• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Nehéz kezdet

Tóth Viktor

Tapasztalt kertész
Sziasztok!

Nagyon régóta olvasom már a fórumot, és mindig csodálattal bámultam miket raktok össze. Persze nekem is nagyon megtetszett, és szerettem volna kipróbálni magam is. Akváriumom már régóta van, de csak amolyan átlag mezei. Plusz valami elborult pillanatomban be is háttereztem (hungarocell + szilo + perlitbeton). Elsőnek ezt kellett kiszednem:
Kiindul%C3%A1s.jpg
Nagyon sok helyen a beton úgy rátapadt az üvegre, hogy fizikai ráhatásra nem volt hajlandó lejönni. Csak a tömény sósav (86%) oldotta le kb. 1 hét alatt.

Láttam le szokás írni hogy miből milyen és mekkora van:
Üveg: 65x50x50
Világítás: 15m 5360 LED szalag (~210 W) saját készítésű hűtött hordozón.
CO2: nagynyomású (2kg-os tűzoltó palackról) nyomáscsökkentővel, Sera reaktorral.
Vezérlés időkapcsolókkal.
Szűrés: 1500 L/h szökőkút szivattyúból és 150mm-es PVC csőből készült 10L űrtartalmú saját gyártmány. Benne szivacsokkal és perlonvattával mechanikai szűrés és fölötte 1L Siporax és 3L Matrix torp biológiai szűrésnek.

Szerettem volna valami egyszerű, alacsony és kis növényekkel körbenőtt sziklás dolgot alkotni. Mivel a Mátra tövében élek, és nagyon sok szép sziklás rész található erre úgy gondoltam köveket innen gyűjtök. Persze amiket elsőre összeszedtem, az az üvegbe rakva úgy nézett ki mint téglák egymásra hajigálva. Mehettem vissza újabb (részletgazdagabb delikvensekért) adagot gyűjteni. A talajemelést hungarocellel gondoltam megoldani. Nálatok is több helyen láttam már erre példát. Persze lehet csak a kövek elrendezgetésénél használjátok, és a végleges verzióban kikerülnek...(n)
P1130715.JPG
Itt követtem el az első hibát. A hungarocellt nem ragasztottam le. Merthogy kb. 15kg talaj és min. ugyanennyi kő került rá. Gondoltam majd csak elég lesz, hogy lenn tartsa.P1130721.JPG
Hát nem volt elég... ...persze ez csak akkor derült ki, miután bekerült a táptalaj, fedőréteg, kövek, növények és kb 40 liter RO víz. Na akkor szépen a hungarocell úgy gondolta, milyen jó is volna engedelmeskedni a felhajtóerő hívó szavának... ....és a kis mocsok helyet cserélt a talajjal, kövekkel, növényekkel. Az egész akvárium úgy nézett ki, mintha belefostak volna az üvegbe. Mivel a táptalaj felkeveredett a fedő réteggel. Növények egy része fent úszott, másik fele eltemetve. Erről az állapotról nincs fényképem, mert konkrétan ott tartottam, hogy az egészet kibaszom az erkélyről... ...csak a súlya tartott vissza. Aznap már nem is csináltam vele GERONIMO se. Kb. 1 heti munkám "eredménye" volt a hígfos állagú trutyi az akvában. Nem is akartam folytatni/rendbe hozni. Csalódott voltam és fáradt. Ha a párom nem beszél rá szerintem nem is álltam volna neki újra. Ezúton köszönöm neki a biztató szavakat és a türelmet.

Másnap aztán persze nekikezdtem újra mindennek. Mondjuk akadt plusz is. Kiszedegetni az előzőleg gondosan kis pamacsokra szabdalt Purvalát és Cubát, nem igazán tartozik a stresszoldó elfoglaltságok közé. Persze a talajt is át kellett mosni (egyszerű 1,5 órába telt csak a kocsimosón olyan fél olimpiai úszómedencényi vízzel). Aztán az üveg alapos kimosása után sikerült végre abba az állapotba hoznom (többé-kevésbé) a dolgokat mint amilyenek voltak kb. 3 napja. :mad: Sajnos a növények egy része nem bírta a kiképzést és hát az igazat megvallva nekem sem volt idegzetem a szálakra hullott Purvalát és Cubát kiszedegetni. Mindenesetre a hungarocellt megszárítottam és beragasztottam sziloplaszttal. Adtam neki egy estét száradni. Másnap viszont azt tapasztaltam, hogy valószínű lejárhatott a szavatossága, mivel még csak meg sem "bőrösödött", ellenben annyira azért tartott, hogy a hungarocellt csak apró kicsi golyócskák formájában lehetett volna kiszedni! :grumpy: Hát rohadj meg, akkor a víz ellenében is tartsd lenn! Mivel vidéken lakom és az ünnepi időszak kellős közepén jártunk (plusz igazán nem akartam már többet költeni erre az egyre jobban elátkozottnak tűnő projectre) így az új táptalaj és egy kis plusz fedőréteg megvásárlásánál szóba sem jöhetett mondjuk az ADA. Tulajdonképpen egyféle volt oszt csá. JBL Manado (6L) köztes fedőnek és JBL AquaBasis (5L) táptalajnak.
P1130767.JPG
Meg ugye az átmosott Ista golyócskák (kb. 15L). Ezzel, a maradék túlélő növényekkel és a kövekkel nekiugrottam újra a berendezésnek. A végeredmény ez lett:
P1130779.JPG
Persze a táptalaj kimosás nem sikerült tökéletesen és szerintem a Manado is engedett magából némi homályt. Feltöltés után inkább hasonlított tejüzemi berendezésre, mint a szoba dísze címre áhítozó reményteljes akváriumra.

P1130780.JPG
Másnapra tisztult a kép, gondolom a szűrő jótékony hatására.
P1130782.JPG
Aztán kedves párom fogalmam sincs hogyan, de elintézte, hogy az elveszett növénykék is pótlásra kerülhessenek. Megrendelte, letelefonálta és elintézkedte, hogy dec. 24-én itt voltak ;). Bekerültek hát ők is!

Árgus szemekkel figyeltem, vajon vége szakad-e a szerencsétlenségek sorának? 2-3 napig semmi sem történt a vízcseréket kivéve. Aztán megláttam az első Purvala szálakat megjelenni ott ahová pedig tuti nem is ültettem senkit. Volt öröm és bódottá! Komolyan hogy egy 38 éves ember néhány nyomorult fűszálnak ennyire örüljön, azt sosem gondoltam volna!Pláne nem magamról! :p Jöttek a bubik, jöttek az új hajtások! Naccerű!

Jelenleg a 8. napjában jár a berendezés és ma úgy gondoltam ki kell próbáljam a hajlított ollómat is. :) Sok helyen olvastam a leírásaitok közt, hogy ezt a füvet bizony nyírni kell, hogy dúsuljon. Volt olyan napló ahol azt láttam már eleve visszavágva ültette be az úriember. Remélem nagy bajt én sem csináltam vele. Megnyírtam a Purvalát és a Cubát is. Ilyen volt előtte:
8.%2Bnap%2B%28ny%C3%ADr%C3%A1s%2Bel%C5%91tt%29.JPG
És ilyen lett utána:
8.%2Bnap%2B%28Nyr%C3%A1s%2But%C3%A1n%29.JPG
Ezek voltak azok a kis szálacskák akik a nyírásra sarkalltak:
El%C5%91t%C3%A9r%2Bel%C5%91tte.JPG
Ja és beköltöztek a régi akvárium lakói is. Nemtom mennyi és milyen (talán Red Cherry, de némelyik eléggé színtelenke, szerintem ilyen korcsfélék, de akkor is annyira aranyosak) garnéla és 3db Oto.

Szóval itt tartok most. Remélem a nyírással nem nyírtam ki a növényeket és pár hét múlva mindenütt elterjed pázsit :)
 
Szia! Nekem tetszik az elrendezés, jó lett. Jól értelmeztem? Kimostad a táptalajt?o_O Csak mert azt nem szokás....
Algamentest!
 
Üdv
Szerintem megérte szenvedést jó lett nagyon(y). A garnélák Red Cherry csak szokott születni vadas változat. A szűrődről tehetnél fel képeket és egy kis leírást a készítésről ha jól látom még felszín leszívód is van hozzá.:)
 
Szia! Nekem tetszik az elrendezés, jó lett. Jól értelmeztem? Kimostad a táptalajt?o_O Csak mert azt nem szokás....
Algamentest!
Szia!
Akkor sem, ha a feltörekvő hungarocell nyomán teljesen összekeveredett és folyamatosan színezte a vizet. Na jó a színezte gyenge kifejezés. A látótávolság 0 volt az akvában. Egybefüggő barna folyadék volt az egész. Nem tudtam ezzel mit kezdhetnék! Hát kimostam. Féltem, hogy feltöltésnél újra ilyen lenne. Nem kellett volna?
 
Hát, csak azért mondtam, mert ezzel a tápot is kimostad belőle, gondolom. Lehet, hogy így előbb kimerül, de tápgolyókkal lehet rajta segíteni!:)
 
Üdv
Szerintem megérte szenvedést jó lett nagyon(y). A garnélák Red Cherry csak szokott születni vadas változat. A szűrődről tehetnél fel képeket és egy kis leírást a készítésről ha jól látom még felszín leszívód is van hozzá.:)
Szia!
Köszönöm a dicséretet! A szűrőről majd teszek fel valami verk leírást, de szerintem azt nem fotóztam, most meg már be van építve. Ha majd tisztítom legfeljebb lefényképezem, mert most nem sok látszik belőle. A skimmer aukciós link moderálva-ről van 1500 péz volt, és kapott egy kis átalakítást, hogy a kis átmérőjű csatlakozó cső ne fogja le a szűrőt. Elég annak a reaktort hajtani...
 
Szuper kis beszámoló! Élvezettel olvastuk végig, legalább akkora örömöt okozott, mint amekkora bosszúságot Neked.:)
Ezek után már csak jó jöhet, sok sikert!(y)
 
Akkor én voltam figyelmetlen, bocsánat! Én úgy értelmeztem, hogy csak az került bele.
 
Szuper kis beszámoló! Élvezettel olvastuk végig, legalább akkora örömöt okozott, mint amekkora bosszúságot Neked.:)
Ezek után már csak jó jöhet, sok sikert!(y)
Szia!
Köszönöm! Örülök, hogy tetszett ;) Majd ha olyan lesz a Cuba mint a Te aláírás képeden, akkor igazán elégedett leszek én is!
 
Erről a kavicsról meg egyszerűen mindig ez jut eszembe:
ÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁ MANYAHIMMMMMINNNYAMÁÁÁÁÁÁ!
P1130794_himminyama.jpg




Oliver Knott bele is tette volna valami műanyag bábú formájában.:D
 
Szia!

Széles vigyorral olvastam a hungaroceles sztoridat, én is ugyanígy jártam a mostani scape-emnél. Azt gondoltam, hogy a közel 30 kg aljzat és a 40 kg seiryu kő majd lent tartják a hungarocelt, de nem igy lett. Ugyanígy éreztem, ahogy te, egy hét kellett, amíg újra neki álltam a projektnek. Erre mondják, hogy kezdők tanulópénze, elég sok növényem a kukában landolt, ugyanígy a táptalaj és az aljzat egy része, az elfecsérelt időről nem is beszélve. Bár én a következő körben már kukáztam a hungarocelt is, féltem tőle, ha leragasztom, a ragasztó egy idő után elenged. Inkább lávakövekkel oldottam meg az aljzatemelést.
Tetszik a scape, amit összeraktál, szerintem jobb is lett, mint az első verzíó. Az asszonykádtól meg nagyon rendes volt, hogy beszerezte a híányzó növényeket. Gratula, kiváncsian várom a folytatást. A napló címét meg szerintem változtasd meg, azon már túl vagy....:)
 
Szia!

Széles vigyorral olvastam a hungaroceles sztoridat, én is ugyanígy jártam a mostani scape-emnél. Azt gondoltam, hogy a közel 30 kg aljzat és a 40 kg seiryu kő majd lent tartják a hungarocelt, de nem igy lett. Ugyanígy éreztem, ahogy te, egy hét kellett, amíg újra neki álltam a projektnek. Erre mondják, hogy kezdők tanulópénze, elég sok növényem a kukában landolt, ugyanígy a táptalaj és az aljzat egy része, az elfecsérelt időről nem is beszélve. Bár én a következő körben már kukáztam a hungarocelt is, féltem tőle, ha leragasztom, a ragasztó egy idő után elenged. Inkább lávakövekkel oldottam meg az aljzatemelést.
Tetszik a scape, amit összeraktál, szerintem jobb is lett, mint az első verzíó. Az asszonykádtól meg nagyon rendes volt, hogy beszerezte a híányzó növényeket. Gratula, kiváncsian várom a folytatást. A napló címét meg szerintem változtasd meg, azon már túl vagy....:)
Szia!
Hungarocel ragasztással kapcsolatban első kézből származó tapasztalataim vannak, mivel a háttérnél is használtam. Majd 10 évig volt olyan és mikor végül kiszedtem még mindig nagyon ragaszkodó típusnak tűnt. Volt ahonnan csak pengével lehetett felkaparni de elválva sehol sem volt. Szép is lenne, mivel az üveget is ezzel ragasztják. ;)

Viszont most írta Facebook-on valaki, hogy korai volt a nyírás, mert a növények még emers formában vannak és ezekben a részeikben tárolják a tápanyagaikat. Ezért volt a gyors növekedés is amit én tévesen a kedvező feltételekre való reagálásnak hittem. Mind1 most már nem tudom visszaragasztgatni a levágott részeket. Úgy tűnik ami hibát el lehet követni azt én megteszem! :banghead: Szóval a cím még maradhat sajnos.
 
Üdv! Jól tetted hogy nem adtad fel! Határozottan tetszik a setup, jó a növényesítés is, a nyírás valóban korai volt még... Egyetlen apró észrevétel, csak hogy ne úszd meg savazás nélkül :D -- az anubias szerintem nem illik ide, nekem kilóg a képből. Szép munka, süssön Rád a Nap! (y)
 
Üdv! Jól tetted hogy nem adtad fel! Határozottan tetszik a setup, jó a növényesítés is, a nyírás valóban korai volt még... Egyetlen apró észrevétel, csak hogy ne úszd meg savazás nélkül :D -- az anubias szerintem nem illik ide, nekem kilóg a képből. Szép munka, süssön Rád a Nap! (y)
Szia!

Köszi a dicséretet, és csak hogy megnyugtassalak, az Anubias (mivel mivel nem fára vagy kőre lett kötözve, hanem talajba ültetve) úgy néz ki nem bírta a kiképzést. Lehet, hogy az nem tetszett neki, hogy meg lett forgatva a táptalajban, lehet szimplán csak rosszul és rossz helyre ültettem. De mióta látom fokozatosan romlik az állapota. Középen már a rizómája szét is mállott, és a levelek is napról napra fogynak róla. Egyébként teljesen igazad van, szegény nem is való ebbe környezetbe. Azért ettől függetlenül sajnálom.

Egy kérdés: Ha tényleg korai volt a nyírás, akkor most mire számítsak? Kipusztulnak azok is, vagy csak lassabban fognak beindulni?
 
Back
Oldal tetejére