• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

(Wromak) Gyári műanyag tető tuning

Sziasztok!

Szintén egy régi tartozásom pótlom ezzel a poszttal.
Többen kérdeztétek, hogy miként tudtam 4x24W-t beletenni a gyári műanyag tetőmbe.
A gyári tető egy 112 literes akvárium esetén 2x18W T8-as csövet tartalmaz. Mint tudjuk, ez kevés.



A tetőbe rejtett gyújtóhoz, fojtótrafóhoz a tetején át lehet hozzáférni. Azt a lapot egy szélesebb csavarhúzóval meg kell feszegetni. Nem patentok tartják, hanem körbe van kenve fekete akvárium ragasztóval. Így gond nélkül el lehet távolítani és kicserélni a technikát.



Gyári T8-as csövek.



Kezdetben 2x24W T5-re cseréltem. Ehhez 2 csövet, 2db T5 páramentes foglalatot és 1 elektronikus előtetet vettem.
A T8-as foglalat helyére szépen bement a T5-ös páramentes foglalat, tekintve, hogy ugyanaz a bumszli, csak kisebb a szigetelő "szivacs" belső átmérője. Így jól ráfog a T5-ös csőre.
Sajnos ez is kevésnek bizonyult. Ekkor kisebb fényforrásokkal történő bővítésen gondolkoztam lévén, hogy több páramentes foglalat már nem fér a tetőbe.



Sajnos ez az út körülményes és egyébként sem az igazi.
Méregettem és kiderült, hogy még egyszer ennyi belefér okosan :)

Bekábeleztem a 4 csőnek való foglalatot.
Kicseréltem a hátsó páramentes foglalatot sima foglalatra, így hátul még egy cső belement.
Elől meghagytam a páramenteset, ha már úgy is ott van. Az etetőnyílás elé pedig pedig betettem plusz egy csövet.


És beletettem a 4 csőhöz való 2db 2x24 T5 HO elektronikus előtétet. Minő érdekes, egymás mellett pont elfér a 2 db.



A foglalatokat FBS-sel rögzítettem.




A foglalatokat kézzel tartottam, míg egy kicsit meg nem kötött az FBS, majd valami nehezékkel leszorítottam. Ez lehet egy izmosabb akvarisztikai könyv, 4 Ah-s zselés akku. Ki mit talál :D




Korábban alufóliával vontam be, de ezt később nehéz takarítani (vízkő). Így a takaríthatóság, mostani fotózás ügyén újrakezdtem és tükörfóliára cseréltem. Meg egyébként is még széjjelebb akartam húzni a hátsó csöveket, tehát már aktuális volt az átépítés.
A fotón durvábban látszanak a ráncok. Szerencsére nem ennyire vészes, bár tény, hogy nem egyszerű szépen bevonni. Tekintve, hogy a tető nem egy mindenféle akadály nélküli szabályos téglalap.
Talán az álló képen jól látszik, hogy azért síkban vannak a dolgok :)











Mivel alufóliás verzióban már 2009 nyarán összeállt a tető, így 1 év távlatban azt mondhatom, hogy jól működik. Az FBS jól fog, de ha nem fogna, akkor is megtartja a merev vezeték és az azt rögzítő tükörfólia. A neoncsövek tövére zsugorcsövet húztam kicsit ráhagyva, hogy hozzányomódjon a foglalathoz. Egyfajta páragátló megoldásként. Így utólag úgy gondolom nem sokat ér.
Noha a csövek érintkezőjén látszik némi oxidáció, kontakt hiba nincs a vízpára miatt. Mindig jól kapcsolódott. A foglalatok érintkezőjén nem láttam elváltozást így 1 év után sem.

A 2 előtét fölé érdemes lassú fordulatú kis ventit tenni. Az előtéteket hosszanti irányban egy kicsit eltoltam + hurkapálcát tettem közéjük. Így jobban szellőznek, ráadásul beleszorulnak az aknába, tehát bátran fejre lehet fordítani tetőt.


Mint látható, van egy hátránya ennek az akvárium méretnek: nem érnek végig a 60 centis csövek és igazából jól nem is lehet elosztani őket. Lesznek holt sávok, bár a vízben ez nem ennyire drasztikus. Szépen elvezeti a víz mindenhova a fényt. 1-2 kisebb keresztirányú powercompact csővel esetleg lehet segíteni a dolgon. 1-t talán én is beteszek a sötétebbik oldalra. Kis hosszított 18W-os untig elég. Ennek az elektronikája még mindig belefér az aknába :)

Ezzel a megoldással min. 96W T5 HO csövet passzírozhatunk a gyári műanyag tetőnkbe. :thumbup:

Szia!
Nekem is ilyen Wromak tetőm van. Írtad hogy az alufólia nem jött be... Tudnál segíteni, hogy tükörfóliát hol lehet vásárolni, illetve ezt mivel lehet "rendesen" felragasztani?
köszönöm.
 
Nekem is ugyanilyen tetőm van, szeretném kicsit növelni a fényerőt. Szerencsére jelenleg nincs sok algám, viszont az előtéri növényeim is igen lassan nőnek.
Csak előre gondoltam beiktatni még egy fénycsövet. T5-ös páramentes foglalat nem férne el elöl valahogy?
 
Nekem is ilyen Wromak tetőm van. Írtad hogy az alufólia nem jött be... Tudnál segíteni, hogy tükörfóliát hol lehet vásárolni, illetve ezt mivel lehet "rendesen" felragasztani?
Szia
Az OBI-ban lehet kapni. Tükörfóliaként keresd. 800 Ft körül van 1 m2.
 
Gratula a tuninghoz☺
Nekem is valami ilyesmi dolgot kellene kivitelezni.Jelenleg 1x18w van a gyári tetőben,de 2x24 w t5 re tervezem a cserét.Páramentes lengőfoglalatokkal szeretném megoldani.
Köszi!Jó ötleteket láttam tőled!
 
Én is tuningoltam tavaly a tetőt 2x18 W T8-ról 2x24 W T5-re, jól működött. Azóta túladtam rajta, most nyitott akim van! :)
 
Én is tuningoltam tavaly a tetőt 2x18 W T8-ról 2x24 W T5-re, jól működött. Azóta túladtam rajta, most nyitott akim van! :)

Attól azért tartok egy kicsit,hogy nehogy meleg legyen majd nyáron az akvárium vízhőmérséklete.Olvastam már pár helyen ezt a problémát,de bizakodva vágok neki,majd akkor agyalok rajta,ha tényleg gondot okozna...csak nem...Az aki egyébként 96 l..most már csak a szűrésen vacilálok,írnak annyi mindent (jó dolgokat persze) csak így elég nehéz,nem akarok mellé nyúlni,utána meg bánkódni...
 
Attól azért tartok egy kicsit,hogy nehogy meleg legyen majd nyáron az akvárium vízhőmérséklete.Olvastam már pár helyen ezt a problémát,de bizakodva vágok neki,majd akkor agyalok rajta,ha tényleg gondot okozna...csak nem...Az aki egyébként 96 l..most már csak a szűrésen vacilálok,írnak annyi mindent (jó dolgokat persze) csak így elég nehéz,nem akarok mellé nyúlni,utána meg bánkódni...
Nyilván jobban melegszik, de én az etetőnyílást nyáron kitámasztottam, hogy jobban szellőzzön, meg még fölé raktam egy PC ventit is. Így 28 C alatt tudtam tartani a hőmérsékletet (a lakásban volt 29 C).
 
Nyilván jobban melegszik, de én az etetőnyílást nyáron kitámasztottam, hogy jobban szellőzzön, meg még fölé raktam egy PC ventit is. Így 28 C alatt tudtam tartani a hőmérsékletet (a lakásban volt 29 C).

Elég jól hangzik ez így,köszi az ötleteket!
 
Köszi a cikket! Én is szeretném bővíteni a világítást, most már jobban átlátom, hogy mit és hogy kell módosítani.
 
Nekem is elkészült a DIY felturbózott tetőm (A gyári 2x18w-ból lett 4x24w)
Ide tettem fel pár képet (egyenlőre feltöltetni nem tudok ) : https://photos.app.goo.gl/KcImSehxOXOOmFQ43
A tetőn elvezetett kábeletek még el fogom tüntetni, de azt hiszem egyszerűen csak leragasztom fekete TESA ragasztószalaggal

Ami kérdés viszont felmerült bennem, hogy a 96w mennyire fogja melegíteni a vizet? Szükséges lehet majd valami hűtés?

Tapasztalatok?
 
Nekem is elkészült a DIY felturbózott tetőm (A gyári 2x18w-ból lett 4x24w)
Ide tettem fel pár képet (egyenlőre feltöltetni nem tudok ) : https://photos.app.goo.gl/KcImSehxOXOOmFQ43
A tetőn elvezetett kábeletek még el fogom tüntetni, de azt hiszem egyszerűen csak leragasztom fekete TESA ragasztószalaggal

Ami kérdés viszont felmerült bennem, hogy a 96w mennyire fogja melegíteni a vizet? Szükséges lehet majd valami hűtés?

Tapasztalatok?
A gyári négycsöveseket hűtik. Gondolom, nem véletlen. Viszont ez borzasztó zavaró (legalábbis engem zavar).
 
:cool:
Nekem is elkészült a DIY felturbózott tetőm (A gyári 2x18w-ból lett 4x24w)
Ide tettem fel pár képet (egyenlőre feltöltetni nem tudok ) : https://photos.app.goo.gl/KcImSehxOXOOmFQ43
A tetőn elvezetett kábeletek még el fogom tüntetni, de azt hiszem egyszerűen csak leragasztom fekete TESA ragasztószalaggal

Ami kérdés viszont felmerült bennem, hogy a 96w mennyire fogja melegíteni a vizet? Szükséges lehet majd valami hűtés?

Tapasztalatok?

1 nap után már jött is az eredmény: 29 fok. Megyek is a DIY hűtés topikba:cool:
 
:cool:

1 nap után már jött is az eredmény: 29 fok. Megyek is a DIY hűtés topikba:cool:
Hihetetlen de kiderült hogy a világításcsere pont egybeesett a fűtő tönkremenetelével... mivel elszállt a termosztát benne így az emelte meg a hőmérséktetet... a fűtőcsere óta visszaállt a hőmérséklet 25 fokra :)
 
Sziasztok!
A napokban fogom lecserélni a 100 literes akváriumunkat 240 literesre.A régi felett ledes világítás van.Aqua Week Raptor K D800 Full spectrum. Az "új" felett gyári tetőben van 2 db T8 Diversa 30w-os 1db daylight 1db plant.A kérdésem az lenne,hogy melyik jobb?Érdemes a ledes lámpát valahogy a másik tetőbe beépíteni vagy maradhat az eredeti világítás?Pár hal és kevésbé igényes növény van.Nem igazán tudom melyik a jobb vagy, hogy melyikkel lenne jobb?
 
Back
Oldal tetejére