• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes ZenTreefication

Sajna múlt héten ledöntött a nátha a lábamról így nem sikerült foglalkozni az akváriummal - amit terveztem, de ma eljutottam oda is.

Az állatok jól vannak, semmi rendellenesség. Örülök :). Amanok maradéka mostanra bocsátotta meg a deportálásokat, újra jönnek bátran a kajára és a kezemhez ha túrkálok. Viszont rég láttam vedlést.

A kémia èrdekes

Kh 5
Gh 8
No2, 0,025
Nh4<0,05
Cu 0
Sio2 1,2
Fe 0,2
Mg 2
No3 12-13
Po4 0,7
K 30+

Sio2 csökken tovább, nem is barnulnak be a csöveim és a kibefolyók mint eddig.

Az mg leesett. Most még nem foglalkozok vele.

Az no3 visszament, a po4 csökkent. Ha jól értelmezem az elmúlt pár hetet, akkor az történik, hogy az 5-5ml micmac-nél nem elég a foszfát, az no3 nem használódik el. Ha adok +foszfátot az no3 elkezd eltűnni, de ha abbahagyom (bo3 : po4 arány miatt) akkor nő megint. Vagy adni kéne a foszfátot csak kevesebbet mint eddig, hogy beálljon az egyensúly, vagy csak simán növelni a mac mennyiségén. Lehet @miles annak idején azt mondta, hogy a napi adagot adjam hetente ha kiegészítőnek használom?

De nem változtatok most, marad az 5micmac es 3ml excel az okokat lásd később.

Hosszú idő után csináltam K tesztet megint. Nagy meglepetés nem ért, jó sok. Feles ro vízzel csináltam (nem sózott), még így is 15+mg/l jött ki. Majd rákeresek h van-e a káliumnak túl magas értéke és ez okozza-e a problémáim.

A problémám kettős és lehet összefüggenek. Elég sok növény megadta magát, leveleik vagy teljesen vagy nagy részben sárgultak, majd szétfoszlottak. Így járt egy árnyékban lévő stau meg 3 buce (asszem azok). A gyepesek nőnek rendesen, a napon lévő stauk is. És hát a fonal is.

A betegség miatt nem tudtam vele foglalkozni és valami brutál mennyiség termett egy hét alatt. Olyan növényeken, amin korábban sose volt, és jó tömegben, csomós 10cm szálak is. Érzem, hogy van valami minta arra, hogy mikor mi mennyire fonalazik, csak képzetlen vagyok, hogy rájöjjek mi az.

Mindenesetre ezt most nem lehetett egyedileg kezelni, és mivel állatokkal nem kellett foglalkozni, jutott idő a rendezkedésre, így megcsináltam pár dolgot amit akartam:

A gyep szinten és a stemeknél majdnem tarvágàs volt. Jó barna az aljuk, túl nagyra hagytam nőni őket. Remélem helyreállnak.

Az epiphyte növényeket kiszedtem, kaptak egy exceles kezelèst (4ml/2l 10 perc), majd egy manuális takaritást. Visszarakás után láttam, hogy nem volt teljes siker, többit majd holnap leírtom.

A visszarakás során átszerveztem a kinézetet, a stauk túl nagyra nőttek. Kicsikènt nagyon tetszettek a kövek között bújtatva, de így már nem néztek ki jól (későn jött a video, hogy ültetés után (milyen képzavar :D) kellett volna vágni őket), takarták abköveket és túl nagyok voltak elszórva elöl. Szóval stauk mentek jobb oldalra a kibeszívók alá, ahol korábban tönkretettem a gyepet. Nem is néznek ki rosszul. Pár darab ment az árnyékba, kívàncsi vagyok, hogy alakulnak így át.

Scape rendezgetéssel pár cm2 takarásba került, onnan kiszedtem a gyepet és átraktam bal oldal elölre (ahol ugyancsak tönkretettem korábban a gyepet).

Írtottam mohát, nem fogok tudni megszabadulni tőle :). szerencsère nem vèszes mennyiség.

Körbemetszettem a bolbitis fát. Kb 2-2,5 liternyit dobtam ki. Egy részük súlyosan fonalas volt, egy részük feketésen öreg, a maradék meg útban volt: üvegre tapadt, stb. Jobban is tetszik kicsinek, jobb áramlásnak is adok egy esélyt fonal ellen. Ráadásul ez mindig koszos, hiába takarítottam sziszifuszi munkával hetente. Rájöttem, hogy az összes meg nem zabált kaja a fa bal oldalán köt ki az áramlás miatt (diéta napokon a pandák és az amanok oda jártak kajálni... jó kis talajlakók :D) szóval ez is segíthet fonalban. És utolsó sorban így nagyobb az úszótér, talán hengelik belakják az egèsz akváriumot nem csak bal felét. Mivel ez a bent lévő növényeknek vizontlag nagy része volt tömegre, ezèrt nem változtatok (emelek) a tápozáson, megnézem először, hogy maradék mit csinál ugyanannyi táppal.

A visszarakott növényeket most ragasztottam, nem volt kedvem a pandákkal ki tudja gyorsabban kilökdösni játékot játszatni. Kötözni akartam, de ehhez az én kézügyességem kevés. Remélem állatoknak nem lesz baja a seachem gluetól. (Csak ráírnák, ha igen).

Bekerült (ill láthatóbb helyre került) a @PeterPok tól kapott bucephalandr super blue. Szemből kicsit nagy, de a fagyökeren lévő "koszt" akartam takarni vele hátulról.

Minimálisan rendezgettem hs-t is. Egy fadarab és pár kisebb kő került ide-oda, hogy hangsúlyosavbak legyejek, de ha nem írom nem hiszem bárki észrevenné. Kis kavicsokat kivettem, pandák miatt, és nem is kellettek annyira oda.

Ez kb összesen 10 órámba került, meguntam a végére. Még takarítani kéne üveget + vízcsere gyors volt és homokot nem sikerült tisztítani + homokot pótolni kéne, de ezeket már majd holnap.

Képet majd teszek fel, de interaktívitásra készülök, ahho még kell egy kis idő.
 
Utoljára módosított:
A kémiaóra elmarad, lebetegedett a tanárbácsi :) (= fogalmam sincs az aktuális vízparaméterekről)

Az állatok köszönik, jól vannak, teljes létszám mellett.

Növények kevésbé, kezd néhány csúnyán kinézni, és elég sok törmeléket találok a felszínen. És sokmindne barnásosik ami eddig nem. Hártyásodik is a felszín rendesen.

Fonal pár napig a Nagy Nyírás után jó volt ("amit a vaksi szemével lát"...) de jön vissza. Következő ötlet co2 eés világítás emelése, megpróbálom "kinőni"

Táp 5-5-3-0,5 (mic-mic-excel-po4 pluszba)

Tudom, kép meg interaktivitás de sajna nincs időm, örülök, hogy az alaovető dolgokat meg tudom csinálni az akva körül.

Visszatöltöttem az elfogyóban lévő homokot + próbálom az amazonia földcsuszamlò pontjait megerősíteni.
 
A kémiaóra elmarad, lebetegedett a tanárbácsi :) (= fogalmam sincs az aktuális vízparaméterekről)

Az állatok köszönik, jól vannak, teljes létszám mellett.

Növények kevésbé, kezd néhány csúnyán kinézni, és elég sok törmeléket találok a felszínen. És sokmindne barnásosik ami eddig nem. Hártyásodik is a felszín rendesen.

Fonal pár napig a Nagy Nyírás után jó volt ("amit a vaksi szemével lát"...) de jön vissza. Következő ötlet co2 eés világítás emelése, megpróbálom "kinőni"

Táp 5-5-3-0,5 (mic-mic-excel-po4 pluszba)

Tudom, kép meg interaktivitás de sajna nincs időm, örülök, hogy az alaovető dolgokat meg tudom csinálni az akva körül.

Visszatöltöttem az elfogyóban lévő homokot + próbálom az amazonia földcsuszamlò pontjait megerősíteni.
Sikerült felépülnöd és behozni a lemaradást az akvárium körül?
Barnaság, hártya eltűnt?
Kémia rendben?
 
Alig érek rá, és az október végig a betegségek jegyében telt, de azért vannak fejlemények. 3 felé szedem a postot, technika, állatok, növények.


Időrendben visszafele, applikáltam egy hátteret az akvára. Ennek a létéről és színéről lett volna szavazás itt a fórumon, de miután magam is kvázi szavazati jog nélkül maradtam otthon, nem láttam sok értelmét :). Mindegy, eddig volt motivációm konthát rendben tartani, mostantól.... :D. Plexilapot vágtam méretre (nem voltam benne biztos, hogy akarom, és abban sem hogy milyen színnel + nehézkés lett volna a mögötte lévő bútor miatt felragasztani) így egyik oldalára fehér, másikra fekete fólia került. Az én preferenciám a semmi/fekete/fehér volt, az eredményt lent láthatjátok :). 2 izével rögzítettem, remélem ezek nem tesznek kárt az üvegben hosszútávon (kivéve ott ahol már a felrakáskor megnyomtam :( ). Egyébként víz alatt meglepően sötètebb, mint vártam.

Hátratettem a lilyt próba cseresznye alapon (fonal miatt) így most az oldalfalról a hátfal közepw fele megy. Skimmer helyén még gondolkozom, az most bejött középre. De lehet visszateszem a sarokba, úgy, hogy a beszívó ág felé fújjon (nem akarom ezzel még növelni az áramlást, így is látok repülő halat). A lily eddig vagy kicsit kint volt a vízből kicsit, vagy minimálisan alatta, figyelni fogok rá, hogy másfél centivel a vízfelszín alatt legyen.

A dropchecker kikerült: levettem tisztítani és hiába teszem vissza, 2-3 óra alatt leesik tapadókorongostul.
Gondoltam megelőzöm, hogy a folyadék a vízbe kerüljön bár gondolom nem árt a halaknak.

Takarítottam egy szűrőt, jelentősen mocskosabb volt mint legutóbb, pedig ez 1,5 hónap volt a kb 2,5vel szemben. Könnyű észrevenni mikor kell, jelentősen csökkent az áramlás. Nagyságrendekkel gyorsabban és flottabbul ment, mint legutóbb, kb 1 óra alatt végeztem vele (nem mondom, hogy nincs hova fejlődni) és a legjobb, hogy most még csak el sem áztattam a nappalit. Vettem új purigent, már a multkori tisztításnál láttam, hogy elhasználódott, kicseréltem a takarításkor. A régit regenerálom cleanitben, aztán megy ro vízbe.

A vezérlésem jól működik, a nyári gondok óta továbbra se volt baj. Sőt, modt elöször jól jöttek a figyelmeztetések, egyik etetés után elfelejtettem visszakapcsolni a szűrőt, de a gép rámszólt :)

Bár nem ide illik, de a kémiai is oké. 27 perc alatt tesztelek végig a ciklust :) A számok nem mondanak sokat, volt elmaradt vízcsere, elmaradt tápozás, de csak hogy meg legyen az utókornak:

Sio2 1 - lassan de biztosan megy lefele továbbra is
Nh4, no2, cu 0 - hurrá
No3 5
Po4 0,5 -az arány nem rossz, a 2naponta +1 ml foszfát a makróhoz stabilnak tűnik.
KH 7
GH 10
 
Utoljára módosított:
Mivel az állatok jól vannak egész hosszú ideje (a megmaradt 1 amano nőstény még sokszor petés is), rászántam magam egy kis bővítésre. Elsétáltam GA-ba, és ennek lett pár követkeménye. :)

Egyrészt jött egy sziámi algázó, hátha legel fonalat. (Kezdek kifogyni az egyéb ötletekből). Egy db semmire nem lesz elég (élete végéig ellenne azzal, ami most bent van), de a terv az, hogy majd megint írtok, és hátha az újranövést megfogja vagy késlelteti. Jófej kis lény most, beállt hengelik közé bandázni, velük úszkál. És amikor bedobok kaját, jön ő is enni, de az üvegre megy a fonalért :) kedves tőle

Jött 4 panda a megmaradt 4hez. Összesen 6ot terveztem, remélem a 8ból 6-7 megmarad. Gyorsan beszoktak a csapatba :)

Jött 6 espei razbóra, kevésnek tartottam a mozgást. Ez bejött, azóta folyamatosan köröz a csapat (nem egyhelyben lebeg), és az előző garnitúrából 2-3 teljesen kiszínesedett (bár lehet nem ezen múlt). Az az érzésem, hogy jobban tetszik nekik a magasabb létszám. Kíváncsi vagyok hogy ez az intenzívebb csapatmozgás megmarad-e. Az első csapat pár nap után abbahagyta. (De most azok is úsznak az újakkal).

Vicces látni a pavlovi reflexet munkában. Lekapcsolom a szűrőt, a fele társaság jön az ebédlőbe azonnal, az új fele nem :). Érdekes egyébként, hogy amióta az amanokat elköltöztettem, mindenki ijedősebb. Nem is jönnek oda már amikor turkálok, és távolabbi mozgásra is idegesen reagálnak. Még a felszíni kajáért se jönnek oda, átszoktak arra a razbórák, hogy lemennek 1/3 magasságra és onnan mennek fel a kajáért a felszínre. Létezik, hogy ennyire beléjük égett a nagy pecázás?

Jött még 8 red sakura mutatóba. Egyrészt tetszenek, de az ötlet az volt, hogy miután a bolbitist nem tudom tisztán tartani hátha ők fogják. (Onnan jött, hogy a pandák diétanapokon feljárnak enni). Első pár nap alapján működőnek tűnik az ötlet , sokat kaparásznak a fán. És elég okosak, etetéskor felmennek a felszínre érő bolbitis levelekre, és onnan szedegették le a felszínen úszó kaját :)

Kaptam repigarnikajcsit. A halak kifejezetten undorodnak tőle és hát a garnélák se rohannak oda szájcsattogtatva... de reggelre eltűnik, szóval valaki megeszi.
 
A növényeket még az előző bejelentkezésnél átrendeztem kicsit, csak kép nem volt róla.
A stauk fényben nagyok lettek (későn láttam a videót, hogy visssza kellett volna vágni őket, hogy kicsik maradjanak), elnyomták a köveket.
Ők kikerültek a kövek közül, és jobb oldalon középtéri bokor lett belölük, kis kövekre ragasztva, a helyükre betettem addig máshol lévő lasabb növésű növényeket.


Így néz ki most, már háttérrel (minőségért sorry, szemlélteséhez jó lesz)

base.jpg

Szóval arra jutottam, hogy szép szép az akva, de egyrészt egyre kevésbé szép (sokmindent sikerült tönkretennem), másrészt mégiscsak az a cél, hogy tanuljakígy jó lenne elkezdeni kísérletezni.
Újraindítani nem akarok, nem érzem, hogy elég tapasztalatom lenne ahhoz, hogy ne legyenek nagyobb problémáim mint most vannak. Maradok még egy ideig az EL tápozásnál, majd abból is ki akarok próbálni mást.
Úgy döntöttem belenyúlok kicsit jobban a scapebe illetve főleg a növényekbe, egyrészt, hogy valamennyire helyreállítsam a tönkretett helyeket, másrészt hogy lássam a világítás mire elég, másrészt, hogy lássam a növényeket, hog az elejétől hogyan fejlődnek.

A tönkretett helyek:

hibak.jpg

Sárga: Itt moha volt, és Cuba. A mohát kivettem, majd később a vissznövő mohát is megpróbáltam. Kijött a Cuba teljesen, nem tudtam visszatenni, ezért van a stau bokor most itt.
Barna: A jelentősen visszavágott bolbitis ebben a negyedben sok helyen elfekedett, elhalt. (máshol nincs baja). Ezzel nem tudok mit kezdeni, lassanként megújúl (remélem).
Kék: Az eleocharis parvulát levágtam, egyrészt mert fonalas volt. Persze későn láttam a videót, hogy ezt nem igazán szabad mert visszarohad és bebarnul.
Piros: Ezeket a stemeket (Juncus repens?) kettévágtam, magasnak is ítéltem őket, fonalasak is voltak, sose tértek magukhoz... (de nem fonalasodtak újra), gondolom ezt se kéne simán kettévágni. Ez a növény, ami a legkévésbé tetszik (a mohák után)
Lila Eleocharis acicularis. Magas volt, és sose terjedt területen csak nött.

Mi van bent most:

mivanbent.jpg

1) Cryptocoryne parva
2) Helenthium tenellum green
3) Hydrocotyle verticillata
4) Bucephalandra spec. Serimbu Brown
5) Eleocharis parvula mini 'pusilla',
6) Hemianthus callitrichoides 'Cuba'
7) Staurogyne repens
8) Juncus Repens
9) a Bolbitis heudelotii XL (a fa lombozata )

Volt még Hygrophila pinnatifida, ezekért sokat küzdöttem, de a fonalasodásból 2. 3. kör után már nem épültek újra.
A YT-s leírás szerint volt benne még Gratiola Viscidula, de szerintem az most nincs. Volt Hygrophila sp. Araguaia szerintem ez sincs. (nem tudom, hogy nem is volt az újratelepítés után vagy felszívódott).
Ezek sincsenek már, én szedtem ki őket: Vesicularia ferriei 'Weeping', Riccardia chamedryfolia (graeffei)

és amiket én tettem be időközben:
10) Bucephalandra Kedagang
11) Eleocharis acicularis (azt hittem ugyanaz mint a parvula, de ez elvileg magasabbra nő).

Nem elképzelhetetlen, hogy a kicsi nem ültetett növényekből még van valami más, amit már elfelejtettem.

Amit kaptam:
12) Bucephalandra Super Blue

Ha valaki szól, ha valamit rosszul tudok, hogy egyáltalán mi van bent, azért csak hála jár :)

És akkor a tervek:
A scape nem baj ha szép marad, de nem elsődleges szempont :). Rendbetenni az elrontott helyeket, a háttér miatt háttérnövényeket betenni + tanulni a növényekből.


Elmentem, vettem az alábbi növényeket, ezzel kéne dolgozni (de persze ha van jobb ötlet, akkor beszerzek még).


2x Cuba -mint ami van, közepes fény, gyep
1x Micrantheum sp Monte Carlo - cubahoz hasonló, világosabb, közepes fény, gyepnek
2x Hygrophila lancea Chai - rózsaszínes, középtérre, sok fény kell neki
1x Glossostigma elatinoides Platinum - fehéres sárgás aranyszínű (aranyárban) gyep-jelleggel, erős fény kell neki
1x Alternanthera reineckii Purple Rosanervig (Rózsaszínes-narancsos), (lilás, bíboros), Lila (sötétbarnás, pirosas). Mindegyik közepes fény, mindegyik háttérnövény
1x Rotala rotundifolia 'H'ra, narancsos rözsaszínes - háttérbe, közepes fény.


Terv:

terv.jpg

A barnával jelölt területen a parvula minit kiszedem. A használható részeit megmentem.
A lilával jelölt területen az acicularist kiszedem.
A stauk onnan költöznek (sárga)
A Juncus repenst kiszedem teljesen.

Előtéri növények:
Kék helyre egybefüggő cuba kerül
Lila helyre a glossostigma és részben a megmentett parvula mini
Sárga helyre a montecarlo
A cuba 2 doboza mennyiségre jobb lenne a sárgához, de a montecarlot nem szeretném a kéktől balra meglévő cuba mellé tenni (ne keveredjenek)
esetleg a glossostigma platinum és a montecarlot meg lehet cserélni, azért a glossot tenném a parvula mellé, mert a magas fényigénye miatt arra számítok, hogy az kevésbé fog terjedni.

Középtérre csak a chai van. 2 doboz, mindkettőt kettészedném. Az egyik doboz menne a baloldali kőtől balra (a kék-lila terület közé elválasztónak). a másik a kőtöl jobbra.
A másik doboz a sárga és a piros terület közé azaz az új felállásban a montecarlo mögé kerülne.

A staukat eltenném hátra, a háttér elé, emelkedő magasságban, kb ebben az ívben (zöld vonal vonal)
Mellé a Reineckii-k, sötétedő sorrendben (piros vonal)
Rotala jobb hátra Juncus helyére. Ha marad stau, akkor amíg nő, egy-kettőt odateszek (rózsaszín vonal)
+1 egy staut visszavágnék és betenném a fa jobb oldalára, alá. (rózsaszín négyzet)

Mit szóltok? :)
 
A növényeket még az előző bejelentkezésnél átrendeztem kicsit, csak kép nem volt róla.
A stauk fényben nagyok lettek (későn láttam a videót, hogy visssza kellett volna vágni őket, hogy kicsik maradjanak), elnyomták a köveket.
Ők kikerültek a kövek közül, és jobb oldalon középtéri bokor lett belölük, kis kövekre ragasztva, a helyükre betettem addig máshol lévő lasabb növésű növényeket.


Így néz ki most, már háttérrel (minőségért sorry, szemlélteséhez jó lesz)

View attachment 157037

Szóval arra jutottam, hogy szép szép az akva, de egyrészt egyre kevésbé szép (sokmindent sikerült tönkretennem), másrészt mégiscsak az a cél, hogy tanuljakígy jó lenne elkezdeni kísérletezni.
Újraindítani nem akarok, nem érzem, hogy elég tapasztalatom lenne ahhoz, hogy ne legyenek nagyobb problémáim mint most vannak. Maradok még egy ideig az EL tápozásnál, majd abból is ki akarok próbálni mást.
Úgy döntöttem belenyúlok kicsit jobban a scapebe illetve főleg a növényekbe, egyrészt, hogy valamennyire helyreállítsam a tönkretett helyeket, másrészt hogy lássam a világítás mire elég, másrészt, hogy lássam a növényeket, hog az elejétől hogyan fejlődnek.

A tönkretett helyek:

View attachment 157043

Sárga: Itt moha volt, és Cuba. A mohát kivettem, majd később a vissznövő mohát is megpróbáltam. Kijött a Cuba teljesen, nem tudtam visszatenni, ezért van a stau bokor most itt.
Barna: A jelentősen visszavágott bolbitis ebben a negyedben sok helyen elfekedett, elhalt. (máshol nincs baja). Ezzel nem tudok mit kezdeni, lassanként megújúl (remélem).
Kék: Az eleocharis parvulát levágtam, egyrészt mert fonalas volt. Persze későn láttam a videót, hogy ezt nem igazán szabad mert visszarohad és bebarnul.
Piros: Ezeket a stemeket (Juncus repens?) kettévágtam, magasnak is ítéltem őket, fonalasak is voltak, sose tértek magukhoz... (de nem fonalasodtak újra), gondolom ezt se kéne simán kettévágni. Ez a növény, ami a legkévésbé tetszik (a mohák után)
Lila Eleocharis acicularis. Magas volt, és sose terjedt területen csak nött.

Mi van bent most:

View attachment 157038

1) Cryptocoryne parva
2) Helenthium tenellum green
3) Hydrocotyle verticillata
4) Bucephalandra spec. Serimbu Brown
5) Eleocharis parvula mini 'pusilla',
6) Hemianthus callitrichoides 'Cuba'
7) Staurogyne repens
8) Juncus Repens
9) a Bolbitis heudelotii XL (a fa lombozata )

Volt még Hygrophila pinnatifida, ezekért sokat küzdöttem, de a fonalasodásból 2. 3. kör után már nem épültek újra.
A YT-s leírás szerint volt benne még Gratiola Viscidula, de szerintem az most nincs. Volt Hygrophila sp. Araguaia szerintem ez sincs. (nem tudom, hogy nem is volt az újratelepítés után vagy felszívódott).
Ezek sincsenek már, én szedtem ki őket: Vesicularia ferriei 'Weeping', Riccardia chamedryfolia (graeffei)

és amiket én tettem be időközben:
10) Bucephalandra Kedagang
11) Eleocharis acicularis (azt hittem ugyanaz mint a parvula, de ez elvileg magasabbra nő).

Nem elképzelhetetlen, hogy a kicsi nem ültetett növényekből még van valami más, amit már elfelejtettem.

Amit kaptam:
12) Bucephalandra Super Blue

Ha valaki szól, ha valamit rosszul tudok, hogy egyáltalán mi van bent, azért csak hála jár :)

És akkor a tervek:
A scape nem baj ha szép marad, de nem elsődleges szempont :). Rendbetenni az elrontott helyeket, a háttér miatt háttérnövényeket betenni + tanulni a növényekből.


Elmentem, vettem az alábbi növényeket, ezzel kéne dolgozni (de persze ha van jobb ötlet, akkor beszerzek még).


2x Cuba -mint ami van, közepes fény, gyep
1x Micrantheum sp Monte Carlo - cubahoz hasonló, világosabb, közepes fény, gyepnek
2x Hygrophila lancea Chai - rózsaszínes, középtérre, sok fény kell neki
1x Glossostigma elatinoides Platinum - fehéres sárgás aranyszínű (aranyárban) gyep-jelleggel, erős fény kell neki
1x Alternanthera reineckii Purple Rosanervig (Rózsaszínes-narancsos), (lilás, bíboros), Lila (sötétbarnás, pirosas). Mindegyik közepes fény, mindegyik háttérnövény
1x Rotala rotundifolia 'H'ra, narancsos rözsaszínes - háttérbe, közepes fény.


Terv:

View attachment 157039

A barnával jelölt területen a parvula minit kiszedem. A használható részeit megmentem.
A lilával jelölt területen az acicularist kiszedem.
A stauk onnan költöznek (sárga)
A Juncus repenst kiszedem teljesen.

Előtéri növények:
Kék helyre egybefüggő cuba kerül
Lila helyre a glossostigma és részben a megmentett parvula mini
Sárga helyre a montecarlo
A cuba 2 doboza mennyiségre jobb lenne a sárgához, de a montecarlot nem szeretném a kéktől balra meglévő cuba mellé tenni (ne keveredjenek)
esetleg a glossostigma platinum és a montecarlot meg lehet cserélni, azért a glossot tenném a parvula mellé, mert a magas fényigénye miatt arra számítok, hogy az kevésbé fog terjedni.

Középtérre csak a chai van. 2 doboz, mindkettőt kettészedném. Az egyik doboz menne a baloldali kőtől balra (a kék-lila terület közé elválasztónak). a másik a kőtöl jobbra.
A másik doboz a sárga és a piros terület közé azaz az új felállásban a montecarlo mögé kerülne.

A staukat eltenném hátra, a háttér elé, emelkedő magasságban, kb ebben az ívben (zöld vonal vonal)
Mellé a Reineckii-k, sötétedő sorrendben (piros vonal)
Rotala jobb hátra Juncus helyére. Ha marad stau, akkor amíg nő, egy-kettőt odateszek (rózsaszín vonal)
+1 egy staut visszavágnék és betenném a fa jobb oldalára, alá. (rózsaszín négyzet)

Mit szóltok? :)
A parvula és az Acicularis helyére próbálj inkább Lilaeopsis brasiliensis - t. Hamarabb lesz sikerélmény. Én a helyedben egyelőre elengedném a cubát és a montecarlot. Írtad, hogy a mohakiszedéssel sikeresen kikapálódtak. A juncus repens helyett próbálj Blyxa-t. 🙂
 
A múlt héten a kémia óra elmaradt (eleget foglalkoztam az akvával, kedvem se volt méricskélni, értelme se lett volna). Mivel a növénytömeg jelentőset csökkent, egy ideig figyelni kell majd és valószínűleg állítani.

Lassan 5 hónapja ketyeg az akva, van itt valami ada talaj amazonia v2 itthon, amit külön vettem utólag, annak a tápkapszuláit majd beszurkálom a héten.

Még az átrendezés előtt megszökött egy hím amano, majd másnap éjjel egy régebbi razbóra ia. Amanóból 1 hím 1 nőstény maradt így, szóval megvannak az éden hotel underwater első évadábak győztesei. Gondolom az új lakók miatti izgalmakat nem bírták a távozók. Vagy nekik se tetszett a fehér háttérfal. Mindenki más jól van, bár a 8 sakurából max 5öt láttam még egyszerre

Kevesebb növény, kevesebb oxigén esetleg, nézem éjszakánként őket, ha oxigénhiány jelét látom majd beüzemelem a levegőpumpát.

Az átrendezés azért lett ilyen brutális, mert gyakorlatilag mindenhol 20centis fonal volt már. Ami dekoron volt azokat kivettem, egyesével letisztogattam és exceles fürdőt kaptak. A fát is kiszedtem és úgy nyírtam meg, és az is fürdőzött.

Van(nak) új fajta alga(k), jelenleg elviselhető mennyiségben. Gondolom a megnövelt fény / kevesebb növény hatására. Az üvegen (eddig azt hittem a fonal megy át oda is, de amellett már zöldpor jelleget is látok, szerintem harcolnak a helyekèrt ahonnan a legjobban látni a tévét)

Co2 is ki fog lassan fogyni, annak a cseréje még izgi lesz. De ha megvan, akkor elvileg technikából csináltam mindent, ami az üzemeltetéshez kell. Olvastam, hogy néha a maradék gáz kifogyáskor a vége fele belemegy a vízbe egyben és ez nem tesz jót a faunának. Ez gyakori? Tudok vele kezdenei valamit előzetesen?
 
Co2 is ki fog lassan fogyni, annak a cseréje még izgi lesz. De ha megvan, akkor elvileg technikából csináltam mindent, ami az üzemeltetéshez kell. Olvastam, hogy néha a maradék gáz kifogyáskor a vége fele belemegy a vízbe egyben és ez nem tesz jót a faunának. Ez gyakori? Tudok vele kezdenei valamit előzetesen?
Akkor SOS palackcsere, mert a maradék gázt nem tudod megállítani.
Milyen palackod van? Ha szabványos, akkor a GA-ban cserélik, és akkor 24 órán belül meg van oldva a probléma.
 
Ez a hét se sikertörténet.

Egyrészt hiába a nagytakarítás; jön vissza a fonal mindenhol. A chai nagyrésze kihalt, ahogy a glossosigma is.

A nagyobbik baj, hogy 4 napig nem voltam itthon, 3 hengeli hulla a földön, 2 a vízben + 3 red sakura holttest bent + 1 panda + 3 csiga holttest bent. Hianyzik még 1 hengeli, 1 panda, 1 amano és a sziami algazo. A masik amano és 2 hengeli és egy rs már csak vergődtek. Gyors vízcsere (20l volr raktàron) + benyomtam a levegőztetőt most úgy néz ki kezd magához térni a nép

A reaktor csúnyán kotyogott amikor hazaértem, és néha nagytömegű gáz jött a befolyón, gondolom ott nem stimmel valami (elmenès előtt 2 nappal emeltem 90-rol 120bubi / percre lehet azt már nem bírta beoldani, de amíg itthon voltam nem volt ilyen vészes a helyzet). De lehet az emelés sem volt jó ötlet, a sok növényújraültetèssel lehet megszüntettem a mapközbeni oxigéngyártást.
 
Miután az előző próválkozás fonalilag nem sokat ért (cserébe az akvárium egy bombatámadás helyszínére kezdett hasonlítani), ideje volt új ötlet után nézni. Szóval mic-macról áttértem apt zero-ra + jól betalajkapszuláztam az akvát tropica bogyóival.

Az elsődleges ötlet, hogy a vízben kivesző makró miatt a fonal nem fog tudni épülni.
A másodlagos, hogy úgyis kell a piros növényekhez majd alacsony nitrát.
A harmadlagos, hogy a bolbitis se fog annyira elterpeszkedni. Negyedik, hogy úgyis akartam mással próbálkozni, igaz később

A kockázata, hogy a bolbitisnek lehet nem lesz elég, ami a fauna útján kerül be. Illettve a frissen ültetett növényeknek még lehet jót tenne a vízben makró, de mivel mind ültetettek, talán kibírják anélkül. Úgyis idő mire kiürül, ami bent van.

Pótoltam szegény elhullott állatokat (3 csiga, 1 oto, pandát nem, 6 hengeli helyett 6 ékfoltos jött). Az oto holtteste sose került elő, a többi hiányzó meglett. Nem voltak további veszteségek, de a nőstény amano épphogy megúszta, 1 hétig csak bújkált és pihegett és nagyon rosszul néz(ett) ki. Csak azért nem tettem el láb alól, mert ha megpiszkáltam akkor villámsebesen tudott odébbszaladni. Pár napig szórtam neki külön kaját, de tegnap már a halakét vitte :). Amióta kevesebb kaját kapnak, lelkesebben jönnek enni a népek. Nem tudom ezen múlik-e de valakik kergetőznek is, ilyen eddig nem volt.

Megdöbbentem mennyire okos lények ezek. Egyik red sakura a felszínhez közel lévő csigát lovagolva szedte le a felszínen lévő halkaját,a màsik meg háton úszva a felszínen (őt már többször is láttam ilyesmit csinálni). A nagy co2 mèrgezés során sokakat találtam meg a skimmerben, gondolom mert néha szív levegőt. Pár sakura, és a fonalalgázó is onnan került elő (garnélavédelmis skimmer!). Fonalalgazó mintha kicsit görbe lenne azóta, de legalább él
 
Utoljára módosított:
A nagy co2 mèrgezés során sokakat találtam meg a skimmerben, gondolom mert néha szív levegőt.

Az állatok és a növények különböző igényeit nehéz összeegyeztetni egy akváriumban. Ha túlságosan a növényekre figyelsz, akkor borítékolható az állati veszteség.

Ha Takashi Amano - Nature Aquarium: Complete Works 1985-2009 könyvet elővennénk - mert mondjuk meglenne otthon - a szép képek mellett az adott akvárium minden fontos részlete fel lenne sorolva. Azt látnád, hogy mindegyiknél van levegőztetés. A Nature akváriumban a növények mellett az állatokra is figyelünk. Amikor nem világítjuk az akváriumot, akkor általában levegőztetünk. Ez napi 12-14 óra levegőztetést jelent. Amano mester a lilyt használta erre, mert egy szuper találmány. Lehet vele hang nélkül, de erősen fodrozni a vizet. Aztán lehet kisebb és nagyobb hangon is csobogtatni/zubogtatni. A lényeg, hogy használjuk a lily-t. Vagy bármi mást, ami hatékonyan tudja növelni az akvárium O2 tartalmát.

A növények strapabíróbbak az állatoknál. Ezért tanácsos például az állatok igényeit előtérbe helyezni, ha nem tudsz napi szinten az akvárium mellett lenni, pl. utazás miatt. Nem szükséges megfogadnod, de ha relatíve sokáig nem vagy otthon és az akvárium üzemeltetése megkívánja a személyes jelenléted, akkor inkább 24 órában menjen a levegőztetés és lehet minimalizálni vagy teljesen kikapcsolni a CO2-t. Másnak is írtam már, de még világítani sem kellene, ha elutazunk pár napra vagy akár egy hétre is. Nem lesz semmi bajuk a növényeknek. Az algák jobban hiányolják a fényt, mint a növények. Az állatok meg kimondottan örülnek, ha nincsenek megvilágítva. Így nagy nyugalomban lehetnek és persze oxigéndús vízben, ami nagyon fontos szinte minden állat számára az akváriumban. Ha lenne valami igazán extrán O2 szintre érzékeny halad, akkor meglepődnél, hogy milyen hamar el tudnád veszíteni. Amúgy csak azt látod, hogy néha kiugrik/kimászik valaki az akváriumból. Na bumm, gondolod, ennyi belefér. Még magadban akár az állatokat is hibáztatod, hogy milyen ostobák már. Ha már az akváriumban pusztul el, mert nem tud kiugrani/kimászni, akkor azért jobban odafigyelsz, de nem biztos, hogy eléri az ingerküszöböd és továbbra is azt mondod, hogy jó-jó ez is belefér még, semmi sem él örökké - mondhatod. Miközben a kettő egy és ugyanarra a problémára hívja fel a figyelmed. Sajnos általános gond, hogy az akváriumok levegőztetése nem megfelelő. Ne vedd magadra, vagy személyeskedésnek. Annyira háttérbe van szorulva, hogy folyamatosan gondot okoz így vagy úgy.

Kezdetek óta lehet olvasni a fórumon, hogy "elutaztunk és amikor visszajöttünk..." mondatokat. Pedig nagyon egyszerűen elkerülhetőek lennének az elutazásokkal járó kisebb és nagyobb katasztrófák.

Zárójeles megjegyzés: Nálunk növényes akváriumok, akvakertészet, aquascaping van, Nature akváriumok helyett. Szóval a megnevezés miatt itthon inkább a növényekre helyezzük a hangsúlyt, meg a hardscapre. Bár néha Nature style-ról beszélünk, de az akváriumok üzemeltetésnél alig vagy szinte egyáltalán nem követjük a Nature akváriumok szabályait. Nem véletlenül írtam pár hete a fórumon, hogy a top versenyakváriumok láthatóan egyre kevésbé alkalmasak állatok tartására = állatok számára élhetetlen akváriumok. A fórumon is látszik, hogy mennyire el van tolódva minden a növények irányába, közben meg 2 hét után már állatokat akar mindenki az akváriumába. Majd elindul a veszteségek halmozása "tegnap vettem, mára már ennyi kiugrott" történet. Kicsit szánalmas, kicsit szomorú, de úgy látom, hogy üzletileg, a boltok/kereskedők szempontjából tényleg nem a Nature akvárium a bomba üzlet. Szóval még mindig nem beszélhetünk felelős állattartásról, pedig a Nature akvárium röviden tömören ezt jelenti magyarul (ami egy nagyon szép és izgalmas alternatíva a biotóp akváriumok unalmasnak tűnő világa mellett).
 
Utoljára módosított:
Az állatok és a növények különböző igényeit nehéz összeegyeztetni egy akváriumban. Ha túlságosan a növényekre figyelsz, akkor borítékolható az állati
Elfogadva, hogy általánosságban lehet igazad, az én esetemben szerintem nem erről van szó.

Ha visszanézed a naplóm látszik, hogy abszolút kezdő vagyok, és az első hónapokban többet foglalkoztam az állatokkal, mint a növényekkel. Megtehettem, egyrészt mert a scapet készen kaptam, és szépen elketyegett a kezdeti beállításokkal, másrészt mert egyetértek azzal, hogy az állatok elsőbbséget élveznek, mert kevésbé strapabíróak

Ûgy gondolom, hogy viszonylag gondos gazda voltam. Mind időben megvolt az a ráfordítás, ami ehhez szükséges, és az anyagi akadálya sem volt. Néztem, hogy a vízparaméterekhez és egymáshoz milyen állatok illenek, milyen igényeik vannak. Méregeytem teszttel minden állatra veszélyes dolgot, hónapokig, tudtam hogy 99%, hogy felesleges de ne heti fél órán múljon. Vettem o2 tesztet amikor elérhető lett, vettem levegőztetőt, amikor nem volt jele, hogy kellhet, de hátha egyszer szükség lesz rá. Co2t lejjebb vettem, az indulàshoz képest, mondván nem baj ha kicsit kevésbé fejlődnek a növények, nem kell határra húzni azt (és úgyis "kész" voltak).

Két dolgot nem oldottam meg, amiről tudok, hogy gond lehet) újállatoknál nem tudok karanténozni (cserébe min. 2 óra útazàs, hogy ugyanonnan jöjjenek) a másik, hogy a dilemmát a co2 és a csigák egészsége között nem sikerült feloldanom.

Nem mentegetni akarom magam, mert hát az én beállításaim mellett pusztultak tömegesen, így nehéz lenne azt mondani, hogy nem az én hibám. De akkor minek is írom ezt az egészet: hátha másik kezdő tanul belőle.

Könnyű lenne annyival elintézni, hogy kezdők követnek el hibákat, ezek az állatok fizették meg az árát, de azért ez nem teljesen igaz. Elkerülhető lett volna ez - kicsit több odafigyeléssel - még kezdőként is:

1) A levert dropcheckert hetekig nem raktam vissza, így megfosztottam magam az egyetlen eszköztől, ami passzívan jelezte volna, hogy baj van

2) Az első áldozat még az elutazás előtti este kiugrott. Mivel a többieken nem láttam semmit, nem gondoltam co2-re (gondolom addigra helyreállt). Arra jutottam, hogy színesednek = nemileg érnek = izgatottabbak ès a magas vízszint miatt ment ki.

3) Amikor öcsém megtalálta a másodikat a vízben lebegve - és mondta, hogy a többi se néz ki túl jól, de nem tudná megmondani mit ért ez alatt (sose volt akváriuma) - akkor kellett volna leállítani mindent, amíg haza nem érek, főleg, hogy tudom is vezérelni távolról, ahelyett, hogy 'majd ha hazaérek méregetek ès kitalálom mi a baj'. Better safe than sorry.

4) ha már ott a levegőztető, miért nem tettem be ès működtettem?

5) miért halasztottam az előszűrő takarítást, amikor láttam, hogy a hozama így mind a felszín fodrozódás, mind a ci2 beoldás problémás. Miért gondoltam, hogy a hozam további csökkentése majd segít?

6) Nem tudom, hogy a co2 melyik része okozta a bajt végül, de mindegyik elég amatőr hiba, amit kis gondolkodással meg lehetett volna akadályozni. (Ha lemerült és beengedte a a maradékot, ha a nyomóág korlátozás, ha a megnövelt szint)

Egymondatban: kétségtelen, hogy ezt csúnyán elszúrtam, részben hülyeségből részben figyelmetlenségből. De nem azèrt, mert a növényeket fontosabbnak tartanám. A kezdőség meg ott játszott szerepet, hogy az első jelből rossz következtetést vontam le, utána mivel nem tudtam mifene történik, határozatlan és döntésképtelen voltam.

Mindenestre köszi, amit írtál, pár dolgot majd megfogadok belőle.
 
Back
Oldal tetejére