Végre sikerül összehozni egy régóta dédelgetett lámpatesztet. Az alábbiakban látható összefoglalót sikerült készítenünk, kérdésekre @Trappista fog válaszolni, illetve akadályoztatása esetén bárki a résztvevők közül. :)

Jelenlévők: @Trappista @TZ @sztanotomi @hnorbi @Greg Filth @BlackOut
@Szabó Henrik egy fénymérővel járult hozzá a teszthez, ezúton is köszönjük.

Cél: összehasonlítani a birtokunkban lévő lámpák fényét méréssel és szemrevételezéssel valamint fényképekkel dokumentálni a lámpák közti különbségeket.

Összehasonlított lámpák: Chihiros RGB (kb fél éves), Chihiros A (2 éves), Chihiros A+ (2 hónapos), ADA Aquasky 602 (6 éves), ADA Aquasky 601 (6 éves), ADA Solar-I ADA MH 150 izzóval( kb fél éves izzó).

Akvárium: Meraki, 60*40*40 cm

Lámpák elhelyezése: minden lámpát az akvárium tetejétől 15 cm magasra tettünk, ami a vízfelszíntől kb 17 cm-t jelent. Az ADA Solar-I két mérést kapott, másodszorra 32 cm magasra volt beállítva.

Mérés: a lámpákat „bemelegítés után” vetettük alá a méréseknek, a vízfelszín 4 pontján (középen, elöl, oldalt középen és oldalt elől), a vízoszlop közepén és a talajnál (első üvegnél) mértük fénymérővel, illetve mértük a burkolat hőmérsékletét és az áramfelvételt. Minden mérés előtt fénykép készült, azonos rekesz, fehéregyensúly és fókusz beállításokkal, automata zársebességgel, RAW-ban, minimális utómunkával (vágás, méretezés, objektívkorrekció).

Mért értékek:
View attachment 56122táblázat by Viktor Kovacs, on Flickr

Fényképek:
2x Chihiros RGB
View attachment 56123IMG_3990 by Viktor Kovacs, on Flickr

1x Chihiros RGB
View attachment 56124IMG_3991 by Viktor Kovacs, on Flickr

Chihiros A601+
View attachment 56125IMG_3992 by Viktor Kovacs, on Flickr

2x Chihiros A601
View attachment 56126IMG_3996 by Viktor Kovacs, on Flickr

1x Chihiros A601
View attachment 56127IMG_4000 by Viktor Kovacs, on Flickr

ADA Aquasky 602
View attachment 56128IMG_4002 by Viktor Kovacs, on Flickr

ADA Aquasky 601
View attachment 56129IMG_4003 by Viktor Kovacs, on Flickr

ADA Solar-I
View attachment 56130IMG_4005 by Viktor Kovacs, on Flickr

ADA Solar-I @32 cm
View attachment 56131IMG_4007 by Viktor Kovacs, on Flickr

Chihros RGB és Chihros A601+
View attachment 56132IMG_4017 by Viktor Kovacs, on Flickr


Az album itt érhető el.
Ez igen. Profi munka. (y)
Viszont ezáltal szembesültem azzal a szomorú ténnyel, hogy mennyire nincs érzékem ehhez sem... :( A képeket egymás után görgetve, alig látok különbséget köztük. Korábban úgy gondoltam, hogy a kétszeres - háromszoros megvilágítást sokkal jobban tudom érzékelni. De sajnos nem... Annyit látok, hogy egyik-másik lámpa szín hőmérséklete egy kicsit eltér, egyes színek jobban kijönnek, élénkebbek, vagy éppen hogy természetesebbek (unalmasabbak), picit nagyobb a fényerő, jobban kijönnek olyan részletek, amelyek másik lámpánál nem, de ennek alapján nem tudnék választani. Egyszer az egyik tetszik jobban, majd a másik. :bear:
 
Ez igen. Profi munka. (y)
Viszont ezáltal szembesültem azzal a szomorú ténnyel, hogy mennyire nincs érzékem ehhez sem... :( A képeket egymás után görgetve, alig látok különbséget köztük. Korábban úgy gondoltam, hogy a kétszeres - háromszoros megvilágítást sokkal jobban tudom érzékelni. De sajnos nem... Annyit látok, hogy egyik-másik lámpa szín hőmérséklete egy kicsit eltér, egyes színek jobban kijönnek, élénkebbek, vagy éppen hogy természetesebbek (unalmasabbak), picit nagyobb a fényerő, jobban kijönnek olyan részletek, amelyek másik lámpánál nem, de ennek alapján nem tudnék választani. Egyszer az egyik tetszik jobban, majd a másik. :bear:
Ez azért van mert automata záridővel készültek a képek. Rögzített záridő mellett szépen lehetne látni a fényerőkülönbségeket. @viktorlantos van esetleg lehetőség utólagos korrekcióra a RAW fájlok segítségével? Beszédes lenne az eredmény.
 
Egy érdekességet kiemelek, mert még ha ki is szúrjátok gépelési hibának vélhetnétek. De többször is ellenőriztük, az ADA Solar nagyobb fényerőt produkál az akvárium alján elől, mint középmagasságban középen. Hiába a sok korszerű ledes csoda, ilyen okos megoldást csak az öreg klasszikus tud produkálni. :)

A másik tanulság nekem még az volt, hogy mennyire sokat számít számszerűsítve a lámpa magassága. Gyakorlatilag centinként érdemes lehet hangolni. Oké, ez igazából evidens, de beszédesek a számok a Solar esetében.
Total logikus.
Ez azért van mert automata záridővel készültek a képek. Rögzített záridő mellett szépen lehetne látni a fényerőkülönbségeket. @viktorlantos van esetleg lehetőség utólagos korrekcióra a RAW fájlok segítségével? Beszédes lenne az eredmény.
Utolagos korrekcio? Annak mi ertelme lenne?
 
Total logikus.

Utolagos korrekcio? Annak mi ertelme lenne?
Lehetne látni az egyes lámpák közötti fényerőkülönbséget. Most van gyakorlatilag egy csomó kép, amiken más-más fényerővel világítottak a lámpák, de az automata záridő miatt az összes kép expozíciója egyforma. Jelen pillanatban csak az van szemléltetve, hogy az egyes lámpák fénye mellett milyenek a színek.
 
Igen a fényerő különbséget nem lehet érzékelni a fotókon sajna. És talán az eltérő fényerő miatt a lámpák eltérő spektruma is jobban adná.
A táblázatból a mérési eredmények alapján elviekben tök jól lehetne választani, de lehet egész más eredmény lenne a fotók alapján. PL egy 602 még ilyen idősen is látványosan világosabb, mint egy Solar a szokásos kb 20-30cm magasságon. Ez táblázatban is látható, de fotón elég látványos lenne.
Emiatt lehet az, hogy 602-vel pl bármilyen stemes csoda vígan nevelhető. Solar alatt korlátok vannak.

Nekem még egy észrevételem van. Ha egy egészséges akvárium fölé teszitek a lámpát, látványosabb az összehasonlítás. Pl egy HC amikor még ezerrel kapaszkodik a talajba más színű, mint amikor így fel van szakadozva, nyurgul, a levélformák sokkal kisebbek.
A képek alapján nem tudom eldönteni, hogy a fűben alga van, vagy csak a beszívó és üveg falak tréfálnak meg, meg a fényképező felbontása? :) Nem kötekedésnek írom, inkább saját tapasztalat a sok fotózás után.

Nálunk 2 fénymérő fordult elő korábban. Egy rém egyszerű cuccos, kb 50-80 ezres kategória lehetett. Ezt becsomagoltuk és ezzel csináltuk a merülős teszteket.
És volt egy komolyabb, amikor fénycső fejlesztésen agyaltunk. Az ha jól rémlik ilyen milliós kategória volt. Utóbbival mértük pl azt is, hogy viselkedik a fénycső az ATI lámpában a hő hatására. De ezt nem tudtuk víz alá tenni, csak felette mértünk.

A teszt egyébként szupi. Pl szín spektrumra jól látom, talán az utolsó cihi kombó visszatolta a sárgás hatást a zöldebb felé?
 
Lett volna egy csomó alul vagy túlexponált kép. A színbeli eltérésre próbáltam fókuszálni.
Viktor tesztjében nem voltak alulexponált képek, pedig az Aquasky Moon 2x erősebb papíron a simánál. De ha így van, legalább lehetett volna csodálkozni, hogy mekkora különbség van egy vagy két lámpa használatánál. Persze ettől függetlenül köszönjük a tesztet és a táblázatban szuperül látszik minden (y)
 
Viktor tesztjében nem voltak alulexponált képek, pedig az Aquasky Moon 2x erősebb papíron a simánál. De ha így van, legalább lehetett volna csodálkozni, hogy mekkora különbség van egy vagy két lámpa használatánál. Persze ettől függetlenül köszönjük a tesztet és a táblázatban szuperül látszik minden (y)
Nagyon szívesen! Következő alkalommal kétféle fotósorozatot kell készíteni, az egyik a fényerő szemléltetésére, a másik a szín szemléltetésére. 1/80 és 1/25 között szerintem hatalmas a különbség, vagy a szín vagy a fény lesz vállalható. Most a szín volt előtérben meg a dobozos sör.
 
Lehetne látni az egyes lámpák közötti fényerőkülönbséget. Most van gyakorlatilag egy csomó kép, amiken más-más fényerővel világítottak a lámpák, de az automata záridő miatt az összes kép expozíciója egyforma. Jelen pillanatban csak az van szemléltetve, hogy az egyes lámpák fénye mellett milyenek a színek.
Most a szín volt előtérben meg a dobozos sör.
Ha ezt korabban megosztod mi keszul, bevalaltam volna eletem masodik bkv-zasat is.
 
Szuper a teszt, köszi srácok (y)
Nekem színre a Solar tetszik leginkább.
Annyi javaslatom lenne a következő publikációra (vagy esetleg a mostanit szerkesztve @BlackOut ), hogy kis méretű fotókat illesszetek be egymás mellé/alá, hogy jobban összehasonlíthatók legyenek. Nagy fotókkal mire legörgetek a harmadikhoz (vagy tizedikhez), az elsőt már nem is látom :) Itt most úgysem annyira számítanak a részletek, inkább csak a fényerő és szín összehasonlíthatósága.
 

Hasonló topikok

D
Válaszok
19
Megtekintések
3K
Deleted member 4326
D
Back
Oldal tetejére