• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY tápoldat adagoló

weak: nem tűnik halva született ötletnek :) , de szerintem egy ablakmosó motorral kevesebb babra munka van. Próbálok hamarosan szerezni egyet és letesztelem.
 
Proci said:
weak: nem tűnik halva született ötletnek :) , de szerintem egy ablakmosó motorral kevesebb babra munka van. Próbálok hamarosan szerezni egyet és letesztelem.
OKs! Várjuk nagyon...
Van egy parabola antenna forgatóm is... bár az lehet hogy túl erős lenne. :) Kellene valaki aki otthon van elektronikában, jó lenne egy olyan 10mps-es időzítőkapcsoló... seholsem találok :S Az állítási lehetőséget is kitaláltam... mégpedig egy potméterrel. Mondjuk 10mp az fix, de az, hogy hágy fordulatot tekerjen ezalatt egy potméter beiktatásával igen egyszerű lenne. Be is lehetne skálázni a potit, hogy alkalmanéknt hány ml anyag menjen. Gondoljatok bele... ezzel pl egy olyan akvi mint az enyém 20napig tápozva van... aztán jöhet egy picivel nagyobb fecskendő, vagy akár egyedi fecskendő stb.

De egyébként egy jó hosszú légcsövet ha feltekerünk jól és teleszívjuk táppal, akkor csak egy légpumpa kell egy visszacsapószelep és egy csappal be lehetne állítani azt, hogy mennyi levegőt toljon mondjuk 1 perc alatt... vagy nemtom... :roll:

Az előbbihez:
Picit körül is néztem itt: http://www.hestore.hu/
Kis villanymotor, potméter, csigakerék... maximum 2-3e és minden megvan hozzá. Lehet, hogy hamarost belevágok és csináltok neki egy naplót meg egy tesztet... :ugeek:
 
Tices said:
weak:
555 IC monostabil multivibrátor
http://users.atw.hu/electrocalc/images/monostabil2.jpg
A 2-es láb földre húzásával indul (pl. egy nyomógomb).
R - 41,3K (39K és 2K2 alkatrészből)
C - 220uF
Ez így 10 másodperc ha jól sejtem.

Wow... tehát ezzel meg lehet oldani, hogy 10mp legyen amíg a cucc működik. Csak ki kellene ezt próbálni. Egyszerű és nagyszerű megoldás lenne akár a légpumpás vagy akár a villanymotoros megoldáshoz is.
Szerintem a jövőhéten, vagy hétvégén elkezdem összerakni valamelyiket.

Bár erre az ic-re még rá kell gyúrnom agyban :wtf:
 
boszeb said:
Szerintem a legegyszerűbb megoldás az időrelé és az ablaktörlőmotor! :lol:
Igen, de a legtisztább a légpumpás, jövőhéten készítem el a prototipust. Jól fog kinézni és jól használható lesz.

Bízom benne:)
 
Megvásároltam a szükséges cuccokat, majdnem minden meg van hozzá. Összedobtam gyorsan, egy próbára és tényleg működik és ml-en belüli pontosságot lehet vele elérni. Azt elhamarkodtam, hogy a pumpák nem önfelszívók, tehát a kulcsrakész rendszert le kell légteleníteni. Ez szerintem 3-6 havonta (ki hogy) nem nagy ügy, illetve amikor fogyóban van a nafta, akkor ügyelni kell, hogy levegőt szívhat, de ezen agyalok, hogy egy pet palack kupakjába illesztem a szivattyú bemenőjét, fejre fordítani és így szinte mindet ki lehet vele nyomni. (na meg jajj annak az "akvabozótosnak", ahol akkor vesz az ember fia tápot, amikor már kifogyott). Ami fontos, hogy mindenképpen nyomás-kompenzált csepegtetőt kell venni, mert a többi pontatlan lesz. Vezérlés...Legegyszerűbb az 555 IC-vel (esetleg egy potenciométerrel, szabályzásnak) megoldva és gombnyomásra indulva lehet. Így kényelmetlen, hogy nem teljesen automata, de mivel naponta etetünk és a szivattyút is leállítjuk akkor egyel több vagy kevesebb gomb már nem oszt, nem szoroz. Arra gondoltam, hogy egybeépítem... de akkor pic-el. Tehát egy gombnyomásra leáll a (szűrő-)szivattyú kb. 15 percre, és beállított ideig nyomja a tápanyagot (nálam GA tápból kb. 4-5 mp, de az majd még tapasztalat kérdése). Ha pic-el csinálom, akkor meg lehet úgy csinálni, hogy napközben ne fogyasszon áramot (a gombbal a tápot zárom, ekkor indul a pic, behúz egy relét, ami már tartja a tápot, lefolynak a folyamatok, majd a legvégén lekapcsolja a relét, ami megszakítja a tápot így áramtalanítva saját magát). (gyakorlatban még nem próbáltam). Summa summárum, jelenleg másik projekt fut nálam, így most jegelem a témát, de hátha valakinek megtetszik és épít egyet addig. (Bocs, kicsit hosszúra sikerült). :yawn:

Üdv Tices
 
Örömmel látom, hogy mozognak a fantáziák. Ebből biztosan lesz valami ;)
Nem jutottam még el egy autóalkatrész boltba sem, viszont a héten hugomékkal rendeltünk néhány kreatív dolgot a winklertől így bedobtam egy ilyet is. Majd beszámolok róla, hogy mennyire használható.
 
Tices: várnánk fotót:)

Proc:
Basszus ilyet rendelnem kell nekem is!:) 2l/min az tök jó.
Egyébként a légpumpás tápadagolóhoz jönnek majd a kellékek hétfőn. Sztem ha jobb heten lesz mint ez a hét akkor hétvégén tartok egy képes beszámolót. Úgy van egyébként, mint ahogy gyanítottam, a cső kis keresztmetszete miatt nem cserél helyet a folyadék a levegővel. Tuti lesz... De ha mégsem lesz pontos hosszútávon, arra jó lesz hogy nappal adagolnom még1carbot amikor nem vagyok otthon a 6 órai után 12kor is.

Melássuk:) a lényeg hogy 2e alatt lesz a végére.
 
Proci: az másodpercenként kb. 33 ml, ez nem sok egy kicsit? (vagy elírták és óránként lenne annyi, akkor viszont ok).
weak: képeket, videókat azért nem csináltam, mert egyenlőre csak kézzel (adtam áramot) és egy órával néztem (ugyanúgy egy fecskendőbe), hogy mennyit ad.
1ml valamivel több mint 2 másodperc volt. Ha nagyon kell, akkor próbára csinálok egy videót valamikor!
 
Nem olyan sok az a 33ml/sec, gondolom lehet azon állítani valahogy... ez csak a max, nem? :roll:

A légpumpás adagoló készülget hamarosan... de addig is csináltam egy másikat, de ezt csak arra az esetre ha nem vagyok otthon. Még most mérem, hogy egy nap mennyi folyik le belőle. Egyelőre picit sok, mert este 7 és reggel 6 között 2.5ml volt a fogyás. Egy állítható tűs csappal oldottam meg és egy 10ml-es fecskendővel. A fecskendőből kihúztam a szárát és ledugaszoltam egy obis dugóval amelyre csináltam egy lyukat. Ebbe a lyukba tettem a csapot. A csappal tudom állítani, hogy mennyi folyadékot engedjen ki. Ha beállítottam 1ml/24h-ra akkor táppal is letesztelem (egyelőre vízzel csinálom) a viszkozitáskülönbség miatt. Totál diszkrét, mert az akasztós szűrőm mellett elfér és gyakorlatilag nem is látszik. Este csatolok egy képet, hogyan is néz ki.

Azért nem használnám ezt folyamatosan napról-napra, mert van egy olyan érzésem, hogy jobb ha egyszerre kerül a vízbe a napi adag, mint hogyha naponta 60csepp menne bele elosztva... de kíváncsi lennék, hogy mi erről a Ti véleményetek.
 
weak said:
Nem olyan sok az a 33ml/sec, gondolom lehet azon állítani valahogy...
Persze, az a max. Azon még simán lehet fojtani és mivel nem bikás szivattyúról van szó, szerintem elég finom beállítást enged majd. Legalábbis ebben bízom :)
 
Nos itten van a kreálmány:
94507624.jpg

Pár nap alatt be tudom állítani... ha beállítottam akkor egy tűvel tudom beletölteni az adagokat a jövőben... felülről nem lehet, mert vagy elállítom a csapot, vagy újra be kell ragasztanom a dugót (tizedmilliméterekker kisebb az átmérője, így nem zárt rendesen)
Itt a tegnap 19:00 és 06:00 közötti fogyás... van még mit finomítani az 1ml-hez.
94507623.jpg
94507622.jpg


Azzal nem vagyok tisztában, - amit feljebb is írtam - jó az, ha a nap folyamán folytonosan adagolok cseppenként? Jobb, ha egyben megy be az egész ugye?

Továbbgondolva...
Ha erre rákötök egy légpumpát egy T-elágazással az egyik végén egy csappal. Így elég finoman lehet állítani a nyomást... lehet hogy be tudnám lőni vele azt a nyomást, ami ahhoz kell, hogy 1 perc alatt 1ml menjen le a fecskendőből. Nem is bonyolult, és ha tényleg a szűrő mögé teszem akkor tényleg szinte észrevétlen. 1ml-el számolva majd 2 hétre elég lenne 1 feltöltés. (a 10l-es akvimhoz)

Ennek az a nemtetsző hátránya, hogy muszáj a fecskendőnek a víz fölött lennie és amint küsőszűrőre cserélek nem tudnám elrejteni... hétvégén megeszkábálom a csöveset..
 
Nekem is hasonló problémám volt, aztán valaki felvilágosított, hogy EI tápozásnál ugye eleve túladagolunk, tehát szinte mindegy, hogy hogyan jut be a tápanyag, elosztva vagy egyszerre.
Nekem volt ilyen csapom, igaz én levegőre használtam, de mondhatni semmire sem volt jó. Beállítom az értéket, aztán próbálok állítani rajta, megfeszül és azonnal egész máshogy adagol. Erre majd figyelj, remélem neked több sikered lesz vele. (mérgemben kukába dobtam, hogy ez..........se ér! :D
Gyógyszertárban lehet kapni infúzió szettet (zacsi nincs benne) (100-120 Ft). Esetleg az is megér egy próbát.
 
Értem. Majd kipróbálom de CO2 nél is ezt használom és nincs vele baj. Meglátjuk jó lesz-e. Egyelőre a pumpa nélküli megoldás működni látszik.
 
Megjött a Winkler féle motoros szivattyú. Összerakva hasonlít egy apró búvárszivattyúhoz, csak sajna nem lehet víz alá meríteni a kis motor miatt. A szerkezetet kb félig lepheti el. Akkor csak a meghajtó tengely van vízben a lapáttal együtt. Halljátok...amilyen egyszerű, kis gagyinak tűnő valami, olyan nagyszerűen működik. 1-5V között üzemeltethető, ennél fogva az átfolyás szabályzása meg van oldva. 1V-on csak szépen csepegtet a 4mm-es szilikoncsövön. Megnéztem mennyit emel. Le fog esni az állatok. Ez a kis matyiság felnyomta 2 méterre a vizet, még ki is folyt a cső végén :eek: . Igaz, akkor szívta is az áramot, jó fél amper evett ~3V-on. Engem nagyon meglepett. Ha fentebb engedtem volna neki az áramlimitet (labortápegységről hajtottam), szerintem tovább is emelte volna. Persze egyfelől érthető, vékony szilikoncső, nincs nagy súlya a benne lévő víznek, de akkor is. Le a kalappal. Remek konstrukció :geek:

Hamarosan majd teszek fel róla képeket.
 
Felraktam a képeket ide.
A gyors kötöző csak azért van, hogy odafogja a szilikoncsövet. A motor passzosan szorul a házba.
A szerkezet hossza 6.5cm, átmérője 2.5cm.

A képek nem a legjobbak, elnézést értük.
 
Proci said:
Felraktam a képeket ide.
A gyors kötöző csak azért van, hogy odafogja a szilikoncsövet. A motor passzosan szorul a házba.
A szerkezet hossza 6.5cm, átmérője 2.5cm.

A képek nem a legjobbak, elnézést értük.
Nagyon klafa! Még egy mini timer kellene amin beállítható az időpon/intervallum, egy kis dizájnos burkolat.Aztán kínaiakkal elkezdjük gyártatni és elmehet minden gyártó a többtízezres tápadagolójával a ...;)
No? Mikor kezdjük?:)
 
Jaja, sok fantázia van benne. Egy nehézséget látok ezzel: lentről lapátolja a vizet ezért vízben kell állnia. Ha az alján lévő nyílásra egy csövet erősítek, akkor talán zártabbá lehet tenni, de a tengelynél szerintem kicsöpögne a víz + ha áll a motor, akkor a szívócsövön visszaejti a folyadékot, amit a következő indulásnál már nem tud felszívni.
Szóval ezt vagy egy lapos tálban kell üzemeltetni, ahol lassan változik a vízszint (nagy lapos tál :) ) vagy a lapátot meghajtó tengelyt hosszabbra+házat hosszabb cserélni, így benyomhatjuk a folyékony tápot tartalmazó flakon aljába, a motor szárazon van.

Időzítésre meg annyit gondoltam, hogy monostabil multivibrátor amit indít a lámpa felkapcsolója (azt úgyis időzítjük) pl. relével. Megadott idő után lekapcsol és lévén, h nem kap újabb triggert, úgy is marad. Este lámpa lekapcs, szintén úgy úgy marad. Másnap reggel világítás ismét fel, motor ismét bekapcsol pár mp-re. Így kevésbé szakavatottak is könnyen beépíthetik a meglévő rendszerükbe :)

Autós szivattyút nem sikerült még beszereznem. Ott kíváncsi lennék, hogy miként van megoldva.
 
Back
Oldal tetejére