• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Garnélás Just stone and trees

Ezeknek a talpas szivacsszűrőknek, illetve az akvának (benne lévőknek) mi a jobb, ha buborékol de azért nem cunami, vagy ami a csövön kifér?
 
A fizikai szürés és az áramoltatás szempontjából az lenne a legjobb, ha minél nagyobb a víz sebessége. A kémiai szűrés szemponntjából viszont (és ez szerintem fontosabb), főként egy ilyen kis méretű szűrőnél kell idő a baktériumoknak, hogy az áthaladó vízből táplálkozni tudjanak, ezért elég ha pötyög a levegő. Mellesleg a hangja is elviselhetőbb lesz úgy. ;)
 
A vizet is elkezdem lassan belőni. Jelenleg 16/8-as csapvíz. Mi legyen a végső cél? (Nem 1 körben akarom lehúzni.) 10/5 vagy 12/6, esetleg 8/4 vagy valami más?
A buce-s tankot valamennyire késznek érzem, sok mindent ott nem szeretnék változtatni, szóval, növény buce-k, állat sakurák meg 2 süncsiga.
A másik akvát inkább átmeneti növény és garnéla tározónak tartom. Az elképzelés és a valóság külön szakadt. Szóval azt akár újra is építeném, hardscape szempontjából passz, állatnak vagy megmaradnának a kékek és mellé crs vagy taiwan bee, vagy elpasszolnám őket és csak az új garnélák.
 
Ha jól látom, az újabb adag megtermékenyitésre váró pete.

Elég fiatalnak tünik ez a példány, lehet, hogy az elsö adag has alattit idö elott engedi el - de semmi baj, ez az elsö pár alkalommal teljes normális. Késöbb majd több tojglit is fog hordozni ám!
Kösz, hogy írod, most már ezzel is tisztába vagyok.
Nekem is fura volt, illetve azóta a nagyját el is engedte. Én azért reménykedtem benne, hogy most tele az akva kicsivel és szórtam be egy kis Bacter AE-t. :D
 
Kékeknél sajna 2 naponta van 1 elhullás. Még nem sikerült rájönnöm az okára.
Ez csak egy privát vélemény, de én azért körül néznék a szűrésed környékén. Mindkét akva kb 30 literes, én egy picit kevésnek érzem azt a szivacsszűrőt, de lehet hogy nem lesz igazam. Én mikor garnéláztam, a 30 literes akva alatt egy eheim 2213 ment, igaz fojtva, de megvolt a megfelelő szűrő felület. Ha jól láttam, gh, kh, ph és tds értékeket mérsz, érdekes lenne egy ammónia érték is. Az előző naplódban, a taiwan garnéláknál láttam, hogy kaptak bacter AE-t, mineralt, illetve denerle kajákat, gondolom ezeket kapják a ők is?! megfelelő ásványi anyagok nélkül nehézkes nekik a vedlés, illetve az új páncel "építése", ezek a kaják fontosak nekik. Bomló levelek, kajamaradék megfelelő biológiai szűrés nélkül problémát okozhat.

én biztosan váltanék szűrőt, ha nem akarsz külsőt, akkor egy jól megtömött akasztós szűrő is működhet, de vannak kis kompakt szűrők is, pl a denerle scapers flow, ami garnéla védelemmel ellátva a szívó ágon jó lehet (mellesleg bármilyen választasz, sokkal halkabb lesz, mint egy légpumpa). Ha nem akasz szűrőt válatni, esetleg néha porszívózd meg a talajt. Illetve amit a képekből látok, hogy mintha lenne egy kis hártyád a víz felszínén, ami meg tudja gátolni a gáz cserét, ha skimmer nem játszik, papírtörlővel szépen le lehet szedni. Oxigén szint? több akvánál láttam, hogy a megfelelő oxigén ellátás érdekében garnélák mellé tesznek be oxidátort, nem egy drága cucc, de hatásos! Ugyan buborékoltat az a szivacs, de megfelelően be is oldódik a vízbe? el is keveredik szépen? Illetve, lehet érdemes lenne etető tálat használni, aztán amit nem rágcsálnak el, esetleg ki tudod szívni, így nem lesz felesleges és bomló, vizet terhelő kaja az akvába. Csak hangpsan gondolkodtam :)

sok siker, szép garnélák, kár lenne értük!
 
Ez csak egy privát vélemény, de én azért körül néznék a szűrésed környékén. Mindkét akva kb 30 literes, én egy picit kevésnek érzem azt a szivacsszűrőt, de lehet hogy nem lesz igazam. Én mikor garnéláztam, a 30 literes akva alatt egy eheim 2213 ment, igaz fojtva, de megvolt a megfelelő szűrő felület. Ha jól láttam, gh, kh, ph és tds értékeket mérsz, érdekes lenne egy ammónia érték is. Az előző naplódban, a taiwan garnéláknál láttam, hogy kaptak bacter AE-t, mineralt, illetve denerle kajákat, gondolom ezeket kapják a ők is?! megfelelő ásványi anyagok nélkül nehézkes nekik a vedlés, illetve az új páncel "építése", ezek a kaják fontosak nekik. Bomló levelek, kajamaradék megfelelő biológiai szűrés nélkül problémát okozhat.

én biztosan váltanék szűrőt, ha nem akarsz külsőt, akkor egy jól megtömött akasztós szűrő is működhet, de vannak kis kompakt szűrők is, pl a denerle scapers flow, ami garnéla védelemmel ellátva a szívó ágon jó lehet (mellesleg bármilyen választasz, sokkal halkabb lesz, mint egy légpumpa). Ha nem akasz szűrőt válatni, esetleg néha porszívózd meg a talajt. Illetve amit a képekből látok, hogy mintha lenne egy kis hártyád a víz felszínén, ami meg tudja gátolni a gáz cserét, ha skimmer nem játszik, papírtörlővel szépen le lehet szedni. Oxigén szint? több akvánál láttam, hogy a megfelelő oxigén ellátás érdekében garnélák mellé tesznek be oxidátort, nem egy drága cucc, de hatásos! Ugyan buborékoltat az a szivacs, de megfelelően be is oldódik a vízbe? el is keveredik szépen? Illetve, lehet érdemes lenne etető tálat használni, aztán amit nem rágcsálnak el, esetleg ki tudod szívni, így nem lesz felesleges és bomló, vizet terhelő kaja az akvába. Csak hangpsan gondolkodtam :)

sok siker, szép garnélák, kár lenne értük!
Köszi szépen. Sokkal jobban örülök az ilyen hosszú "hangosan gondolkodtam" hozzászólásoknak, több szem, többet lát, aztán van, hogy a természet mindenkit felülbírál. :D
Ugyanez a kicsi szűrte "mitom-2" naplóban és el voltam vele. Igaz az először más szűrővel ment, beállt hozzá a víz, a manado, a lávakövek és úgy lett cserélve.
Tény, hogy az indítás kicsit összecsapott lett, mert a tejfölös dobozból már ki akartam venni őket. Valószínű ez a hiba forrása, a megoldásra szívesen hallgatok javaslatokat, ha van. Lehet csak idő és kivárás kérdése.
Ez a vedlés kérdést egyre inkább nem értem. mitom-1-2-3-ban simán el voltak a kékek is, pirosak is, sima csapvízzel nem kaptak bacter-ae-t meg denerle kaját. Halaknak adtam fagyasztott eleséget, azt ették ők is, el volt mindenki. A Taiwanos-nál arra jutottam, hogy a sima ro vizet csak gh+-szal visszasózni nem elég, kell 1 kicsi kh is, ezen majd legközelebb változtatok. Bár azért utána olvastam nem 1-2 oldalon és sok helyen 0-2-t írnak 1-2 helyett. Meg ahogy elnézegetem a naplókat / FB bejegyzéseket másoknál is látom, hogy csak gh+-t tolnak és simán tartanak valamilyen Caridina fajt. Szóval ez még ilyen zavaros..
Kis bacter AE-t ezek is kaptak, mineral-t még nem vettem, stick-et kapnak még (de úgy elkapirgálgatnak máshol, hogy van, hogy le se ...ják.. :D). Meg catappa levelet kapnak még mindjárt.
Lehet jobb lenne egy nagyobb szűrés, de akkor előtte meg jobb lenne egy nagyobb akvárium. A 25 L-t lecserélném valami 30+-ra legyen benne pár halacska. Addig meg lehet így pöfög majd, ezzel a szűrővel. (Ha most gyorsan vennék 1 nagy külsőt az se állna be hamarabb, nem? :D)
Skimmer van, de nem érzem szükségét, nincs hártya csak valamit rosszul fényképezhettem. Az oxidatort egyenlőre kihagyom.
Az etető tálon én is gondolkodom. Csak méret miatt lehet valami DIY-n kéne gondolkodni.
Így összefoglalva valószínű hosszabb idő kellett volna az indításra. Nem egyszerű dolog ez a költözés.
Köszi szépen még egyszer, hogy segítettél agyalni.
 
Szia!
Én is csak GH+-t használok már évek óta közel nullás RO vízzel, mégis sikeresen tartottam a rákokat. Szerintem nem igazán a vízből építik be az ásványi anyagokat, hanem inkább a kajából. Sőt nálam a rákok mindig is halak mellett voltak, ami persze valószínűleg nem túl rák barát tartási módszer, de a Neocaridináim mégse panaszkodtak, szaporodtak, mint a veszedelem.
A tiszta vízet én is sokkal fontosabbnak tartom, és persze minél.nagyobb a szűrő felület, annál nagyobb a rendszerben lévő hibatűrés, de szerintem egy garnis akvába ha kerülöd a túletetést, simán elég ez a szűrés is. Ismerõsöm tartott ezeknél sokkal igényesebb garnikat is szivacsszűrővel is.
De azért annyiban osztom @Mihályi György kolléga álláspontját, hogy egy jó cuccokkal etetett, jól szûrt, megfelelő oxigèn ellátással üzemeltetett akvárium mindig jobb, mint ahol ezek nem adottak. ;)
 
IMG_20240120_130738.jpg
IMG_20240120_130740.jpg
Planária? :(
Illetve tele vagyok kagylósrákkal és nagyon apró csigával. Már nem etetek, valamit még tudok tenni?
 
Nem planária. Rhabdocoela lesz. Valamelyik a sok ezer faj közül. Garnikat nem fogyaszt. Ha tudod csökkenteni a mulmot és etetést, akkor maguktól is lecsökken a számuk. 🙂
De örülök. Reménykedtem benne, hogy nem az. Meg, hogy nem lesz a garniknak baja.
Mondjuk arra azért kíváncsi lennék, hogy kerültek be. A régi akváknál nem volt, most meg csak költöztetett cuccból dolgoztam. Ugyanazok a növények, állatok, kő, fa. A manado került bele újonnan (többször átmosva), meg fagyasztott eleség ment még bele, amire "tippelnék". De az is bolti előre kockázott.
 
Back
Oldal tetejére