• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Kertészkedős topik (nem akva :) )

Fungus69

Legenda
Tudtok valamilyen megoldást levéltetű+hangya ellen? A hagyományos módszerek nálam nem igazán váltak be: mosogatószer, káliszappan, dohány, sütőpor. Most szárított chilivel kísérletezem, de ez sem tűnik csodaszernek. Nem merek túl nagy töménységű csípős oldatot használni, mert félek, hogy károsítaná a növényeket. Rózsa és szőlő fiatal hajtásait szeretném megvédeni, lehetőleg bio módon.

Remélem, a kérdésem még belefér a fórum szellemiségébe. Tulajdonképpen ez is egyfajta kertészet, bár ebben az esetben a hangyák kertészkednek az én növényeimen (amit szeretnék megakadályozni) :)
 
Tudtok valamilyen megoldást levéltetű+hangya ellen? A hagyományos módszerek nálam nem igazán váltak be: mosogatószer, káliszappan, dohány, sütőpor. Most szárított chilivel kísérletezem, de ez sem tűnik csodaszernek. Nem merek túl nagy töménységű csípős oldatot használni, mert félek, hogy károsítaná a növényeket. Rózsa és szőlő fiatal hajtásait szeretném megvédeni, lehetőleg bio módon.

Remélem, a kérdésem még belefér a fórum szellemiségébe. Tulajdonképpen ez is egyfajta kertészet, bár ebben az esetben a hangyák kertészkednek az én növényeimen (amit szeretnék megakadályozni) :)
Egy marék katica kellene. A növény tövére meg piretrin tartalmú porozószer, hogy a hangyák ne mehessenek fel. Megjegyezném, hogy a piretrin, bár szintetikusan állítják elő, de tudtommal a krizantémból nyerték ki először az anyagot. A fokhagyma is jó, ha bedörgölöd vele a növények szárát, viszont az a mai fokhagyma árakkal drágább lesz. 😉
 
Egy marék katica kellene. A növény tövére meg piretrin tartalmú porozószer, hogy a hangyák ne mehessenek fel. Megjegyezném, hogy a piretrin, bár szintetikusan állítják elő, de tudtommal a krizantémból nyerték ki először az anyagot. A fokhagyma is jó, ha bedörgölöd vele a növények szárát, viszont az a mai fokhagyma árakkal drágább lesz. 😉
Kösz a választ. Évek óta nem láttam már a kertben hétpettyes katicát. Csak harlekin van, de abból is nagyon kevés. Piretrin tartalmú szert még nem próbáltam hangyák ellen, de majd veszek. Fokhagyma van saját termesztésből, az nem gond. Az a baj, hogy az első eső lemossa ezeket a szereket, aztán lehet újra kezdeni. Legjobban talán a ragasztószalag vált be, de azt nem egyszerű felrakni sok-sok vékonyabb szárú növényre. Ez is csak 1-2 hétig működik, mert egy idő után a beleragadt hullákon már át tudnak menni hangyák. Nem egyszerű tőlük megszabadulni. Például az egyik kis fám gyökérzete mellé beköltöztek. Hónapokig próbálkoztam különböző módszerekkel, végül a napi többszöri elárasztás segített. Most tavasszal már megint tele volt hangyával.
 
Kösz a választ. Évek óta nem láttam már a kertben hétpettyes katicát. Csak harlekin van, de abból is nagyon kevés. Piretrin tartalmú szert még nem próbáltam hangyák ellen, de majd veszek. Fokhagyma van saját termesztésből, az nem gond. Az a baj, hogy az első eső lemossa ezeket a szereket, aztán lehet újra kezdeni. Legjobban talán a ragasztószalag vált be, de azt nem egyszerű felrakni sok-sok vékonyabb szárú növényre. Ez is csak 1-2 hétig működik, mert egy idő után a beleragadt hullákon már át tudnak menni hangyák. Nem egyszerű tőlük megszabadulni. Például az egyik kis fám gyökérzete mellé beköltöztek. Hónapokig próbálkoztam különböző módszerekkel, végül a napi többszöri elárasztás segített. Most tavasszal már megint tele volt hangyával.
A hangyák alapvetően kémiai jeleket használnak az útvonalak meghatározásához. Ha ezt el tudjuk fedni valamivel, akkor időbe telik, amíg a felderítőik újrarajzolják. Azt olvastam, hogy a krétát sem szeretik, áthatolhatatlan falat jelent nekik. Esetleg krétával színezd körbe a fás szárúakat. Ilyen projektre gyerekeket is meg lehet fogadni akár... 🙂 A levéltetű elleni kontakt szerek általában a méhekre veszélyesek, még a káliszappan is. Meglepő módon a felszívódók virágzás alatt is kiszórhatók. Ilyen a Mospilan például.
 
Rózsa és szőlő fiatal hajtásait szeretném megvédeni, lehetőleg bio módon.
A hangyák ellen a ragadós öv a legjobb. Kenj alá sarat, hogy ne legyen rés. És ja, ha megtelik, csere. Kiirtani ne akard a hangyákat. Anno Németországban eljátszották kertekben, s rájöttek, hogy nélkülük nem működik a kert. Ha egy boly helye zavar, napi 1-2x mozgasd meg ásóvillával. Esetleg földdel teli nagy cserepet tegyél rá lefordítva. Sokszor átköltöznek bele.

Tetvekre: gyérítésre narancsolaj, pl. Wetcit. A nagyágyú a neemazal. Virágra egyik se kerüljön, s mind a kettőt este fújd. Amúgy azt is érdemes nézni, mennyi tetvet bírnak el a növények. Pl. a cseresznyefámról sosem irtom le. Elbírja, s ha elszaporodnak rajta a katicák, azok elintézik. Katica meg akkor va, ha van mit enniük. Érdemes erre banknövényt tartani (pl. bodza). A biokiskertet kövesd, illetve youtubeon Székely Gyöngyvért. Illetve:
Fokhagymás öntettel simán.
Ha tudsz valakit, aki elviszi, akkor mondd, hogy mennyi kell. Van úgy 50. :) Én natúrban eszem, nagyon egészséges.
 
A hangyák alapvetően kémiai jeleket használnak az útvonalak meghatározásához. Ha ezt el tudjuk fedni valamivel, akkor időbe telik, amíg a felderítőik újrarajzolják. Azt olvastam, hogy a krétát sem szeretik, áthatolhatatlan falat jelent nekik. Esetleg krétával színezd körbe a fás szárúakat. Ilyen projektre gyerekeket is meg lehet fogadni akár... 🙂 A levéltetű elleni kontakt szerek általában a méhekre veszélyesek, még a káliszappan is. Meglepő módon a felszívódók virágzás alatt is kiszórhatók. Ilyen a Mospilan például.
A kréta nekem új, feltétlenül kipróbálom. Rovarirtó szereket nem nagyon szeretnék használni, akkor inkább marad a mechanikus eltávolítás.
 
A hangyák ellen a ragadós öv a legjobb. Kenj alá sarat, hogy ne legyen rés. És ja, ha megtelik, csere. Kiirtani ne akard a hangyákat. Anno Németországban eljátszották kertekben, s rájöttek, hogy nélkülük nem működik a kert. Ha egy boly helye zavar, napi 1-2x mozgasd meg ásóvillával. Esetleg földdel teli nagy cserepet tegyél rá lefordítva. Sokszor átköltöznek bele.
Kiirtani nem szeretném őket, csak néhány helyről elűzni. Szeretik befészkelni magukat a fásszárú növények gyökérzete mellé. A levéltetveket is felhordják, ami szintén nem előnyös.
Tetvekre: gyérítésre narancsolaj, pl. Wetcit. A nagyágyú a neemazal. Virágra egyik se kerüljön, s mind a kettőt este fújd. Amúgy azt is érdemes nézni, mennyi tetvet bírnak el a növények. Pl. a cseresznyefámról sosem irtom le. Elbírja, s ha elszaporodnak rajta a katicák, azok elintézik. Katica meg akkor va, ha van mit enniük. Érdemes erre banknövényt tartani (pl. bodza). A biokiskertet kövesd, illetve youtubeon Székely Gyöngyvért. Illetve:
A neemazal tényleg brutális, mindent visz. Narancsolajos készítmény is jó lehet, de az is kiirt sok más rovart is. Wetcitet még nem próbáltam, de lehet, hogy belevágok. A banknövény nálunk sokáig egy jezsámen bokor volt. Nemrég vágtam ki, mert igazi tetűfészek volt egész évben, virágot alig hozott :)
Nem próbálkoztál kapszaicinnel? Szerintem hatásos lenne, de nem tudom, mekkora dózis kellene belőle, ami még nem árt a fiatal hajtásoknak.
Már láttam régebben. Nagyon jó és hasznos előadás, ezúton is gratulálok hozzá.
Ha tudsz valakit, aki elviszi, akkor mondd, hogy mennyi kell. Van úgy 50. :) Én natúrban eszem, nagyon egészséges.
 
A levéltetveket is felhordják, ami szintén nem előnyös
Kb. ez a rossz hatásuk plusz a sérült növényre mennek rá. A ragasztószalag lesz a megoldásod. Nekem anno zöld tetvek másztak a barackra. Na, az volt durva, eleinte napi 2x cseréltem. De nem drága, s gyors a csere.
Nem próbálkoztál kapszaicinnel?
Az összes csilis azzal tolná, ha érne valamit. :) A biokiskertnél nézz szét, ott van csalánleves megoldás is.

A neemazal nem visz mindent, csak ami a növényt szívogatja. Ha megfelelő helyre fújod, s nem megy virágra, akkor teljesen oké.
ezúton is gratulálok hozzá.
Köszönöm.
 
Kb. ez a rossz hatásuk plusz a sérült növényre mennek rá. A ragasztószalag lesz a megoldásod. Nekem anno zöld tetvek másztak a barackra. Na, az volt durva, eleinte napi 2x cseréltem. De nem drága, s gyors a csere.
Használok néha ragasztócsíkot. Nem szeretem, mert én is ragadok tőle. A szőlőben nem nagyon tudnám használni, mert elég nehézkes az összes tőke alját és az oszlopokat betekerni.
Az összes csilis azzal tolná, ha érne valamit. :) A biokiskertnél nézz szét, ott van csalánleves megoldás is.
Sejtettem, hogy ez túl egyszerű lenne :) Egy nagyon tömény kapszaicines oldat biztos levinné a tetveket. Ha engem csíp, valószínűleg nekik is kellemetlen.
Csalánlevet próbáltam már, engem nem győzött meg. Olvastam valahol, hogy az áztatott paradicsomlevél is jó lehet tetvek ellen. Majd kipróbálom, ha lesz belőle elég.
A neemazal nem visz mindent, csak ami a növényt szívogatja. Ha megfelelő helyre fújod, s nem megy virágra, akkor teljesen oké.
Néhány éve kipróbáltam. Tényleg jó, de borzalmasan drága. Valamilyen egyszerű megoldást keresek, de lehet, hogy ilyen nem létezik.
 
Valamilyen egyszerű megoldást keresek, de lehet, hogy ilyen nem létezik.
Nálam az egyik húsevön jelentek meg nagyszámban a levéltetvek, repceolajas oldat jó volt rájuk (én vetten speciális keveréket, de elvileg ugyanaz mint sima háztartási repceolaj+ pár csepp.mosogatószer + viz kevetéke -> 1 rész repceolaj 4 rész viz, kevés mosogatószer).
Hangyákra nem tudom, hogy jó-e, ill. a következö esözésig védened kellene a friss hajtásokat a napfény elöl/ vagy legalább érdemes lenne elöször egy próbahajtáson kipróbálnod, hogyan reagál rá a növény.
 
A szőlőben nem nagyon tudnám használni, mert elég nehézkes az összes tőke alját és az oszlopokat betekerni.
Ez jogos. Arra is hordják a tetveket? Fura, mert nekem sohasem olyan. Igaz, van 3 tőkém, amiből 1 említésre méltó.
Valamilyen egyszerű megoldást keresek, de lehet, hogy ilyen nem létezik.
Lekopogom, de nekem most beállt az egyensúly, úgy tűnik. Van valamennyi tetű, de nem vészes. És még a betonon is katicalárvát találtam. :) Ja, a tetvek szempontjából mindegy, hogy hétpettyes vagy harlekin. Nyilván nekünk kedvesebb a hétpettyes.
Csalánlevet próbáltam már, engem nem győzött meg.
Ez valami bolti, de lehet, hogy annyira nem jó, passz. Most Gyöngyvérék a Boroilt használják. Nekem PrevB2 volt, de az kifutott, sajna. :( Feleannyi volt, mint a mostaniak.
Olvastam valahol, hogy az áztatott paradicsomlevél is jó lehet tetvek ellen.
Szólj, ha bejött. Még nem hallottam.
Egy nagyon tömény kapszaicines oldat biztos levinné a tetveket. Ha engem csíp, valószínűleg nekik is kellemetlen.
A rovarok immunisak a kapszaicinre. A polos is vígan szívogatja. Sőt, ha csak az ízét nézzük, a madarakat sem csípi.
 
Ez jogos. Arra is hordják a tetveket? Fura, mert nekem sohasem olyan. Igaz, van 3 tőkém, amiből 1 említésre méltó.
Mindenhová felhordják, a fákra is. A komposztáló is tele van hangyával. Néhány kinti virágcserépbe is beköltöztek. Tulajdonképpen minden kinti növényen mászkálnak a hangyák. A szőlő nagyon fiatal hajtásain is van levéltetű, a hangyák ott is gondozzák őket. Egyébként szőlővel azért érdemes foglalkozni, mert hamar termőre fordul, sokkal kevesebb hely kell, mint a gyümölcsfáknak. Tavasszal telepítettem néhány ritkább fajtát a régebbi kommerszek mellé.
Lekopogom, de nekem most beállt az egyensúly, úgy tűnik. Van valamennyi tetű, de nem vészes. És még a betonon is katicalárvát találtam. :) Ja, a tetvek szempontjából mindegy, hogy hétpettyes vagy harlekin. Nyilván nekünk kedvesebb a hétpettyes.
Kis mennyiségű levéltetűvel én is kiegyeznék, de ahhoz a hangyákat kellene visszaszorítanom :)
Ez valami bolti, de lehet, hogy annyira nem jó, passz. Most Gyöngyvérék a Boroilt használják. Nekem PrevB2 volt, de az kifutott, sajna. :( Feleannyi volt, mint a mostaniak.
Sajnos nem olcsók ezek a szerek. Ezért próbálok alternatív megoldást keresni.
Most ezekkel a bio szerekkel próbálkozom (gombás betegségek ellen és kondicionálásra):
Myr Micro
Scudo
Trainer
Van valamelyikkel tapasztalatod esetleg?
Szólj, ha bejött. Még nem hallottam.
Most még kicsik a paradicsomok, de 1-2 hónap múlva majd beszámolok az eredményről.
A rovarok immunisak a kapszaicinre. A polos is vígan szívogatja. Sőt, ha csak az ízét nézzük, a madarakat sem csípi.
Nem tudtam, hogy a rovarok immunisak, így már érthető.
 
Van valamelyikkel tapasztalatod esetleg?
Nincs. Amúgy tényleg drágák a bio cuccok, de az én kertem nagyságánál sokáig elég. 30-50ml/10l általában az adagolás. Nagy kertre nyilván sok.
Egyébként szőlővel azért érdemes foglalkozni, mert hamar termőre fordul, sokkal kevesebb hely kell, mint a gyümölcsfáknak.
Próbáltam én is, most terem végre az egyik. Valami lehet a talajjal nálam, mert van egy rész, ahol nem nő rendesen semmi. A területtől távolabbi szőlőn idén már lett virág, a közelebbi meg még fél méteres. Alighanem ott talajt kellene cserélni.

A bogyósok is jók a gyors és biztos termés szempontjából, csak árnyékolni kell őket. Igen durva, hogy mennyire nem bírják az uv-t. Viszont nem fagynak el, mint a gyümölcsök. Pl. barackom semennyi sem lesz...
 
Érdemes lenne rebarbara levéllel kombinálni. És ehhez kéne még egy 3. komponens. Dohány? 🙂
NEEEEEEEM! Dohányt, ne, plz. A csilis csoportból a szezonban mindig kiírom, hogy aki dohánylevet ajánl, azt kivágjuk. :D (Eltaláltad az egyik trigger pontom. :D) Ha már ilyet akarsz, annál a Teppeki (vegyszer, tetvek ellen) is jobb. Lásd: http://gazigazito.hu/miert-ne-permetezzunk-dohanylevel-1186682

Nem minden bio, ami növényi. A dohánynál jobb akkor már a dalmát rovarporvirág, ami piretrint tartalmaz. Viszont az is kb. mindent visz, annyi erővel mehet ismét a vegyszer.
 
Nem minden bio, ami növényi. A dohánynál jobb akkor már a dalmát rovarporvirág, ami piretrint tartalmaz. Viszont az is kb. mindent visz, annyi erővel mehet ismét a vegyszer.
Őööö... mintha fentebb írtam volna a piretrint...
Akkor legyen krizantém, rebarbara levél, csalán kombó. 😃
A katica+ hangyász erős bio - kombó lenne, csak Pesten már a pöttyöske is hiányzik, nemhogy egy hangyász... Az egész biokérdés sok-sok sebtől vérzik Budapesten. 😉
 
Back
Oldal tetejére