• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Rendelői 450

Ez eddig nem jutott eszembe, hogy megmérjem a csapvizet…holnap kiderítem mi okozza. Okozhatja az ecsetet is a szikes víz?
Nem tudom mi okozza, de nem biztos, hogy ez az oka, mint ahogy a túletetés sem.
3 évig csapvizet használtam (budapesti kemény víz), ecsetem nem volt.
3 éve RO vizet használok, ecsetem van.
Túletetés nincs, mert csak annyi kaját dobok be, amit még a talajra érés előtt megesznek.
Nem akarlak bevinni az erdőbe, csak a tapasztalatomat írtam le.
 
Reggel megnéztem a csapvizet amiről cserélek. TDS-t elfelejtettem... később pótolom
pH:7
GH: 3
KH:13

Ez alapján eleve a csapvíz is szikes. Délután ha lesz időm megnézem a vízlágyítót, hogy mit csinál.
Viszont ezek az értékek az akváriumba megnőnek. Lehet lenne értelme mégis visszarakjam a gyantát a szűrőbe?
Nitritet is megmérem az akváriumban délután.
 
Nátriumkarbonát. Csak az algának nem gond. A szűrő rendszer a Ca+, Mg+ ikonokat Na+ ionokra cseréli. Gondolom, hogy ez az a fajta szűrő, amit NaCl só utántöltő működtet...
Nálunk is ioncserélös vizlágyitö berendezés van beépitve, és szintén szikes vizet eredményez.
Esetenben mondjuk nem ennyire durva az eltérés, csak pár °d.
Én "Kh minus"-szal kezeltem a kezdeti idöben a vizet, ami hatására nagyban csökkent az ecset alga elterjedése. Ez viszont szerintem hosszú távon nem jó megoldás. Valószinüleg a legjobb lenne egy osmo-vizlágyitót beszerezni. :( (Nálam at ioncserélt viz nitrát vagy nátrium szintje is egészen magas, de mivel csak kevés élölényem van, ez még jól is jön, halas akváriumban viszont nem túl elönyös.)
 
Sziasztok!
Több dolgot is próbáltam az elmúlt időszakban.
Kicsit elmaradtam a naplóval, de a lényeges infókat pótolom.
Egyrészt ugye kiderült, hogy ioncserélős a vízlágyító, szóval eleve elölről kell kezdenem mindent. Van egy kis RO szűrő a rendelőben de csak egy 20L-es tartály van alatta, vízcseréhez használhatatlan ekkora méretnél.
A konyhai csapnál a GH5, KH16, érdekes, hogy a szűrt vizesnél ez az érték GH3, KH13 ahogy fentebb írtam...kitudja össze-vissza mérek már mindent :D
Megmértem a foszfátot is, ez szintén 0 volt ezért elkezdtem port adni mindenféle tudományos számítás nélkül sikerült túl lőni azt is. a hétvégi teszten 2+ volt. (GA por 5 kis kanál ment a 450L-re, hétvégi vízcserénél 2 hétig, ezt majd szép lassan beállítom)
Ezidő alatt amúgy azt vettem észre, hogy az ecset mintha nem nőtt volna akkora mértékben és az új levelek szép tiszták, talán idővel kinövik. A zöld por még megvan.
A nagy stem hátul nem tetszett és amúgy is tesztelni akartam az új tápozást, így teljesen visszavágtam. Gyorsan és egészséges friss leveleket hoz, talán igénytelenebb a microsorumnál...
Úgy döntöttem rövid időn belül, miután sikerült a vízparamétereken javítani újragondolom a hátsó részt. Valisneria függöny kell és elé valami vékony levelű bokros.
Sajnos a mollyk szaporodnak mint az állat, aki érte jön szívesen adok bármikor :D
Elsőre ennyi, takarítom amíg nem omlik össze.
Abban kérnék véleményt még, hogy a szűrő csöveket hogyan állítsam. Annak ellenére, hogy szemmel jónak tűnik az áramlás, lehet ez is gond, bár nem erősek a vízsugarak. Később rakok fel képet, hogy jelenleg hogyan van beállítva. Találtam 1 db esőztető csövet is, gondoltam felhasználom.
Ja igen, mivel korábban nem volt ilyen nagy probléma az algával, amíg a SAT gyanta bent volt, ezért visszaraktam azt is 2 hete. Elképzelhető, hogy a sok bomló és szenvedő növény plusz a sok hal miatt ez gond lehetett.
 
Pár kép tanulságnak.
 

Attachments

  • B38BB955-72D6-4BC5-91BE-6FDC5D2921C9.jpeg
    B38BB955-72D6-4BC5-91BE-6FDC5D2921C9.jpeg
    382.9 KB · Megtekintések: 33
  • F61B0B8D-A69C-4019-A569-9FE2A1CB2825.jpeg
    F61B0B8D-A69C-4019-A569-9FE2A1CB2825.jpeg
    382.9 KB · Megtekintések: 22
  • 57E1F03B-3193-4001-B46C-123B63D98800.jpeg
    57E1F03B-3193-4001-B46C-123B63D98800.jpeg
    341.3 KB · Megtekintések: 29
Ez megvan?
Köszönöm, igen megvan. Ebben az akváriumban 2 probléma van. Az egyik, hogy a tető miatt csak a belső sarokban lehet csöveket elhelyezni, a másik pedig hogy az eleje ívelt. A tervem az, hogy a 2 rövid oldalon 1-1 esőztetőt helyezek el egymással szemben, jobbat nem tudok. Jelenleg az egyik kiömlő a jobb hátsó sarokban van és a hosszú oldalon dolgozik, a másik a bal hátsó sarokból a front üveg felé, gondolván hogy az ív majd megvezeti, de szerintem nem jó.
Az akvárium kialakítása miatt gyári üveg Lylit sem tudok (mert akkor a rövid oldalon nyom szembe) használni szóval szerintem az áramlás is erős lehet.
Szóval vagy 2 esőztető szembe egymással a rövid oldalon, vagy 2 kiegészítő műanyag lilly szemben egymással szintén a rövid oldalon. Mivel a ki és beömlő ugyan azon a ponton fér csak el, ezért az esőztetőt jobb megoldásnak tartom egyenlőre. Remélem így már érthető a dilemma :)
A hátsó hosszú oldalra rakni 2 esőztetőt az butaság? Csatoltam egy képet UK fórumról. És egy nem saját rajzot ahogy jelenleg üzemel. (felülnézet)
 

Attachments

  • 2-canisters.jpg
    2-canisters.jpg
    126.9 KB · Megtekintések: 20
  • 8396954239_ff17a4e4ab_c.jpg
    8396954239_ff17a4e4ab_c.jpg
    323.7 KB · Megtekintések: 20
Köszönöm, igen megvan. Ebben az akváriumban 2 probléma van. Az egyik, hogy a tető miatt csak a belső sarokban lehet csöveket elhelyezni, a másik pedig hogy az eleje ívelt. A tervem az, hogy a 2 rövid oldalon 1-1 esőztetőt helyezek el egymással szemben, jobbat nem tudok. Jelenleg az egyik kiömlő a jobb hátsó sarokban van és a hosszú oldalon dolgozik, a másik a bal hátsó sarokból a front üveg felé, gondolván hogy az ív majd megvezeti, de szerintem nem jó.
Az akvárium kialakítása miatt gyári üveg Lylit sem tudok (mert akkor a rövid oldalon nyom szembe) használni szóval szerintem az áramlás is erős lehet.
Szóval vagy 2 esőztető szembe egymással a rövid oldalon, vagy 2 kiegészítő műanyag lilly szemben egymással szintén a rövid oldalon. Mivel a ki és beömlő ugyan azon a ponton fér csak el, ezért az esőztetőt jobb megoldásnak tartom egyenlőre. Remélem így már érthető a dilemma :)
A hátsó hosszú oldalra rakni 2 esőztetőt az butaság? Csatoltam egy képet UK fórumról. És egy nem saját rajzot ahogy jelenleg üzemel. (felülnézet)
Figyu, szerintem ez az ángélus megoldás járható 2 esőztetővel. Az ábrán lévő baloldali esőztető nyílását elképzelhető, hogy fúróval tágítani kell majd, hogyha el akarja hordani az alatta lévő talajt. 🙂
 
A konyhai csapnál a GH5, KH16, érdekes, hogy a szűrt vizesnél ez az érték GH3, KH13 ahogy fentebb írtam...kitudja össze-vissza mérek már mindent :D
Újra megmértem, mert otthon a saját csapvizem nem ilyen. ph 7-7,5 GH12 KH12 nem értem, hogy adott a cseppteszt először 5-ös GH-t...
Ezzel egyidőben elkezdődött egy lassú vízcserés folyamat, ahol hetente 120 liter RO vizet cserélek az akváriumban, amíg nem sikerül a GH-KH értékeket normálissá tenni.
A pH továbbra is magas, de közelednek az értékek már GH6-KH10 nél tartok (JBL teszt, ami valamiért magasabb a SERA csepptesztnél)
Kiderült, hogy a vas 0 és nitrát 1. Ezért elkezdtem adagolni plusz vasat (0,5ml/100l oldatom van) és kivettem a 3 kis zsák gyantát a szűrőből, hogy a nitrát magasabb legyen.
Foszfát már csak 0,5 volt így most 1 kis kanál por ment bele.
A RO vizet amúgy visszasózom GH6-ra.
Lehet képzelem, de az új hajtások szépek, algamentesek és az anubias is újra elkezdett hajtani. Az ecset mintha kopna a régi levelekkel együtt, egyenlőre az esőztető project elmaradt.
4 helena csiga is került bele, mert rengeteg a kis csiga.
Egyenlőre ennyi, ha sikerült beállítani a vizet, akkor folytatom a naplót, új növényekkel és állatokkal jelentkezem :D
 
Üdv mindenkinek.
A heti 100-150literes vízcserékkel sikerült végre megfordítani a gh-kh arányt. Jelenleg gh7 kh5. Az ecset jelentősen csökkent, viszont átvette a helyét a zöld szőr, ami ugyan úgy elnyomja a növényeket. Egyik hiba hogy ezeknél a nem 50%-os vízcseréknél a javasolt profitot tettem, vagyis 45ml/hét. Plusz foszfát és vas is ment. Gondolom sikerült túl tápozni de majd a tesztek hétvégén megmondják. 2 hete már csak a fele profito ment, múlt héten már nem tápoztam. Ugyanis kiderült hogy pár napra magára marad a rendelő, ezért blackoutot csinálok. Szerda-vasárnap a cél időtartam. Tegnap nem hagyott nyugodni a dolog, hogy levegőztető nincsen pluszban és a növények sem termelnek most oxigént, ezért reggel gyorsan bedobtam egy levegőztetőt, a biztonság kedvéért az akvárium tetejére raktam a pumpát :D
Vasárnap csinálok teszteket, és jövő héten egy algexit kúrát is kap biztos ami biztos.
23381BD9-C92C-4299-856C-3F861E67FD7E.jpeg
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére