• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY ADA Style bútor

Dani! Arra viszont nagyon figyelj, hogy a bútorlap belseje nem bírja a vizet. Ha víz éri, akkor megdagad, eldeformálódik, tönkremegy. Ezért a szűrőcsövek átvezetésénél meg kell oldani valami átvezető borítással, hogy ne érhesse nedvesség. Biztosan vizes lesz, ez elkerülhetetlen és nem tudod letörölni olyan gyorsan, hogy be ne szívja. Én MDF-ből csináltam ilyet, az alapozva, festve és lakkozva is van, tehát nekem ezzel nem volt gondom. Ha én csinálnék ilyet bútorlapból, akkor lehet nem két pici lukat készítenék, hanem egy nagyobbat, amibe azt a kábelátvezető műanyagot beragasztanám. És azért, hogy normálisabban nézzen ki, valószínű kicsit az akvárium alá nyúlva helyezném el.
 
Igazad van, ez tényleg egy kényes pont, bár ha a furatokat jól be tudja itatni festékkel, akkor valószínűleg nem lesz gond. Pár éve csináltam akvárium tetőt, 18-as bútorlapból, és az üvegre ültetés úgy volt megoldva, hogy felsőmaróval a lap L alakban 3-4 centis sávban le volt marva, így ült rá az üvegre. Természetesen ez a rész utána le volt festve, és simán bírta a párát. Meg aki használ(t) zárt tetőt az tudja, hogy reggel durván vizes a tető belseje. Ettől függetlenül ez a bútor átvezető tényleg jó ötlet , vagy esetleg festés után egy PVC csövet érdemes beleragasztani. Megnézem azért hátha találok valami gyári megoldást.;)
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!
Igen ezen gondolkodtam én is, hogy a bútorlap kényes lesz ilyen szempontból. A tető belsejét úgy szeretném megcsinálni majd, hogy a belülről az éleket FBS-el körbe ragasztani, majd tükörfóliával bevonni...
Az akit tartószekrényre kell majd nagyon vigyázni. Ez az ötlet jó; nagyobb lyuk, benne átvezető cső, természetesen FBS-el "kitömve".

Hm, nem tudom. bútorlapból vagy abból a bizonyos MDF-ből érdemesebb csinálni?
Sajnos a festést és a lakkozást nem tudom megoldani...

Up1: OSB-ből meg ronda nem?
 
Utoljára módosított:
Az MDF lapon nincs semmiféle fóliázás, festés nélkül ugyanúgy megszívja magát mint az OSB lap. MDF és az OSB lap között meg csak rostméretbeli különbség van(legalábbis szemmel ezt látni) Nem kell ennyire túldramatizálni, nyugodtan megcsinálhatod bútorlapból. Összeállításkor natúr, vágott éleket le kell kezelni, ha ragasztod akkor patex vízálló ragasztót ajánlom, és az sem hátrány ha belül a lapok találkozását valami átlátszó szilóval kifugázod. Furatokat pedig fesd le, és nem lesz gond. Valamint ahogy korábban írtam, a lapokat vastag 2mm-es élfólával fóliáztasd, géppel teszik fel, és valami spec ragasztót használnak ezért elég jól illesztetten kerül fel, ezáltal ellenállóbb a vízzel szemben, mint a vékony vasalt verzió. Átlagos használat mellett, karbantartáskor kifolyt vizet simán bírni fogja. Tartósan el kell áztatni, hogy gond legyen.
 
Sziasztok!
Készülget a következő tervecske..
Most méricskéltem le mindent normálisan. A nagy tábla az aki jobb oldalán az a szekrényem oldala. A bal oldalon pedig a villanykapcsolók, illetve az ajtó széle látható. :)

Kérdéseim:
1. Szerintetek a ki és a befolyó csövek furatai jó helyen lennének?
2. A tetőnek olyasféle rögzítésén agyalok, hogy tudjam állítani a magasságot... ( Plafonba nem fúrhatok. :( )

aksitervsketchup2_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

aksitervsketchup3_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

aksitervsketchup4_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Nem tudom hogy az akvárium megvan-e már, de nekem ez a kialakítás alapján ordít az akvárium hogy csináld akkorára mint a szekrényt. Ráadásul ha jól látoma fénycsövek is végigfutnak a tetőben, szóval....
A másik meg hogy a narancssárga mókusosnál és a többi ilyen jellegű multinál nagyon xarul szabnak állítólag. Keress egy olyan céget aki ért is hozzá és ebből él.
 
Szia!
A probléma az a dologgal, hogy egy csak egy 40l-es akváriumot tudnék "eltartani"...
Továbbá, a világítást 28W-ra tervezem, ami 0,7wpl ugyi. Szerintem ez még CO2 nélkül nem vészes. Szóval T5-ös csövek, egyenként 14W. A hosszuk pedig 549mm. Ezért van így kialakítva a bútor, tető.
Egyébként még semmi nincs meg, tervezgetek.. :) De várom a tanácsokat, mit, hogy, hova...
 
Simán csinálhatod az egészet 18-asból, 40 literes akváriumot lazán elbír, még te vagy akár az egész család ráülhet ;). Bár vannak ellenpéldák, de jellemzően a hátfalat is bútorlapból szokás csinálni, és az oldal, és az alsó felső lap közé méretezni. Magára a bútorra nem csak függőleges, hanem oldal irányú erő is hat. Próbál a szekrény oldalra is elcsuklani, a lapok közé illesztett, bútorlapból vágatott hátfal ezt könnyedén megakadályozza( és függőlegesen is tart), ellentétben a 3mm-es furnérral, amit egy ruhásszekrénynél használnak, és csak simán odakapcsoznak. Nálam már nem egyszer előfordult, hogy pakolás közben kinyomtam a szekrény hátulját, szóval ennyire stabil.

A 3mm-es hátfal is rengeteg tart csak jól kell megcsinálni és nem bognárfejű 25mm-es szeggel kell felszegelni, mint ahogy azt sokan teszik mert a lapraszerelt bútorok mellé azt adnak, de semmit nem ér, viszont a gyártó elmondhatja hogy ő mindent adott a bútorához ami kell csak össze kell rakni.
 
Szia!
A probléma az a dologgal, hogy egy csak egy 40l-es akváriumot tudnék "eltartani"...
Továbbá, a világítást 28W-ra tervezem, ami 0,7wpl ugyi. Szerintem ez még CO2 nélkül nem vészes. Szóval T5-ös csövek, egyenként 14W. A hosszuk pedig 549mm. Ezért van így kialakítva a bútor, tető.
Egyébként még semmi nincs meg, tervezgetek.. :) De várom a tanácsokat, mit, hogy, hova...

Értem.
Azt nem tudod megcsinálni hogy az akvárium magasságából elvenni egy kicsit(amúgy sem túl sok a fény) és azt hozzárakni a szélességéhez meg kicsit még megtoldani(mert megérdemled) és akkor olyan széles lenne mint a bútor.
A világításnál számolj azzal hogy az akvárium felett van jóval így a fény egy része már a vízszint felett elveszik. Nem tudom milyen növényeket tervezel, de elég kevés lesz így sztem a fény a co2-höz.
 
Nem tudom hogy az akvárium megvan-e már, de nekem ez a kialakítás alapján ordít az akvárium hogy csináld akkorára mint a szekrényt. Ráadásul ha jól látoma fénycsövek is végigfutnak a tetőben, szóval....
A másik meg hogy a narancssárga mókusosnál és a többi ilyen jellegű multinál nagyon xarul szabnak állítólag. Keress egy olyan céget aki ért is hozzá és ebből él.

A probléma ezeknél a kis szekrényeknél, hogy a komolyabb technikát egyszerűen nem lehet elrejteni benne, és is ezért adtam el a régi szekrényemet, mert a nagy szűrő sem a CO2 palack nem fért bele. Némelyik lapszabászatban sem dolgoznak valami szépen.
A 3mm-es hátfal is rengeteg tart csak jól kell megcsinálni és nem bognárfejű 25mm-es szeggel kell felszegelni, mint ahogy azt sokan teszik mert a lapraszerelt bútorok mellé azt adnak, de semmit nem ér, viszont a gyártó elmondhatja hogy ő mindent adott a bútorához ami kell csak össze kell rakni.

Őszintén, ha te csinálnád nem mennél biztosra? :)
 
Az MDF lapon nincs semmiféle fóliázás, festés nélkül ugyanúgy megszívja magát mint az OSB lap. MDF és az OSB lap között meg csak rostméretbeli különbség van(legalábbis szemmel ezt látni) Nem kell ennyire túldramatizálni, nyugodtan megcsinálhatod bútorlapból. Összeállításkor natúr, vágott éleket le kell kezelni, ha ragasztod akkor patex vízálló ragasztót ajánlom, és az sem hátrány ha belül a lapok találkozását valami átlátszó szilóval kifugázod. Furatokat pedig fesd le, és nem lesz gond. Valamint ahogy korábban írtam, a lapokat vastag 2mm-es élfólával fóliáztasd, géppel teszik fel, és valami spec ragasztót használnak ezért elég jól illesztetten kerül fel, ezáltal ellenállóbb a vízzel szemben, mint a vékony vasalt verzió. Átlagos használat mellett, karbantartáskor kifolyt vizet simán bírni fogja. Tartósan el kell áztatni, hogy gond legyen.

OSB-ből szoktak kültérre homokozót is csinálni, szóval azért nem teljesen ua. mint az MDF.:)
A 2mm-es élzárót pedig ABS-nek hívják ami egy PVC alapú műanyag léc. Ebből létezik 0,4-0,8-1-2mm vastagságú gyártótól függően, de 0,4 illetve 2mm 99%-ban minden bútorlaphoz létezik.
A felrakásához pedig speciális olvadékragasztót használnak.
A 2mm vastag változat ua. bírja a vizet mint a 0,4mm-es változat mert a bútorlaphoz való illeszkedése, kapcsolódása megegyezik, csak vastagabb. A 2mm-es változatokat olyan helyeken használják ahol nagyobb igénybevételnek vannak kitéve az élek, mint pl. ajtók, fiókelők, asztallapok stb.
 
Picit off:
Visszatérve a tetőmre.
Ahogy számolgattam, kb 9000 ft az előtét, a csövek, foglalatok. A tetőhöz szükséges anyag legyen, 1m^2 bútorlap, L idomok, valami tartó szerkezet, 5000 ft. Legyen a tető, világításostul mindenestül 15 000 Ft.
Hm, nem érné meg jobban ha vennék 2 db csiptetős Wave Cosmos 13W-ot? Az úgy 0,65wpl...
 
A probléma ezeknél a kis szekrényeknél, hogy a komolyabb technikát egyszerűen nem lehet elrejteni benne, és is ezért adtam el a régi szekrényemet, mert a nagy szűrő sem a CO2 palack nem fért bele. Némelyik lapszabászatban sem dolgoznak valami szépen.


Őszintén, ha te csinálnád nem mennél biztosra? :)

Hát őszintén egy akvárium bútor nem szokott nagy lenni így az az 1m^2 nem oszt nem szoroz(bár az is sokszor 3000-5000,-:eek:) de ha vkinek ez is számít akkor megoldható 3mm-es hátfalból is, de azt már nem elég csak szegelni/csavarozni hanem nútba, de minimum falcba kell építeni így az is teljesen jó lehet.
Amit te írtál az általános szekrényre vonatkozott és én arra írtam hogy meglehet azt jól is csinálni, csak rendes hátfalszeg kell hozzá.(y)
 
Picit off:
Visszatérve a tetőmre.
Ahogy számolgattam, kb 9000 ft az előtét, a csövek, foglalatok. A tetőhöz szükséges anyag legyen, 1m^2 bútorlap, L idomok, valami tartó szerkezet, 5000 ft. Legyen a tető, világításostul mindenestül 15 000 Ft.
Hm, nem érné meg jobban ha vennék 2 db csiptetős Wave Cosmos 13W-ot? Az úgy 0,65wpl...

Kérdeznék egyet, de ne értsd félre.
Volt már akváriumod vagy ez lesz az első?
 
Picit off:
Visszatérve a tetőmre.
Ahogy számolgattam, kb 9000 ft az előtét, a csövek, foglalatok. A tetőhöz szükséges anyag legyen, 1m^2 bútorlap, L idomok, valami tartó szerkezet, 5000 ft. Legyen a tető, világításostul mindenestül 15 000 Ft.
Hm, nem érné meg jobban ha vennék 2 db csiptetős Wave Cosmos 13W-ot? Az úgy 0,65wpl...
Te tudod mennyit szeretnél rákölteni :), én speciel függesztettet nem biztos, hogy bútorlapból csinálnám, kicsit olyan nagy és súlyos darabnak tűnik. Én amit most csinálgatok az gipszkartonprofil, a burkolata pedig 3mm-es furnér.
 
Te tudod mennyit szeretnél rákölteni :), én speciel függesztettet nem biztos, hogy bútorlapból csinálnám, kicsit olyan nagy és súlyos darabnak tűnik. Én amit most csinálgatok az gipszkartonprofil, a burkolata pedig 3mm-es furnér.
Hm. Ez nem is rossz ötlet. Köszi! :)
A tetőben úgyis csak a csövek lennének. Az "elektronika" a szekrényben lenne.
 
Hm. Ez nem is rossz ötlet. Köszi! :)
A tetőben úgyis csak a csövek lennének. Az "elektronika" a szekrényben lenne.
Csináltam pár képet ;), nem biztos, hogy jó ötlet a szekrénybe elhelyezni az elektronikát ha jól emlékszem ezeknél megvan a max vezetékhosszúság amivel bekötheted. Szerencsére elég laposak, simán elfér a tetőben.
https://img1.indafoto.hu/1/1/141691...99065_5ae2b81ae3b30608116454897ad34c91_xl.jpg
https://img2.indafoto.hu/1/1/141691...99067_7012c93de06e0513eedd0440dcd77717_xl.jpg
https://img2.indafoto.hu/1/1/141691...99095_5586064df9826e9e55e4ef0357ae1088_xl.jpg
 
Back
Oldal tetejére