• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

szódás-szifon CO2

Heló mindenkinek!

Csak segíteni szeretnék,nem okoskodni, még ez az első hozzászólásom itt,szóval nem kell máglyán megégetni :)

Végig olvastam a fórumot,mivel én is egy ilyen rendszeren gondolkodom.
Van egy kis tapasztalatom pneumatikában (pár FESTO-s bizonyítványon túl vagyok).Most nem akarok egy halom idézetet beszúrni,de vannak komoly tévhitek egyes embereknél.
Írtátok, hogy állandóan állítgatni kell a nyomást,ezért nem jó.Nos ez igaz ha csak egy csappal vagy fojtóval próbálkozol,mivel ezek úgymond "arányosan" működnek,és miközben csökken a belső nyomás változik a kimenő nyomás is.Szóval itt egyenes arányosan változik Ez nem így van a hivatalos magyarázatban,de így többen megértik. (remélem)
Nem biztos, hogy itt de valahol olvastam olyat,hogy valaki 10-15 patront készül beletenni..Hirtelen fogalmam sincs, hogy mennyit bír egy szifon,de azt tudom,,hogy egy ilyen patronba 6MP nyomás van.Ez testvérek között is 60bar!!!Ezt mikor betekered ott elszökik egy része,továbbá hirtelen megnő térfogat ezért tapasztalható a lehűlés. (Hűtök is így működnek) Mivel többször nagyobb lesz a térfogat,így ezzel arányosan csökken a nyomás(ha valaki nagyon fanatikus matekos ki is számolhatja).Ezeket a szifonokat úgy tervezték,hogy beleteszel 1 liter vizet és marad még egy kis hely a gáznak.Mivel a folyadék nem összenyomható(különben nem létezne hidraulika a világon),így gáznak nem sok hely/térfogat marad szóval elég nagy nyomáson lesz jelen.Ki kell számolni kis méricskéléssel, hogy mennyi ez a hely. Teszem azt 1,2 literes az üveg 1liter víz bemegy marad kb. 2dl térfogat ide "elfér" 1 patron ebből meg van,hogy 2dl-ként egy patronnal nem lesz gond. Ez csak példa!!!
Igaz,hogy ezeket a szifonokat gyártásuk során tesztelik nagyobb nyomással,és elviekben elbír nagyobbat,de nem ajánlom!Anyagfáradás, tömítetlenség és egyéb okokból sem.Robbant már le mellettem olyan 1/2" csap ami nem bírta a 16 bart mert szarul tették fel, és higgyétek el GERONIMO nagyot szól, a repülő szilánkokról nem is beszélve!
Megoldást már leírták előttem.... egy nyomáscsökkentő rendszer.Rendes nagy CO2 palackra való reduktort már 5e-6e-ért lehet venni,ezek általában több száz bárra is jók,de itt soha nem lesz annyi.Én személy szerint egy mezei FESTO-s levegő előkészítőt akarok rátenni.Karbantartó technikus vagyok szóval hozzájutok valahogy :),de ez is beszerezhető 3-4e forintért(persze nem a gyártótól),vagy méhtelepen kidobott ipari gépeken is akad , és össze lehet házasítani a szifonnal.Már csak egy nagyobb,vagy erősebb szifont kellene beszerezni,vagy több darabot.Ezzel kiküszöbölhető a napi utántöltés probléma.
Remélem tudtam segíteni hosszúra sikerült hozzászólásomban.

Üdv!
 
Szia,

engem egyáltalán nem zavar ha naponta be kell tekernem egy patront, hiszen a tápot is minden reggel magam adagolom (mint oly sokan) Nekem a napi ciklusok tetszenek, el is mondom miért... este egyébként is legtöbben kikapcsoljuk a rendszert ezért mindössze az lenne a célom, hogy 8-10 órán keresztül a lehető legkevésbé essen a nyomás.
 
Mintha én írogattam volna több patronról de lehet, hogy tévedek.Az akvaristán olvasható a sráctól, hogy 5-6 patront tett bele.A 10-15 patronról is rémlik de én sem tudom, hogy hol olvastam,de a Bűnügyi Múzeumban láttam a szifont amihez egy fúvócső volt aplikálva, ezzel vadásztak--sikeresen.Igaz ezt autópumpával használták.Sajna az orvvadász nem olvasta írásodat és gondtalanul vadászott. :) Volt egy könyv is amiben részletesen leírták a fegyvert.

Egyébként én 3 patronnál többet nem tudtam belerakni,akár milyen gyors is voltam.


És hiába biztatjuk,az embereket, hogy veszélyes üzem ez és megbízhatatlan, ha nincs pénz marad a DIY.És ha fene fenét eszik is próbálkozunk.Mert türelmetlenek vagyunk, azonnal, most kell az a szép akvárium.

De aztán gyűjtünk, és veszünk egy gyárit...

Én is így csináltam a saját gyártású aksimmal, a DIY külső szűrömmel, a vízszint szabályozóval, a lehabolómmal, stb. először "verte fabrik" aztán a gyári.

A gyerek se hiszi el, hogy forró a tűzhely, a gyorshajtó se hiszi el, hogy meg fog dögleni, ezt az érzést ki kell tapasztalni.
 
Nyugi jojo, nem rád gondoltam. :) Szerintem egy helyen olvashattuk.
Az 5-6 még reálisan hangzik, a példámba is ennyi jött.Bemegy elméletileg 15 is, igaz kicsit át kell alakítani a szifont,mint ahogy te is írtad egyre nehezebb bejuttatni mikor már nyomás van benne,és egyre több gáz fog elszökni. Ha meg átalakítod akkor egy újabb hiba forrással több, és nagyobb az esélye, hogy elszáll.
Én nem vagyok mohó, és előbb tennék hozzá plusz palackot minthogy szórakozzak ilyennel, no meg aztán szeretek nyugodtan aludni :)
 
Félreértettél, nincs gond, az sem baj ha rám gondoltál, semmi idegesítő nincs az írásodban, igazad van.Nézd én is csináltam már ökörséget a pályafutásom során, csak én ezt be is vallom.
 
Ritka ember aki bevallja, könnyebb lehülyézni mást, és sok helyen ez így megy. Szerintem senki nem úgy született,hogy mindent tudott azonnal esetleg Chuk Norris :) Például én is most írtam egy kis segítséget,de nekem se lexikális a tudásom ebben a témában,vannak nagy sötét foltok nálam is.Csak tanultam róla,és tapasztaltam.De nyugodtan lehet "vitázni" ebből én is tanulhatok valamit, vagy valamit nem jól tudok és kijavítanak.Ez csak nekem jó főleg,meg persze mindenkinek aki olvassa.
Én is csináltam badarságokat,(mint mindenki)de rájöttem és saját káromból tanultam.Meg eleve mindenki másképp közelít meg egy problémát/feladatot,és ezért is érdemes utána kérdezgetni/tanácsot kérni fórumozni.

"Az okos ember tanul saját hibájából, a bölcs másokéból." (vagy valami ilyesmi:) )

Valakinek valami fényképe videója esetleg van ilyenről? Egyet láttam,de érdekelne több is.
 
Bekapcsolódva csak egy dolgot említenék.
A nagynyomású co2 palackban folyékony co2 van, mely felett állandó 50-60 bar nyomású gáz, ami folyékony gázból pótlódik. A reduktor ezt a gázt kapja és csökkentjük le vele 1-2 barra-re. Aki egy ideje használ inagynyomású palackot, az megtapasztalta a kiürüléssel járó folyamatot. A folyékony co2 elfogyott, de a palackban még maradt egy kis gáz...a mutató 50bar...40 bar... (kezd rakoncátlankodni a reduktor kimenő mutatója, 1-2 barról emelkedik fentebb). Ahogy csökken a palack belső nyomása, úgy nő a reduktoron a kimenő nyomás és fordítva ill. kiürülésnél instabilabb az egész. A nagynyomású palackban alapból állandó a nyomás, így a reduktoron kimenő is. Egészen addig amíg van benne folyékony co2.

Visszakérdezek: Hogyan csináltok szódásszifonban folyékony co2-t? Otthon sehogy, ezért soha nem is lesz stabil a kimenő co2 -> ingadozó co2 szint -> nő az esély az algának. :thumbdown:

No remélem senki nem úgy olvassa, mintha magas lóról beszélnék. Vegyétek úgy, hogy egy pofa sör mellett dumálunk ezekről és kicsit magam is kinevetem, hogy régen mit képes voltam tökölni ezzel a témával.
Élesztő hűvös szobában hamar leállt, aplikáltam hozzá kis 5W-os fűtőt, tápról hajtottam. Még szodásszifonnak is nekifutottam, de már a szabályzásnál elment a kedvem :)

Aztán utólag belegondolok, hogy bögre számra szórtam a palackba a cukrot...a jó drága cukrot.

A nagy barkács kedvben inkább tegyétek félre a garast, kreáljatok akár DIY reaktort a leendő nagynyomású cuccotokhoz.
Az 5kg-os palackom 112 literes akva mellett tudjátok mennyi idő után fogyott ki? 1 év és 3-6 hónap alatt. Érted? Közel másfél évig ment és mennyi a töltése? Pestiek előnyben: 5000 Ft sincs. Vidéken akár 2x ennyi is lehet, ha nem néz körbe az ember.

Ez idő alatt hány kg cukrot és élesztőt kellene betolni a löttybe? Vagy hány patront kellene becsavarni?

Komolyan kár, hogy anno nem tudtam ennyire tényszerűen a nagynyomású rendszerrel kapcsos infókat. Oly felesleges más alternatívával tökölészni. Gyűjteni kell, és még akkor is sajnálja rá az ember. Én is sajnáltam, de utána piszok jó. 1x beállítod és kisebb akváknál évekig el van felejtve a téma. Néhány töltés után pedig vissza is hozta az árát. Nem beszélve a kényelemről, stabilitásról. Na, nem megéri? ;)
 
Félig meddig igazad van Proci.
A CO2 és más gázok is nyomás alatt folyékonyak,ez tény. Ez a nyomás gázonként változik CO2-nál ez 520kPa :wtf: azaz 5,1 bar ezen meglepődtem én is, két helyen néztem meg,hogy nem elírás-e,de mindkét helyen ezt írták.(gugli a barátom és wiki a csajom is ezt támasztotta alá)
Szifonba tényleg nehézkes volna ezt megcsinálni, mivel patron becsavaráskor a szelepnél ezt az ellen nyomást le kellene győznünk,és minden patron után csak nehezebb a növekvő nyomás miatt.Ennek eredménye, hogy egyre több megy majd mellé és lefagy a kezünk.
Egyszóval soha nem lesz folyékony CO2-unk szifonban.Gáz formájában viszont igen. Ezt lehet szép lassan kiengedni.Biztos nem lesz tartós 1l-es szifonnal pláne.

Amit írtál a kiürüléskor jelentkező gondokról, az érdekes.Ilyen általában akkor fordul elő,ha hirtelen jön ki a gáz és lehűl a palack,le esik bent a nyomás.Disznóvágáskor szintén ez figyelhető meg,és akkor hozzák, a forró vizet :) Mi a cégnél használunk nagy reduktorokat, oxigénhez,argonnhoz, acetilénhez,de még nem láttam ilyen ugrálást,pedig ott is kis nyomással engedjük ki,azt is szakaszosan.Lehet 1-1 szünetben van ideje újra beállni a nyomásnak.De ezt le kellene kezelnie a reduktornak simán.Amíg nem esik a légköri nyomás környékére.Ennek utána járok ígérem.

Jó lenne megtudni,hogy ténylegesen mennyi patront lehet beletenni totális biztonságban, és ez mekkora nyomáson lesz. Ha lenne 2-3 bar (amit elég lesz összehozni)azzal már lehet kezdeni valamit.(Szerintem egy élesztős "miújságban" sincs több még is működik,mondjuk ott van állandó utánpótlás.) Utána lehet térfogatot növelni,és ezzel együtt az adagot is.Ha minden igaz holnap lesz egy manométerem és tudunk már valamit mérni.Utána rá nyomásszabályzó, szelep és amíg bent nagyobb a nyomás mint kint egyenletesen kell jönnie!
Köszönöm, hogy beszálltál! :)

Ui.: Esetleg akinek van ilyen, az mérhetne egy nyomást a szifonban. :)
 
Nem hirtelen esik a nyomás. Az én 5kg-os palackom kb 4 hét alatt merült ki. 4 hét alatt mászott egyre lentebb a bemenő, és fentebb a kimenő nyomást jelző mutató.
Számolva onnan, hogy 50 bar alá csökkent a mutató.
A jelenség bármikor megfigyelhető: zárjátok el a nagynyomású palackot és oldjatok továbbra is co2-t a vízbe. A bemenő csökken, kimenő mutatója nőni fog.
Amúgy a co2 gáz nyomása szobahőmérsékleten ~50 bar, 32 fokon 70 bar és utána kezd nagyobb ütemben emelkedni (co2-nél itt van az ún. kritikus hőmérséklet). Nyáron bárki megfigyelheti a reduktor mutatóját. Jó 28-30 fokos szobában nálam is elhagyta a mutató a 60-as állást:)
Ha nem erre gondoltál, akkor ahhoz nem tudok hozzá szólni. Anno ezt tanultam, tapasztaltam :)

MOD: közben asszem értem. Tehát 5.1 baron folyékony lesz a co2, a palackban pedig 50 bar van. Ezek szerint viszont felmerül bennem a kérdés, hogy miért 50 bar a lélektani határ. Ameddig van folyadék a palackban, masszívan 50 bar és afelett a mutató. Anno több helyen is azt olvastam, hogy a folyékony halmazállapotú gáz hiánya miatt rakoncátlankodik már a reduktor :)

Az élesztős fojtós, nyomás tartós témának van egy olyan érdekessége, hogy nyomáson kevésbé dolgozik a lötyi. Nem tudom már, hogy hol olvastam, de az élesztőgombákra vezették vissza..úgy emékszem. Ezzel némi visszatartást, gázképződésének kitolását is el lehet érni. Régen én is élesztőztem...sikerélményem is volt, de törődést igényel:)
 
Kicsit utána jártam ennek a dolognak még jobban.

Totálisan igaza van Procinak.Létezhet/ik ilyen gubanc

A jelenség, mármint, hogy ha esik a palackban a nyomás kint pedig nő az a reduktor miatt van. Hát most nem mennék bele,hogy pontosan miért is,de a hiba a reduktor belső felépítéséből adódik. Ha valakit nagyon érdekel megpróbálom leírni,de most lényegtelen.

Egy fontos dolog, hogy a nyomáscsökkentő és a nyomásszabályzó nem ugyan az. Van olyan reduktor amiben már benne a szabályzó rész is ,vagy olyan belső felépítése, hogy nincs utóbbira szükség,de ezek jóval drágábbak.

Proci:
Ezek szerint viszont felmerül bennem a kérdés, hogy miért 50 bar a lélektani határ?

Nos, ez szintén a reduktor miatt van. Sajnos nem találtam egy rajzot a belsejéről hirtelen, nekem is egy jobban hozzáértő magyarázta el egy "móricka rajzon".A lényeg nagyon nagy vonalakban, hogy van benne membrán(többek között) ami egyik oldalán van 60bar és és a másik oldalán a kisebb beállított érték.Ha a palackban csökken a nyomás akkor ez a membrán el tud "mászni" mivel kevesebb ellenerő lesz,így a másik oldalt jobban nyitja --> több lesz a kimenő nyomás.Az 50 bar lélektani határ pedig szerintem azért van mert itt kezd mászkálni a membrán.
Ez reális magyarázatnak tűnik számomra,de a tévedés jogát fenntartom.

Szifon ügyben még történt előre lépés,de biztosan megcsinálom,már csak kíváncsiságból is :) A nanot, csak elbírja valameddig. Élesztőset nem szeretnék, mert heti 60órát dolgozom 3 műszakban,és néha el kell mennem a világ másik végére 1-2-hétre ,és nincs kire bízni a kotyvasztás, egy patront meg bárki becsavar.Szeretném annyira megcsinálni automatára az akvárium amennyire, csak lehet,de szigorúan DoItYou módszerrel,így a másik hobbi is le van fedve :)
 
Érdekes amit írsz a nyomás eséssel kapcsolatosan. Lehet vissza tudom igazolni ezt a dolgot azzal, hogy az általam használt Papillon és AM reduktoron ilyet nem tapasztaltam. Elképzelhető, hogy az akvarisztikai reduktorokban benne van ez a dolog, míg a hegesztéstechnikai változatokban nincs?
 
Végre valaki megerősít kicsit.... :)
Hát hülyeséget nem akarok írni,szóval hogy diplomatikusan válaszoljak ezt sem megerősíteni sem megcáfolni nem tudom. A védőgázas hegesztésben annyira nem vagyok otthon,de ha jól tudom ott a védőgázt -jelen esetben CO2- csak arra használják, hogy eltávolítsák az oxigén és a nitrogén a hegesztés közvetlen közeléből, így jobb lesz a varrat minősége,homogénebb lesz a varrat, kisebb lesz a vetemedés
Szóval a lényeg, hogy legyen egy valamilyen relatíve "nagy" nyomás (néhány bar),de szerintem annyira nem lényeges 1-2 bar nyomás változás, nem úgy mint az akvarisztikában.Ez tényleg csak egy személyes következtetés,nem mondom 100%-ra.

Már korábban nézegettem az általad említett reduktorokat,és azok jóval drágábbak mint pl. egy hegesztő reduktor.Szóval lehet, hogy pont ezért a kis apró de hasznos opció miatt kerül sokkal többe mint egy hegesztős változata.

Jó hír viszont, hogy akinek mégis egy hegesztős változat van, neki se kell kidobni mert egy nyomásszabályzóval (nem csap,nem folytó, nem nyomás csökkentő,stb) ki lehet küszöbölni. Annyi a teendő,hogy reduktoron (nyomáscsökkentőn) picit nagyobbra vesszük a nyomást mint szoktuk, és ezután bekerül a szabályzó.A reduktoron ugyan fog ugrálni a nyomás,de a szabályzó után már nem.Ott azon beállított érték lesz amíg a bejövő nyomás (ami kijön a reduktorból) nem esik a kívánt nyomás alá.Ez elég kínaiul hangzik így,de ettől szebben nem tudom megfogalmazni. Zárójelben még annyit, hogy ezek sem olcsók. :( De olcsóbb mint egy új pl. Papillon reduktor.
 
Gyors infó: megnéztem az új pappilon reduktoron és ott nem szambázik a mutató. Korábban 2 féle hegesztéstechnikai reduktorom is volt, ott szépen ellentétesen mozogtak a mutatók :)
Itt a pappilonnál max fél baros eltérés látható a kimenő nanométeren, ha a palack nyomása 50-60 bar között változik, szóval elhanyagolható. Hegesztéstechnikaim már nincs, de ismerősnél igen. Nála ismét, immár erre figyelve, lecsekkolom a történést :)
 
sziasztok!
A Linde-től egy írás a CO2ről http://www.linde-gaz.hu/internation...bizt_utmut12/$file/Biztonsági útmutató 12.pdf

Ebből amit kiemelnék az az hogy a Co2 normál légköri nyomáson nincs folyékony állapotban csak amikor már 5.2bar fölött van, a palackban folyékony állapotban van mert ott magas a nyomás. A folyékony szén-dioxid nyomáscsökkenés hatására elkezd párologni, közben hűl a palack és benne co2 és csökken a nyomása, majd amikor lehűl -56.6 fokra 5.2 bar a nyomása és ez mindaddig állandó amíg meg nem fagy ekkor újra hűl és csökken a nyomása.
Lehetséges az hogy szódásszifonban cseppfolyós co2 legyen, ha bírja a legalább az 5.2bar nyomást, persze csak -56.6 fokon, de hétköznapokban lehetetlen.


Nekem már olyan ötletem is támadt hogy élesztőssel fejlesztek co2-t és azt egy hűtőkompresszorral összesűrítem egy PB palackba 25bar nyomásra, és egy nyomásálló csövön bevezetem a mélyhűtőbe amibe -18C fok van, a bejövő cső egy palackba megy és cseppfolyósodik a co2. Házi palack utántöltés :D .
Szódásszifonból is lehet nem ingadozó teljesítményű adagolást csinálni. Ha egy kétliteres szifonba belenyomsz egy patront 25C fokon kb 2.27bar nyomás lesz (nem mérés, számolás alapján) ha egy literes akkor duplája. Én már nyomtam azt hiszem 5 darabot egy kétliteresbe azaz kb 10bar nyomás lehetett szóval bírja egy ideig. Aztán kell rá egy nyomásszabályozó 3000Ftért már lehet kapni ezzel be lehet állítani a kimenő nyomást (ezek csak alacsony nyomásra vannak tervezve 12bar alatt általában) aztán egy tűszelep és kész. Azt nem tudom hogy ugyan úgy viselkedik-e a nyomásszabályozó mint a hegesztési reduktorok.
Egy patronban 8gramm co2 van úgy hogy nem tart sokáig.
 
Úgy látom csak jó helyen tapogatózunk. :)

Sajnos,csak Festo-s esetleg SMC-s(nagyon max. SHUNK) pneumatika cuccokról tudok pontos infót mondani.Elsőről akár katalógussal is tudok szolgálni,illetve gyártói árakról.

Vissza kanyarodva a szifon témához. Véleményem szerint, megoldható ugyan, DE! hatásfoka -gondolok itt kimerülési időre- köszönő viszonyban sem lesz egy nagy nyomás rendszerrel szemben! Az élesztős cuccal szemben, viszont szerintem a kimerülési idő ad majd végeredmény.Szóval, hogy egy full-ra feltöltött szifon,és egy adag élesztős finomság meddig bírja anélkül, hogy hozzá kellene nyúlni.Mert ugye a gondozásmentesség lenne a cél.
Csinálni kellene egy jó kis összehasonlító tesztet.... ;)

húú közben nyomtam egy frissítést gombot,és válaszolva azokra:
-->siki
Ezen már én is gondolkodtam,mármint a kettő kombinációján. A hűtő kompresszora akár 16 bar-t is tud!Beüzemelni pofon egyszerű én ezzel fújtatom a binyiglit,sőt még néha a kocsit is. :) Viszont hangos kicsit... :S Meg mit szív ha elfogy a CO2 az élesztős flakonba? Két variációt tudok elképzelni, vagy levegőt ami nem tudom,hogy jó lenne-e, vagy nagyon jó leszigetelsz mindent és összeszívja palackot....
Viszont ha a szifon bírná, az is megoldható, hogy betekersz pár patront ez be a fagyóba, és mikor lehűlt gyorsan be még egy pár patron:) De nem bízok én abba a szifonban annyira :)
Mi alapján számoltad a nyomást? Ez érdekelne...

--> weak

Kérdésedben benne van a válasz is.
Igen nyomást szabályoz...0 és 5 bar közé tudod beállítani a kívánt nyomást. Fontos dolog, hogy léteznek olyan szabályzók, hogy nagyobb bemenő nyomást is elbírnak mint ami a szabályozható maximum érték...Magyarul: veszel egy olyat ami 0-12bar között szabályoz , de akár 16bar-t is tehetsz rá. Értelem szerűen maximum 12 bar fog kijönni belőle....Sajnos a belinkelt szabályzóról vajnyi kevés infó van,így nem tudok róla véleményt alkotni.
 
A co2-t nem egyből az erjedő cucc palackjáéból szívnám hanem egy hordót megtöltenék vízzel fejre fordítanám és a száját egy másik nagyobb hordóba tenném, így amikor belemegy a fejreállított hordóba a keletkező co2 felmegy a tetejére és kilök egy a saját maga térfogatával azonos térfogatú vizet a másik hordóba. Ez így szépen megtelik és utána bekapcsolom a kompit akkor a hordóba újra visszamegy a víz.

A nyomást ugy számoltam hogy a co2 moláris tömege az 44g/mol. Standard állapotban (25C fok 1bar nyomás) minden gáznak moláris térfogata 24.5dm3/mol, Szobahőmérsékleten (20C fok 1 bar ) 24dm3/mol, Normál (0C fok 1bar) 22.41dm3/mol.
Egy mol azaz 44g co2 Standard állapotban 24.5liter térfogatú, akkor 8g 4.45liter. A kapott értéket (4.45liter) elosztjuk a szifon térfogatával (2liter) az megkapjuk a nyomást 2.27bar
 
Nem tudom, valami rosszat kérdeztem-e az elobb de elszállt a postom.

Nekem csak az lenne a lényeg hogy ha reggelente betekerek1 patront akkor az kitartson estig, tehát mondjuk 10-12 órán át jöjjön a gaz és lehetőleg egyenletesen.
Ha csak egy sima tuszelepet teszek be akkor folyamatosan csökkenne a nyomás amíg ki nem fogy.

Összegezve: napi rutinhoz szeretnek egy szifonos rendszert, ami egyenletesen tartja a nyomast 10'oran át.

Milyen nyomasszabalyzot kellene ehhez venni?
 
siki said:
A co2-t nem egyből az erjedő cucc palackjáéból szívnám hanem egy hordót megtöltenék vízzel fejre fordítanám és a száját egy másik nagyobb hordóba tenném, így amikor belemegy a fejreállított hordóba a keletkező co2 felmegy a tetejére és kilök egy a saját maga térfogatával azonos térfogatú vizet a másik hordóba. Ez így szépen megtelik és utána bekapcsolom a kompit akkor a hordóba újra visszamegy a víz.

A nyomást ugy számoltam hogy a co2 moláris tömege az 44g/mol. Standard állapotban (25C fok 1bar nyomás) minden gáznak moláris térfogata 24.5dm3/mol, Szobahőmérsékleten (20C fok 1 bar ) 24dm3/mol, Normál (0C fok 1bar) 22.41dm3/mol.
Egy mol azaz 44g co2 Standard állapotban 24.5liter térfogatú, akkor 8g 4.45liter. A kapott értéket (4.45liter) elosztjuk a szifon térfogatával (2liter) az megkapjuk a nyomást 2.27bar

Nagyon ügyes!:) Grat!
Egy pici hiba viszont lehet van benne.Még pedig a standard állapot megadásból eredően. Az 1bar valójában nem biztos hogy egy bar. :wtf:
Most kb olyan lehet az ábrázatod mint nekem volt az első egyetemi matek órámon mikor közölték, hogy a nulla nem nulla :)
Elmagyarázom:
Valójában egy bar nyomás az megfelel a mi légköri nyomásunknak.Viszont a manométerek 99%-án 0-val kezdődik a skála. Itt jön a képbe az ipar,ugyan is a ipar miatt ezt az légköri nyomásunkat kinevezték 0 bar-nak. De ez nem igaz. Ezért mondom, hogy "lehet", hogy hiba van benne, mert tudni kell, hogy a forrás ahonnan vetted az adatokat, az ipari meghatározásra gondolt vagy a valós fizikaira.
 
Az hogy hány patront kell betekerni az az aki méretétől függ, mint írtam egy patron 8gramm, nem sok de ha kicsi az aki elég lehet. Bár többet is bele lehet nyomni egyszerre így nem nagy akadály.

Olyat keress ami bír 12bar-t ezt beállítod valamilyen értékre (adagolás függő) aztán egy tűszeleppel beállítod a bubiszámot. Elvileg működni-e kell, ha megcsinálod te leszel a tesztalany :D .

Amit linkeltél lehet hogy nem bírja a nagyobb nyomást, meg nem olyan a csatlakozása. Ha találtál de nem vagy biztos hogy jó, akkor küld el nekem a linkjét.
 
Back
Oldal tetejére