• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Amatőr Akvárium - 85L - Low Tech start

lacee1986

Kertész szaki
Egy profilfotó. :)

IMG_2314.JPG


Sziasztok!

Elég sok akváriummal rendelkeztem ezidáig, de miután megtaláltam ezt a fórumot, teljesen elképedtem. Volt már 6-7 darab, mindenféle méretben (35l-100l-200l) és mindig is "profinak" éreztem magam. Nekem ezek a szavak, hogy táptalaj, CO2, Micro/Macro teljesen újak most az akvarisztikában (ha annak lehet venni azt, amit ezelőtt csináltam). Jelenleg Írországban vagyok, így elég karcsú boltok terén a választékom. Ez azt jelenti, hogy összesen 1! bolt van, ahol normálisan meglehet kapni mindent.

Akvárium eddig nem terveztem, de nagyon olcsón (€30) tudtam szerezni egy komplett 85 literes szettet. Ezek után eltelt egy hét, és már €300 felett vagyok, úgy, hogy az akvárium még teljesen low-tech!

Megpróbálom leírni a nyers adatokat:

Ami benne volt:

- Eheim Pick UP 2012 belső szűrő (570l/ó elméletben)
- Vitakraft 75W melegítő
- 1x18W T8 világítás (zseblámpa effektus)
- Barna sziklás poszter

Amit vásároltam:

1. vásárlás
- Oliver Knott táptalaj, 10liter / csak ez volt, valakinek valami véleménye?
- 20liter fekető kő
- API Stress Zyme+ 237ml / bacik
- API Stress Coat+ 237ml / vízelőkészítő
növények:
-Bacopa Caroliniana, a többinek sajnos nem tudom a nevét

2. vásárlás
növények:
- Szingapúr moha, mini jávai moha, Pogostemon erectus, Marsilea hirsuta, Anubias barteri var. nana, Echinodorus uruguayensis
- Macro Green
- Micro Pro
- 3x24W DIY világítás szett
- gázcső, bubiszámláló, visszafolyásgátló, diffúzor
- az Easy Carbo még sajnos nem volt raktáron

A tervem az, hogy szép fokozatosan felépítsek egy high tech akváriumot.

Csináltam pár képet, előre elnézést a minőségért. Telefon van sajnos kéznél, később csinálok normálisakat is.

2012.04.09. - Rögtön a feltöltés után:
2012-04-09%2019.07.31.jpg


2012.04.10.:
2012-04-10%2020.21.21.jpg


2012.04.12.:
2012-04-12%2021.11.28.jpg


2012.04.14.:
2012-04-14%2013.56.04.jpg
2012-04-14%2013.56.17.jpg
2012-04-14%2013.56.35.jpg

2012-04-14%2016.23.02.jpg


*10 darab vörösfejű pontylazac és 2 darab páncélosharcsa lakja jelenleg. Nem volt tervezve, hogy ilyen hamar belekerüljenek, de így jött ki.

Kritikákat nagyon szívesen elfogadok, minden mennyiségben, csak tartsátok szem előtt, hogy elég tapasztalatlan vagyok. Még. :)
 
Szia!
Üdv a fórumon! Hát igen, sokunk végzetét jelenti a nővényes akvarisztika :D
Jó "építkezést" neked, kitartást és algamentes akit!
A harcsákkal sok gondod lesz! amíg ők vannak előtéri gyepre ne nagyon számíts! ;)
Üdv: Maci
 
Szia!

Köszi a bíztatást! :) Lehet a harcsákkal elszámoltam magam? Viszont ennek a Masilea Hirsuta növénynek elég vastag a szára. Remélem nem kezdik meg. :)

Az algákkal az a helyzet, hogy megjelent valami fehér fátyolszerű cucc a fa dekoráción. Mikor tegnap az egyiket kivettem, le is folyt róla, olyan volt mint a tojásfehérje. Nem tudom mi az. :S Fentebb az egyik fás képen jól látszódik.
 
Szia!

nem kell aggódni az tök természetes, vízcserekor szépen le lehet szippantani...idővel abbahagyja. megelőzhető lett volna pár hetes vödörben áztatással, de nem gáz így sem.
A harcsik nem igen bántják a Marsilea-t , ellenben turkálják az aljzatot és nem nagyon fognak hagyni ott növényt nőni...szépen "simogatják" egyengetik.. szóval ha előtéri gyepet szeretnél javaslom cseréld le szegénykéket otoclinus affinis-ra például..( remélem jól irtam le :mrgreen: ) Jah és marsileat nyugodtan vágd vissza felére is akár mert mindent túl él :D és nem mellesleg szebb is lesz jóval.. no meg dúsitod a levágottak leültetésével.. (ha ez segit : látszik hogy hol kell levágni mert általában a levelei alatt hoz új gyökereket és ott már le is lehet ültetni szépen) Carbo-t nekik minél hamarabb ;)
/ a halacsok kicsit nagyon korán érkeztek...de mosmán mindegy :D /
 
Hali!

Köszi a tippet, megnyugtattál legalább, hogy semmi komoly. :) A Marsilea vissza lesz vágva szépen, csak azt mondta a boltos srác, akitől vettem, hogy várjak vele 3 napot. Most így elég idiótán néz ki. Carbo sajnos nem volt a raktárukon, így azzal várhatok még 2 hetet. Következő hétvégén csinálom nekik a világítást, és akkor lesz beüzemelve egy élesztős CO2. A kövek elég nagyok az alján, szerintem a harcsák nem tudják majd a növényeket kiforgatni. Ha mégis átrendeznék a talajt, akkor mennek az ismerőshöz. :(

Tudom, hogy szerencsétlen halak túl hamar kerültek bele, de a családtagok kisírták, hogy pedig kell bele. :D
 
Szia lacee!


Az Oliver Knott talaj jó fajta, de rajta a kavicsok tényleg elég nagy szeműek, valamilyen finomabb homokkal még fedhetnéd (pl. JBL Sansibar)!

Az Anubiast inkább valamelyik gyökérre kötözd (nem szabad talajba ültetni, mert idővel elrohadhat a gyökértörzse), nem kell neki sok fény, ezért mehet a homályosabb területre is!

A 3x24W-tal kezdetben csak max. 4 órát világíts naponta (vagy ha külön kapcsolható akkor fokozatosan emelve, először csak kettővel 6 órát, azt hetente növelve, majd pár hónap múlva mikor már sűtűsödik a növényzet rákapcsolhatod a harmadikat is (persze akkor megint csökkentett időtartamban))!

Olvass sokat a fórumon!

Jó építkezést, kevés algát!

A.ttila
 
A. Kavicsos said:
Az Oliver Knott talaj jó fajta, de rajta a kavicsok tényleg elég nagy szeműek, valamilyen finomabb homokkal még fedhetnéd (pl. JBL Zanzibar)!

Feléd inkább a Unipac dekorhomokat nézném. Sokkal jobb mint a JBL, nem is hiszem, hogy a JBL elérhető a legtöbb angol boltban.
De a Unipac angol és sokan használják kint.
 
A. Kavicsos said:
Szia lacee!


Az Oliver Knott talaj jó fajta, de rajta a kavicsok tényleg elég nagy szeműek, valamilyen finomabb homokkal még fedhetnéd (pl. JBL Zanzibar)!

Az Anubiast inkább valamelyik gyökérre kötözd (nem szabad talajba ültetni, mert idővel elrohadhat a gyökértörzse), nem kell neki sok fény, ezért mehet a homályosabb területre is!

A 3x24W-tal kezdetben csak max. 4 órát világíts naponta (vagy ha külön kapcsolható akkor fokozatosan emelve, először csak kettővel 6 órát, azt hetente növelve, majd pár hónap múlva mikor már sűtűsödik a növényzet rákapcsolhatod a harmadikat is (persze akkor megint csökkentett időtartamban))!

Olvass sokat a fórumon!

Jó építkezést, kevés algát!

A.ttila

Lehet majd később beszerzek valami apróbb szemű talajt, mert ez így tényleg túl nagy. Ha jól láttam ADA és JBL termékek vannak abban a boltban, majd rákérdezek. A világítást úgy fogom csinálni ahogy írtad, mármint elsőnek csak 2 cső fog menni. A harmadikat majd csak később teszem bele. Köszi a tippeket!
 
Feléd inkább a Unipac dekorhomokat nézném. Sokkal jobb mint a JBL, nem is hiszem, hogy a JBL elérhető a legtöbb angol boltban.
De a Unipac angol és sokan használják kint.[/quote]

Ennek is még utána kell nézni. Köszi a tippet! :)
 
Szia régebben neten én is nézegettem Oliver Knott talajt a NatureSoil-t ha te olyat vettél (gondolom ez a világosabb az ami a weboldalán inkább barna színű) :) Az nem kimondottan táptalaj az egy általános aljzat amit nem kell lefedni stb.
Ha hülyeséget beszélek nyugodtan kövezzetek meg :D
 
SammyTheSalmon said:
Szia régebben neten én is nézegettem Oliver Knott talajt a NatureSoil-t ha te olyat vettél (gondolom ez a világosabb az ami a weboldalán inkább barna színű) :) Az nem kimondottan táptalaj az egy általános aljzat amit nem kell lefedni stb.
Ha hülyeséget beszélek nyugodtan kövezzetek meg :D

Jól mondod, NaureSoil. Akkor ez alá még kellene egy réteg táptalaj is?

Így néz ki
IMG_20120415_152820.jpg
 
Házi CO2

Megpróbáltam elkészíteni az első élesztős CO2 adagoló "rendszerem". Szépen megcsináltam a két kólás üveges tartályt, elkészült a mix, de a CO2 a vízig nem jut el. :(
Körberagasztottam az üvegek tetejét, a csövek körül, ott most már biztos, hogy nem enged. A vizes palackba még átjut a CO2, szépen jönnek a buborékok.

Egy-két gyors kérdés:

- Ha két palackom van, akkor felesleges a bubiszámláló? A vizesben úgyis látom, most kb 2mp 1 bubi. (lehet nagy hülyeséget írtam)
- Lehet túl lent van a diffúzor? Kb. 25 centi mélyen az akváriumban.

Holnap átépítem az egészet, megpróbálom minél kevesebb csővel megoldani, hátha az segít.

Jelenleg, így néz ki:

DSCF1147.JPG
DSCF1148.JPG
 
Szia,

Arra azért felkészítelek előre, hogy sajnos az élesztős co2-től igen csúnyán taknyosodni fog a belső szűrőd (kb. naponta kell majd takarítani.. :? )
Bubiszámlálással az a baj, hogy két más márkájú számláló sem ugyan az mutatja, nemhogy a palackba berakott cső!
Ha működik rendesen akkor kéne hogy nyomja, de itt inkább nyomásproblémák vannak (a kotyvalék nem jó).

:wave:
 
attibva said:
Szia,

Arra azért felkészítelek előre, hogy sajnos az élesztős co2-től igen csúnyán taknyosodni fog a belső szűrőd (kb. naponta kell majd takarítani.. :? )
Bubiszámlálással az a baj, hogy két más márkájú számláló sem ugyan az mutatja, nemhogy a palackba berakott cső!
Ha működik rendesen akkor kéne hogy nyomja, de itt inkább nyomásproblémák vannak (a kotyvalék nem jó).

:wave:

Lehet akkor addig, még nincs meg a külső szűrő, hanyagolom az élesztős rendszert. Csak érkezne már meg az a fránya Easy Carbo. :-S

Köszi a segítséget!

Küldve az én R800i-emről Tapatalk használatával.
 
Világítás Csere

Szépen elindul az akvárium a fejlődés útján. Ma sikeresen, röpke 6 óra alatt, kicseréltük a világítást. Az eddigi 1x18W T8 helyét átvette a 3x24W T5. Műanyagot vagdosni szerencsére nem kellett, mivel a trafó takaró rész lepattintós volt. A fehér tömítés kicsit rontja az összképet, de muszáj volt elfedni az ott maradó lyukat.
Az eredmény magáért beszél, nagyon meglátszik a különbség! Próbálok óvatos lenni, egy pár napig csak 4 órákra kapcsolom be, utána majd fokozatosan növelem, ahogy a tippet kaptam. :)

Kezdenek felpörögni a dolgok, kedden érkezik a Tetratec Ex 1200-as külső szűrőm. CO2 valószínűleg még 1-2 hónapig nem lesz, de arra is sort kerítek.

Még egyszer elnézést a képekért, egy kis kompakttal csináltam. Baromira nem értek én ehhez. :D (Hogy fotózzak, hogy ne tükröződjön?)

Az új világítás:

DSCF1153.JPG
DSCF1158.JPG


Az akvárium:

DSCF1162.JPG
 
Back
Oldal tetejére