• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Erős kezdés egy kezdőnek (180L)

Kishaver

Főkertész
Sziasztok!

A bemutatkozón túl voltunk már egyszer. Aki ott nem olvasta, annak írok pár mondatot. Zalaegerszegen élünk a kis családommal. Anno 33-35 éve (7-8 évesen) erős szülői támogatással volt egy kis akváriumom. Így csak a feelingre emlékszem, jó volt. Nem régen kaptunk egy elméletileg működő 35 L-es kis akváriumot, erősen túl telepítve hallal. Kedvet kapott a család, ami nekem azt jelentette, hogy elkezdtem vadul utánajárni a dolgoknak, mert totál 0-ról startolunk. Nyilván nálunk összedőlt a kapott akva systeme. Eltelt 3 hónap. Sikerült megfogni az alga inváziót. Ergo kaptunk egy újabb lökést. Közben megismertem a GA csapatát. Nyilván tovább löktek a lejtőn az ott látottak, hallottak. Volt azóta egy black friday, amit ocsmányul kihasználva, gyakorlatilag tapasztalat nélkül bevásároltam szinte mindent. Kivétel az üveg, mert nagyon speciális a hely, ahová telepítve lesz minden. A lakás eddig kihasználatlan holttere (egy fura "lépcsőház"), aminek nehezen találtunk funkciót. Megterveztem a bútort, mert egyrészt ebből élek, másrészt igazodjon már az eddigi bútoraink stílusához az akva tartó. Most már megmertem rendelni az üveget is. Meg azt is el kellett döntenem, hogy a helyi boltokból vegyek egyet, vagy adjak az érzésnek. Végül "adtam neki". GA - opti lett, mert az alvállakozó üvegeseim ugyan hitegettek, hogy megtudják csinálni szépen, de mikor meghoztam a cuccot és mutattam nekik, akkor azért volt száj tátás.... Köveket (nyers fekete márványt) is vettem később, de itt próbálnék kicsit spórolni, mert az a terv, hogy sok kő lesz benne. Stílusokról szándékosan nem írok, mert kutyaütő vagyok hozzá.

Eddig nagyon kerek és szép a sztori, majdnem sírok.

Aztán most elkezdtem olvasni immáron a bugyrokat is. Most kezd remegni a láb. :) Feleségem is nyom, "itt a kicsi, milyen szép, kell nekünk a nagy?" Mivel a bútor gyártás jól el van csúszva (még 2-3 hét és kész), van pici idő olvasni. Készítettem egy üveggel azonos méretű ronda dobozt, amibe a köveket elkezdtem ráncigálni esténként. Mit mondjak? Ez nem is olyan egyszerű? Itt egyesek pik pak összeraknak olyan dombokat, hegyeket, hogy csak pislogok. Van már pár fotóm, de igazából mindig bontom, ha itt látok 1-2 naplót és olvasom a tanácsokat. Lassan kialakul ám.
 
A dobozban szunnyadó erő:

Akvárium: 90x40 x 50 cm opti
Szűrő: Eheim 2275 prof4 - 600 + Seachem Matrix
Lámpa: Chihiros WRGB II Slim 90 (3600 Lm) ezt ma már mást vennék, mivel bontatlan, lehet hogy megpróbálom becserélni
Talaj: egyenlőre csak Ada Amazoni Ver.2 4 zsák 9L táptalaj is kéne....
CO palack is lett 5 kg-os és teljes hozzátartozó eszköztár (akril diffúzorral)
Ozmo készülék a legkisebb
Skimmer: ahogy látom a klasszikusnak számító Eheim Skim 350
ADWA Ad-31 TDS mérő
Meg egy halom eszköz tisztító bizbasz, csipesz olló és adalékok (Gh/KH+, GA mikro-makro, karbo) stb.


Nyilván a kis akvához kísérleti szándékkal már egy halom dolgot elkezdtem használni.
RO víz, mikro, makro, carbo, Adwa, pici kő és Amazonia is került már be, nem bírtam ki. :)
 
Csatlakozom, dobj képet, legrosszabb esetben jól meg lesz mondva, hogy nem jó - de az is, hogy miért, ami viszont hasznos, építő kritika.
Nézz sok építős videót, és legózz a dobozban, amennyit tudsz - egyébként már most lépéselőnyben vagy azzal szemben, aki rögtön az üvegbe pattintja a hardscape-et. Így gyakorlatilag végtelen lehetőséged van újra próbálni az elrendezést. Egy jó tanács: ha megvagy, fotózd le, több szögből, mert soha nem rakod különben össze ugyanolyanra még egyszer :D
 
Egy jó tanács: ha megvagy, fotózd le, több szögből, mert soha nem rakod különben össze ugyanolyanra még egyszer :D
Lassan a családi fotók háttérbe szorulnak a kőtenger fotóktól a telómon. Az asszony is csak lemegy kupi szintre és jön vissza mosolyogva. "Megint szétszedted a tegnapit? Az előző jobb volt." Köszi.... Szóval ebből okulva minimum 5 kép készül minden próba után. :)
 
Hogy tudok telefonról fotót feltölteni? Végig nyomkodtam már itt a kis ikonokat.....
Képmegosztó linkjét tudod egyelőre beilleszteni. Esetleg Googledrive. A fórummotor 2hét és 25hozzászólás után enged képet feltölteni. Addig se a "file csatolása" ikonnal(balra lent), sem a szerkesztő sáv kép ikonjával(üzenet felső sora) nem engedi a rendszer. Aktívnak kell lenni. 😉
 
Ja, balga vagyok. Olvastam már valahol. Meg hogy kerüljem az 1 karakteres hozzászólásokat.... Na majd lepörög az a 25 hsz. Addig rakosgatom a kavicsokat itthon.

Ja, meg kérdezni tudok még:
1.
Gyönyörű az új akvárium. Kicsit szíven üt, hogy csak úgy pőrén nyomatom majd az alsó üvegnek a köveket. Értem én, beszóróm alulra az aljzatot. De mikor nem úgy áll ahogy tetszik és már nem tartom a 18 kg-os követ, csak nyomok egyet rajta, akkor azért az úgy megy lefelé, mint a huzat. A próba ládikám alja (forgács lap) már "gyönyörű". Szoktak valamit legalulra betenni?

2.
Illetve láttam egy YT videóban, hogy valami harisnyába dugdosott köves párnákat tettek alulra, hogy az emelés ne kisebb köveken billegjen, hanem ezen a "párnán" viszonylag stabilan lehetett igazgatni a sziklákat. Van erre spec vagy mások által tesztelt, bevált anyag? Vagy az asszony combfixe pont tökéletes...

3.
Na nincs még növény tervem (sem). Azt tudom, hogy nem vadulás a cél. A köveket szeretném hangsúlyosnak. Köztük pedig mini növények. 1-2 kisebb piros és talán az akva egyik felében gyep. Nem iwagumi a cél. Tudásom sincs hozzá. Kérdés: csak Amazonia van itthon. Szerezzek még táptalajt is? A legfelső réteg Amazonia alá szórjak?

4.
Egyenlőre lebeszéltek a GA boltban a csepp tesztekről. De én még nagyon messze vagyok attól, hogy egy levél foltról megállapítsam, hogy vas vagy foszfor hiánya okozza. Vajon miért beszéltek le, miközben itt szinte mindenkinek van? Mi a nagyobb szívás? Az hogy nem tudom az értékeket és gőzöm sincs merre menjek ha látszik, hogy gáz van? Vagy megtanulni ezt az egészet, persze közben jól elveszni a számok világában?
 
Ja, 5. Tegnap végig olvastam az automata adagolók topicját. Nem ez a fő hobbim. Jó lenne, ha nem felejteném el reggelente a mikro, makró nyomkodást. Tetszene egy ilyen masina itthon, de elég megosztó volt ott a csapat. Volt akinek 8-10 éve működik egy kínai cucc, volt akinek egy szenvedés a méreg drága motyó állandó szerelgetése, ereszt, nem pontos, stb. Igaz az a topic 2011-ben indult, azóta biztos fejlődött az ipar. Jelenleg mi a szitu ezzel? Van olyan cucc, amit nyugodtan meg lehet venni? Nem vagyok nagy mekk mester, de láttam egy nyomóágba épített rozsdamentes cső csatlakozást a tápozásnak. Ezt én is megcsináltatnám egy szakival....
 
Szia.

1. Pl. hungarocell, 1 cm vastag vagy vékonyabb. Én egyébként nem raktam semmit, ment rá az üvegre a power sand. Hogy karcos lesz az alja... ez amolyan velejárója a scape építésnek, persze rosszat nem csinálsz vele, ha megvéded :).
2. A combfix is jó :D, én anno a harisnyáját vettem (kértem) el, hogy aktív szenet tegyek a szűrőbe :), de lehet venni pl. GA-nal különféle zsákokat szűrőközeghez.
3. Ha tudsz, tegyél táptalajt, ezt elég 1 cm vastagon pakolni és célszerű szemből és oldalról az üvegektől min. 1-1,5 cm elhagyni, hogy ne látszódjon.
4. Javaslom, hogy vegyél egyet, ha bármilyen gondod van és segítséget kérsz itt, a kollégák mindjárt a víz paramétereket kérik :D, ugyanis ez alapján tudnak segíteni, javaslatot adni.

Az 5.-ben nem tudok segíteni, én minden reggel, meló előtt bepumpálom a szükséges mennyiséget, ez olyan rutinszerű dolog :).

Remélem segítettem valamennyit, biztos lesz még válasz tapasztaltabb fórumtársaktól is :).

Üdv.
A.S.O.N.
 
Na nincs még növény tervem (sem). Azt tudom, hogy nem vadulás a cél. A köveket szeretném hangsúlyosnak. Köztük pedig mini növények. 1-2 kisebb piros és talán az akva egyik felében gyep. Nem iwagumi a cél. Tudásom sincs hozzá.
Ki kell ábrándítsalak. Csak a vén öreg rókáknak szokott hangsúlyosan megmaradni a köves szkép. A gazok be fogják temetni, nem elégséges karbantartás esetén még egy iwagumi is elvérezhet ezen a fronton. Piros növények általában nem gyep kategória, úgyhogy relax. 2 hónap múlva lesz egy dzsungeled. 😃
2. Bármibe csomagolható az emelés, ami nem bomlik le és átengedi a vizet. Geotextilia, műanyag szúnyog háló, harisnya, szűrőzsák, békebeli nejlonfüggöny, stb...
4. Azért nem javasolták, mert nem akartak feleslegesen lehúzni. Mit kezdtél volna vele, ha nem jelentkezel itt, vagy más ilyen jellegű közösségbe? Semmit. A GA-nak van saját rendszere, amivel ők dolgoznak. Nem tesztelnek. Csak a TDS mérő-t meg a ph mérőt használják rendszeresen. Lemásolhatod, amit ők csinálnak, de tudás nélkül 1 apróságon elhasalhatsz és alga bumm lesz a vége. Szóval szerezz be néhány alap csepptesztet(ne csíktesztet)!
Ezeket:
NO3, PO4, Fe. A TDS mérőt meg a Neptun Gh-Kh mérővel letesztelheted. (igazából én csak a Neptunos csepptesztet használom, nincs TDS mérőm 😃)
Bármi gondod akad az akváriummal, segítünk, de tesztek nélkül a legtöbb esetben mi is csak találgatunk. 🙂
 
Nem akarlak lelombozni, csak szeretném, ha elkerülnél egy későbbi problémát. Szóval nem biztos, hogy praktikus márványt használni, pláne nagy mennyiségben. A márvány mészkő, ami keményítheti a vizet. Ez nem feltétlenül baj, attól függ, milyen akváriumot szeretnél. Növényesbe nem előnyös. Gyakori vízcserével, RO vízzel talán kordában tartható.
Érdemes lenne savpróbát végezni. Sokféle márvány létezik, remélhetőleg a tiéd nem okoz problémát. Nekem sajnos nincs vele gyakorlati tapasztalatom, mert idáig tudatosan kerültem. @Zsoltiabéka talán többet tud erről mondani.
 
Nem akarlak lelombozni, csak szeretném, ha elkerülnél egy későbbi problémát. Szóval nem biztos, hogy praktikus márványt használni, pláne nagy mennyiségben. A márvány mészkő, ami keményítheti a vizet. Ez nem feltétlenül baj, attól függ, milyen akváriumot szeretnél. Növényesbe nem előnyös. Gyakori vízcserével, RO vízzel talán kordában tartható.
Érdemes lenne savpróbát végezni. Sokféle márvány létezik, remélhetőleg a tiéd nem okoz problémát. Nekem sajnos nincs vele gyakorlati tapasztalatom, mert idáig tudatosan kerültem. @Zsoltiabéka talán többet tud erről mondani.
Ezen valahogy átsiklottam. 😃 Esélyes. A márvány túlnyomórészt kalcit(CaCo3) és dolomit valamilyen arányú keverékes metamorf kőzet, ami az alap üledékes kőzetből jön létre nagy nyomáson. Nagyon kemény, szép is, de híg savaknak nem áll ellen, márpedig a szénsav is ilyen. Létezik szilikátos dolomitos változata is, de alapvetően mészkő az alapkőzet, amiből áll. Savpróba kell neki. Ecet, vagy sósav. Ha pezseg, akkor valószínűleg jelentős mértékben emeli a víz Kh értékét(karbonátsók) , amivel számolni kell. Ha szerencséd van, akkor heti 1db, 50%-os vízcserével kordában tartható, csak a RO-víz sózó ez esetben csak Gh+ lehet. Itt sajnos meg kell találni a helyes mennyiségű követ, 180 literben erre oda kell figyelni.
 
Anno mikor tollaslabdáztam, akkor mindig jöttek kezdők. Egy jó pár évig szívesen tanítgattam az embereket (ütő fogás, pályán elhelyezkedés, helyes sérülés mentes mozgás, stb.) Aztán elfáradtam abban, hogy jött a srác, fél évig magyaráztam, majd eltűnt.

Ezzel csak azt akarom mondani, hogy le a kalappal a csapat előtt, mert nem hittem volna, hogy működik a naplózás magam fajta kopaszoknál. Ki tudja ki meddig jut. Mondjuk amennyire mi bevásároltunk, nincs visszaút. 🤭

Visszatérve a márványra. Sav teszt volt, de igazából nem tesztnek nevezném, hanem formázásnak. Valahol olvastam, hogy strukturáltabb lesz a felület, ha meg van maratva. Ez egyébként igaz. Meg a színe is számomra szép feketévé változik. Nyilván pezseg a cucc gazdagon, de 30%-os sósavval a szomszédot el tudnám tüntetni. 🤭 Szóval nem tulajdonítottam nagy jelentőséget a pezsgésnek.

A szerencsétlen teszt akvába is dobtam egy követ, már csak az íze miatt. 4 naponta cserélek 50% RO vizet. Csere után 120 mikro Siemens szokott lenni az Adwa AD31-el mért adat. Csere előtt meg 200. Csak ugye a fekete márvány kilója 150 Ft, a seiryu prémium dark kő meg 1900. Azért abból 70-80 kg, már egy szemmel látható összeg.... Ezért próbálkoznék, de biztos megtéríthető vagyok... Lehet, hogy a teszt akvát fel kéne tölteni kővel rendesen és úgy megnézni mi újság. Meg ugye akkor csak veszek tesztet. JBL csepp tesztre gondoltam már korábban is.
 
4 naponta cserélek 50% RO vizet. Csere után 120 mikro Siemens szokott lenni az Adwa AD31-el mért adat. Csere előtt meg 200. Csak ugye a fekete márvány kilója 150 Ft, a seiryu prémium dark kő meg 1900. Azért abból 70-80 kg, már egy szemmel látható összeg.... Ezért próbálkoznék, de biztos megtéríthető vagyok...
Nem is mondtuk, hogy vegyél seiryu - t. A csapat egy része(a low-techből nehezebben kimozduló) ragaszkodik az inert kövekhez, amik nem nagyon változtatják a víz paramétereket. Egy kőturkálóban találsz ilyet, jellemzően a vulkanikus kőzetek ilyenek. 🙂
 
Le a kalappal mester! 😊 Egész pontosan üledékes kőzet ami a nagy nyomás és hő hatására kikristályosodott.... ezért keményebb a mészkőtől de puhább a gránittól. De én egyátalán nem javasolnám akváriumba... 😊
Köszi az elismerést. Egy kőfaragással is foglalkozótól ez nagy szó. 🙂Szerényen megjegyezném, hogy amióta van Wikipédia, azóta értek csak mindenhez...helyesbítek...mindenhez is. 🤣🤣🤣
 
Valahol olvastam, hogy strukturáltabb lesz a felület, ha meg van maratva.
Ez igaz, csak nekünk nem ez a fő szempont. Egy fekete lávakő struktúráját nem fogja überelni. Persze az meg a Fuji kő, bár annak sokkal kisebb a fajsúlya, mint a seiryunak. Egy kőturkálóban kapsz fekete vulkáni tufát, bazaltot, gránitot, homokkövet(én olyat használok, bár abból sem mindegyik jó), fakövet, stb. Sokszor már tudják, ha közlöd, hogy akváriumba lesz, hogy mi lehet jó.
 
Back
Oldal tetejére