• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes ZenTreefication

Mint a bemutatkozó topicban írtam sose volt akváriumom korábban... most már van. (Érdekessége, hogy hirtelen több barátom akar sörözni itt, mint egy átlagos születésnapomon :) )

Gondolkodtam nagyon legyen-e egyáltalán. Sok út lett volna, de arra jutottam, hogy a legoptimálisabb, ha induláskor profik segítségét kérem. Ez azt jelenti, hogy ez teljesen GA-s installáció, Gergő, Matyi és Attila tegnap tették össze: még egyszer nagyon köszi! Maga a scape sem 0-ról indult, ez Viktor Zen-es scapeje (
) testreszabva a kicsit nagyobb méretre, és persze érettebb formájában. A scape (típus) választás jogát meghagytam a jobbik felemnek, hogy egy kicsit növeljem az elfogadás-faktort az elején :). Miután vagy 100 kép közül rábökött erre, nem is volt nagyon min gondolkodni.

Maga a napló a rutinosok számára kevésbé lesz érdekes szerintem, de egyrészt nekem jó lesz, másrészt hátha a jövőben valaki teljesen kezdő tud tanulni belőle vagy segít döntéseket meghozni.

A céljaim az akváriummal Leniniek: Tanulni, tanulni, tanulni. Rövidtávon technika kezelését, karbantartást, növények nevélést, állatok életben tartását, valami féle egyensúly fenntartását és az ehhez tartozó problémák kezelését. Ha úgy érzem van valami stabil alap, akkor középtávon növényekkel, tápozással és hasonlókkal kísérletezni, és amikor azt gondolom van már valami fogalmam a témáról, akkor majd 0-ról indítani egyet.

Ennek megfelelően talán a legkockázatmentesebb indulással próbálkozom:

Világítás 6 óra, 50%-n. Ebből fél óra alatt 0-ról 50re, majd a 6on felül fél óra alatt 50-ről 2%-ra, napfelkeltekor kikapcsol.
14:00-kor indul. Sok természetes fény jut be az egész lakásba, de ezt a területet közvetlen napfény az év legnagyobb részében nem éri (tavasszal és ősszel 2-3 hétig naplamente előtt nem sokkal kb. 10-15 perc). Ha úgy alakul majd csinálok intelligensebb vezérlést vagy sötétítést.

RO víz, gh/kh-val sózva. Vízcsere holnapután, aztán hetente 40-50%
Green Aqua Micro Macro jövő héttől
Excelt már kap
Bacikat kapott, meg majd jövő héten is.
Co2 7 órát megy 1 órával világítás előtt indul.

Állatok, két süncsigát leszámítva persze még nincsenek. Algázók várhatóan jövő hét végén már lehet jönnek. (Oka ugyanaz, mint a vízcsere viszonylagos ritkaságának: A talaj nem új, így valamilyen szintű szűrés már van a benne lévő bacik miatt, és a növények is hasonló vízhez vannak szokva. Biztonság kedvéért majd mérek előtte egyet.)

A két süncsiga nagyon vicces, szerintem épp válófélben lehetnek. 12 óra pihi kb. egyszerre nekiindultak egymás mellől, homlokegyenest ellenkező irányba. Mindkettő bejárta a az akvárium 70%-át, majd az egyik bemászott a fa gyökeréhez, a másik meg felment a sarokba a víz tetejére.

Vízparaméterekről még nem tudok sokat, vízhőmérséklet 25fok (lehet kár volt engedni felmelegedni), ph 6,25-6,85 között mozog napon belül.
 
Utoljára módosított:
Amíg éjjel arra vártam, hogy a Canadiens szétszedje a Kings-et, csináltam pár tesztet.

Vízcsere: 100%
hőmérséklet 25,2 celsius
ph lily mögött: 6,41
ph: 6,39
ph cseppteszt: 6,4
co2 cseppteszt: 34-36 mg/l
o2: -
tds: -

GH: 5nk
KH: 3nk
foszfát: 0 mg/l
nitrát: 1mg/l
kálium: 10mg/l
vas: 0mg/l
magnézium 2mg/l
réz: -

ammónia/ium: 1,2mg/l
nitrit: 0
szilikát: 5mg/l

Ebből max a kálium és a szilikát (SiO2) a meglepi. A káliumra egy másik topicban már volt kérdés. A szilikátot nem értem, lehet simán elbénáztam a mérést, nem is volt a skálán nagyon hasonló szín.
 
Amíg éjjel arra vártam, hogy a Canadiens szétszedje a Kings-et, csináltam pár tesztet.

Vízcsere: 100%
hőmérséklet 25,2 celsius
ph lily mögött: 6,41
ph: 6,39
ph cseppteszt: 6,4
co2 cseppteszt: 34-36 mg/l
o2: -
tds: -

GH: 5nk
KH: 3nk
foszfát: 0 mg/l
nitrát: 1mg/l
kálium: 10mg/l
vas: 0mg/l
magnézium 2mg/l
réz: -

ammónia/ium: 1,2mg/l
nitrit: 0
szilikát: 5mg/l

Ebből max a kálium és a szilikát (SiO2) a meglepi. A káliumra egy másik topicban már volt kérdés. A szilikátot nem értem, lehet simán elbénáztam a mérést, nem is volt a skálán nagyon hasonló szín.
Az 5mg/l szilikát borzasztóan sok. Nekem 0,4 lett, amikor gyanakodtam rá...
Meg fog jelenni a diatom alga.
 
A következők leigazolását tervezem alga-csapatként:

8 amano
8 törpe szívóharcsa
16 süncsiga

Ha valakinek van jobb ötlete/hozzá tanácsa ne tartsa magában!
Neocaridinák? Piros, vagy sárga jól mutatna a sok zöld növény közt. Elég jól tűrnek mindent. Nekem hálás kis jószágok, még az előszűrőben is elvannak. Persze ha pirosítani fogod a növényeket, akkor red cherry nem mutat olyan jól.
 
Ha szereted a garnikat akkor 8 amano nem biztos hogy elég lesz :) én neokat is tennék a helyedben ha nem tervezel méretesebb halakat.
Ennyi szabadon befogott csigát én nem tennék be, de ez mindenkinek a saját belátása.
Egyébként sokan tartanak színes postakürt csigákat, az is szép, ha a barna nem tetszik. Bár ez utóbbid úgyis lesz :D
Ennyire friss akvában, jó tápozás mellett tuti etetni kell majd őket is. A halakkal szerintem várj még egy kicsit.
 
Neocaridinák? Piros, vagy sárga jól mutatna a sok zöld növény közt. Elég jól tűrnek mindent. Nekem hálás kis jószágok, még az előszűrőben is elvannak. Persze ha pirosítani fogod a növényeket, akkor red cherry nem mutat olyan jól.
Ja igen elfelejtettem írni, hogy amanok próbaidősek lesznek. A kecó szavazafi joggal bíró másik érintettje idegenkedik a soklábúaktól. Szóval felmagasztaltam az amanok képességeit és hangsúlyoztam a kihagyhatatlanságukat, és megnézem, hogy az elméleti alapokon nyugvó ellenállást sikerül-e megváltoztatni gyakorlattal. Ha nem, akkor majd költöznek

És így aztán - bár én nagyon szeretnék garnikat - más típus telepítése csak josszú távú terv lehet.v

Mindenesetre nagyon köszönöm az ötletet, és egyetértek!
 
Ja igen elfelejtettem írni, hogy amanok próbaidősek lesznek. A kecó szavazafi joggal bíró másik érintettje idegenkedik a soklábúaktól. Szóval felmagasztaltam az amanok képességeit és hangsúlyoztam a kihagyhatatlanságukat, és megnézem, hogy az elméleti alapokon nyugvó ellenállást sikerül-e megváltoztatni gyakorlattal. Ha nem, akkor majd költöznek

És így aztán - bár én nagyon szeretnék garnikat - más típus telepítése csak josszú távú terv lehet.v

Mindenesetre nagyon köszönöm az ötletet, és egyetértek!
Esetleg algázó géb? Igazi egyéniség az összes, a gyerekeim kis sárkánynak hívják. Egy kicsit barlangépítő, de úgy látom nincs nálad meredek ösvény, amit lebontana. 🙂
 

Attachments

  • IMG_20210626_132405.jpg
    IMG_20210626_132405.jpg
    336.4 KB · Megtekintések: 100
  • IMG_20210626_132248.jpg
    IMG_20210626_132248.jpg
    618.2 KB · Megtekintések: 106
Esetleg algázó géb? Igazi egyéniség az összes, a gyerekeim kis sárkánynak hívják. Egy kicsit barlangépítő, de úgy látom nincs nálad meredek ösvény, amit lebontana. 🙂
Gondolkodtam rajtuk. Tetszik, hogy sok mindent esznek, nem tetszik, hogy túrnak és hogy viszonylag nagyok. (8cm vs 5ben maxolt lakók)
Igazából végignéztem az algázó kínálatot és semmitől se voltam nyugodt. Kellenek, de odapetézik, könnyen meghal, sok lába van, csak egy ideig algaevő, túr, nagy, eleveneszülő stb. Aztán éreztem, hogy a gondolkodásom kicsit plázacicás a témában...
Szóval az van, hogy nem értek hozzá, így nem tudom megítélni a különféle véleményeket, ezért próbálom egy minimum szükségessel indítani, aztán bővíteni ha kell. Persze lehetne fordítva, berakom és elajndékozom ha nem tetszik. Átgondolom még
 
Ha szereted a garnikat akkor 8 amano nem biztos hogy elég lesz :) én neokat is tennék a helyedben ha nem tervezel méretesebb halakat.
Eree közben pont írtam. Ha maradhatnak és kell több oké, ha menniük kell, akkor ennyire nagyjából tudok jelentkezőt.


Ennyi szabadon befogott csigát én nem tennék be, de ez mindenkinek a saját belátása.
Miért?


Egyébként sokan tartanak színes postakürt csigákat, az is szép, ha a barna nem tetszik. Bár ez utóbbid úgyis lesz :D
Miért? :)

Ennyire friss akvában, jó tápozás mellett tuti etetni kell majd őket is. A halakkal szerintem várj még egy kicsit.
Az etetésen gondolkozom. Sose volt halam, most kezdtem el gondolkodni, hogy mi kell még nekem az állatokon kívül. Kaja, háló, ezenkívül?

Mìért várjak a halakkal? Ha a mérgező anyagok miatt gondolod akkor értem, mérem előtte. Ha más miatt, kérlek fejtsd ki.

Köszönöm!
 
Eree közben pont írtam. Ha maradhatnak és kell több oké, ha menniük kell, akkor ennyire nagyjából tudok jelentkezőt.
Miért?
Hát mert nagyobb lutri, hogy meddig élnek. És hobbi célra jobb dolog tenyésztett állatot használni.
Mert a növényekkel állatokkal bekerülnek peték, kisebb egyedek. Persze nem 100% Nekem pl a GA-ból növényekkel jöttek anno postakürt csigák, törpe tányér csigák. De nem baj az, csak van aki nem szereti őket. Érdekes módon akiktől kaptam még növényeket nem hoztak be új fajokat hozzám. Pedig @Rudi50 -nek vannak ám maláj tornyos és hólyagcsigái is :) A maláj tornyosat lehet hogy betelepítem majd, mert hasznos az is.
Az etetésen gondolkozom. Sose volt halam, most kezdtem el gondolkodni, hogy mi kell még nekem az állatokon kívül. Kaja, háló, ezenkívül?
Szerencsére vannak multik ahol akár vasárnap is vehetsz apróságokat ha épp sürgős... Még a hal vitamin nem árthat a növénytápokon felül. Csipesz, olló, háló.
Mìért várjak a halakkal? Ha a mérgező anyagok miatt gondolod akkor értem, mérem előtte. Ha más miatt, kérlek fejtsd ki.
Igen de állítólag bármikor lehetnek ammónia tüskék az első hónapban, hiába mérsz. Jobb óvatosnak lenni és kivárni, úgy nagyobb lesz a kezdeti túlélési arány.
Az amanok is érzékenyek mondjuk, nálam is elhullott nemrég kettő, mert túladagoltam valamit :(
Ezek a sün/verseny/hagyma csigák meg jól védekeznek, mert simán kimásznak ha nem tetszik nekik a víz.
Köszönöm!
Nem egyszerű a kezdés, mindenkinél mindig más üt be. De te úgy látom profin állsz hozzá, szóval biztos jól fog menni :)
Meg kérdezd meg mást is mert én nem vagyok profi :D
 
Kissé soknak tűnik a 16 süncsiga, én kezdenék a felével, azután ha jók a tapasztalataim és még hiányoznának, vennék még.
Azonkívül, hogy jó ha vannak, nálam túl sok vizet nem zavartak. A Postakürtök is leginkább a gyengült növényeket, és a
lehullott eleséget igyekeznek majd eltüntetni, alga terén ők sem adu ász, viszont szaporák.
Halakkal kapcsolatban: minél kisebb kifejlett méretűeket raksz bele, annál nagyobbnak látszik majd az akva.
 
Hazaértem egy nagyon kellemes kerti partiról, és ezt az időt éreztem a legjobbnak vízcserére. Lehet jobb név lenne a naplónak a maintenance by night :D.

Az első vízcserém jól sikerült hurrá, hurrá. Minimálisan áztattam el a konyhát (note to self: a csőben maradt víz nem immunis a gravitációra), és csak kicsit engedtem le túl sok vizet. Nem volt kedvem még 2-3 litert termelni, lejjebb tettem inkább a lilyt és a skimmert.

A nagyobb baj, hogy az okosotthon naplóját nézve az akvát kiszolgáló elosztó megadta magát (minden más megy). Minden GERONIMO hónapokig teszteltem, ezt hagytam az utolsó hétre..., murphy. Majd holnap megpróbálom kitalálni mi baja. (Tudom, város). Öröm az ürömben, hogy kiderült a default működés az, hogy a rendszer az utolsó ismert állapotot próbálja viszzaállítani, így a szűrő ment, a co2 pedig nem.
 
Back
Oldal tetejére