• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Újrakezdő Low-Tech próbálkozás (112L)

Mehet a macro is heti egyszer, mondjuk vasárnap lesz majd a fix vizcsere napom és utána? Kiindulási alapnak felszorozhatom a napi adagot 7el?
Igen. Szerintem a gyári heti ajánlás fele is elég még ennyi gazra. Olvasd le a palackot, ott kell lennie a heti ajánlásnak is. Ha nincs, akkor a Google megmondja. (TF tápot még nem használtam.) Azt át kell számolni az üveged bruttó térfogatával. Nem feltétlen x7 lesz a heti egyszeri tápozás. Egy nitrát, foszfát, vas cseppteszt nem árt a pontos arányok beállításához. Ha azzal rendelkezel, akkor mindent be tudunk lőni. 😉
 
Igen. Szerintem a gyári heti ajánlás fele is elég még ennyi gazra. Olvasd le a palackot, ott kell lennie a heti ajánlásnak is. Ha nincs, akkor a Google megmondja. (TF tápot még nem használtam.) Azt át kell számolni az üveged bruttó térfogatával. Nem feltétlen x7 lesz a heti egyszeri tápozás,. Egy nitrát, foszfát, vas cseppteszt nem árt a pontos arányok beállításához. Ha azzal rendelkezel, akkor mindent be tudunk lőni. 😉
Rendben, köszi! Ilyen csepp tesztjeim még nincsenek, majd szerzek. Akkor szerinted jó ha amíg ilyen sok vizcsere van napi adagolást tartok, és utána meg át fogok állni heti, amikor a vizcsere is heti. Gondolom annak nincs értelme hogy beadok egy hetit majd a napi vizcserével kiveszem.
 
Rendben, köszi! Ilyen csepp tesztjeim még nincsenek, majd szerzek. Akkor szerinted jó ha amíg ilyen sok vizcsere van napi adagolást tartok, és utána meg át fogok állni heti, amikor a vizcsere is heti. Gondolom annak nincs értelme hogy beadok egy hetit majd a napi vizcserével kiveszem.
Jól látod. 🙂
 
Néhány frissítés az állapottal kapcsolatban, most már elmúlt két hetes akvárium. Sőt a szűrés ugye több, sok benne a használt akva víz, és még midnig naponta adagolok egy kevés indító bacit, a skimmerbe csöpögtetem, van benne perlon.
52506850059_25cac6eabb_h.jpg
52507052580_15c0f843f4_h.jpg
A növényeim mintha kezdenének növögetni. Mindegyik magasabbnak hat egy kicsit. A nymphoides ugye zselés volt, mostanra kezd növény alakot felvenni, a leveli is nőttek. Az első képhez képes a Limnophila is szebb és a tripartita is nőtt. A hygrophila difformis nem nő olyan szépen, mint ahogy arra vártam. A minap fel is úszott az egyik, viszont ami meglepett, hogy kis túlzással gyökér nélkül lett ültetve és most a leghosszabb gyökér szála durván 70mm. 😳 😳 Egyenlőre egyetlen levél se rohadt el, szép egészségesnek tűnnek. A riccia nem szép, de talán nem tetszett neki a ragasztás.
Nagyjából mindegy, a legolcsóbb süllő hínárt is megveheted, addig jó lesz amíg beáll a szűrő és nem kell neki plusz segítség. Ja, baktérium kolónia is segít a gyorsabb beálláshoz. "Barna" alga így is lesz, azt majd a később érkező garnélák és halak megeszik, illetve könnyen eltávolítható.

Vízcsere! Első héten naponta, utána egy hétig 2 naponta, majd 3-4 és végül heti.
Kerültek be új növények is még. Egeria Densa hátra. Nem annyira szép, de ha valami akkor ez biztosan segít és a teknősöm is nagyon szereti. Bekerült még hátra a tripartita mögé Lindernia rotudifolia. Nagyon szép levelei vannak, és hatalmas adagot kaptam belőel a GA-ban. Viszont középre talán nagyon sok hasonló árnyalatú zöld került, kicsit sok lett. Élőben azért kontrasztosabb, lehet utána nézek az akváium fotózásnak. Remélem ennyi növény indulni elég. 😁 Az akvarium eleje most nagyon üresnek hat, a következő növény adag előtéri lesz majd, de tényleg minél több helyet szeretnék a halaknak is.

Igen. Szerintem a gyári heti ajánlás fele is elég még ennyi gazra. Olvasd le a palackot, ott kell lennie a heti ajánlásnak is. Ha nincs, akkor a Google megmondja. (TF tápot még nem használtam.) Azt át kell számolni az üveged bruttó térfogatával. Nem feltétlen x7 lesz a heti egyszeri tápozás. Egy nitrát, foszfát, vas cseppteszt nem árt a pontos arányok beállításához. Ha azzal rendelkezel, akkor mindent be tudunk lőni. 😉

Zsoltiabéka

Tanácsára szereztem JBL cseppteszteket is. A mai vízcsere kimaradt, a legfontosabb adatok: Nitrát 5mg/l körül, foszfát 0,1mg/l körül. Van vas tesztem is, de szerintem az rossz, ciklámen helyett sárgára szineződik el. 😂 😂 Nitrit nincs. Ezek már a második mért értékek, kedden szinte nulla volt minden érték, azóta volt vízcsere, és növeltem a tápozáson is. Jelenleg napi 4 nyomás TF macro, és 1 nyomás planter, reggel adva. Ha itthon vagyok lámpa kapcsolás előtt akkor 2,5ml Easy carbo is jut. Meddig növelhetem ezeket az értékeket? Jól gondolom, hogy gyakorlatilag minden növényem (kivéve a riccia) tud hasznosítani az 5 kiló táptalajból, ami bekerült? Ha most elutazok két napra, akkor simán mehet be dupla táp? Vagy inkább szimpla és a hétvégén rövidebb ideig világítson?

Emellett fejlesztettem, a noname ledes lámpámon is. Eddig is elég erős fénye volt, de nagyon hideg fehér. Tettem bele 2x90 cm speciális növényes led csíkot pluszba. Ez nem rgb, ha jól gondolom valamilyen fényporral kezelve van. Ha jónak tűnik, akkor esetleg bevihetem a Kandó világítástechnika laborjába, szerintem tudunk mérni fényerősséget és fényspektrumot is talán. Jövőhéten megcsinálom, hogy dimmelni is tudjam. Szerencsére, elég masszív alumínium a lámpatest, bőven hideg marad ennyi leddel is. Jelenleg napi 7.30 percet világít, de a vége felé a Limnophila látványosan "becsukódik". A legközelebbi ablak durván 4 méterre van tőle, de a szoba ahol van egész nap nagyon világos, lehet kicsit megzavarja. Lejjebb venni nem szeretném mert ígyis alig látom, illetve késő este kell mennie, mert nappal nem vagyok itthon.😂😂

52506094477_bcc3fb95fd_h.jpg

Ha minden ilyen szépen folytatódik, akkor lehet, hogy szombaton érkezik 4 db törpe szívóharcsa. Emellett van itthon egy darab törpe sulawesi csigám is. Viszont valamiért a háza csupa ecsetalga. Betehetem így? Hogy terjed ez az alga, mármint be lehet "hurcolni"?
Emellett a Seachem Prime-ot hogy szokás használni? Kiengedem a vizet, bele teszem a helyes mennyiséget, és mehet is az akvába? Egy ideje így használom, de nemtudom jól-e.😅
Köszi a figyelmet!🙂
 
Igen. Szerintem a gyári heti ajánlás fele is elég még ennyi gazra. Olvasd le a palackot, ott kell lennie a heti ajánlásnak is. Ha nincs, akkor a Google megmondja. (TF tápot még nem használtam.) Azt át kell számolni az üveged bruttó térfogatával. Nem feltétlen x7 lesz a heti egyszeri tápozás. Egy nitrát, foszfát, vas cseppteszt nem árt a pontos arányok beállításához. Ha azzal rendelkezel, akkor mindent be tudunk lőni. 😉
Azt sosem értettem, hogy miért a bruttó térfogatot adják meg? Vannak olyan akváriumok, amelyek alig tartalmaznak talajt, és olyanok is, aminek legalább a fél térfogatát a talaj+berendezés teszi ki. A két víztérfogat között akár 2x szorzó is lehet, ami ugye 2x tápmennyiséget is jelenthet... Ilyen alapon, akár a Duna vízállása szerint is lehetne tápozni...
 
Tanácsára szereztem JBL cseppteszteket is. A mai vízcsere kimaradt, a legfontosabb adatok: Nitrát 5mg/l körül, foszfát 0,1mg/l körül. Van vas tesztem is, de szerintem az rossz, ciklámen helyett sárgára szineződik el.
Sokat számít, hogy mennyire tiszta az előző méréstől az üvegcse. Vagy a mérőkanál. 😉
😂 😂 Nitrit nincs. Ezek már a második mért értékek, kedden szinte nulla volt minden érték, azóta volt vízcsere, és növeltem a tápozáson is. Jelenleg napi 4 nyomás TF macro, és 1 nyomás planter, reggel adva. Ha itthon vagyok lámpa kapcsolás előtt akkor 2,5ml Easy carbo is jut. Meddig növelhetem ezeket az értékeket?
Amíg elfogy. 10ppm nitrát fölé ne vidd. A foszfát alacsony. A helyes nitrát foszfát arány 10-15:1. Aktív talaj nyelni szokta a foszfátot az elején, emiatt szinte locsolni szoktuk a monfoszfát tápok valamelyikét. Az persze kérdés még számomra, hogy ez az Unisoil aktív agyagos talaj-e, vagy csak sima égetett agyag, nagyrészt inert vízkémiával.
Jól gondolom, hogy gyakorlatilag minden növényem (kivéve a riccia) tud hasznosítani az 5 kiló táptalajból, ami bekerült?
Jól.
Ha most elutazok két napra, akkor simán mehet be dupla táp? Vagy inkább szimpla és a hétvégén rövidebb ideig világítson?
Felesleges. Pont a Riccia miatt igazán nem kéne. Az a kis szemét olyan nálam, mint az alga. Nem tudom kiírtani. 0 tápot is köszöni. A többi gaz meg szolgálja ki magát gyökérről. 1 hetet is kibírnak táp nélkül, ha nincs CO2 és brutál ágy fény. Ha nem húzod túl a fényt, nem lesz nagy baj.
Emellett van itthon egy darab törpe sulawesi csigám is. Viszont valamiért a háza csupa ecsetalga. Betehetem így? Hogy terjed ez az alga, mármint be lehet "hurcolni"?
Akkor is lesz algád, ha sterilen indítasz. A csigusz egy vödörben vaksötétben tartva 2-3 hét alatt megtisztul az ecsettől. Mechanikusan letakaríthatod, ha sikerül, carbo-t nem ajánlom a csiga élete végett.
Emellett a Seachem Prime-ot hogy szokás használni? Kiengedem a vizet, bele teszem a helyes mennyiséget, és mehet is az akvába? Egy ideje így használom, de nemtudom jól-e.😅
Jó lesz. 🙂
 
Utoljára módosított:
Azt sosem értettem, hogy miért a bruttó térfogatot adják meg? Vannak olyan akváriumok, amelyek alig tartalmaznak talajt, és olyanok is, aminek legalább a fél térfogatát a talaj+berendezés teszi ki. A két víztérfogat között akár 2x szorzó is lehet, ami ugye 2x tápmennyiséget is jelenthet... Ilyen alapon, akár a Duna vízállása szerint is lehetne tápozni...
Inkább a növénytömeg a meghatározó, ami adott méretű üvegnél adott alapterületet jelent, ha a sztenderd üvegarányokkal dolgozunk. Ez alól erősen kilógnak a kockák, a magas és alacsony üvegek. Viszont valamihez muszály egy gyártónak is ragaszkodni, ami általánosságban fix. Általában egy olyan maximum értéket írnak, ami egy alacsonyabb energiaigényű üveg esetén a felhasználók legnagyobb zöménél nem okoz problémát egy beállt, kész növénymasszás üvegben. A kevés növényes indítás mindig más, kinek mi a kevés.
 
Azt sosem értettem, hogy miért a bruttó térfogatot adják meg? Vannak olyan akváriumok, amelyek alig tartalmaznak talajt, és olyanok is, aminek legalább a fél térfogatát a talaj+berendezés teszi ki. A két víztérfogat között akár 2x szorzó is lehet, ami ugye 2x tápmennyiséget is jelenthet... Ilyen alapon, akár a Duna vízállása szerint is lehetne tápozni...
A táptalaj ugyan úgy felszívja a vizet és az abban oldott anyagokat.
 
Azt sosem értettem, hogy miért a bruttó térfogatot adják meg? Vannak olyan akváriumok, amelyek alig tartalmaznak talajt, és olyanok is, aminek legalább a fél térfogatát a talaj+berendezés teszi ki. A két víztérfogat között akár 2x szorzó is lehet, ami ugye 2x tápmennyiséget is jelenthet... Ilyen alapon, akár a Duna vízállása szerint is lehetne tápozni...
Igazad van, víztömeget nem adtam meg. Van benne ~20 liter talaj, egyetlen fa, és a technika foglal helyet, a tetejétől másfél-két centit hagyok el. Durván 85-90 liter körülre saccolom a nettó víztömeget. Azt gondoltam egyébként, hogy X mennyiségű növénynek, azonos körülmények között, ugyan annyi tápananyag kell 60 és 100 literben is.

Sokat számít, hogy mennyire tiszta az előző méréstől az üvegcse. Vagy a mérőkanál. 😉

Amíg elfogy. 10ppm nitrát fölé ne vidd. A foszfát alacsony. A helyes nitrát foszfát arány 10-15:1. Aktív talaj nyelni szokta a foszfátot az elején, emiatt szinte locsolni szoktuk a monfoszfát tápok valamelyikét. Az persze kérdés még számomra, hogy ez az Unisoil aktív agyagos talaj-e, vagy csak sima égetett agyag, nagyrészt inert vízkémiával.

Jól.

Felesleges. Pont a Riccia miatt igazán nem kéne. Az a kis szemét olyan nálam, mint az alga. Nem tudom kiírtani. 0 tápot is köszöni. A többi gaz meg szolgálja ki magát gyökérről. 1 hetet is kibírnak táp nélkül, ha nincs CO2 és brutál ágy fény. Ha nem húzod túl a fényt, nem lesz nagy baj.

Akkor is lesz algád, ha sterilen indítasz. A csigusz egy vödörben vaksötétben tartva 2-3 hét alatt megtisztul az ecsettől. Mechanikusan letakaríthatod, ha sikerül, carbo-t nem ajánlom a csiga élete végett.

Jó lesz. 🙂
Elvileg tiszta volt a kémcső, több mérés között ki is mostam. Arra gondoltam még, hogy lehet nagyon nagyon sok vas van a vízben? Adagolom a Planter-t és az 5kg aquabasis-ban is van vas. Este megpróbálom hígítva mérni.
A 10ppm nitrát szerintem tartható. Mi történik, ha nem adagolok külön foszfátot, hanem alacsony marad? Ez az unisoil szerintem sima égetett cucc. Egész nagy szemű, nagyobb mint a manado. Ha szétroppantok egy szemet akkor a belseje olyan szürke picit porózus mint annak a nagyszemű agyag kavicsnak amit szobanövények alá árulnak. A riccia nekem eléggé csúnya lett, pedig full a lámpa alatt van, táp is van. Remélem csak az a baja, hogy kikerült a zseléből és összekapja magát. Este kiderül, hogy mi történt a növényekkel táp nélkül. 😶
Sajnos tudom, hogy lesz alga, de direkt nem akartam még pakolni is bele.😂😂 Jó ötlet a vödör, úgyis megszűnik a helye lassan elteszem kicsit magánzárkába.

Köszi a tanácsokat!
 
Arra gondoltam még, hogy lehet nagyon nagyon sok vas van a vízben? Adagolom a Planter-t és az 5kg aquabasis-ban is van vas. Este megpróbálom hígítva mérni.
Kérdés az, hogy mennyi a ph. Ha 6,5 felett van, akkor szinte kizárt, hogy túl magas legyen, mert elbomlik a hordozó kelát. A talajban lévő vas nem oldódik ki ilyetén módon, tudtommal nem vízoldékony formában van. A talajtápok máshogy működnek, mint a folyékonyak, mert a gazok gyökere is más módon dolgozik, mint a szára, levele. A gyökerek nem igénylik a hordozó kelátot. (a házi komposzt sem tartalmaz hordozó kelátot, mégis frankón fejlődnek a naturál üvegben a gazok) Azt javaslom, próbáld megmérni a sima friss csapvízzel, vagy méginkább gyógyszertárban kapható desztillált vízzel. Feltápozod azt valamilyen monovastáppal és rámérsz. Ha azzal is értelmezhetetlen színű lesz a mérés, akkor lehet, hogy a teszt döglött. 🙂
 
Kérdés az, hogy mennyi a ph. Ha 6,5 felett van, akkor szinte kizárt, hogy túl magas legyen, mert elbomlik a hordozó kelát. A talajban lévő vas nem oldódik ki ilyetén módon, tudtommal nem vízoldékony formában van. A talajtápok máshogy működnek, mint a folyékonyak, mert a gazok gyökere is más módon dolgozik, mint a szára, levele. A gyökerek nem igénylik a hordozó kelátot. (a házi komposzt sem tartalmaz hordozó kelátot, mégis frankón fejlődnek a naturál üvegben a gazok) Azt javaslom, próbáld megmérni a sima friss csapvízzel, vagy méginkább gyógyszertárban kapható desztillált vízzel. Feltápozod azt valamilyen monovastáppal és rámérsz. Ha azzal is értelmezhetetlen színű lesz a mérés, akkor lehet, hogy a teszt döglött. 🙂
A Ph biztosan több mint 6,5 legutóbb ~7,4-et mértem. A vas tesztem pont olyan, hogy le van járva néhány hónapja. Először úgy voltam vele, hogy csak nem megy azonnal tönkre, de nem annyira működik. 😶 😂


Mai napon haza értem, és meg tudtam nézni az akváriumot. Tápozás nem volt a hétvégén, így azt ma nem mértem. Csináltam egy vízcserét, holnap folytatódik az egyenlőre napi táp adagolás, és figyelem mikor lesz meg a 10mg/l liter nitrát. Viszont azthiszem megjelentek hiánytünetek a növényeken. Nem vagyok benne biztos, de gondolom ez a korábban felmerült alacsony foszfát szint hatására jött elő.
A Higrophila Difformis levelei kicsit mintha össze lennének húzódva, és durván görbén kezdett nőni.
52513085994_eaee770b09_h.jpg
A Limnophila Sessiliflora szinten nem felfelé nő ,hanem görbén, csak a hegye függőleges. Ennek a színe is nagyon fakó lett, felülről szinte fehér. Nagyon zavar, hogy látszik, hogy tök sokat nőtt, de csúnya görbe jelenleg, és a vízszint fele főlé nem ment.
52513363713_47ee3404d0_k.jpg

A Cyptocoryne parva (még mindig nem vagyok benne biztos, hogy ez parva, nagyobbnak tűnik) néhány öreg levelét le kellett vágnom, néhány nap alatt elsárgultak. Ez a növény korábbi akváriumomból került át.
Szóval adagoljak foszfát monotápot, amíg meg nem lesz az 1mg/liter?

Emellett mértem vízkeménységet is. Az összkeménység 20nk, a karbonátkeménység 9. Picit alacsonyabb mint a csapvíz, gondolom a talaj, vagy valami minimálisan lágyított rajta. Ez ugye egy arányaiban jó víz, csak picit kemény. Mennyire lenne látványos, ha belekezdenék a vízlágyítás projektbe? Ha megéri akkor még most beruházok, mielőtt vannak halak, hogy ne velük együtt játszak ezzel.

Egyébkét azért alakulunk is picit, csak indulna már meg ez a sok gaz.😅
52513362863_2ff0eb2f60_k.jpg
 
A Ph biztosan több mint 6,5 legutóbb ~7,4-et mértem. A vas tesztem pont olyan, hogy le van járva néhány hónapja. Először úgy voltam vele, hogy csak nem megy azonnal tönkre, de nem annyira működik. 😶 😂
7,4 ph-nál szinte kizárt, hogy sok legyen a vas.
Mai napon haza értem, és meg tudtam nézni az akváriumot. Tápozás nem volt a hétvégén, így azt ma nem mértem. Csináltam egy vízcserét, holnap folytatódik az egyenlőre napi táp adagolás, és figyelem mikor lesz meg a 10mg/l liter nitrát. Viszont azthiszem megjelentek hiánytünetek a növényeken. Nem vagyok benne biztos, de gondolom ez a korábban felmerült alacsony foszfát szint hatására jött elő.
A Higrophila Difformis levelei kicsit mintha össze lennének húzódva, és durván görbén kezdett nőni.
View attachment 171202
A Limnophila Sessiliflora szinten nem felfelé nő ,hanem görbén, csak a hegye függőleges. Ennek a színe is nagyon fakó lett, felülről szinte fehér. Nagyon zavar, hogy látszik, hogy tök sokat nőtt, de csúnya görbe jelenleg, és a vízszint fele főlé nem ment.
View attachment 171203
Ez inkább vashiány, amit nem is fogsz tudni megoldani plusz vastáppal sem szerintem. Túl kemény a vized, a benne lévő kálcium is fékezi az esetlegesen meglévő vasat.
Szóval adagoljak foszfát monotápot, amíg meg nem lesz az 1mg/liter?
Én azt mondom, hogy RO víz kéne. Lehet ilyen kemény vízben is növényezni, de erős kompromisszumokkal jár. Kevesebb faj, lassabb fejlődés a gazok egy részénél. A tápspecifikusabb gazok nyünnyögni fognak csak. A plusz foszfát jelen esetben csak mélyíteni fogja a vashiány tüneteit, mivel antagonisztikus kapcsolatban vannak. Azok a szabályok, amit mi általánosan a tápozásra használunk, azok a lágyvízre irányadóak. Kemény budapesti csapvízzel úgy emlékszem @Rudi50 akvarizál. Most beidéztem neked. Ha feleslegesen, akkor bocsesz. 🙂
 
7,4 ph-nál szinte kizárt, hogy sok legyen a vas.

Ez inkább vashiány, amit nem is fogsz tudni megoldani plusz vastáppal sem szerintem. Túl kemény a vized, a benne lévő kálcium is fékezi az esetlegesen meglévő vasat.

Én azt mondom, hogy RO víz kéne. Lehet ilyen kemény vízben is növényezni, de erős kompromisszumokkal jár. Kevesebb faj, lassabb fejlődés a gazok egy részénél. A tápspecifikusabb gazok nyünnyögni fognak csak. A plusz foszfát jelen esetben csak mélyíteni fogja a vashiány tüneteit, mivel antagonisztikus kapcsolatban vannak. Azok a szabályok, amit mi általánosan a tápozásra használunk, azok a lágyvízre irányadóak. Kemény budapesti csapvízzel úgy emlékszem @Rudi50 akvarizál. Most beidéztem neked. Ha feleslegesen, akkor bocsesz. 🙂
Áh, reméltem, hogy megúszom vízlágyítás nélkül. Bonyolult dolog ez kapják folyékonyan a vasat, ott van a táptalajban is, és mégis hiány van. 😅 Jobb lett volna sima csapvízzel csinálni,de ha össze számolom, hogy mennyit költöttem erre az akváriumra, akkor arányosan már nem olyan rettenetes beruházás egy RO készülék, és akkor használhatom más akváriumokhoz is később. Így akkor szerzek be szerintem vízlágyítót, ph csepptesztet a tesztcsík helyett, megnézem a vastesztet, és szerzek foszfát és vas monotápot. Ha lesz vízlágyítóm, akkor napi 10%-s vízcserékkel lágyíthatom? Végső célnak jó a 8nk összkeménység és a 4nk karbonátkeménység mondjuk?

@Rudi50 nem tudok sajnos még privát üzenetet küldeni, de ha van kedved leírni, hogy mit tartasz és milyen vízben akkor érdekelne.🙂
 
Áh, reméltem, hogy megúszom vízlágyítás nélkül. Bonyolult dolog ez kapják folyékonyan a vasat, ott van a táptalajban is, és mégis hiány van. 😅 Jobb lett volna sima csapvízzel csinálni,de ha össze számolom, hogy mennyit költöttem erre az akváriumra, akkor arányosan már nem olyan rettenetes beruházás egy RO készülék, és akkor használhatom más akváriumokhoz is később. Így akkor szerzek be szerintem vízlágyítót, ph csepptesztet a tesztcsík helyett, megnézem a vastesztet, és szerzek foszfát és vas monotápot.
Na, na. Előbb RO. Aztán ki ne derüljön, hogy lágyvíznél meg pont jó lesz a vas. A szekrényemben több, mint egy éve figyel egy bontott vastáp. Feleslegesen. Tán már meg is romlott.🤣 Kész tápot használsz, nem? Ha jó lesz a vized, max a foszfát kell az elején. 😉
Ha lesz vízlágyítóm, akkor napi 10%-s vízcserékkel lágyíthatom?
Lehet az 25% is, csak legyen mindig a cserevíz felsózva a célértékre. Én nem abajgatnám naponta. 2-3 naponta max.
Végső célnak jó a 8nk összkeménység és a 4nk karbonátkeménység mondjuk?
Jó hát. Gh8 Kh4. Teljesen vállalható.
@Rudi50 nem tudok sajnos még privát üzenetet küldeni, de ha van kedved leírni, hogy mit tartasz és milyen vízben akkor érdekelne.🙂
Ide katt, amíg Rudi50 bekukkant hozzád. 🙂 😉
 
Szia Robi!

Az elejétől követem a naplód. Sok hasonlóságot érzek a saját próbálkozásaimmal. Évek óta használok TF tápot, nekem bevált. Van egy Eheim 2215 szűrőm is, probléma nélkül működik egy 60 literes akváriummal. Unisoil talajom ugyan nincs, de másnál már láttam. Szerintem jó inert talaj. Van DIY led lámpám is, ez is egy kapcsolódási pont :)
Több akváriumom van, mindegyik más. Elsősorban a halak és garnélák érdekelnek, a növények nálam dekorációs célt szolgálnak. Nekem az a módszer vált be legjobban, hogy nagy mennyiségben tartok gyorsan fejlődő növényeket, így nincs gond a vízminőséggel. Így elég sokat kell nyírni, amit néha elmulasztok, hamar dzsungeles lesz az akvárium. A naplómban találsz képeket, ha érdekel. Általánosságban annyit mondhatok, hogy csapvízzel, CO2 nélkül is lehet szép dolgokat csinálni, de persze nem GA minőséget :) A mostani növényeid remekül érzik magukat csapvízben is, emiatt szerintem felesleges váltani. Itt kifejtettem bővebben, hogy miért nem akarok RO vizet használni:
A lótusz kivételével a növényeidet már mind próbáltam. A riccia nekem tartósan nem maradt meg (egy darabig növögetett, aztán néhány hét alatt eltűnt), de a többi jól érzi magát. A Rudwigia repens szép piros, pedig nincs erős világításom. A Hygrophila difformis nálam is inkább oldalra terül, nem felfelé növekszik. Viszont nagyon szép szőnyeget lehet belőle csinálni :) A Limnophila sessiliflora nálam nem mindenhol szép. Úgy vettem észre, hogy akkor fejlődik jól, ha sok makró táp van a vízben (főleg nitrát). A vízfelszín közelében pirosasak a levelei. Látom, hogy nálad kicsit fehérek az új hajtások, de ettől még nem kell elkeseredni. Lehet vashiány, de akár más is. Ha esetleg nem maradna meg nálad, van még sok más növény, ami szóba jöhet helyette.
Nem vagyok tápozási guru, igazából a hobbinak ez a része nem igazán foglalkoztat (például a cseppteszteket kimondottan utálom). Az az elvem, hogy próbálom kitapasztalni, mivel érdemes foglalkozni. Ritkán szoktam mérni, legutóbb a csapvíz ilyen volt: GH 21, KH 16, PH 8,2, TDS 200 körül. Van egy membrán nélküli RO készülékem (aktív szén és 5 mikronos mechanikus szűrőbetéttel), ezen engedem át a csapvizet. Az aktív szén kiszűri a klórt, a mechanikus betét pedig a mikroműanyagokat és rozsdát. Vízkezelő szert nem használok. A vizet egy hordóban pihentetem néhány napig, majd szivattyúval töltöm az akváriumba. Nekem bevált ez a módszer. Van némi algám, de kezelhető a helyzet.
Ha van még kérdésed, szívesen segítek. Tudok adni kipróbált low tech növényeket is :)
 
Back
Oldal tetejére