• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY ADA Style bútor

A szűrőcsövezést egyszerűbb oldalt kivezetni rögtön a helyére mert azért annyira nem rugalmas, hogy hátulról még oldalra/előre kelljen tekerednie :)
 
Azt szeretném megkérdezni hogy miért oldalt van kivágva a technikának az oldallap miért nem a hátlap sarka hogy kevésbé látszódjon?
A másik amit nem értek hogy a hasáb alakú, oszlop jellegű festett szürke bútoroknál van-e jelentősége hogy az ajtó feletti homlok 8-10cm széles? A nagyobb hosszú bútoroknál értem hogy a merevítést szolgálja, vagy azt takarja el de a kicsi bútoroknál ez nincs.
Ahogy előttem is írták, az oldal kivágással könnyebb becsövezni az üveg befolyókat, mivel azok csak egy síkban vannak meghajtva, és általában középen vagy elöl vannak az oldalüvegen. Én azért fúrtam ez mellett hátra is lyukakat, mert a szivócsővek, illetve a függesztett világítás vezetéke meg ott lesz kivezetve. A 8-10 centis "szemöldök" az ADA saját sítilusjegye, ezért teszik a kisebb akváriumbútorokra is. Az én 243-asom alá készültnél valószínűleg enélkül sem hajolna be, mert 25-ös lapból van, de biztos ami biztos, mivel ebben csak egy középső oszlop van, míg sok más nagy akvárium alá készültnél kettő is van belül. Kicsit visszalapozol, láthatod a korábbi 240-esem, Juwel SB121-es mintájára készített bútorát , csak abban a komolyabb technika, pont a két függőleges lap miatt nem fért el.
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!
Megmutatom az egyenlőre tervezés alatt álló bútorkámat... A szűrő egy Eheim 2036 lesz, 40 literes akival. A világítást is megtervezgetem majd, ami levehető lesz a "szekrényről". Pár kép:

(A csövek amik járnak a szűrőhöz 12/16-osak, szerintetek kényelmesen elférne?)

aksitervsketchup_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


aksitervsketchup1_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


aksitervsketchup2_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


aksitervsketchup3_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
A csövezéssel annyi a gond, hogy ha nem merev könyök idomokkal akarod megcsinálni azokat az éles kanyarokat akkor elég nagy ellenállása lesz a csöveknek ahogy megfeszülnek.
Plusz még azt tervezd bele, hogy a ki/be-folyó lily pipe-hoz de az esőztető csonkjához is oda kell kanyarítanod be az akvárium üveghez a csövezést.
Ezért könnyebb úgy ha akkora a szekrény szélessége mint az akvárium hossza mert rögtön az üveg oldalához megy fel a csövezés nincs benne egy plusz kanyar :)

Vagy ha a képen az csak egy szemléltető ábra az akváriumról meg a csövezésről akkor nem szóltam semmit :D
 
Ha így marad, akkor érdemes volna megfúrni a legfelső lapot, és az akvárium mellett felvinni a csöveket.
ADA-nak is van ilyen, és a fórumon is csináltak hasonlót:
Az akvárium bútor diszkrét bája | Magyar Akvakertész Fórum
Polcokat érdemes kivehetőre csinálni, hátha szükség lesz extra helyre, pl egy CO2 palacknak. Ha magad rakod össze terveid alapján levágatott lapokból akkor úgy tervezd meg, hogy a lapszabászatban 18mm-es lapokból vágnak. Azért szólok, mert rajzon 20 milliméter lapvastagsággal terveztél. Ha pedig, nem full festett lesz, akkor vastag 2mm-es élfóliával érdemes bevonatni az éleket, van ahol (pl ajtónál) ezeket le kell vonni a vágandó méretből.
 
Utoljára módosított:
  • Like
Reactions: TZ
Victor megelőzött. :) Valóban érdemes fent átvezetni a csöveket, szerintem ez a legszebb megoldás. A szétszedhetőségre viszont figyelni kell. Úgy kell megcsinálni, hogy ha szét van bontva a cső, akkor annyit lehessen emelni rajta, hogy az akváriumból kiemelhetőek legyenek a csonkok. Nekem sikerült így összehozni és nagyon elégedett vagyok vele utólag is.

A "homlok" pedig szerintem nem céltalan a kisebb bútorok esetében sem. Konnektorokat, világítást nagyon ízlésesen el lehet helyezni a takarásában. Sokkal gusztábban ki lehet alakítani, ha ott van az az elem. Kívülről is ízlésesebb, főleg ha fényezett a bútor, de ez már inkább csak esztétika.
 
Sziasztok.
Én kb egy hónapja rakosgatom a szekrényt és csak a festés van hátra.
22 es MDF lapból van a szekrény csavarok szépen eltüntetve kigittelve, sima zománcfestékkel próbáltam gurítani, kenni de sehogy nem az igazi. Sajnos fújni nem nagyon tudok mert ahogy száll a finom por mindent belepne :(
Esetleg valakinek valami ötlete, festékre, felhordásra.
 
Sziasztok!
Azok a csövek csak szemléltetőnek vannak... :)
De így utólag meggondolván tényleg jobb lenne ha a befolyó és a kifolyó ágaknak lenne egy-egy lyukacska... Köszi a tanácsokat, még jelentkezem. :)
Egyébként igen, vágatnám a lapokat. A naracsszínű mókusos boltban 18as lapból vágnak csak? Elég az egy kb 50kg tartására?
 
Sziasztok!
Elég az egy kb 50kg tartására?
Simán elég, én 240-es alá is, ilyen vastagságúból csináltam. Pontosabban a lábak, és a hátfal volt ebből. Igaz itt 4 darab függőleges oszlop volt. Új ADA sítlusúnál már csak 3 van, így biztosra mentem, 25-ösből van :D, De a GA-ban ugyanez a méret, 243 literes akvárium alatt, simán 18-as lapból van összerakva. (kicsit visszalapozol, láthatod legutóbbi 2 művemet (y)) Amennyire tudom, a 18-as lap a legelterjedtebb méret, én lapszabászatban vágattam. Natúrban, tehát nem színre, famintásra fóliázottban, lehet, hogy vannak más méretben is, mint a 22-es amiből Matyi is csinálta
 
Ahm, okszi. Köszi.. :)
Akkor tervezgetek még, és megmutatom, hogy képzelem. Aztán várom a véleményeket. De addig is BÚÉK. :)
 
Natúr forgácslapból van 8- 10- 12- 16- 18 - 19- 22- 25- 28- 30- 38 mm
MDF lap 2,5 - 3 - 4 - 6 - 8 - 10 - 12 - 16 - 18 - 19 - 22 - 25 - 28 - 30 - 40 - 45 mm es méretekbe lehet kapni
Ha natúrt vesz valaki akkor jobb az MDF mert pl ha megütöd akkor a forgácslapnál nagyobb darab tud letörni míg az MDF kevésbé látványosan sérül.
 
Natúr forgácslapból van 8- 10- 12- 16- 18 - 19- 22- 25- 28- 30- 38 mm
MDF lap 2,5 - 3 - 4 - 6 - 8 - 10 - 12 - 16 - 18 - 19 - 22 - 25 - 28 - 30 - 40 - 45 mm es méretekbe lehet kapni
.
Sajnos sok helyen, bútorlapból csak 18, és 25milliméterest tartanak. Itt legalábbis nálunk csak ez van, lehet, hogy meghoznának másmilyent is, de félve, hogy a maradék rajtuk marad, ezért esélyes, hogy kifizettetnék az egész táblát , még ha csak egy kis darab is kellene belőle. Most néztem például az egyik székesfehérvári cég, az ERFA választékát, náluk is, főleg ez a két méret van, pedig nem kis bolt, ami kimondottan bútorgyártásra specializálódott üzlet. Natúr forgácslapból, viszont jóval nagyobb a méretválaszték vastagságban.


Ahm, okszi. Köszi.. :)
Akkor tervezgetek még, és megmutatom, hogy képzelem. Aztán várom a véleményeket. De addig is BÚÉK. :)

Én is Boldog Új Évet Kívánok neked , családodnak és természetesen a fórum összes tagjának.
 
Utoljára módosított:
Simán csinálhatod az egészet 18-asból, 40 literes akváriumot lazán elbír, még te vagy akár az egész család ráülhet ;). Bár vannak ellenpéldák, de jellemzően a hátfalat is bútorlapból szokás csinálni, és az oldal, és az alsó felső lap közé méretezni. Magára a bútorra nem csak függőleges, hanem oldal irányú erő is hat. Próbál a szekrény oldalra is elcsuklani, a lapok közé illesztett, bútorlapból vágatott hátfal ezt könnyedén megakadályozza( és függőlegesen is tart), ellentétben a 3mm-es furnérral, amit egy ruhásszekrénynél használnak, és csak simán odakapcsoznak. Nálam már nem egyszer előfordult, hogy pakolás közben kinyomtam a szekrény hátulját, szóval ennyire stabil.
 
Először is BÚÉK. :)
Egy kis segítséget szeretnék kérni.
A kiválasztott aki magassága 30cm. Plusz még 1 cm hungarocell.
Az eheim kifolyó csöve gondolom nem olyan hosszú, hogy hozzáérjen a bútorhoz.
Viszont mi van a befolyóval? Tudja valaki annak a hosszát?
 
Sziasztok!
Készülget a következő tervecske..
Most méricskéltem le mindent normálisan. A nagy tábla az aki jobb oldalán az a szekrényem oldala. A bal oldalon pedig a villanykapcsolók, illetve az ajtó széle látható. :)

Kérdéseim:
1. Szerintetek a ki és a befolyó csövek furatai jó helyen lennének?
2. A tetőnek olyasféle rögzítésén agyalok, hogy tudjam állítani a magasságot... ( Plafonba nem fúrhatok. :( )

aksitervsketchup2_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

aksitervsketchup3_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

aksitervsketchup4_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
Sziasztok!
1. Szerintetek a ki és a befolyó csövek furatai jó helyen lennének?

Szerintem a fúrással várd meg míg kész lesz a bútor, meg lesz az akvárium, és a szűrő. A szívópipákat berakva az akváriumba, azok majd megadják, hogy hová is kell fúrni a furatokat.
2. A tetőnek olyasféle rögzítésén agyalok, hogy tudjam állítani a magasságot... ( Plafonba nem fúrhatok. :( )
Én 20x20 as zártszelvényből csinálom a lámpatartómat 90 fokban meg van hajtva, és a bútor hátuljára lesz csavarozva. Lámpafüggesztés drótkötéllel lesz, aminek vége gipszkarton rendszer rugós függesztőjéhez lesz rögzítve. Ez hátul, alul lesz a zártszelvényen, és a benne lévő pálcához kötöm a drótkötelet. Rugót összenyomva fokozatmentesen tudom állítani a magasságot..
https://img1.indafoto.hu/1/1/141691...93561_e6a0dc9644ae54dc13124309b43fcff6_xl.jpg
 
Back
Oldal tetejére