• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Növényes próba 80x35x45

Az első próbálkozás növényes akvárium terén.(80x35x45)


Több hónapnyi olvasgatás, nézegetés a fórumon, előzte meg az indítást. Próbáltam megtippelni, összeállítani egy működőképes akváriumot pappíron. Mi mennyibe kerül kezdtem el körbenézni az interneten. Rájöttem közben nagyos sok minden kell hozzá. Aztán csak elkezdődött hamarabb volt az első co2 palackom, ami egy 2kg-os tűzoltó palack. Az akvárium adott volt egy régi akim. De rájöttem, hogy elég sok sérülés volt rajta és az üveges is azt mondta inkább egy újat készítene. Egy kis keresgetés után találtam egyet, amit kitakarítottam. Az akvárium helye meg volt, hogy hova rakom…de hát mit hoz a sors az új aki már oda nem fért bele, pedig a szekrény rendelését már le adtam egy havernak hogy vágassa le. Na puff… majd máshova átrakom… pár hét elteltével meg egy kis pakolással már meg volt az új helye. A külső szűrő választás egy kicsit megfogott, hogy milyen legyen válogattam az atman cf 800, Hydor Prime 30, Tetra EX 800 Plus között. Az árak egy kicsit soknak tűntek. Aztán olvasgattam a Diy külső szűrökről… Gondoltam belevágok…
upload_2016-10-30_8-16-47.pngupload_2016-10-30_8-17-8.pngupload_2016-10-30_8-17-14.png

Kaptam hozzá csövet, amiből elkezdtem a szűrő építést. Békapánt zárókupak, idomok ¾ méretben hogy ne fojtsam a szűrőt.



A vízpumpa választásánál egy Atman AT-103-ra esett a választás (1200l/h). Remélhetőleg elég lesz.


A tömítés a fedélben 3.-ra sikerült. Mindegyik ág kapott egy golyós csapot. Illetve egy légtelenítő csapot a tetején.


A következő a lámpa kialakítása volt. Volt egy régi T8 csöves lámpatestem. Erre majd visszatérek. Gondoltam ezt meghagyom és készítek helyette egy újat le is vágattam bútor lapból a fa anyagot hozzá. A haver beszerezte a csövekhez egy előtétet 4x24w teljesítményhez. A kipróbáláskor kiderült hogy automatán 120s után visszaveszi a teljesítményt 50%-ra. A vezérlése nem működött. 1-2 hónap eltelt hogy megnézzük megoldható e lenne. Aztán elkezdtem a led felé kacsingatni. Szokásos olvasgatás a fórumon.

Szűrőanyag, szivacs, siporax, EHEIM Substrat Pro bio

Tervezgetés után a régi lámpatestet át alakítottam 2db T5 24w csővé. Az előtétet elkészítettem 2db 24w –os energiatakarékos izzó elektronikájából… És elvetettem a 4x24w T5 csöves megoldást. De még elfért mellette 2 db led csík is.


Aztán megrendeltem a led szallagot ami 8520 smd ledes, 6500K, 3240 lumen. Hozzá egy 8,5A, 100w típust.


Illetve egy dimmert hozzá.


A szűrő és a lámpa vezérlés kész. Belekerült még a co2 palack is meg a mágnes szelep, időzítők, buborék számláló a szekrénybe.
C:\Users\dodee\AppData\Local\Temp\msohtmlclip1\01\clip_image008.jpg
C:\Users\dodee\AppData\Local\Temp\msohtmlclip1\01\clip_image010.jpg


upload_2016-10-30_8-17-38.png


2016.10.09. Elérkezett a nap az akvárium elkészítéséhez.

Megérkeztek a GA –ból rendelt termékek.
Talaj : JBL Manado általános növénytalaj - 10 liter + JBL AquaBasis Plus növény táptalaj - 5 liter
Dekor: Megkövesedett fák.
Növénytáp: Macro + Micro növénytáp.
Co2-höz : közepes diffúzor, indikátor oldat. Drop checker nem kellett, mert rendeltem Kínából 3db-ot. Dennerle Scapers Flow Lily Pipe
Növények: Tropica Elatine hydropiper TC, Tropica Vesicularia Ferriei Weeping moha TC, Dennerle Cryptocoryne wendtii Green
A talaj előkészítése után az ültetésen volt a leg nehezebb, mivel sosem ültettem növényt ilyen talajba, csak régen kavicsba. Hát nem volt egyszerű. Rájöttem most már , hogy a Elatine-t jobb lett volna szálanként elültetni. De, majd a következő akinál. A feltöltés lassan ment ne hogy felkeverjem az ajzatot, de így is lett egy pár növény aki felúszott. Ezeket újra elültettem.

A végeredmény ez lett: 2016.10.09.
upload_2016-10-30_8-18-14.png
Egy kis problémák azért voltak: az épített szűrő nyomó ágánál csöpögés jelentkezett, amit orvosoltam egy kis FBS ragasztóval.

Az Elatin nem bírja a 26C vízet és kezdett elhalni. Gyors víz hűtés megoldására 2db 8cm pc ventillátort kapott a víz felszíne.

Tápozás és co2 szint belövése kezdődött, ez mellé még elég kemény nálunk a víz (25nk) Ennek a lágyításába kezdtem. RO készülék majd később, most kevertágyas gyantával kezdtem szép lassan.

2 hét után belekerültek az első halak 3db Oto. Sajnos az egyik már az első nap elmúlt. A többi is sajna rá 1 hétre. Nem bírták a beszoktatást. Olvasgattam hogy elég kényesek a beszoktatásnál.

Most van benne 2db Anci és 20 db neonhal. többi hal még kérdéses. De első a háttérszín kiválasztása lesz.

Most így néz ki : upload_2016-10-30_8-18-58.png upload_2016-10-30_8-18-35.png upload_2016-10-30_8-18-49.png





Víz értékek :no3 :10
no2: 0
Gh: 17
Kh: 13
Ph: 7,2
Világítási idő 14-21h
Heti kétszer 20-25l vízcsere.
Tápozás: napi 3-3 ml micro+macro

Volt egy kis algám ha jól néztem fonal algám amire a fény csökkentést és 3-3ml ről 2-2 re csökkentettem. Aztán majd meglátjuk.

A most a felszín mozgatás van a porondon, hogy a Lily beállítás, esetleg készítés, mert nem nagyon fodrozza a víz felszínét.



Folyt később:
 

Attachments

  • upload_2016-10-30_8-17-32.png
    upload_2016-10-30_8-17-32.png
    26.7 KB · Megtekintések: 2
  • upload_2016-10-30_8-17-50.png
    upload_2016-10-30_8-17-50.png
    26.8 KB · Megtekintések: 2
Utoljára módosított moderátor által:
Oké.. Az oto nem nagyon akart megmaradni, esetleg valami más növény amiből lehet gyepet készíteni anci mellett. Vagy próbálja megint meg az otokat... esetleg garnélát bele?

Ha az Ancik maradnak, akkor hosszabb gyökerű előtéri növényeket keress. Pl Echinodorus Tenellus (green vagy sima), Eleocharis Parvula (vagy pusilla vagy mini acicularis).
Ezek a növények jobban kapaszkodnak a talajba és gyorsan futnak a gyökereik. Az elatine apró pici gyökerekkel. Hasonló okból a HC, Marsilea, Monte Carlo is kizárva.
 
Anci+ manado alapból nehéz párosítás-Manado könnyű, nem tartja erősen a növényeket míg meg tudnak gyökeresedni,az anci még rásegít a rendezkedésével. Én biztos megpróbálnám újra az otokat.
Én is felkészülve az elhullásra alapból 6-ot vettem míg csak 4-et akartam, viszont mind megmaradt. Próbálkozz vele szerintem sokkal hasznosabb mint az anci.
 
Rendben..megprobálom újra az otokat. Kb mennyit rakja bele. Illetve milyen legyen a beszoktatása, hogy birja a co2 is. Gondolom az ancit vegyem akkor ki
 
Simán tennék bele 5-6 db-ot ha 1-2 elhullik még akkor is jó vagy. Párszor már vettem sose csináltam belőle nagy procedúrát. Zacskóstul bele a vízbe, kb 1 óra és finoman leengedtem a nyitot zacskó száját a víz alá, kiegyenlítődik és csak kihúzom a zacskót a vízből ennyi. Sosem co-s akváriumból vettem őket, és nem volt problémám a co-s vízzel.
 
Na egy kis helyzet jelentés...
Eltelt 2 hét... volt egy kis barna alga az elején. Ami szép lassan vissza vonult. A növények is szépen nőni kezdtek, főleg a moha. Ültettem be egy Ludwigiát is.
Kapott az akvárium egy sötét kék lapot hátra , hogy kiemelje a növényzetet.
Illetve közben érkezett bele 2db Törpe Gurámi illetve 5db RC garnéla is.
Most van egy kis pontalgám ,amit szépen törölgetek az üveg faláról, a növényeken nem sok van... gondoltam foszfát adagolásra, hátha az nem jó,, a nitrát foszfát arány miatt.
Igaz a foszfátot még nem tudom mérni, de tervbe van egy mérő rá.
Tápozást nem változtattam 3-3 ml Micro, macro táp, + 3 napja a co2 melléadok Easy Carbot 2ml-t.
A növények elkezdtek bubizni, igaz nem sok: Nagyon örültem neki..:D:D:D

Víz értékek:
No3 : 10
No2: 0
Gh: 13
Kh: 11
Ph: 7,2
Víz hő: 21,5
Világítás 13:30 - 21:00 ig.
Co2 : 12-től 20:00 -ig.
Az Elatine gyep is kezd lassan terjeszkedni...:D

Szerintetek növeljem még a tápozást, hogy jobban nőjenek a növények... upload_2016-11-17_18-51-29.jpeg
 
Rendben..megprobálom újra az otokat. Kb mennyit rakja bele. Illetve milyen legyen a beszoktatása, hogy birja a co2 is. Gondolom az ancit vegyem akkor ki
En amiota 5-6 oras csepegtetos beszoktatast csinalok nem vesztettem otot, elotte 10 bol 1 maradt meg...

Tapatalkkal küldve az én SM-G900F eszközömről
 
En amiota 5-6 oras csepegtetos beszoktatast csinalok nem vesztettem otot, elotte 10 bol 1 maradt meg...

Tapatalkkal küldve az én SM-G900F eszközömről
Én is csepegtetek, de kb. 2-3 órát. Bár az igaz, hogy nem kereskedésből jöttek az Oto-k, és a vízminőségben nem volt nagy eltérés.
 
Na egy kis helyzet jelentés...
Eltelt 2 hét... volt egy kis barna alga az elején. Ami szép lassan vissza vonult. A növények is szépen nőni kezdtek, főleg a moha. Ültettem be egy Ludwigiát is.
Kapott az akvárium egy sötét kék lapot hátra , hogy kiemelje a növényzetet.
Illetve közben érkezett bele 2db Törpe Gurámi illetve 5db RC garnéla is.
Most van egy kis pontalgám ,amit szépen törölgetek az üveg faláról, a növényeken nem sok van... gondoltam foszfát adagolásra, hátha az nem jó,, a nitrát foszfát arány miatt.
Igaz a foszfátot még nem tudom mérni, de tervbe van egy mérő rá.
Tápozást nem változtattam 3-3 ml Micro, macro táp, + 3 napja a co2 melléadok Easy Carbot 2ml-t.
A növények elkezdtek bubizni, igaz nem sok: Nagyon örültem neki..:D:D:D

Víz értékek:
No3 : 10
No2: 0
Gh: 13
Kh: 11
Ph: 7,2
Víz hő: 21,5
Világítás 13:30 - 21:00 ig.
Co2 : 12-től 20:00 -ig.
Az Elatine gyep is kezd lassan terjeszkedni...:D

Szerintetek növeljem még a tápozást, hogy jobban nőjenek a növények... View attachment 20963
A törpe gurámik hogy viselkednek? Milyen színben vannak? Én is tervezek egy párt...
 
A törpe gurámik hogy viselkednek? Milyen színben vannak? Én is tervezek egy párt...
Ha tobbet adagolsz tapbol nem biztos,hogy jobban nonek a novenyek. Ha van tapanyag hiany az szemmel lathato. Ha nincs gond akkor co szint emeles. A bubizas jelzi a novenyek fejlodesi sebesseget ugy hogy csak itt ott vagy erosen nyomjak. Ha ez megvan akkor emelj a tapon de csak finoman. A foszfat teszt jobb lehet mint egy muszer. Nem kell kalibralni stb. Az olcso foto meterektol ova intelek. Nekem van de az komplex mindent mer nagyon pontos de az nem olcso. Volt egyszer egy kis kek foszfat fotometerem 20k-ert 6 honap utan kuka. Az mindent mutatott.

Szabó Henrik 70/883-4940
 
Ha tobbet adagolsz tapbol nem biztos,hogy jobban nonek a novenyek. Ha van tapanyag hiany az szemmel lathato. Ha nincs gond akkor co szint emeles. A bubizas jelzi a novenyek fejlodesi sebesseget ugy hogy csak itt ott vagy erosen nyomjak. Ha ez megvan akkor emelj a tapon de csak finoman. A foszfat teszt jobb lehet mint egy muszer. Nem kell kalibralni stb. Az olcso foto meterektol ova intelek. Nekem van de az komplex mindent mer nagyon pontos de az nem olcso. Volt egyszer egy kis kek foszfat fotometerem 20k-ert 6 honap utan kuka. Az mindent mutatott.

Szabó Henrik 70/883-4940
Köszönöm. A co szint emeléstől félek mert akkor túlságosan leviszi a ph-t 6,8-ra, és a KH csak 11. Lejjebb akarom még vinni a KH-t. Igaz csak szép lassan. Most készítek egy 40 liter 0 nk vizet. talán majd az egy kicsit lejjebb viszi
 
Köszönöm. A co szint emeléstől félek mert akkor túlságosan leviszi a ph-t 6,8-ra, és a KH csak 11. Lejjebb akarom még vinni a KH-t. Igaz csak szép lassan. Most készítek egy 40 liter 0 nk vizet. talán majd az egy kicsit lejjebb viszi
Ertem bar szerintem nincs mitol felned. A bubi beindul lesz oxigen boven. De te tudod.

Szabó Henrik 70/883-4940
 
Oké... még sosem próbáltam.. egy enyhe bubizás már van esténként...
Na akkor emelünk a co-n... ;)
A lenyeg hogy aktivan bubizzon. Akkor eros a fejlodes. Akkor erdemes tappal utana menni persze ha meg akarod ugrasztani.Ha csak immel ammal bubizik az is jo jele a fejlodesnek de ha nem latsz hiany tunetet akkor nincs miert emelni a tap adagon. Ezt merlegeld. Ha tobb a co tobb tap kel. De a tobb co az is csak minimalisan tobb. Nem szabad nagyon emelni. Nem tudom milyen szinu a dc-d de 11 gh val sargas zold a nyero. [emoji172]

Szabó Henrik 70/883-4940
 
A lenyeg hogy aktivan bubizzon. Akkor eros a fejlodes. Akkor erdemes tappal utana menni persze ha meg akarod ugrasztani.Ha csak immel ammal bubizik az is jo jele a fejlodesnek de ha nem latsz hiany tunetet akkor nincs miert emelni a tap adagon. Ezt merlegeld. Ha tobb a co tobb tap kel. De a tobb co az is csak minimalisan tobb. Nem szabad nagyon emelni. Nem tudom milyen szinu a dc-d de 11 gh val sargas zold a nyero. [emoji172]

Szabó Henrik 70/883-4940
ff868b8c722cdc74d390c8915da3afed.jpg

Szabó Henrik 70/883-4940
 
Back
Oldal tetejére