• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

PH méréssel kapcsolatos teszteredmények, meglátások, elmélkedések.

conrad1616

Kertész szaki
Üdvözlök mindenkit!

Jelen bejegyzés létrejöttének oka az, hogy a PH mérés kapcsán több ellentmondásba, furcsaságba ütköztem, így gondoltam egyrészt megosztom veletek, hiszen egyáltalán nem biztos, hogy mindenki kalkulál ezzel, másrészt meghallgatom a véleményeteket az ügyben, hátha nektek más a tapasztalatotok.

Adott egy Digitális PH mérő, jó minőségű, melyet megfelelő (és új) folyadékokkal kalibráltunk a teszt előtt pár perccel.

Maga a probléma, melyet vizsgálni kezdtem a következőből adódik:

A PH mérés során az eltelt idő viszonylag nagy mértékben változtat a mérési eredményeken, egészen odáig, hogy teljesen más képet kaphat az ember az akváriumban végbemenő folyamatokról, értékekről, attól függően mennyire türelmes, milyen módon használja a PH mérőt.

A mérést közvetlenül az akváriumba mártott PH mérőn keresztül végeztem.

A mérés hossza nagyjából 45-50 percen keresztül történt, az alábbi táblázatban láthatjátok az eredményeket.

Személy szerint számomra a CO2 szint miatt érdekes a dolog, de más szempontból is hasznos / kérdéses / problémás lehet ez a jelenség.

Capture.JPG

Ebben a táblázatban a saját mérési eredményeim láthatóak.

A Perc:Másodperc fejléc alatti mezőben látható hogy mikor pillantottam a stopperre a mérés közben.

A KH értéket cseppteszttel mértem, ez látható a második oszlopban KH névvel.

A PH értéket a digitális műszerrel mértem, az eredmény a PH oszlopban olvasható.

A CO szintet pedig a weben található táblázat alapján kalkuláltam, a táblázatot gondolom nem kell bemutatni, több oldalon is elérhető egyébként. (pl. Barreport.com)

A PH mérő egyébként jelzi, hogy mikor állt le a méréssel úgymond, bár az én esetemben ez nem konzisztens, hol megáll, hol mérne tovább.

Az első percben még az eszköz sem állapodott meg egy konkrét értéken, kb 2-3 perc kellett neki, hogy első alkalommal megálljon. Ez a fenti táblázatban nem látható, de a bejegyzés végére belinkelem a teljes képet a mérési eredményekről. Az első alkalom, hogy a mérő megállt körülbelül 2 perc 40 másodpercnél történt meg, ahol 6.77-es PH értéket hozott. Innen 5-10 másodpercen belül újra növekedni kezd az érték, nem maradt a jelzett értéken, annak ellenére, hogy elvileg onnantól, hogy nem jelzi a mérést már leolvasható az eredmény és pontos kellene hogy legyen. Ha valaki esetleg itt abbahagyja a mérést, ami szerintem egyáltalán nem elképzelhetetlen, hiszen a műszer szerint sikerült a mérés, akkor jóval eltérő értéket kaphat.

Mivel lassú lenne egyenként minden esetet, megállót véginézni így innentől a fenti táblázatra szorítokozom de akit pontosan érdekel az megtalálja a teljes táblázatot lent.

Öt percnél, ami valljuk be nem kevés ha esetleg valaki felette áll, az érték melyet mért 6.97. Innen legalább 20 másodperc gondolkodási idő kell neki, mire tovább halad, de végül megteszi.
Tíz perc esetén már 7.12 a pH. Látható, hogy egyre kisebb mértékben változik az érték.

Capture2.JPG

Lényegében kijelenthetjük, hogy durván tizenöt perc után már nem változik olyan nagy mértékben az érték, de azért nem hagyható figyelmen kívül az sem.

Ellenben öt és tíz illetve tíz és tizenöt között még jelentős változás van, és szinte biztos vagyok abban, hogy aki nem tartja benne folyamatosan az nem fog öt percnél többet az akváriuma felett állni és lógatni benne a pH mérőt.

Tehát ezek alapján érdemes megjegyezni az öt percet mint érték, csak a későbbiek szempontjából, vegyük ezt alapnak ahol az átlag felhasználó abbahagyja a mérést.

Mindössze a kíváncsiság, illetve a jobb szemléltethetőség kedvéért megváltoztattam az értékeket, a lenti táblázat mindössze csak egy feltevés.

1603291288367.png

A fenti táblázat esetén azt vizsgálom mi a helyzet akkor ha épp CO2 beoldás van, pontosabban egy olyan nem feltétlenül valószerű, de nem is kizárt esetet vizsgálok ahol a rosszul mért érték miatt bekövetkező hamis diagnózis hatására nem megfelelő akcióval él az adott illető.

Az egy perces mérés inkább érdekességből van itt, nem tekinthető biztos alapnak, de az öt percen keresztül történő mérés annál inkább, mint említettem vehetjük ezt átlagnak.

Öt percnél, ha 6.57-es pH értékkel számolunk 7-es KH esetén akkor 71 ppm a CO2 szint ami több mint problémás. Mit tesz az illető aki esetleg erre alapoz? Egyből lefele tekeri a CO2-őt, kevesebb buborékot old másodpercenként, hiszen "pánikba esik".

(Szeretném jelezni zárójelesen,hogy természetesen tisztában vagyok vele, hogy a DC és a halak, növények, akvárium állapota is jelző értékű a CO szintet illetően, de induljunk ki abból, hogy ez inkább a tapasztalt akvaristák eszköze, míg egy kevésbé tapasztalt, esetleg más beállítottságú (stb.) akvarista inkább mérésekre támaszkodik, hiszen sokszor öt-tíz és még annál is jóval több évnyi tapasztalat után rendelkezik valaki annyi magabiztossággal, hogy teljesen elvesse a teszteket és mindössze a szemére hagyatkozzon, persze ez illetőtől, tájékozottságtól stb. is függ, illetve már a GA-nak és egyéb személyek jelentős munkájának köszönhetően rengeteg oktatóvideó, leírás található, így felgyorsul(hat) ez a folyamat, ettől függetlenül szerintem sokaknak kecsegtető a CO ilyen fajta mérése.)

Ellenben tíz percnél már 6.72 lenne a PH mely esetben csak 45ppm a CO2, és tizenöt perc mérés után egy olyan eredményt kapunk ami elfogadható érték, és nem mondható feltétlenül veszélyesnek egy növényes akvárium esetében. Tizenöt percnél 6.83-as pH-t mérne a műszer az eredeti mérésre alapozva, mely 35 ppm CO2 szintet jelent. Ez azért a 71-el szemben nagyon nem elhanyagolható. Ha ezt az ember úgy méri, hogy már stabil szinteket ért el a CO2 beoldás akkor attól függően mennyi időt öl a PH mérésére, kap egy eredményt ami alapján lehet, hogy teljesen tévesen csökkenti az oldott CO2 szintjét.

Mi több ha netán valaki harminc percig áll az akvárium felett, esetleg elhelyezte a mérőt valahova fixen, akkor 6.9 körülire is mozoghat az érték, ami már 28 ppm CO2 szintet jelöl, ami kevésnek nem mondható, de lassan eltér a GA által javasolt ideális 30ppm CO2 szinttől.

Természetesen az is igaz, hogy nem mérhető pontosan a CO2 szint ezzel az eljárással sem, hiszen változó mennyiségben van jelen az adott akváriumban az oldott CO2, hol több, hol kevesebb, ami a mérési eredményeket is befolyásolhatja, de ilyen szempontból a Drop Checkert sem látom biztosabb módnak a pontos beállításra.

Annak érdekében, hogy alátámasszam azt, hogy inkább a hosszabb mérés által hozott eredmény a helyes a rövidebbel szemben végeztem két csepptesztet is, egyet nagy érzékenységű folyadékkal, egyet pedig simával.

2.jpg3.jpg1.jpg

Az eredmények kissé kevésbé jól kivehetőek, illetve a kamera is ront egy kicsit a dolgon, de nagyjából olyan 7.4-7.6 közötti pH-t mért a teszt (élőben kissé a 7.2 részbe is beleesik, tehát bővíthető esetleg 7.2-7.4-re), illetve a cseppteszt módszer egyébként is kevésbé megbízható.

Ettől függetlenül kizárható, hogy 7-es érték alatt lenne a PH, de ha pontosabbak szeretnénk lenni és bízunk a tesztben akkor nem valószínű akkor feltételezhetjük azt is, hogy inkább 7.2 feletti az érték.

Ez pedig azt jelenti, hogy ha az eredeti mérésekből indulunk ki akkor a pirossal jelölt értékekkel kellene számolnunk:

1603292570292.png

A feltevésen nyugvó táblázat pedig, csak zárójelesen:

1603292625058.png
(Megj.: Ez utóbbi ide kevésbé alkalmazható, de ha abból indulnánk ki, hogy itt is az öt perc, illetve a tizenöt perc a kritikus és az előzőre vetítjük le, ahhoz hasonlítjuk akkor az egyik mérés szerint egy elfogadható érték jön ki, míg a másik szerint egy magas, problémás érték. Ezt csak zárójelesen hagyom itt, inkább kérek mindenkit, hogy az első táblázatot vegye figyelembe, hiszen az méréseken alapul, ez inkább csak kíváncsiságból van itt.)

Ha az első táblázatból indulunk ki amit mindenképp javaslok, akkor látható, hogy a digitális mérő öt perc után mért eredménye még mindig a cseppteszt által mért eredmény alatt van, továbbá a digitális mérővel hosszabban mért, biztosabbnak vélhető eredmény alatt. Ha nagyon szigorúak akarunk lenni akkor feltételezhető, hogy inkább a 15 perces mérés értéke, tehát a 7.23, vagy egy ennél magasabb érték áll legközelebb a valósághoz.

Ebből kiindulva pedig a tizenöt percnél rövidebb mérés teljesen fals eredményt hoz, ahol akár dupla CO2 szinttel számolunk teljesen valótlanul.

(Ráadásul ha a legrosszabb szcenáriót vesszük és a digitális esetén 7.33, a cseppteszt esetén pedig 7.4-7.6-7.8 értékekkel számolunk akkor átlagnak olyan 7.5 értékű pH-t tekinthetünk ami nagyon nagyon messze van az öt, tíz perc után mért 6.97 illetve 7.12-es értéktől.)

Ahogy írtam is, az utolsó két képen megtekinthető a teljes ötven percen keresztül folytatott mérési táblázat eredménye, ha esetleg valami nem lenne egyértelmű jelezzétek:

táblázat1.JPGtáblázat2.JPG

Természetesen ez csak egy kiindulási alap, a kíváncsiságom eredménye, biztosan vannak benne pontok amiben nem állja meg a helyét.

A bejegyzést legfőképp érdekességnek szántam, mely talán egyeseknek hasznos, elgondolkodtató is lehet.

Javítást, kérdést, kritikát szívesen veszek a bejegyzést illetően, ha valakit érdekel a téma lehet róla vitázni, diskurálni, ezért is nyitottam külön részt neki, sőt kimondottan örülnék ha hozzászólnának nálam tapasztaltabbak is, ettől függetlenül mindenki hozzászólását szívesen várom természetesen.

Illetve azt is örömmel veszem ha valaki tud javasolni olyan módszert, esetleg készüléket mellyel biztosabban, pontosabban mérhető ez a szint.
 
Back
Oldal tetejére