• Külső szűrőt keresel?

    Akkor a következő szűrőket áttekintő tájékoztató oldal neked készült. Gyári adatok, Green Aqua ajánlás és a fontosabb paraméterek. Szűrő választási tájékoztató.

    Tudtad, hogy az EHEIM 2275-ös szűrője az egyik legnépszerűbb termék a Professional 3 szériából? A Green Aqua-ban ezt a szűrőt önállóan 120-180 literes akváriumokhoz használjuk. 240 literes akváriumaink alatt két ilyen szűrő dolgozik tökéletesen.

    Ha szűk a keret, megfelelő alternatíva lehet a Tetratec EX 1200-as szűrő. A szűrőanyagokat később itt érdemes cserélni, de induláshoz megfelelő lehet.

    Tipp: Ha egy kis Purigennel kiegészíted a szűrőd, a vized kristálytiszta és színtelen lesz.

    További külső szűrők a Green Aqua kínálatából.

  • Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Szűrőanyagok összeállítása

Sziasztok! Tudnátok segíteni beazonosítani ezt a kétfajta biológiai szűrőanyagot! Köszönöm View attachment 154948View attachment 154949
A második szerintem pumice/habkő, ami nagyon jó sz.anyag Ránézésre nagyon hasonló a szerkezete a s.matrixhoz, matrix trophoz.
Ha jól emlékszem az ELOS szűrőanyaga volt ilyen "sokszínű".
Vajon mitől ilyen a színe?
Használtan vetted vagy új?
 
Utoljára módosított:
A második szerintem pumice/habkő, ami nagyon jó sz.anyag Ránézésre nagyon hasonló a szerkezete a s.matrixhoz, matrix trophoz.
Ha jól emlékszem az ELOS szűrőanyaga volt ilyen "sokszínű".
Vajon mitől ilyen a színe?
Használtan vetted vagy új?
Igen, egy használt szűrővel került hozzám! Most szeretném egy masik szuroben használni. Elotte kiszaritom es utana 220c fokon sütőben kisutom, biztos ami biztos. Köszönöm a gyors választ!
 
Sziasztok!

Az mennyire működőképes/jó ötlet szerintetek, hogy ha egy Dennerle sarokszűrőben a képen látható módon Matrix-ra cserélem a gyári perlonos szerkezetet?
Lesz majd elé még FilterExtension is.
 

Attachments

  • IMG_20211127_003622616.jpg
    IMG_20211127_003622616.jpg
    208.4 KB · Megtekintések: 20
Van hozzá kosár a GA-ban, ha ilyesmit akarsz. De talán 1,5 deci cucc nem hiszem, hogy nagyot hasítana. Nekem extensionöm is van, amibe sok minden nem fér. Kb., ha szenet akarnál, arra jó. Amúgy csendes szűrő, s a 20 literesemben nem volt rossz.
 
Nem tudom belső szűrőbe van e értelme biológiai szűrőanyagot tenni.
Van hozzá kosár a GA-ban, ha ilyesmit akarsz. De talán 1,5 deci cucc nem hiszem, hogy nagyot hasítana. Nekem extensionöm is van, amibe sok minden nem fér. Kb., ha szenet akarnál, arra jó. Amúgy csendes szűrő, s a 20 literesemben nem volt rossz.

Szerintem egy marék mátrix is többet ér, mint a benne lévő szivacs :)
 
Szerintem egy marék mátrix is többet ér, mint a benne lévő szivacs :)
Idézek egy cikkből: "a nitrogén körforgás egy bakteriális folyamat, ahol a baktériumok egy kémiai anyagból egy másikat állítanak elő. Ennek az előfeltétele, hogy megfelelő idő álljon rendelkezésre a baktériumok számára. Ebből is látszik, hogy kritikus fontosságú, hogy a víz mennyit időzik a szűrő közegben."
Gondolod hogy egy belső szűrőbe tett marék mátrix-al ez megvalósul? Szerintem nem.
 
Idézek egy cikkből: "a nitrogén körforgás egy bakteriális folyamat, ahol a baktériumok egy kémiai anyagból egy másikat állítanak elő. Ennek az előfeltétele, hogy megfelelő idő álljon rendelkezésre a baktériumok számára. Ebből is látszik, hogy kritikus fontosságú, hogy a víz mennyit időzik a szűrő közegben."
Gondolod hogy egy belső szűrőbe tett marék mátrix-al ez megvalósul? Szerintem nem.
én azt gondolom, hogy igen :) Mivel a mátrix felülete ahol a bacik megtapadnak sokkal nagyobb lesz mint az ugyanakkora helyre tett szivacsé :) 1 liter 700 nm tegyük fel 100 g megy a belső szűrőbe akkor is 70nm felület :) szívacsból sokat kell beletömni, hogy ekkora felületet elérj XD

A Seachem Matrix egy kiváló porózus szerkezetű biológiai szűrőanyag, ami hatékonyan távolítja el az akváriumban keletkező bomlástermékeket. A Matrix egy porózus szervetlen anyag 10mm-es szemcsemérettel. Minden liter Seachem Matrix szűrőanyag kb. 700nm felületű szűrőközegnek felel meg, ami kb. 170 liter műanyag golyónak felel meg. A műanyag bio szűrőanyagok csak külső felületükön szűrnek, míg a Matrix kulső és belső macroporózus felületén is dolgozik. Ezek a macrpórusok ideális méretűek a nitrifikáló és a denitrifikáló baktériumoknak. Ez a speciális szerkezet teszi lehetővé, hogy a Seachem Matrix a legtöbb biológiai szűrőanyaggal ellentétben, ugyanabban a szűrőben, eltávolítsa a nitrátot az ammónia és a nitrittel együtt.
 
A benne lévő perlont havonta cserélni kell, az nem sokat ad biológiailag. Ha nekem lenne, akkor rendes szivacsot tennék bele, mert azt elég kimosni. De nem vagyok profi ilyesmiben.
itt nem a takarítás a lényeg, hanem a biológiai szűrés, amiben a mátrix azt hiszem eddig veretlen :) amennyiben a takarítás a fő szempont minden szűrőbe tegyél nyugodtan szivacsot... lehet meglepődsz majd a hirtelen vízminőség romláson.
 
én azt gondolom, hogy igen :) Mivel a mátrix felülete ahol a bacik megtapadnak sokkal nagyobb lesz mint az ugyanakkora helyre tett szivacsé :) 1 liter 700 nm tegyük fel 100 g megy a belső szűrőbe akkor is 70nm felület :) szívacsból sokat kell beletömni, hogy ekkora felületet elérj XD

A Seachem Matrix egy kiváló porózus szerkezetű biológiai szűrőanyag, ami hatékonyan távolítja el az akváriumban keletkező bomlástermékeket. A Matrix egy porózus szervetlen anyag 10mm-es szemcsemérettel. Minden liter Seachem Matrix szűrőanyag kb. 700nm felületű szűrőközegnek felel meg, ami kb. 170 liter műanyag golyónak felel meg. A műanyag bio szűrőanyagok csak külső felületükön szűrnek, míg a Matrix kulső és belső macroporózus felületén is dolgozik. Ezek a macrpórusok ideális méretűek a nitrifikáló és a denitrifikáló baktériumoknak. Ez a speciális szerkezet teszi lehetővé, hogy a Seachem Matrix a legtöbb biológiai szűrőanyaggal ellentétben, ugyanabban a szűrőben, eltávolítsa a nitrátot az ammónia és a nitrittel együtt.
Szerintem csak elbeszél a szivacspárt és a mátrixpárt egymás mellett. Mindkét cucc jó szűrni. A különbség az, hogy a szivacs sokkal kisebb áramlási sebességnél működik jól. Egy jól megépített mattenfilter a mai napig verhetetlen. 🙂
 
Szerintem csak elbeszél a szivacspárt és a mátrixpárt egymás mellett. Mindkét cucc jó szűrni. A különbség az, hogy a szivacs sokkal kisebb áramlási sebességnél működik jól. Egy jól megépített mattenfilter a mai napig verhetetlen. 🙂
Én mátrixpárti vagyok, csak ekkora helyen nem tudom, mennyire jó. Használtam ezt a szűrőt, jó gyakran kell takarítani. A szivacs kiszűrne egy adag dzsuvát is, ami jó esetben, ha rendszeresen takarítja az ember, talán nem bomlik le. A szivacs hatékonyságához nem sokat értek, de anno a 35 literes akváriumban 30 guppi a csigákkal meg a valisznériákkal vígan eléldegélt a ciklon légpumpa-belső szivacsszűrő kombináción, s a mostani dennerle a perlonnal is ellátta a kis akváriumot. A szivacs meg tuti hatékonyabb a perlonnál, ami a dennerle esetében egy vékony réteg, nem teljes kitöltés. (Utóbbinál nyilván figyelni kell, egy gyors terhelésnövekedés okozott nálam gondot.) Plusz a GA bemutató akváriumaiban is ez ketyeg.
 
Én mátrixpárti vagyok, csak ekkora helyen nem tudom, mennyire jó. Használtam ezt a szűrőt, jó gyakran kell takarítani. A szivacs kiszűrne egy adag dzsuvát is, ami jó esetben, ha rendszeresen takarítja az ember, talán nem bomlik le. A szivacs hatékonyságához nem sokat értek, de anno a 35 literes akváriumban 30 guppi a csigákkal meg a valisznériákkal vígan eléldegélt a ciklon légpumpa-belső szivacsszűrő kombináción, s a mostani dennerle a perlonnal is ellátta a kis akváriumot. A szivacs meg tuti hatékonyabb a perlonnál, ami a dennerle esetében egy vékony réteg, nem teljes kitöltés. (Utóbbinál nyilván figyelni kell, egy gyors terhelésnövekedés okozott nálam gondot.) Plusz a GA bemutató akváriumaiban is ez ketyeg.
A perlon nem a biológiai szűrés miatt van benne, hanem a fizikai miatt :) a legkisebb koszt is jó esetben kiszedi a vízből. Amennyiben havonta cserélni kell az sem gond. A belső szűrőmnél anno hetente dobtam ki a perlont, mert nem sok fért bele, hamar eltelítődött. megmondom őszintén én szívaccsal nem szűrtem túl sokat. Amint tudtam kidobtam a belső szűrő belsejét, kis zárható hálos zsákba matrixot tettem, aztán perlont rá. A zsák miatt a mátrix takarítása is egyszerű, nem kell többet szenvedni vele, mint a szívaccsal.
 
én azt gondolom, hogy igen :) Mivel a mátrix felülete ahol a bacik megtapadnak sokkal nagyobb lesz mint az ugyanakkora helyre tett szivacsé :) 1 liter 700 nm tegyük fel 100 g megy a belső szűrőbe akkor is 70nm felület :) szívacsból sokat kell beletömni, hogy ekkora felületet elérj XD

A Seachem Matrix egy kiváló porózus szerkezetű biológiai szűrőanyag, ami hatékonyan távolítja el az akváriumban keletkező bomlástermékeket. A Matrix egy porózus szervetlen anyag 10mm-es szemcsemérettel. Minden liter Seachem Matrix szűrőanyag kb. 700nm felületű szűrőközegnek felel meg, ami kb. 170 liter műanyag golyónak felel meg. A műanyag bio szűrőanyagok csak külső felületükön szűrnek, míg a Matrix kulső és belső macroporózus felületén is dolgozik. Ezek a macrpórusok ideális méretűek a nitrifikáló és a denitrifikáló baktériumoknak. Ez a speciális szerkezet teszi lehetővé, hogy a Seachem Matrix a legtöbb biológiai szűrőanyaggal ellentétben, ugyanabban a szűrőben, eltávolítsa a nitrátot az ammónia és a nitrittel együtt.
Teljesen félreérted mire gondolok. A mátrix szűrőfelületben verhetetlen, én is azt használom a külső szűrőmben. Az átfolyás sebességével van a gondom belső szűrőben.
 
Teljesen félreérted mire gondolok. A mátrix szűrőfelületben verhetetlen, én is azt használom a külső szűrőmben. Az átfolyás sebességével van a gondom belső szűrőben.
Az átfolyás sebessége a bacikat szerintem nem akadályozzaa munkályukban. Soha nem volt gondom a belső szűrőnél a mátrixal. Kialakult mindig a szükséges bacikultúra és elvégezték a dolgukat.
 
Nemrég futottam bele ebbe a cikkbe, kicsit szkeptikusan olvastam de ha nincsenek meghamisítva a mérések, érdekes az eredmény - kíváncsi vagyok ki mit gondol róla.

Az egyik következtetés:

"To break down such an extreme concentration of ammoniacal nitrogen as 30 ppm NH3/NH4+ virtually zero filter media is needed. This means that even the minimal amount of nitrifying bacteria that can be produced on ordinary surfaces inside an aquarium, in hoses or in an empty filter, is enough to break down virtually any amount of ammoniacal nitrogen that could occur in a normal planted aquarium."

Érdekes kísérlet lenne két teljesen egyforma akváriumot egymás mellé rakni - az egyiket minden jóval megtömött külső szűrővel, a másikban csak egy áramoltató lenne hasolnó pumpateljesítménnyel - aztán figyelni mi történik.
 
Back
Oldal tetejére