• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Első növényesem 128 literben

csokemarcell

Főkertész
Sziasztok!

Régi álmom volt, hogy egyszer én is csináljak egy növényes akváriumot, és bár már volt nem kevés akváriumom, de az utóbbi 6-8 évben szünetelt nálam ez a hobbi. Azonban most végre eljött az ideje, hogy újra belevágjak, de ezúttal a régieknél egy sokkal profibb kivitelbe. Sajnos a tervezésre messze nem tudtam annyi időt szánni, mint kellett volna, de mivel a saját gyönyörködtetésünkön túl ennek az akváriumnak csak kb. akvarisztika ennek az ágának a kitanulása a célja (magyarul semmi világmegváltó :D), ezért kezdetnek alapvetően ezzel a setup-pal is elégedett vagyok. Na de akkor a technikai részletek:

- 80x40x40 128 literes opti-half üveg
- Eheim 2273 külső szűrő, 2 liter Matrix illetve 2 liter Bio-Rio töltett (1l Bio-Rio kivételével ezeket Csillától vettem használtam, ezúton is köszönöm neki, kifogástalanul működik :))
- Odyssea Quad 4x24W T5 (2 db 6500K-es cső, 2 db "növényes")
- 15 liter ADA Amazonia Light általános talaj
- 2-3 liter Tropica Substrate táptalaj
- CO2 rendszer

Tápozás:
Green Aqua Micro-Macro-Excel szett

Hardscape:
~10 kg Frodo, néhány kisebb darab Seiryu, 2 nagyobbacska Red Moor

Növénylista:
- Monte Carlo
- Rotala Wallichii
- Ludwigia sp.
- Anubias nana
- Microsorum pter opus petite
- Hygrophila pinnatifida
- Rotala H'ra

A Microsorum és a Ludwigia kivételével mindegyik zselés.

Néhány napnyi előtervezés után múlt hét szombaton néhány apróság kivételével mindent megvettünk a GA-ban, az építés pedig most pénteken zajlott le. Mindezt Szalma Lőrinc barátom hathatós segítségével, aki a tervezéstől kezdve az építés végéig rengeteg segítséget nyújtott, nélküle messze nem lenne ilyen a végeredmény. :D

Egy kép az első napos állapotról: https://prnt.sc/l5vta5

A használt víz egyébként 1/3 csapvíz + 2/3 RO, az így kapott víznél a következő értékeket mértem: TDS: ~100; GH: 4-4,5; KH: 3,5-4. Azonban a szombati napon a CO2 rendszer beállítása során pár órán át valamivel több gáz ment a vízbe mint kellett volna, le is esett olyan 1,5-tel a GH és a KH érték is estére, gondolom a ph is lemehetett olyan 5 környékére (sajnos ezt mérni még nem tudom eszköz híján). De ez remélhetőleg a most már jól beállított rendszerrel, illetve az első héten esedékes napi 40-50% vízcserével vissza fog állni.

Szóval egyelőre ennyi megosztanivalóm van, mivel akvakertészkedésben még elég kezdő vagyok, bármilyen tanácsot, észrevételt szívesen fogadok, köszönöm, ha ránéztek! :)
 
Szívj újra friss levegőt, barátom!
Hozzá kell tennem, hogy sajnos 2 doboz pinnatifida megadta magát, így azok híján dolgoztunk. Még 1-2 crypto kehely nem mutatna rosszul a fák tövében, hogy majd kissé sűrűbb legyen az összkép.
 
szia, én az áramláson mindenképpen javítanék mivel a co2 beoldásod nem lesz tökéletes! az esöztető nem a legjobb megoldás!
https://www.greenaqua.hu/hu/green-works-uveg-kifolyo-cso-17mm.html vele biztosra mehetsz , hogy az áramlásod tökéletes lesz!

Szia! Köszi az észrevételt, erre a tegnapi nap során kiemelt figyelmet fordítottam Lóci tanácsa alapján, hogy a bubik lehetőleg mindenhová eljussanak, és jó legyen a beoldás. Egyelőre egyébként jónak tűnik az áramlás, valószínűleg ezen sokat javít a bal hátsó sarokban lévő Skimmer. De alapvetően már csak esztétikai szempontok miatt is előbb-utóbb cserélni akarom a ki és befolyó ágakat üvegre, csak az most nem fért bele a keretekbe, legalább 1 hónapig most sajnos mindenképpen így marad.
 
Szia! Köszi az észrevételt, erre a tegnapi nap során kiemelt figyelmet fordítottam Lóci tanácsa alapján, hogy a bubik lehetőleg mindenhová eljussanak, és jó legyen a beoldás. Egyelőre egyébként jónak tűnik az áramlás, valószínűleg ezen sokat javít a bal hátsó sarokban lévő Skimmer. De alapvetően már csak esztétikai szempontok miatt is előbb-utóbb cserélni akarom a ki és befolyó ágakat üvegre, csak az most nem fért bele a keretekbe, legalább 1 hónapig most sajnos mindenképpen így marad.
s ha meglesz az üveg a co2 porlasztót szigorúan a vele szemben lévö oldalra tenni! s nemcsak esztétikai szerepe van az üvegnek!
 
Rendben, így lesz.

Közben egy kérdés, szerintetek fény-ügyileg mennyire necces a dolog? (Elvileg ugyebár nettó literrel számolva éppen, hogy megvan a 1w/l) Egyelőre ez fért most bele, de a későbbiekben szerintetek le kéne váltani, vagy biztosít ez annyi fényt, hogy elketyegjen vele?
 
Üdv!

Időközben egy hetes lett a rendszer, egyelőre minden okés. Persze ilyen szokásos dolgok, mint a fák taknyosodása, plusz némi vele járó kellemetlen szag jelen vannak, de majd a jövő hét vége felé érkező Oto-csapat elrendezi a dolgot. :) A növények szerencsére szint mind elég jó ütemben nőnek, kivéve néhány csoport MC-t középen, amik sajnos halódnak, illetve még a Hygrophilák nem tértek magukhoz, nulla állapotváltozás az ültetés óta, de legalább nem is oszladoznak. :D Néhány kép itt érhető el a ma esti állapotról: link

Amivel viszont nem boldogulok, és kíváncsi lennék a véleményetekre: A DC-ben lévő reagens színe közelében sincs a limezöldnek, csak simán sötétzöld. Sokat kísérleteztem a bubiszám beállításával (lényegében egész héten :ROFLMAO:), most egyelőre inkább hagyom 3 körül, viszont csak 3,5 bps felett kezd el enyhén kivilágosodni, nem merem odáig kitolni, de olyan 5 körül lenne valószínűleg limezöld, de szerintem az már nagyon levinné a ph-t. Nem tudom, mi lehet ennek az oka, igaz, hogy a flow lehetne tökéletesebb, de (főleg a DC környékén) alapvetően nincs gond a bubik eloszlásával. Jövő héten egyébként cserélődik az esőztető üveg befolyóra, voltam már tegnap is a GA-ban, csak épp kifogytak belőle. Cseréltem a héten a reagens folyadékot is a DC-ben, hátha az megoldja (DC-t RO vízben kitisztítottam, kiszárítottam), de igazából csak rosszabb lett azóta. :banghead: Na mindegy, hacsak nincs valami mentőötletetek, egyelőre így hagyom, előbb-utóbb úgyis kiderül, ha kevés a mostani CO2. Köszi, ha ránéztek!
 
Sziasztok!

Gondoltam írok egy rövid helyzetjelentést, ugyanis van miről, plusz a segítségeteket ill. tanácsotokat is szeretném majd kérni.

Szóval, két hetes lett az akva, meg is érkeztek a lakók, méghozzá a következők: 15 vörösorrú pontylazac, 6 ötöves díszmárna, 6 oto. Sajnos az egyik vörösorrún azonnal lehetett látni behelyezéskor (persze akklimatizálás után), hogy valami nagyon nem stimm, a többiek már rég úszkáltak, amikor ő még mindig az aljzat közelében egy mc-be akadva vegetált. Az esti vízcserekor pedig már a skimmerben találtam meg élettelenül (néhány órára ugyanis el kellett mennem itthonról, így nem tudtam őt figyelni).

A halakkal együtt más változás is érkezett, beszerelésre került egy üveg kifolyó, illetve egy külső fűtő. Nagyon sokat vártam a kifolyótól áramlás ügyileg, de őszintén szólva az eddigi esőztetőhöz képest elég nagy csalódás. A CO2 bubik most jóformán csak a diffúzor ~20-30 centis környezetére korlátozódnak, a jobb hátsó sarokba konkrétan semennyi nem ér el (a DC-ben lévő reagens sem színeződik kb egyáltalán). Ehhez képest az esőztetővel elért flow nagyságrendekkel jobb volt, nagyjából egyenletes volt, és mindenhová elértek a bubik, mondjuk ha a vele elért eloszlás olyan 70-75% volt, akkor ezzel a kifolyóval max 25%... Van erre vonatkozóan valami tanácsotok/tippetek? Úgy helyzetem el a kifolyót és a diffúzort, ahogy ezer helyen láttam már, próbálgattam ma kora délután rengeteget, ha kicsit arrébb rakom, így vagy úgy állítgatom, akkor jobb-e, de érdemi változást nem sikerült elérnem. Két kép: link.

Elég tanácstalan vagyok, hogy mit kezdjek ezzel, nem szívesen raknám vissza azt az esőztetőt, esztétikailag nagyon nem egy kategória a kettő. Köszi, ha ránéztek!
 
Az igazat megvallva nekem is az Eheim esőztető volt a legjobb, amire nagyobb átmérőjű lyukakat fúrtam. Legalábbis egyszerűbb volt beállítani... Esztétika miatt cseréltem én is lilyre és elég sokat állítgattam tekergettem mire sikerült ugyanazt az állapotot elérni, hogy a buborékok körbejárjáj az akit. Nekem ez egyszerűbb volt mert kisebb sokkal a kocka. De azért feladta a leckét. Állítottam a mélységen is és végül egy elsőre elég fura irányban lett a legjobb az üveg lily, üvegfalról verődik vissza, de így kavarja be a buborékokat a legjobban a diffúzortól. Először lefele kavarja a talaj felé majd kanyarodik és örvényszerűeb körbemegy. Biztosan meg tudod oldani, csak türelemmel kell állítgatni a flow irányt és figyelni.
 
Az igazat megvallva nekem is az Eheim esőztető volt a legjobb, amire nagyobb átmérőjű lyukakat fúrtam. Legalábbis egyszerűbb volt beállítani...

Hm, egy kicsit azért megnyugtat, hogy nem csak én tapasztaltam ezt. Ma az egész napot a beállításra szántam, teljesen eredménytelenül. Valószínűleg az a probléma, hogy az 1050 l/h már elég csücskös azért erre a méretre, és lilyvel nem tud elég jó flow-t csinálni. Asszem beszerzésre fog kerülni egy üveg esőztető szett... :D A lilyt meg akkor valszeg eladom, még jó hogy tegnap vettem.
 
Sziasztok!

Újabb eltelt egy hét, újabb rövid helyzetjelentés :)

Sajnos a halak betelepítése azt hiszem korai volt. Főleg az ötöves díszmárnák nem bírnak magukkal, előszeretettel csipegetnek a növényekből/közül, ez az MC fejlődését sajnos egyértelműen visszavetette. Illetve a bal oldali fa mögött-mellett lévő H'ra csoport is eléggé elkopott, bár azt elsősorban a fa árnyékának tudom be (ironikus, hogyha még pár centit tudtak volna nőni, sokkal több fényt kaptak volna). Szóval a bal oldali ritkulás miatt úgy döntöttem pótolok, vettem egy-egy cserép Hygrophila pinnatifida-t és Ludwigia glandulosa-t. Az elhelyezésük félig-meddig ideiglenes olyan szempontból, hogy nem tudtam jól elhelyezni őket így, hogy nem látom még, mi meddig fog tudni terjeszkedni ezek között a körülmények között (pl a fa előtt lévő hygro tő helyével nagyon nem vagyok kibékülve, de most egy ideig még ott marad). Néhány kép a jelenlegi állapotról:
45736556361_03ce9e5e8e_h.jpg128l 21. nap by Marcell Csőke, on Flickr
45736554421_a614f0640f_h.jpg128l 21. nap by Marcell Csőke, on Flickr
44822414495_98e1ee7478_h.jpg128l 21. nap by Marcell Csőke, on Flickr
45011485374_b5187c25ea_h.jpg128l 21. nap by Marcell Csőke, on Flickr

Bár a jobb oldal most egészen gyér a balhoz képest, de egyelőre ott nincs semmi hely kb az ültetésre, nem volt kikopás, szimplán lassabban fejlődnek, amik ott vannak.
Más: a DC-vel nem boldogulok, az elmúlt 3 héten majdnem naponta kellett tisztítsam, mivel megjelenik rajta mindig egy ilyen fehéres hártya. Állagra és kinézetre tök olyan, mint ami a fákon is van/volt (amit amúgy már majdnem elpusztítottak mind az Oto-k), de ezt egyszerűen hiába tisztítom akárhogy, nem akar megszűnni. Remélem előbb-utóbb elmúlik azért.
 
Sziasztok!

Újabb eltelt egy hét, újabb rövid helyzetjelentés :)

Sajnos a halak betelepítése azt hiszem korai volt. Főleg az ötöves díszmárnák nem bírnak magukkal, előszeretettel csipegetnek a növényekből/közül, ez az MC fejlődését sajnos egyértelműen visszavetette. Illetve a bal oldali fa mögött-mellett lévő H'ra csoport is eléggé elkopott, bár azt elsősorban a fa árnyékának tudom be (ironikus, hogyha még pár centit tudtak volna nőni, sokkal több fényt kaptak volna). Szóval a bal oldali ritkulás miatt úgy döntöttem pótolok, vettem egy-egy cserép Hygrophila pinnatifida-t és Ludwigia glandulosa-t. Az elhelyezésük félig-meddig ideiglenes olyan szempontból, hogy nem tudtam jól elhelyezni őket így, hogy nem látom még, mi meddig fog tudni terjeszkedni ezek között a körülmények között (pl a fa előtt lévő hygro tő helyével nagyon nem vagyok kibékülve, de most egy ideig még ott marad). Néhány kép a jelenlegi állapotról:
View attachment 66782128l 21. nap by Marcell Csőke, on Flickr
View attachment 66783128l 21. nap by Marcell Csőke, on Flickr
View attachment 66784128l 21. nap by Marcell Csőke, on Flickr
View attachment 66785128l 21. nap by Marcell Csőke, on Flickr

Bár a jobb oldal most egészen gyér a balhoz képest, de egyelőre ott nincs semmi hely kb az ültetésre, nem volt kikopás, szimplán lassabban fejlődnek, amik ott vannak.
Más: a DC-vel nem boldogulok, az elmúlt 3 héten majdnem naponta kellett tisztítsam, mivel megjelenik rajta mindig egy ilyen fehéres hártya. Állagra és kinézetre tök olyan, mint ami a fákon is van/volt (amit amúgy már majdnem elpusztítottak mind az Oto-k), de ezt egyszerűen hiába tisztítom akárhogy, nem akar megszűnni. Remélem előbb-utóbb elmúlik azért.
A H'ra, szerintem a fény miatt olvadt el, kevés a fény. A 2 oldala elég sötét. A Wallichii hogy bírja?, mert az is inkább fény igényes.
 
A H'ra, szerintem a fény miatt olvadt el, kevés a fény. A 2 oldala elég sötét. A Wallichii hogy bírja?, mert az is inkább fény igényes.

Igen, sajnos biztosan amiatt. Sajnos az akvárium tervezésénél elkövettem azt a hibát, hogy nem néztem hozzá, hogy mekkora lámpatestek kaphatóak. Ezzel a 80 centivel meg kicsit kiszúrtam magammal... :D Sajnos a lámpa felfüggesztése nem igazán jöhet egyelőre szóba.
 
A H'ra, szerintem a fény miatt olvadt el, kevés a fény. A 2 oldala elég sötét. A Wallichii hogy bírja?, mert az is inkább fény igényes.

Egyébként, hogy a kérdésre is válaszoljak, a Wallichii-k egyelőre nagyon jól érzik magukat, kb 3-5 centis méretről nőttek meg 18-22 centisre 3 hét alatt, és egy sem olvadt el.
 
Sziasztok!

Újabb eltelt egy hét, újabb rövid helyzetjelentés :)

Sajnos a halak betelepítése azt hiszem korai volt. Főleg az ötöves díszmárnák nem bírnak magukkal, előszeretettel csipegetnek a növényekből/közül, ez az MC fejlődését sajnos egyértelműen visszavetette. Illetve a bal oldali fa mögött-mellett lévő H'ra csoport is eléggé elkopott, bár azt elsősorban a fa árnyékának tudom be (ironikus, hogyha még pár centit tudtak volna nőni, sokkal több fényt kaptak volna). Szóval a bal oldali ritkulás miatt úgy döntöttem pótolok, vettem egy-egy cserép Hygrophila pinnatifida-t és Ludwigia glandulosa-t. Az elhelyezésük félig-meddig ideiglenes olyan szempontból, hogy nem tudtam jól elhelyezni őket így, hogy nem látom még, mi meddig fog tudni terjeszkedni ezek között a körülmények között (pl a fa előtt lévő hygro tő helyével nagyon nem vagyok kibékülve, de most egy ideig még ott marad). Néhány kép a jelenlegi állapotról:
View attachment 66782128l 21. nap by Marcell Csőke, on Flickr
View attachment 66783128l 21. nap by Marcell Csőke, on Flickr
View attachment 66784128l 21. nap by Marcell Csőke, on Flickr
View attachment 66785128l 21. nap by Marcell Csőke, on Flickr

Bár a jobb oldal most egészen gyér a balhoz képest, de egyelőre ott nincs semmi hely kb az ültetésre, nem volt kikopás, szimplán lassabban fejlődnek, amik ott vannak.
Más: a DC-vel nem boldogulok, az elmúlt 3 héten majdnem naponta kellett tisztítsam, mivel megjelenik rajta mindig egy ilyen fehéres hártya. Állagra és kinézetre tök olyan, mint ami a fákon is van/volt (amit amúgy már majdnem elpusztítottak mind az Oto-k), de ezt egyszerűen hiába tisztítom akárhogy, nem akar megszűnni. Remélem előbb-utóbb elmúlik azért.

A csipegetés nem a korai betelepítés számlájára írható. Nálam a kolumbiai lazacok fogyasztják a pogoimat. Nekik is kell néha növényi táplálék.
 
A csipegetés nem a korai betelepítés számlájára írható. Nálam a kolumbiai lazacok fogyasztják a pogoimat. Nekik is kell néha növényi táplálék.

Igen ezt egy kicsit furán fogalmaztam meg. Arra gondoltam alapvetően, hogy ha kicsit jobban megerősödtek volna már a növények (azaz várok még pár hetet a halak betelepítésével), akkor lehet, hogy kevésbé érintette volna pl az MC-ket ennyire rosszul.
 
Szia!
Melyikőtök áll nyerésre, Te vagy a fehéres hártya? Fénnyel, szűréssel, növényekkel hogy állsz?
 
Szia!
Melyikőtök áll nyerésre, Te vagy a fehéres hártya? Fénnyel, szűréssel, növényekkel hogy állsz?

Szia! Köszi az érdeklődést, úgy nagy általánosságban nagy bajom egyikkel sincs, lassan de biztosan minden halad a maga tempójában, időhiány miatt nem írtam semmit az utóbbi időben.

A fákról már jóformán teljesen eltűnt, hála az Otoknak, viszont a DC-ben lévő hártya lelki világát nem igazán értem. Van olyan időszak, amikor 2-3 napig nem jön elő, és azt hiszem, hogy már végre megszűnt, aztán megint megindul és naponta kell eltávolítani. Mindezt úgy, hogy se az áramlás nem változik, se semmi, illetve ahogy nézem a vízcserékhez sincs túl sok köze. Talán viszont már messze nem képződik olyan tempóban, mint még pár hete, remélhetőleg lassan elmúlik.

A fény egyértelműen az egész rendszer egyik nagy gyenge pontja, már tervben is van egy hosszabb, 90 centis lámpatest, de az anyagiak miatt nem hiszem, hogy január közepe előtt meglesz. Egyébként olyan szempontból viszont nincs probléma a lámpával, hogy azon a 60 centin, amit rendesen bevilágít, kb minden bubizik, a probléma a a lámpatesten túl van. A szűrés teljesen rendben van, a víz kristálytiszta, a kezdeti rossz vízszag napok alatt elmúlt, szóval ilyen téren minden rendben. Alapvetően a flow-t is teljesen elégségesnek érzem (kikapcsolt skimmerrel sincsenek pangó területek, jól látható a szép kör alakú mozgás), ennek a ellenére viszont a másik nagy gyenge pont az a CO2 beoldás. Ha ugyanis olyanra állítom be a flowt, hogy a bubik mindenhová eljussanak, akkor a DC-ben lévő reagens a nap folyamán végig egészen sötét zöld marad (ennek oka valószínűleg, hogy ilyenkor kicsit a skimmerrel rásegítek a flow-ra, ami meg ugye kihajtja a gázt a vízből), ha pedig skimmer nélkül hagyom menni, akkor meg nem jutnak el mindenhová a bubik, viszont a reagens sokkal jobb színt vesz fel, bár nem éri el a lime-ot, de egész közel van hozzá. Persze a DC továbbra is azon a ponton van, ahol a legkevesebb a bubi.

A növények nagy részé is szépen fejlődik, volt némi nyírás illetve átrendezés, majd estefelé tudok képet feltölteni, és majd akkor leírom részletesebben a változásokat.
 
Nos, akkor néhány kép a jelenlegi állapotról, 5. hét:

45236150194_2be7dcb75a_h.jpg128l 35. nap by Marcell Csőke, on Flickr
44143981610_7d64d07f58_h.jpg128l 35. nap by Marcell Csőke, on Flickr
45960439881_5852982a04_h.jpg128l 35. nap by Marcell Csőke, on Flickr
45960438871_51b4e44f5d_h.jpg128l 35. nap by Marcell Csőke, on Flickr
45236142894_abaaa79c4e_h.jpg128l 35. nap by Marcell Csőke, on Flickr

Ami változás történt, hogy a bal oldalról kiszedtem az indítás óta szenvedő H'ra-kat, és némi MC átmozgatás után beraktam őket leghátra a két emelt rész közé. Ez az elhelyezés terv szerint csak ideiglenes, amíg meg nem erősödnek illetve amíg meg nem érkezik az új lámpa. Az már most látszik, hogy nagyon jót tett nekik az áthelyezés, sokkal többet fejlődtek 1 hét alatt, mint előtte 4 hét alatt.

Illetve még néhány dolog amit nem igazán naplóztam az indítás óta: 4 óra világítási idővel kezdtem az első héten, amit fokozatosan emeltem 4 hét alatt 8 órára, tápozás kezdetben napi 5-5 ml Mic-Mac volt emlékeim szerint, amit 7-7-ig emeltem. Viszont az elmúlt 1 héten megjelent némi zöld pont alga, illetve vele párhuzamosan valamiféle szőr alga (pontosan nem sikerült beazonosítani, amilyen háttér előtt néztem, olyan színű :D), de ez csak nagyon minimálisan és kifejezetten csak a pinnatifidákon, kicsit az a gyanúm, hogy ezt inkább ilyen állapotban hurcoltam be még néhány hete a vásárlásakor.. Szóval a múlt heti vízcsere és növényátrendezés mellé jutott némi algalevakarás is, viszont ez a szőr kissé makacs volt, így a menthetetlennek ítélt leveleket inkább levágtam, nehogy jobban elterjedjen. Plusz feltúrtam a fórumot, hogy megszüntessem a kiváltó okot, leginkább foszfáthiányra tudok tippelni, legalábbis a zöld pont kiváltó okai között ugyebár szerepel ez, illetve van olyan típusú szőr alga, aminek szintén lehet ez az egyik oka. Így tegnaptól kezdve 7 ml Microt és 8 ml Macrot adagolok naponta, nem tudom ennyi emelés elég-e, ha visszatér a zöld pont (most ugye kb mindenhonnan levakartam), akkor előbb-utóbb venni fogok egy foszfát tesztet.
 
Back
Oldal tetejére