• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Első saját akvárium: 100L

Fedaykin

Főkertész
Sziasztok!

Akkor a néma, de lelkes olvasók táborából kilépve megnyitom a saját naplómat, egy kicsit így is ösztönözve magamat, hogy haladjak.
Ahogy a bemutatkozásban is írtam pár hete, egy "ránk sózott" (megmentett) Aquael leddy 60-as akvárium után erősödött fel bennem az érzés, hogy legyen 20 év után újra egy saját akváriumom immár egy kicsit tudatosabban.
Az ijesztően sokrétű téma és a rengetegszer olvasott, véget nem érő algaháborúkról szóló beszámolók és segélykiáltások mondjuk egy kicsit megremegtették a térdem, hogy biztosan kell-e ez a harc nekem, de végül megráztam magam és eldörrentettem a start pisztolyt.

A tervezett eszközök, aminek egy része már megvan:

Adott bútorhoz gyártattam egy 74x37x37-es opti akváriumot.
Szűrő: OASE Biomaster 350
Lámpa: Chihiros WRGB II SLIM 60
Talaj: Tropica Aquarium Soil
Dekor: Seiryu kövek.
RO: igen
Co2: Egyelőre nem.

u.i.: A fórum kezelését még tanulom. Szerintem utoljára a forum.index.hu-n fórumoztam utoljára a 2000-es évek elején, szóval ha valami összecsúszik, nem úgy kell, elbaszcsi... akkor bocs, szóljatok :)

u.i.2: Ha jól látom új tagként, 25 hsz alatt képet sem tudok csatolni, akkor majd linkelek máshonnan vagy majd leíró elemzést készítek, hogy állok :D
 
Utoljára módosított:
Szóval így állunk jelenleg.

Azt tudtam, hogy valamilyen köves dekort szeretnék. Sem a fás, sem a holland stílus nem áll egyelőre közel hozzám. Aztán ha ezt az akváriumot sikerül eredményesen üzemeltetni majd meglátjuk merre kanyarodunk még.
A felépítmény szerintem üvölt valamilyen gyepszönyegért. Jó is lenne, de úgy gondoltam a CO2-t egyelőre még hanyagolom. Egyrészt mindent egyszerre beszerezni anyagilag is pupilla tágító művelet tud lenni :) De ez a kisebbik része. Inkább a tápozás és a vízkémia olyan patika mérlegen mérendő területnek tűnik ami mellé nem biztos, hogy még egy ismeretlent bele kéne vennem az egyenletbe. Hosszú távon persze tervben van.

Jelenleg túrom a netet és informálódom, hogy milyen növények jöhetnének szóba, hogy megfeleljenek a következő paramétereknek:
- Víz az RO víz lesz visszasózva.
- Panelban lakom, ahol télen sincs hűvösebb 24-25 foknál, még ha nem fűtök akkor sem. Nyáron meg ennél csak melegebb van, szóval tűrje ezt a klímát.
- Co2-t ne igényeljen

Egyelőre bújom az oldalakat és a növények adatlapjait.


51748255111_c196bb0f5f_h.jpgIMG_20211215_100446 by Gergely Kiss, on Flickr
 
A wall-e sorozatod nem tudom pontosan mi. Azt sem tudtam, hogy van ilyen verseny kategória, bár ma már miből nem csinálnak :) Épp legóztak a gyerekek, a figurák előbb a hátamon kezdtek mászkálni, majd már az akváriumban, én meg segítettem tovább gondolni.
A képen egyébként nincs semmi photoshop, csak valamiért nem látszik a cérna amin az ezeréves sólyom lóg. :)
 
Soron kívüli nem tervezett poszt. :)
Alapvetően egyelőre Co2 nélkülire terveztem az akvárium indítását, de úgy alakult, hogy lehetőségem nyílna használtan megvenni egy ilyen szettet:

Nekem ugye 100 literes az akvárium. Mi miatt ajánlják ezt 60 literig, mi a korlátozó tényező benne?
 
Soron kívüli nem tervezett poszt. :)
Alapvetően egyelőre Co2 nélkülire terveztem az akvárium indítását, de úgy alakult, hogy lehetőségem nyílna használtan megvenni egy ilyen szettet:

Nekem ugye 100 literes az akvárium. Mi miatt ajánlják ezt 60 literig, mi a korlátozó tényező benne?
Mivel palack nincs hozzá, alighanem a diffúzor mérete. Ha összehasonlítod a 120-as rendszerrel, más különbség nincs.
 
Soron kívüli nem tervezett poszt. :)
Alapvetően egyelőre Co2 nélkülire terveztem az akvárium indítását, de úgy alakult, hogy lehetőségem nyílna használtan megvenni egy ilyen szettet:

Nekem ugye 100 literes az akvárium. Mi miatt ajánlják ezt 60 literig, mi a korlátozó tényező benne?
Az üveg alkatrészek, pontosabban a kicsi diffuzor és esetleg a tartós teszt. Ha kicsi a palack, max gyakrabban kell tölteni.
 
No akkor pótlom az ünnepek alatt keletkezett elmaradásaimat.

Ott tartottam, hogy a Lego párocskám szépen rendbe tette a területet. Ezt követően masszív netes kutatás kezdődött. Eredetileg nem akartam Co2-t adni még az akvának, főleg mert egy újabb ismeretlennek tűnt az egyenletben, ezért olyan növényeket akartam keresni, amik tetszenek és nem utolsó sorban megvannak Co2 nélkül is.
Azt hiszem 3 webáruház és 2-3 fórum/Fb csoport volt nyitva. A folyamat nagyjából úgy nézett ki, hogy a GA-n leszűrtem az igénytelenebb növényeket, elolvastam a hozzájuk írt véleményeket (kinek milyen körülmények között sikerült életben tartania...stb.), ezzel párhuzamosan megnéztem a másik webáruház(ak)ban is a leírásokat. Ha ezek kb egyeztek akkor minden növényre rákerestem itt a fórumon is és a másik csoportokban is, kinek milyen tapasztalata volt velük. Hát... pár napig elszarakodtam ezzel :)))
Így végül a következő növények lettek a befutók:

- Marsilea crenata
- Alternanthera reineckii 'Mini'
- Marsilea hirsuta
- Eleocharis acicularis mini
- Cryptocoryne lutea Hobbit
- Staurogyne repens
- Rotala sp.(Ammania) ''Bonsai''
- Rotala rotundifolia
- Ludwigia palustris Super red
- Ludwigia repens 'Rubin'
- Bacopa caroliniana

Karácsony előtti héten megrendeltem, azt hiszem 23-án jött is az értesítés a GA-ból, hogy mehetek értük. Ez két ünnep közé tolódott végül.
Jött az ültetés a gyerekekkel. Felváltva adogatták a kiporciózott, mosott növényeket, persze csipeszezni is akartak. Szerencsére veszteségek nélkül megúsztuk :)


51803957216_108234efbe_h.jpgIMG_20220103_153415 by Gergely Kiss, on Flickr
 
A legutóbbi esemény, hogy egy jó ajánlat miatt mégiscsak lett Co2.

Jól sejtem, hogy a lámpámat (Chihiros WRGB II SLIM 60, 45w, 2400lumen) a brutto 100literben 100%-on kellene futtatni?
 
Nagyon tetszik az elrendezés, kiváncsi vagyok, milyen lesz, ha életre kel!

A legutóbbi esemény, hogy egy jó ajánlat miatt mégiscsak lett Co2.
Én is gondolkodom CO2-ben, hol lehet jó ajánlatokat találni, merre nézelődjek?

Jól sejtem, hogy a lámpámat (Chihiros WRGB II SLIM 60, 45w, 2400lumen) a brutto 100literben 100%-on kellene futtatni?
Az én 60p-m fölött egy ugyanolyan lámpa maxon megy napi 7 órát. Növények élvezik, nem érződik soknak.

Nekem mintha úgy tűnne, hogy a befolyód egy skimmer egyben, csak az alja nincs ledugózva, helyette a tetejére tetted a dugót.
Ha esetleg nincs meg a skimmer úszó része, a GA-ban lehet kapni, pl: https://greenaqua.hu/hu/aqua-rebell-pot-uszo-es-akril-talp-uveg-skimmerhez-normal.html

Vagy ez szándékos?
 
Én is gondolkodom CO2-ben, hol lehet jó ajánlatokat találni, merre nézelődjek?
Rengeteg mindent FB Marketplacen vettem. A Co2-t is. Érdemes figyelni a hobbi beszüntető, felszámoló hirdetéseket.

Nekem mintha úgy tűnne, hogy a befolyód egy skimmer egyben, csak az alja nincs ledugózva, helyette a tetejére tetted a dugót.
Ha esetleg nincs meg a skimmer úszó része, a GA-ban lehet kapni,
De van skimmerem és persze szándékos a dolog :p
Mivel új az akvárium egymást érik a vízcserék. Ez a skimmeres beszívó pedig meg tudja bonyolítani a dolgot.
Egy videóban láttam a tippet, konkrétan ebben:
Amíg be nem állok a heti 1 cserére addig ott marad a dugó, így vízcserekor sem megy be levegő. :)

Az Eheim Skim 350 is ezért lett betéve, hogy amíg fentről le van dugózva, addig is legyen felszín leszívóm.
 
De van skimmerem és persze szándékos a dolog :p
Mivel új az akvárium egymást érik a vízcserék. Ez a skimmeres beszívó pedig meg tudja bonyolítani a dolgot.
Egy videóban láttam a tippet, konkrétan ebben:
Amíg be nem állok a heti 1 cserére addig ott marad a dugó, így vízcserekor sem megy be levegő. :)
Á, így már értem, kösz!
 
A legutóbbi esemény, hogy egy jó ajánlat miatt mégiscsak lett Co2.

Jól sejtem, hogy a lámpámat (Chihiros WRGB II SLIM 60, 45w, 2400lumen) a brutto 100literben 100%-on kellene futtatni?
24lumen/liter az kb. low-technek számít. 40fölött kezdődik a high-tech. Persze ettől még jó lehet, főleg az indításnál. Meg persze a gazok sem túl igényesek. Nade már beszerezted a CO2 - t, előbb-utóbb tuti beleteszel igényesebb gazokat is, nem? 😉
 
Jól gondolom ugye, hogy a Co2 rendszernek teljesen némának kellene lennie? Valami nagyon halk sziszegést hallok. Ki kell kapcsolnom a szűrőt ahhoz, hogy biztosan halljam, de valamit hallok.
 
Jól gondolom ugye, hogy a Co2 rendszernek teljesen némának kellene lennie? Valami nagyon halk sziszegést hallok. Ki kell kapcsolnom a szűrőt ahhoz, hogy biztosan halljam, de valamit hallok.
Szerintem nem szabadna hallanod sziszegést 😬
 
Back
Oldal tetejére