• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Garnélás Cardinia island

ilk.balazs

VIP kertész
Régóta szerettem volna CRS és CBS garnélákat tartani. Sajnos a 200 literes akváriumom erre alkalmatlannak bizonyult a halak és a vízparaméterek miatt is, így letettem az ötletről. Aztán jött egy újabb ötlet, hogy mi lenne, ha az irodában indítanék egy kis nano-t, de erről lebeszéltetek, mondván a "jó kolléga" esetleg árthat is az akváriumnak. Sajnos ez potenciális kockázat, így erről is letettem. Már kezdtem beletörődni, hogy az ősszel indítandó iwagumi akváriumot megelőzően nem lesznek itthon garnélák az amanokat és 2 "survivor" RC-t leszámítva.

De, és itt jött a nagybetűs DE!

A Facebook-on találtam egy hirdetést, hogy valaki felszámol egy CRS/CBS tenyészetet és nagyon kedvező áron lenne lehetőségem hozzájutni CRS/A-S és CBS/A-B-S kategóriájú garnélákhoz. Ennél magasabb minőséget kezdésnek amúgy sem szerettem volna. Szóval a kínálkozó lehetőséget döntés, a döntést pedig tettek követték. Sajnos a meglévő, eddig karanténnak és nevelőnek használt kis akváriumnak elengedett a ragasztása, szóval első lépésként kellett egy új nano akvárium. Az akváriumot 6-os üvegből rendeltem, hogy a későbbiekben esetleg felkerülő akasztós szűrő jobban felfeküdjön és ne vibráljon annyira. A szivacs szűrő és a levegőpumpa már adott volt. Sikerült nagyon jutányos áron vennem egy LED-es lámpát is, ami alatt növényes akit nem, de néhány alacsony fényigényű növénnyel egy szép garnélás akváriumot tudok csinálni.

A technika:
  • 25x25x30 cm (szé x mé x ma) akvárium ~18 liter 6-os üvegből
  • XY-2866 szivacs szűrő
  • Sera Air 275 plus levegőpumpa
  • LED lámpa
  • U0-s bazalt aljzat

Növények:
  • Microsorum pteropus
  • Microsorum pteropus trident
  • Lomariopsis lineata
  • Taxiphyllum barbieri
  • és némi békalencse

Élőlények:
  • 26 CRS/A-S
  • 10 CBS/B-A-S
Egy kedves akvakertész kolléga volt olyan rendes és hétvégén elhozta Budapestről a garnélákat, de sajnos csak ma tudtam elmenni a kis jövevényekért. Egy levegőcsövön keresztül csepegtetve 2,5-3 óra alatt sikerült szépen kiegyenlítenem a szállító víz és az akváriumvíz értékeit, majd óvatosan átraktam őket az akváriumba.
Rögtön matatni kezdtek és a bedobott néhány szem Dennerle garnélatáp - Crusta Gran általános táp 100 ml, 2 220,00 Ft Green Aqua Green Aqua eledelre is rögtön rákaptak.


Első vacsora
by Balázs Ilk, on Flickr​

Telis-tele izgalmakkal és reményekkel nézek a következő napok/hetek/hónapok elé. Rengeteg tervem van még... Többek között szeretném lecserélni a szivacs szűrőt egy "jóárasított" akasztós szűrőre, szóval ha valakinek akad elfekvőben, akkor várom az ajánlatokat. Ez a nano akvárium egy átmeneti szállónak indul, de lehet, hogy végleges lesz majd és az iwagumiba mások költöznek majd. Szerencsére épp szabadságon vagyok a héten, így sokat gyönyörködhetek bennük. Ami pedig extra szuper a dologban, hogy a feleségemnek is tetszenek a "kis csíkos dögök" a 18 hónapos kislányom pedig percekig tartó sikonyálással és tapsolással üdvözölte az új családtagokat :)

Köszönöm, hogy benéztél.​
 
Utoljára módosított:
Az első pár napban minden este naplózni fogom a főbb paramétereket. Egy egész éjszakás "kotyvasztás" után az előkészített cserevíz paraméterei (így az aki vize is):
  • TDS: 180
  • pH: 5-5,5
  • KH: 2
  • GH: 6
Ha jól olvastam, akkor ezek megfelelőek. A hőmérséklet 21-22 °C.
 
Hali, a tds-t vidd le 130-ra, az jobb a garniknak. Amúgy van új képed? :)
Azóta javult kicsit a helyzet és a TDS csak 145. Próbálok kezelt csapvíz + RO kombinációval vizet cserélni, mert full RO-nál nincs puffer kapacitása a víznek és össze-vissza ugrál a pH. A KH-t (és csak azt, mert GH+ -om van) mivel lehet emelni kicsit?
 
Azóta javult kicsit a helyzet és a TDS csak 145. Próbálok kezelt csapvíz + RO kombinációval vizet cserélni, mert full RO-nál nincs puffer kapacitása a víznek és össze-vissza ugrál a pH. A KH-t (és csak azt, mert GH+ -om van) mivel lehet emelni kicsit?
Kálcium karbonáttal. ;)
 
Már kicsit megcsúszott a gondolat,bazalt helyett ha valamelyik garnis talajjal kezdted volna,visszasózott full RO víznél sem ugrálna a PH...nagy segítség!
 
Ezt az akváriumot, ahogy írtam is, csak átmeneti megoldásnak tervezem. Nyár végén - ősszel szeretném újraindítani a 60 literesemet immár garnélás-növényesként.
 
Huhh. Jó régen írtam a naplóban. Szerencsére a rengeteg munka mellett az akvárium és lakói nagyon türelmesek. A türelmüket meghálálva (és az idegeim megnyugtatása érdekében is) lecseréltem a szivacsszűrőt egy Dennerle Nano sarokszűrőre. A gondoskodást meg is hálálják, mert van egy petés CBS-em :). Sajnos találtam egy CRS tetemet is a héten, úgy tűnt, sajnos nem sikerült neki a vedlés. @Szabó Henrik -től kaptam éger tobozokat, amit ezúton is köszönök. (Tényleg vigyázni kell a mennyiséggel, mert egy éjszaka alatt a 4-5 pici toboz frankó fekete tea színűre színezte a vizet.)

Múlt hétvégén a vízcsere után csináltam néhány képet, íme:

20150722_190142
by Balázs Ilk, on Flickr


20150722_190205
by Balázs Ilk, on Flickr


Bejött nekik a csalán és pitypang levél is
by Balázs Ilk, on Flickr


A petés CBS-em
by Balázs Ilk, on Flickr
 
Mennyire vált be a Dennerle sarok szűrő? Sokat gondolkodtam én is rajta, külföldi oldalakon olvastam, hogy ha beérik eléggé lecsökken a teljesítménye.
Valamint nálunk nem nagyon lehet hozzá kapni kiegészítőket (garnéla protector és kiegészítő szűrő tartály).
 
Mennyire vált be a Dennerle sarok szűrő? Sokat gondolkodtam én is rajta, külföldi oldalakon olvastam, hogy ha beérik eléggé lecsökken a teljesítménye.
Valamint nálunk nem nagyon lehet hozzá kapni kiegészítőket (garnéla protector és kiegészítő szűrő tartály).
Nekem tetszik :) és a garnélák sem panaszkodnak. A GA-s fiúk azt mondták, hogy ősztől várhatóan lesznek kiegészítői is. Jövő héten megyek Ausztriába és akkor megpróbálok beugrani akvarisztikával foglalkozó helyre, hátha kapok kiegészítő tartályt és garnivédőt is, mert van 3-4 petés garnim és nem szeretném, ha a szűrőben végeznék. Nekem pár nap alatt sötétbarna lett a fehér szivacs (beérett gondolom) és tényleg csökkent némileg a teljesítmény, bár még így is elég a 25x25x30-as nanora kevés fénnyel. Azon is gondolkodtam, hogy mi lenne,ha a szűrőbetét helyét megtölteném mondjuk beharisnyázott BioRio-val. Lehet, hogy kipróbálom a hétvégén.
 
Nekem tetszik :) és a garnélák sem panaszkodnak. A GA-s fiúk azt mondták, hogy ősztől várhatóan lesznek kiegészítői is. Jövő héten megyek Ausztriába és akkor megpróbálok beugrani akvarisztikával foglalkozó helyre, hátha kapok kiegészítő tartályt és garnivédőt is, mert van 3-4 petés garnim és nem szeretném, ha a szűrőben végeznék. Nekem pár nap alatt sötétbarna lett a fehér szivacs (beérett gondolom) és tényleg csökkent némileg a teljesítmény, bár még így is elég a 25x25x30-as nanora kevés fénnyel. Azon is gondolkodtam, hogy mi lenne,ha a szűrőbetét helyét megtölteném mondjuk beharisnyázott BioRio-val. Lehet, hogy kipróbálom a hétvégén.
Nekem is az volt a tervem, ha ilyet veszek, hogy substrat pro-val töltöm meg, csak nekem a 25 l-es akváriumba kevés lenne a teljesítmény, azért gondoltam Eheim mini up-ra, szintén a szűrőtöltetet kicserélve.
Bár ha jobban belegondolok, régen ezt az akváriumot légpumpás szivacs szűrő szűrte és nem volt semmi gond... :)
 
Nekem is az volt a tervem, ha ilyet veszek, hogy substrat pro-val töltöm meg, csak nekem a 25 l-es akváriumba kevés lenne a teljesítmény, azért gondoltam Eheim mini up-ra, szintén a szűrőtöltetet kicserélve.
Bár ha jobban belegondolok, régen ezt az akváriumot légpumpás szivacs szűrő szűrte és nem volt semmi gond... :)
Épp a napokban böngésztem akvarisztikai oldalakat és ott láttam az általad is említett EHEIM-et. Ha ezt korábban tudom, akkor azt vettem volna inkább, mert akkor lenne tartalék a szűrőben.
 
Épp a napokban böngésztem akvarisztikai oldalakat és ott láttam az általad is említett EHEIM-et. Ha ezt korábban tudom, akkor azt vettem volna inkább, mert akkor lenne tartalék a szűrőben.
Igen, nekem is a teljesítménye volt szimpatikus, meg ugye Eheim párti vagyok.;)
Azt is néztem ha a Dennerle szűrőt felturbózod, abban az árban már lassan egy külső szűrőt is lehet venni...
De továbbra is tetszik az a szűrő, csak pici akváriumba való. (y)
 
Back
Oldal tetejére