• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Minden kezdet nehéz (és drága :)

Hyder198

Tapasztalt kertész
Sziasztok! Gondoltam én is megosztom veletek első kis akvám történetét. Még mindíg az elején járok, de nem volt bátorságom vagy ambícióm az elejétől naplózni a történeteket.

Kezdem a legelejéről. Évekkel ezelőtt már kacérkodtam a gondolattal hogy szeretnék növényes akvát, de akkori egyetemista "bérből" nem igazán tudtam ezt megengedni magamnak, illetve akkori párom (azóta feleségem) is sokallotta a költségeket. Elfelejtődött.

Kb. két hónapja üresen maradt sógorom üvege. Megunta. 25L, belső szűrő, low-tech led pilács, pár redmoore fa, sera 2-4 mm kavics :) Na mondom itt az idő. Közben unokatestvérem is besokallt, bár ő el sem kezdte igazán... volt egy vadonatúj 45L-es 35x35x37-es üvege, egy bontatlan eheim 150 classicja. Megvettem tőle.

Itt kezdődtek el a kiadások.... Ha már van egy ekkora üvegem, kellene bele rendes talaj. De akkor már csak kéne rendes pilács meg CO... végül (hosszas stresszelés, át nem aludt éjszakák és 2 áruvisszaküldés után) megszülettek ezek is. Sodastreames CO2, Oxyturbo reduktorral, mágnesszelep nélkül, Chihi A2 Max 301 (utóbbiban köszönöm a GA-s kollégák és ezen Fórum tagok segítségét).


Az akvárium augusztus 7-én indult el még nem tisztázott sorsára. Remélem a dicsőség felé, bár úgy tűnik tenni fog kitérőket :) Képeket is hamarosan posztolok. Ekkor még low-tech leddel, CO2 nélkül, csapvízzel indultam neki a dolognak.

Egy hétre rá beüzemeltem a CO2-őt.

Minden nőtt szépen, kivéve a Crypto-t, ami elkezdte haláltusáját (és végül diadalmaskodott, már nagyon szép fényes, alulról vörös-barnás levelekkel és szárakkal pompázik).


Megjent a kovaalga, és mivel minden paraméter jó volt, engedtem bele amano garnikat a behurcolt özöncsigák mellé. Azóta a csigaevő csiga kitakarította az özöncsiguszokat. Az amano-k élik világukat.


Múlthét elején (Aug. 21.) beköltöztek a gyerekkori kedvenc halaim, a guppik. 9 darab hím. És persze 3 db ottó. Belakták a helyet, minden rendben volt, egy darabig...


A pH-m valamiért magasan maradt, CO2 beoldás mellett is (60bp/m, azóta rájöttem hogy az rengeteg, most 24 bpm) 7.5 körül/felett mozgott. Itt is, és több helyről is azt a tanácsot kaptam hogy ozmó vízzel próbálkozzak. A növények és a halak is jobban értékelnék, beállna a pH, és lenne értelme a CO2 beoldásnak is (18nK karbonátkeménység mellett nem sok van). Így ezt tettem. Most van RO vizem, 5nK karbonát, 6nK gH. Következő vízcserénél 4nK kH-t és 8 gH-t tervezek belőni. A pH-m most 7 körül van, egy kis kH csökkentés után át fog csapni savasba úgy hiszem.

Péntek óta (Aug. 25.) már a Chihi A2 max dolgozik, 80%-on, napi 8 órát. Egy picit elkezdtem algásodni ahogyan az algás topicban olvashatjátok. A guppik elkezdték csípkedni egymást, nem nagyon tetszik a dolog, nem tudom mi lesz a vége.


Így állok most, pénz nélkül, egy szerintem szép akváriummal, enyhe algával, haldokló Hm-el, verekedő guppikkal. Várom hova fejlődik a dolog. Tanácsok nélkül egyenlőre tanácstalan vagyok :)
 
Utoljára módosított:
"Péntek óta (Aug. 25.) már a Chihi A2 max dolgozik, 80%-on, napi 8 órát. Egy picit elkezdtem algásodni ahogyan az algás topicban olvashatjátok"

Hmmmm.... vajon lehet-e összefüggés...? 🤔🤭

"80%-on, napi 8 órát"
Ez szerintem sok!
A helyedben lejjebb venném, az erőt és az időt is.
A cryptonál természetes, hogy újra ültetésnél levelet dobál. Van aki eleve lenyírja, hogy hamarabb jöjjenek az új hajtások.
Indító bacikat alkalmaztál?
 
"Péntek óta (Aug. 25.) már a Chihi A2 max dolgozik, 80%-on, napi 8 órát. Egy picit elkezdtem algásodni ahogyan az algás topicban olvashatjátok"

Hmmmm.... vajon lehet-e összefüggés...? 🤔🤭

"80%-on, napi 8 órát"
Ez szerintem sok!
A helyedben lejjebb venném, az erőt és az időt is.
A cryptonál természetes, hogy újra ültetésnél levelet dobál. Van aki eleve lenyírja, hogy hamarabb jöjjenek az új hajtások.
Indító bacikat alkalmaztál?
Szerintem is van összefüggés :D Csak mivel siralmas állapotban van a Hm, aminek több fény kellene, nem kevesebb, ezért nem tudom mit tegyek.
Itt talán látszik.
Indító bacit az elejétől nyomattam, ment a talajba fecskendezve, a szűrőbe, a vízbe. A szűrő befolyójához még most is nyomok ha eszembe jut, meg néha a vízbe is.
 
Emerz lenne? Milyen akkor a szubmerz? Ahol vettem, ott is víz alól vették ki, cserepes volt.

Tápból Aqualine TF macro-t kap 800uL-t, és micro-t 400uL-t.
 
Utoljára módosított:
Most is víz alatt van, mégis emers. Szinte az össze vizinövényt víz felett termesztik. A HM-nek víz alatt hosszúkás levele van. Az új hajtásokon majd látni fogod.
Látom magam előtt, mikor méred ki a tápot: 798, 799, mégegypicit, 800! :)
 
Most is víz alatt van, mégis emers. Szinte az össze vizinövényt víz felett termesztik. A HM-nek víz alatt hosszúkás levele van. Az új hajtásokon majd látni fogod.
Látom magam előtt, mikor méred ki a tápot: 798, 799, mégegypicit, 800! :)
Én úgy látom ezek hosszúkásak 🙄 már 2x nyírtam őket mert nagyon megindultak, csak most rogytak meg valamiért. A tápozást igyekszem pontosan csinálni, van hozza eszközöm :p de ez nem jelentő azt hogy az adag jó.

Az alga helyzet nem lesz jobb tegnapihoz képest (nyilván), cserébe rosszabb. Itt egy közelebbi kép a Hm ről.

Vagy azt mondod, hogy amit először lenyirtam kellett volna vissza ültetnem? Mert az gáz… én csak nyirtam hogy széltében terjeszkedjen ne felfelé…
 
Okés. Köszi. A fényerőt bátorkodtam lejjebb venni? Vagy inkább a világítás időtartamát rövidítésem? Esetleg hozzam kicsit előrébb a lámpát hogy a Hm jobban kapja?
 
A világításban én nem követem az ajánlottakat. Bár mostmár a második rezsicsökkentés után csak 10 órát világítok naponta. Van A2 max-om, 70%-on üzemel.
A HM nem igényel különösen nagy fényerőt, ha jól érzi magát akkor nő mint a gomba. Picit nem figyelsz oda, és tele van vele az akvárium. Hajlamos a vízszintes növekedésre, de a nagyobb fényerő az segít. Bár gyepesítésre én mást használnék.
 
A világításban én nem követem az ajánlottakat. Bár mostmár a második rezsicsökkentés után csak 10 órát világítok naponta. Van A2 max-om, 70%-on üzemel.
A HM nem igényel különösen nagy fényerőt, ha jól érzi magát akkor nő mint a gomba. Picit nem figyelsz oda, és tele van vele az akvárium. Hajlamos a vízszintes növekedésre, de a nagyobb fényerő az segít. Bár gyepesítésre én mást használnék.
Én csak azt tudom, hogy itt ez a fonalas vacak, és teljesen pánikba estem hogy mit csinálok rosszul.
Szóval megnézem 70%-on, 7 órában… vagy nem tudom, csak múljon el.
 
Ha nagyon bedurvul a zöld alga, el kell gondolkodni emers növényen. Jelen esetben nem úszó növényeket javaslok, mert teljesen elvennék a fényt az akváriumtól. Első lépésben mérj, vagy méress NPFe-t. Ha magasak az értékek, tegyél egy, vagy több szál szobai futókát a vízbe. Csak a szárát, levelei lógjanak ki. A már beszokott és megerősödött emers futókákkal, masszív tápozás mellett algamentessé teheted az akváriumot. Szerintem a kinövő és a szoba bútoraira felkapaszkodó futóka pedig feleségednek sem lesz ellenére. A dolog azért tud működni, mert az EI tápozás alapvetően jó gondolatmenetre épül. Napi szinten megfelelő arányban adod a tápot. Olyan emers növénnyel pedig ami szépen nap végére kiszívja az akváriumi növények által fel nem használt tápot, az algának semmi nem marad majd. Csak arra kell figyelni, hogy amikorra elkezd működni a dolog (beindul a futóka), ne sajnáld a tápot.
Molnár Mátéval a nagy sarokakváriumát pontosan így terveztük meg. Persze ott masszív mennyiségű aktív talajt használtunk az építésnél. Nézz fel a youtubejára és kukkantsd meg a videókat róla.
 
Érdekes gondolat. Most van egyébként rajta limnobium levigatum, de ki próbálom ezt a dolgot. Mit jelent a “ne sajnáld”? :D Illetve a későbbiekben ezt ki tudom majd szedni belőle? 1-2 hónap múlva mikor már nem friss az akvárium? Vagy onnantól ezt így kell hagyni?
 
Itt van Máté algás vidije a sarokakváriumról. Ő kicsit más helyzetben volt mint te. Majd 90 liter aktív talaj került bele. Az építéskor az volt a prognózisom, hogy egyáltalán nem lesz probléma az ammóniából már a kezdetek kezdetén sem (tudni illik az aktív talaj masszív mennyiségben enged ki magából a kezdeti időszakban). Ezt a hatalmas monstera miatt mondtam. A növények ugyanis az ammóniát preferálják felvételben a nitráttal szemben. Az indítás után méricskéltünk és igazam is lett. Gyakorlatilag az ammónia, nitrit, nitrát is nulla volt kezdetektől. Foszfáttal együtt… Sajnálatos módon eleinte mialatt elkezdte a nagy dózisú táp adagolását elfelejtettünk plusz mono foszfátot is adagolni (aktív talaj nagy mennyiségben szívja a vízből amíg nem telítődik). Ezért jelent meg nála az agancs is. Szerencsére sikerült a táp növelésével és co2 bevetésével visszaszorítani az algát. Ehhez persze kellett a hatalmas emers monstera és futóka rész is.

 
Back
Oldal tetejére