• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes The Gap

scarp

Főkertész
Sziasztok!
Indítanék egy új naplót, The Gap a Szakadék címmel. Azt nem ígérem sajnos meg, hogy én leszek a legaktívabb fórumozó, de igyekszek amennyire az időm engedi. 😊 Szóval a hét közepén került szétszedésre a 300 literes aki, Force of nature, ami kb. másfél évet ment, és kezdtem bele egy új vízalatti táj létrehozásába. Semmilyen verseny szándék stb, nincs részemről. Egy dekoratív, a nappalit feldobó és tetszetős layout a cél ezúttal, lehetőleg minél egyszerűbb kezelhetőséggel. Ehhez a mérethez, nagyon de nagy sok hozzávaló kellene, hogy egy tényleg "ütős" dolog alakuljon ki belőle... Ezt azért is írom le, mert sajnos most is szembesültem, ha nincs kellő mennyiségű anyag "legózni", akkor a végeredmény soha nem lesz igazán szép.🤔 Persze, sok finomítást fogok tudni várhatóan eszközölni, de a lényeg, hogy az alap megvan, és ma reggel már a halak, rákok, csigák is visszakerültek, hála a jól bejáratott és nagy teljesítményű Eheim prof 3 szűrőmnek. Pár kép elöljáróban és jövök majd a további részletekkel, növény és technikai adatokkal is. Üdv, Tomi
 

Attachments

  • IMG_20211210_123606.jpg
    IMG_20211210_123606.jpg
    225.8 KB · Megtekintések: 108
  • IMG_20211210_143150.jpg
    IMG_20211210_143150.jpg
    242.9 KB · Megtekintések: 107
  • IMG_20211211_200241.jpg
    IMG_20211211_200241.jpg
    294 KB · Megtekintések: 109
Utoljára módosított:
Sziasztok!
Három hét telt el az indulás óta. Különösebb probléma, algásodás eddig nem jelentkezett. 😉 Hátsó szekcióban a stemek szépen erőre kaptak, max. két hét szerintem még és már szemből is látni lehet majd őket. Középen nem fogom hagyni felnőni őket, ott max 5-8 cm-en szeretném tartani. A középső rész nagyon nem tetszett, - már pár nap után... (ez van ha kapkodva, sietve csinálja az emberke), 😬😬😳 így ott egy elég látványos beavatkozást eszközöltem. Most, nekem legalább is, sokkal jobban tetszik! Így van némi dinamikája, formája az egész akinak, a végén még lesz belőle valami. 🤭

Technika és a növénylista a következőkből tevődik jelenleg össze.

Felszerelés, technika:
  • Opti wihite üveg (front és a két széle) 120x50x50cm
  • Szűrő: Eheim Prof 3 Töltet: Full Mátrix, perlon és szivacs lap.
  • Világítás: AI Prime Freshwater HD Led lamp 55W. 3db.
  • 2kg-os Co2 palack, beoldás Aqua Medic külső reaktor segítségével.
Dekor:
  • Dragon faágak
  • Seiryu kő kb. 25kg
  • ADA Colorado dekor homok 2kg
  • ADA Aqua Soil Amazonia Ver. 2 (két és fél zsák)
  • Táptalaj: Holland Tavirózsa föld (hirtelen ez volt kéznél, de működik)
Növény lista.


Egy gyorsan lőtt kép a végére, szándékosan csak a középső részt mutatva ezúttal.

IMG_6242kozep.JPG

Köszi, Tomi
 
Jó lett a scape, és a növényesítés is. A dragon fáról most hallok először, kővel kiegészítve egész izgalmas látványt lehetne alkotni belőlük. A tápozásról nem írtál, pedig érdekelne 😉
 
AI Prime milyen? Ez a 16hd?
Igen ezek 16HD (újabb verzió) Nézd, én meg vagyok elégedve velük. Legfőbb előnyük, hogy talán a legtermészetesebb színeket produkálja, nincsenek zavaró, túlszaturált színek. Jelenleg az 55 w-ból lámpánként 39 W-ot használok. Rotala fekszik el bokrosodik, nem nyúlik fel, stb. Szeretik a növények. "Az AI Prime® Freshwater 24" x 24"-es kiterjedésével 86 µMol PAR-értékkel rendelkezik 24 hüvelyk mélységben, ami több mint elegendő a legigényesebb akváriumokhoz. A 80 fokos lencsék, amelyek az erő és a terjedés legjobb egyensúlyát biztosítják. Lencseoptikánkat egyedi tervezésűek, 90%-nál nagyobb optikai hatásfokkal büszkélkedhetnek, és diffúz kilépőfelülettel rendelkeznek a jobb színkeverés érdekében." (termékleírás)
 
Jó lett a scape, és a növényesítés is. A dragon fáról most hallok először, kővel kiegészítve egész izgalmas látványt lehetne alkotni belőlük. A tápozásról nem írtál, pedig érdekelne 😉
Köszi! Dragon fa egy tényleg szép kiegészítő. Két hátránya van azonban: 1, az ára... 2, első időszakban elég jelentősen színezi vizet, de idővel ez el fog múlni. Persze egy kis purigennel valószínű lehetne ezen segíteni, de az első 1- 2 hónapban, amíg teljesen nem alakul ki a scape, engem nagyon nem zavar. Neonok pedig azt látom különösen kedvelik a kicsit barnásabb vizet. Bátrabbak, jobb az étvágyuk. Tápozás rendkívül egyszerű. Az első kb 1 hónapban APT Complette kb. 6 ml / 300 liter. Jelenleg nitrát: kb 5ppm foszfát: 0,4 ppm vas: 0,05 -1 ppm. Ezt követően majd ATP Zero fog jönni hasonló mennyiségben, hogy pirosodjanak rendesen a stemek. Ennyi sem több, sem kevesebb. Annyi, hogy én a gyártó oldaláról rendelem, ott olcsóbban hozzájutok. 4-5 nap alatt pedig itt van. A co2 kívül csak ezt adom és nagyon jól működik, nem utolsó sorban költséghatékony! ;)
 
Honnan postázzák? Vám/áfa nem szokott gond lenni? A két kisebb akváriumomban én is azt használom, s eddig elégedett vagyok vele.
Európai raktárból. Nincs vám. Az áfá-s árral is olcsóbb. Ha meg van kuponod stb. náluk, akkor kapsz még további kedvezményt is.
 
Sziasztok,
Pár sorban megosztanám, hogy az elmúlt hetekben mi is történt nálam. 😎 Nehézségek az indulás óta nem igazán jelentkeztek. A bal sarokban nagyon kevés fekete ecset algára lettem figyelmes az egyik buce levelein kb. két hete. (itt fordul le ugye a szűrőből kiáramló víz) Gondoltam nem ártana rápislantani a szűrőben lévő perlonra, szivacsra. És bizony meglepően!!! koszosak voltak, így gyorsan cseréltem is. Azóta ez kis probléma is megoldódni látszik. Tápozásban két hete váltottam, most már APT Zerot kapnak a növények, 8-9 nyomás reggelente, és ennyi. Mást nem adagolok és egyenlőre nem is látom jelét, hogy kellene. Egy kevés fa még került közben a bal oldalra is, talán javítva az összhatást majd. Fényerőt kicsit növeltem, de még mindig nem teljes az AI lámpák kihasználása. Kövek egyenlőre nem algásodnak, meglátjuk mi lesz később. Hoztam egy képet is, ezúttal szándékosan karbantartás előttit.😉 Holnap lesz a heti vízcsere és az üveg befolyók tisztítása. Röviden, minden rendben, szépen, talán kicsit gyorsabban is alakul a vártaknál a hardscape. 🙏😊

IMG_20220129_181827.jpg
Köszi, Tomi
 
Sziasztok,
Pár sorban megosztanám, hogy az elmúlt hetekben mi is történt nálam. 😎 Nehézségek az indulás óta nem igazán jelentkeztek. A bal sarokban nagyon kevés fekete ecset algára lettem figyelmes az egyik buce levelein kb. két hete. (itt fordul le ugye a szűrőből kiáramló víz) Gondoltam nem ártana rápislantani a szűrőben lévő perlonra, szivacsra. És bizony meglepően!!! koszosak voltak, így gyorsan cseréltem is. Azóta ez kis probléma is megoldódni látszik. Tápozásban két hete váltottam, most már APT Zerot kapnak a növények, 8-9 nyomás reggelente, és ennyi. Mást nem adagolok és egyenlőre nem is látom jelét, hogy kellene. Egy kevés fa még került közben a bal oldalra is, talán javítva az összhatást majd. Fényerőt kicsit növeltem, de még mindig nem teljes az AI lámpák kihasználása. Kövek egyenlőre nem algásodnak, meglátjuk mi lesz később. Hoztam egy képet is, ezúttal szándékosan karbantartás előttit.😉 Holnap lesz a heti vízcsere és az üveg befolyók tisztítása. Röviden, minden rendben, szépen, talán kicsit gyorsabban is alakul a vártaknál a hardscape. 🙏😊

View attachment 162462
Köszi, Tomi
Légyszi osszál meg képet a lámpákról. Mik az eddigi tapasztalataid velük?
 
Légyszi osszál meg képet a lámpákról. Mik az eddigi tapasztalataid velük?
Erre a kérdésre azért nehéz pontosat mondanom, mert ezeken a lámpákon kívül egy (magyar led gyártó) lámpája volt amit régebben használtam, majd azt cseréltem ezekre a mostani AI freshwater HD lámpákra. 😬 Tehát így nehéz bármihez is hasonlítanom. Egy ismerősömnek van Chihiros lámpája egy 160 as akin. Szép - szép az ő akija is, de bárhogy keveri a színeket, nekem (‼️) valahogy nem a természetes benyomást kelti. Függetlenül, hogy a rotalája lehet pirosabb néha, mint nálam, de valahogy nekem nem jön be. Az AI nál ezt nem tapasztalom. Nagyon szép, természetes színeket ad, mindennek! Kő, fa, növények stb. 13 órakor kapcsolnak, fél óra felfutás után este 20-ig, utánna egy óra naplemente. Na ebben az egy órában mesés az aki, ahogy lassan elhalványulnak a lámpák. Olyan káprázatos színek vannak, hogy tényleg azt hinnéd a valós naplemente tud csak ilyet. 😊 Szóval nekem tetszik! Nagyon! Egy ADA tápozással szerintem még szebb lenne minden, de annyival szerintem már lehet, hogy nem, mint amennyi a két táp árkülönbségében van.

IMG_20220129_203023.jpg
 
Annyi, hogy én a gyártó oldaláról rendelem, ott olcsóbban hozzájutok. 4-5 nap alatt pedig itt van. A co2 kívül csak ezt adom és nagyon jól működik, nem utolsó sorban költséghatékony! ;)

Nekem sajnos nem volt ilyen szerencsém a rendeléssel, amikor ezt írtad, rögtön meg is rendeltem egy 500ml APT Complete tápot és egy 200ml fix-et. A héten hozta a futár a csomagot, eu raktárból kb. 3 hét alatt ide is ért 🤬 Ráadásul nem is azt küldték, amit rendeltem, egy 300ml Complete-t kaptam és 300ml fixet. Valami probléma volt náluk a beszállítással, a covid miatt. Mivel közben már elkezdtem adagolni a zero-t, így ezzel a rendelésem most ment a szekrénybe 🙂
Amúgy szépen alakul az akváriumod, szinte már kész is!
 
Erre a kérdésre azért nehéz pontosat mondanom, mert ezeken a lámpákon kívül egy (magyar led gyártó) lámpája volt amit régebben használtam, majd azt cseréltem ezekre a mostani AI freshwater HD lámpákra. 😬 Tehát így nehéz bármihez is hasonlítanom. Egy ismerősömnek van Chihiros lámpája egy 160 as akin. Szép - szép az ő akija is, de bárhogy keveri a színeket, nekem (‼️) valahogy nem a természetes benyomást kelti. Függetlenül, hogy a rotalája lehet pirosabb néha, mint nálam, de valahogy nekem nem jön be. Az AI nál ezt nem tapasztalom. Nagyon szép, természetes színeket ad, mindennek! Kő, fa, növények stb. 13 órakor kapcsolnak, fél óra felfutás után este 20-ig, utánna egy óra naplemente. Na ebben az egy órában mesés az aki, ahogy lassan elhalványulnak a lámpák. Olyan káprázatos színek vannak, hogy tényleg azt hinnéd a valós naplemente tud csak ilyet. 😊 Szóval nekem tetszik! Nagyon! Egy ADA tápozással szerintem még szebb lenne minden, de annyival szerintem már lehet, hogy nem, mint amennyi a két táp árkülönbségében van.

View attachment 162471
Milyen hangos a hűtés? Most tervezek tengerin (tündérkert) cserélni erre. Sajnos a mostaninak van valamekkora hangja és asszony nem szereti.
 
Milyen hangos a hűtés? Most tervezek tengerin (tündérkert) cserélni erre. Sajnos a mostaninak van valamekkora hangja és asszony nem szereti.
Hát igen ez egy sokakat megosztó dolog. 🤔 Van hangja a hűtésnek ez tény. Hogy ez kinek mennyire zavaró, az megint eléggé személy függő. Ami engem, vagy a család többi tagját épp nem zavarja, vagy szinte észre sem vesszük, az másnál lehet már kellemetlen. Függ talán a helység akusztikájától is, mekkora annak a nagysága stb. Most, hogy pár napot számítógép előtt kelett idehaza dolgoznom, én észre sem vettem... De az is lehet, hogy egyszerűen csak hozzá szoktam. 😊 Valakinél lehet jó volna meghallgatnod, hogy mennyi a hűtési zaj, már a családi béke miatt is. 🤭😉
 
Nekem sajnos nem volt ilyen szerencsém a rendeléssel, amikor ezt írtad, rögtön meg is rendeltem egy 500ml APT Complete tápot és egy 200ml fix-et. A héten hozta a futár a csomagot, eu raktárból kb. 3 hét alatt ide is ért 🤬 Ráadásul nem is azt küldték, amit rendeltem, egy 300ml Complete-t kaptam és 300ml fixet. Valami probléma volt náluk a beszállítással, a covid miatt. Mivel közben már elkezdtem adagolni a zero-t, így ezzel a rendelésem most ment a szekrénybe 🙂
Amúgy szépen alakul az akváriumod, szinte már kész is!
Bakker, ezen most csodálkozom. Szerintem 8-10 alkalommal már rendeltem tőlük, van hogy ismerősök is megkérnek, hogy rendeljek nekik is, de ilyenbe még nem futottam bele. Remélem csak valami különleges és egyszeri dolog volt. A stemeknek kell még egy hónap, főleg, - mert ezt már máskor is tapasztaltam, - a rotala green az majdnem fele olyan lassan növekszik, mint az Orange, vagy a Hra. De sok tényleg nem kell már neki. És köszönöm👍
 
Back
Oldal tetejére