• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Lávakő liget / Lava stone grove

zoi

Főkertész
Üdv mindenkinek!

Elöljáróban annyit, hogy az akváriumot még január elején indítottam, azonban még nem sikerült naplót készíteni róla. Ezt most bepótolom, és egy gyorsított eljárásban bemutatom az azóta eltelt időt, így folyamatában is látható lesz, hogy hogyan alakult az akvárium. A bejegyzések közti időben pedig jöhetnek a hozzászólások, hogy ki, mit csinált volna másképp, és az egyéb vélemények.

A nevem Dávid Zoltán. Természetesen engem is Takasi Amano bácsi fertőzött meg a növényes akvarisztikával. Az első akváriumom kb. 5 éve indítottam, ami egy 30 literes egyszerű akvárium volt. Ebben is próbáltam törekedni a természetességre, ezért a környékben található kisállatkereskedésekből rendre vásároltam a növényeket, amik rendre el is pusztultak sajnos az akváriumban. Miután több hal is áldozatául esett szárnypróbálgatásaimnak, úgy döntöttem, hogy amíg nem lesz lehetőségem egy normálisabb méretű akváriumot elkészíteni, addig csak vegetálni hagyom az akit. Egy rokontól kaptam egy 60 literes medencét, így múlt év őszén eljött a pillanat, amikor nekiállhattam tervezni az első növényes akváriumomat.
Elindult az információszerzés, és így bukkantam rá Nigró mester blogjára, majd az akvakertész fórumra. Elolvastam A-tól Z-ig őket, és rájöttem, hogy hatalmas fába vágtam a fejszém, azonban arra is rájöttem, hogy még jobban szeretnék egy növényes akváriumot. Próbáltam az anyagi lehetőségeimhez mérten a lehető legjobb konstrukciót összeállítani, amely a következőképp sikerült:

Technika:
Szűrés: Eheim 2224
Világítás: DIY Power Compact 55W
CO2: Élesztős

Hardscape:
Talaj: Tropica táptalaj, ADA Aqua Soil Africana
Kövek: ADA Fuji kő
Fa: Szőlőtőke

Az akvárium összeállítása:

A táptalaj és az általános talaj elhelyezése:

PC250135.png

Bekerült az összes talaj:

PC250139.png

A képen jól látszik, hogy az esőztető a hátfalon kapott helyet, ezt később módosítottam és az oldalfalra tettem.

A hardscape így alakult:

PC260145.png

A jobb oldalon hátul látható szőlőtőke később megfordult, ugyanis folyamatosan elborult szegény.

Ültetés közben:

PC260146.png

A feltöltésnél a jól bevált újságpapír témát alkalmaztam:

PC260148.png

Feltöltés után:

PC270152.png

Folyt. köv.
 
Szia! Eddig ígéretes!! :thumbup:
Jó ez a hatásfokozós, részletekre bontott bebutatása az eddig eltelt időnek! ;) :)
 
Végre felteszed :thumbup:
Én már láttam élőben... :cool: Annyit elmondhatok, hogy a parvula több lett... :D
 
Köszi mindenkinek az eddigieket!

maximas said:
Nagyon hangulatos akvárium ;) Csak jobb oldalon rontja egy kicsit a látványt a tapadókorong.

A tapadókorong dolog azóta változott (elsősorban azért, mert a japán difi eltört), meg jónéhány más is. (változott, nem eltört) :)
 
Azért ha vannak frissebb képek szívesen nézegetnénk ;)

Lehet a helyedben megtörtem volna a Fuji köveket. Illetve a fát nem kevertem volna a kövekkel.
 
Jól néz ki. Hangulatos kis aki. Szépek ezek a fuji kövek is. ;)
 
viktorlantos said:
Azért ha vannak frissebb képek szívesen nézegetnénk ;)

Lehet a helyedben megtörtem volna a Fuji köveket. Illetve a fát nem kevertem volna a kövekkel.

Lesznek frissebb képek is, csak legyen időm írni. Egy nagyobb követ eltörtem, de nem volt egyszerű, és mivel nagyon lyukacsos a szerkezete, a törés szélén elvékonyodik a kő, és igen éles lesz (féltem, hogy veszélyezteti a halak testi épségét). A fa és kövek kombóján már én is gondolkodtam, de végül maradtak mindketten. Ez volt az első elképzelés. A megvalósítás nem teljesen az elképzeléseknek megfelelően alakult, de ennyi idő után azt kell hogy mondjam, kerülhettem volna sokkal messzebb is az elképzeléseimtől.
 
Amint ígértem következik a folytatás:

Az akvárium életének következő néhány hónapjában az algatámadással küzdöttem. Az első hetekben nem volt sok probléma a napi vízcseréknek köszönhetően. Mivel elég nagy anyagi ráfordítsásra volt szükség az indításhoz, indító baktériumkultúrának egy Sera terméket használtam, ami be is váltotta a hozzá fűzött elvárásokat: a vízcserék számának csökkenésével az alga is virágzásnak indult gyönyörűen. A CO2 rendszer is hibákat rejtett: (az első postban írtam, hogy élesztős rendszerrel indítottam) először a zselés megoldással próbálkoztam, ami nem hozott sok sikert, ugyanis nem tudtam elegendő nyomást biztosítani. Néhány kísérlet után elfelejtettem a zselét, és síma víz-cukor-élesztő rendszerre tértem át. Ekkor már javában burjánzott az alga az akváriumban. Az indítás másik hibája a világítás teljes rákapcsolása volt. Napi 8 órát világítottam teljes erőbedobással, ami szintén jót tett az algáknak. Annyira sikerült a BGA tenyészet, hogy végül a blackout mellett döntöttem, és toltam egy 3 napos sötétítést. Az alga visszahúzódott, azonban ismét hibáztam: a világítás a blackout után megint teljes erővel ment, így jött az újabb virágzás. Ebben az időszakban rendesen el voltam keseredve, így képek sem készültek olyan elánnal, mint az elején sajna. Talachi akijához tudnám hasonlítani. "Hosszú zöld lebegés"-ként tudnám jellemezni az akkori állapotokat.

A harmadik blackout volt az, ami meghozta az igazi változást, nomeg az, hogy előtte Bacter ball került a szűrőbe (ekkor már sikerült kigazdálkodni egy dobozzal). Ez a blackout 5 napos volt, paráztam is rendesen, hogy a növényvilág is meg fogja sínyleni a dolgot. Ez a félelmem be is igazolódott. Az alga elleni küzdelem áldozatává vált a pogostemon helferi és a nagyon rövid életű HC is. A BGA viszont végképp feladta. Mostmár csak a meggyengült növényeknek kellett újra erőre kapniuk. A világítással óvatosan bántam, egy hétig csak napi 4 órát világítottam. Akkor még nem ismertem az atti76 féle alufóliás letakarást, és magamtól nem jöttem rá :oops: (már írtam, hogy egy 55W-os power compact világít az aki fölött) azonban így is sikerült az algahadsereg visszaszorítása.

Az utolsó blackout után nem sokkal készült a következő kép:

K%C3%A9p0062.png

Itt még nem a kertészet volt a fő foglalatosság, hanem a harc. Ez után az idő után tapasztalhattam meg, mit is jelent igazán az akvakertészet. A növényekkel (és nem az algával) való foglalkozás, nyírás, alakítás stb.

Megjegyezném, hogy az aki itt már 4 hónapos. A tökéletesnek koránt sem mondható indulásnak köszönhetően kanyarba sincs Cecska 2 hónapos akijához képest (amiről mostanában olvashatunk itt a fórumon). Szóval a tanulópénzt megfizettem, azonban egy olyan algavirágzáson lettem úrrá, amit el sem képzeltem, amikor belevágtam a kertészkedésbe. Itt ragadnám meg az alkalmat, hogy köszönetet mondjak minden fórumozónak. A hozzászólásokból sokat merítettem, és így sikerült "szintet lépnem" nem csak a fórumon, hanem otthon is "Unalmában Nyirbáló"-ból "Stem-Nevelő"-vé válnom ;)

Folyt. köv. továbbra is.
 
Izgalmas és tanulságos a történet. Köszi, hogy megosztod. Ebből is sokan fognak tanulni ;)
 
Üdv!
Gratulálok az akihoz! Szép lett! Egy kérdésem lenne: Milyen mohát kötöztél a fákra és a kövek közé?
 
Gratulálok az akihoz, nagy küzdelem lehetett, de nem adtad fel és harcoltál érte (meghozza gyümölcsét ;) )!
Megjegyezném hogy nálam a 2 hónapos aki az azért ilyen, mert már egy bevált technikám és módszerem van (szűrés, fény, co2), amit még a sziklás elrendezésnél beállítottam!Megvívtam én is az ecsettel annó, mint most Viktor, és rájöttem mi miért van!
Nagyon jó lesz az aki!! ;)
Most már kertészkedhetsz :cool:
 
Eqinox said:
Üdv!
Gratulálok az akihoz! Szép lett! Egy kérdésem lenne: Milyen mohát kötöztél a fákra és a kövek közé?

Karácsonyi moha.
Az enyém is innen jött. :D
 
Olyanom nekem is volt elméletileg, de nem ilyen volt a formája. Lehet mégse az volt ő se?! Már egy párszor vettem/kaptam mohát 'karácsonyi moha' néven, de sosem volt olyan formája mint kellett volna. :oops: :oops:
 
Köszi mindenkinek!

Cecska said:
mert már egy bevált technikám és módszerem van (szűrés, fény, co2), amit még a sziklás elrendezésnél beállítottam!

Na igen a módszer - hiába olvasgat róla az ember - a gyakorlatban sajátítható el leginkább. Persze minden aki más és más, de ha tudja az ember, hogy mire hogyan reagáljon, sok bosszúságtól megkímélheti magát.

atti76 meg jól mondja, a moha karácsonyi, és Tropica-s. Esetleg majd teszek fel egy közeli képet, hogy be tudd azonosítani Mohinder urat :D
 
Esett már néhány szó a növényekről, de a teljes élőlénylista még hiányzik.

A kezdetekkor bekerült növények:

Eleocharis parvula
Eleocharis vivipara
Rotala sp. green
Pogostemon helferi
Vesicularia dubyana (karácsony moha)

Az algával való küzdelem megviselte a növényeket. Szerencsére állatok még nem kerültek be, így őket nem fenyegette a veszély. Szóval az első kör után került még az akiba egy adag HC is, aminek az élete sajnos hamar véget ért, de úgy illik hogy megemlítsem a rend kedvéért. Az alga vitte a pogostemont és a HC-t, mint az az előző képen is látszik.

A nagy algaharc után be kellett népesíteni a tájat. Az első élőlények az alacsonyabb rendű fajok képviselői voltak: RC-k és Amano garnélák érkeztek, akik tették a dolgukat, és táplálkoztak rendesen a maradék algából. Később érkeztek a halak: törpe razbórák és 2 db oto töltötte meg végül teljesen élettel az akváriumot.

Mára pótoltam az algaharc során elvesztett növényeket. Újra van pogo és HC. A szegedi Trópusban szereztem még hydrocotyle verticillata-t (elméletileg) azonban ez nem a tropica-féle aprócska növény volt, hanem gigászi. Szóval erős a gyanúm, hogy nem verticillata hanem valami más lett belőle. Erről majd később megkérdezem a hozzáértőket.

El is jutottam a lista végére. Jelenleg a felsorolt élőlények éldegélnek az akváriumban.
 
Rég nem sikerült már időt szakítanom a folytatásra, annyian és annyit írnak, írtok a fórumra, hogy örülök, ha kitelik az időmből az olvasatlan hozzászólások elolvasása.

Ott tartottam, hogy végre elkezdhettem a kertészkedést is. Az első bizonytalan ollócsattintások is eljöttek, algából pedig egy kis staghorn algán kívül szinte nem is maradt más. Easy carbo barátommal karöltve próbáltuk irtani őket, de elég makacsul ragaszkodtak a növények leveleihez. Nagy valószínűséggel az ingadozó CO2 szint okozta jelenlétüket. Ekkor már elindult bennem a gondolat, hogy nagynyomású CO2 rendszert kellene megvalósítani a tökéletesség felé. Szerencsére egy fórumtársunk egy jó ajánlattal el is tudott csábítani egy palack megvételére, azonban még néhány alkatrész hiányzott a szettből. Az élesztős CO2-höz már volt bubiszámlálóm, visszafolyásgátlóm, és egy másik fórumtársnak köszönhetően egy tűszelep is beszerzésre került. Leginkább a reduktorral akadtak gondjaim ugyanis arra már nehéz volt kigazdálkodnom a rávalót. A palack tehát ebben az időszakban jobb híján a konyha egyik eldugott sarkában kapott helyet.

Az élesztős megoldás tette a dolgát, és a baktériumok is felfejlődtek, így abba az irányba sikerült terelnem az akvárium képét, amit eleinte elképzeltem.





(Az úszó lebegő zöld izék gyermekláncfű-levelek a garniknak)

A képen talán látszik a vivipara levelein az alga, továbbá az akvárium üvegén is látható nem kevés. Közben a difi is lecserélődött. Egy szerencsétlen takarítási balesetnek köszönhetően a GA japán difim a kádban landolt viszonylag magasról, így azóta a képen látható difi teljesít szolgálatot. Ha tiszta, meglepően jól porlaszt, a tapadókorongja, mint a képen is látszik, semmitérő. Néhány perc alatt képes elvlálni az üvegtől. Továbbá a kialakítás is zavaró. Kicsit bumszli. Minden esetre a sürgősségin csak ilyet tudtam beszerezni.

A háttérrel is alaposan megszenvedtem, ugyanis a sokéves akváriumüveg hátulján egy gyönyörű fehéres folt látható, amit semilyen oldószerrel nem sikerült eltávolítanom. Az előző képen látszik, hogy amíg nem volt háttér, ez nem okozott gondot, mert a szekrény kialakításából eredően hátulról elég sok fény érte az akit.

Azért szerencsére már az is észrevehető, hogy a növények a blackout sorozat után magukra találtak. Ezek után már kevesebb bosszankodás és para volt (mivel az a nagy algabummkor rendesen volt, hogy belevágtam, beleraktam sok pénzt, erre tessék...) és elgondolkodhattam azon is, hogy még a végén halak is kerülhetnek az akiba. Ekkor volt kb 5! hóapos az akvárium és még nem volt benne hal. Bár az utsó blackout után már sasoltam a felhozatalt a helyi üzletben, hogy megfelelő halacskákat találhassak.
 
Szia!Az akva super! :) tetszik ! Latom az uvegen alul koros korbe neked is ''piszkos'' vagy algas. En a manadora tippelek mert nekem is ugyan ez a problema!A minap vettem egy penges algakaparot es 1-2 perc alatt lekaprtam vele! Engem nagyon bosszantott es gondlom teged is zavar. Nekem bejott! :thumbup:
 
Back
Oldal tetejére