• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Dorka 17 literes kezdő akváriuma

w.dorka

Új regisztrált
Sziasztok!
Szeretném bemutatni a nem olyan rég elkészült akváriumomat! Ezek még csak az első próbálkozások, remélem a későbbiekben egyre szebb lesz majd.

Akvárium bemutatása:

Akvárium mérete: 40*18*24cm (17 liter)
Indítás időpontja: 2011. június 8.
Világítás típusa: 2x9 Watt/4100 K
Vízcsere gyakorisága: kétheti 5 liter
Szűrés típusa: Aquael fan1, 260 l/h
CO2 tápozás: nincs
Tápozás: nincs


Növények:
HM, Tenellus, Karácsony moha, Weeping moss, Pogostemon helferi, tóalma

Hardscape:
Kő: ADA Seiryu,
Fa: Red Moor
Talaj: Sand tabac

Élőlények: vad színváltozatú garnélák (halak később)

Az akvárium megalakulása:
Néhány évvel ezelőtt a környezetemben az egyik ismerősöm elkezdett akvarizálni. Nagyon nagy lelkesedéssel készítette el az akváriumát. Eleinte csak néhány növény és hal volt benne. Az évek során egész szépen felfejlődött ez a kis víz alatti világ. Nagyon megtetszett, ahogy gondos rendszerességgel ápolta az akváriumát: vízcsere, halak etetése, növények formázása stb. Persze arra is rájöttem, hogy mégiscsak a halak a legjobb háziállatok. :)
Így lett, hogy néhány év alapos megfigyelése után én is kedvet kaptam hozzá. Gondoltam, miért ne lehetne nekem is egy saját akváriumom, amit én magam gondozok.
Néhány növény beszerzése után 2011. június 8-án berendeztem az akváriumot.
Nem lett valami fényes, de az alábbi képen látható, hogy hogyan is nézett ki a kezdekkor:



A kép (és a lentebbi képek) rákattintással nagyobb méretben is megtekinthetők.

Természetesen az akvárium bal oldalára is szerettem volna még növényeket, de akkor éppen nem kaptam semmi olyasmit, amit elképzeltem, illetve szerettem volna. (kis szikla mentén növő növények, amelyek kissé igénytelenek)
A fán lévő kő csak nehezéknek szolgált.
A kép hátterében egy robot kinézetű nagyító és alkatrészek tárolására fiókok vannak. Igen, az akvárium egy műszerész asztalon állt. Azóta más helyen tartózkodik.
Sajnálatomra eme berendezés fejlődéséről nincs több fotó. Igaz, körülbelül két hónap után szétszedtem az egészet, mert nem tetszett.
Néhány ideig azon gondolkoztam, hogy miként is rendezhetném be úgy, hogy az elnyerje a tetszésemet.
Amíg gondolkoztam, az ismerősöm nagy lelkesedéssel mesélte, hogy lesz egy akvárium verseny, ahova 2011. november 11-ig lehet nevezni és képeket feltölteni az elkészült akváriumokról.
Beneveztem. Gondoltam miért ne?

Erre az eseményre rendeztem át az akváriumomat. Előtte egy kicsit elmentem a budapesti Terrapláza kiállításaira és ott beszereztem néhány kelléket: fa, kövek, növények.
Felpakolva és nagy izgalmakkal telve kezdtem újra berendezni az akváriumomat. A verseny idejére nem készült el, vagyis a növényeknek nem volt elég idejük ahhoz, hogy jól kifejlődjenek. Ezt a következő képek bizonyítják:

http://hac-aquascaping-contest.com/akvarium-adatai-64.html

Az akváriumnak egyelőre nincs háttere, ezt egy nagy fekete póló biztosította. :) A verseny kimenetelén nem lepődtem meg, de azért örültem, hogy nem az utolsó lettem. :)
A nevezés után nem alakítottam semmit az akváriumon, csak a vizet cseréltem. A növényeket nem kellett megnyírni, mert a kis fény miatt lassan nőttek. Hagytam, had fejlődjenek.

A tegnapi vízcserénél döntöttem úgy, hogy itt az ideje egy kis csinosítgatásnak, mert soknak találtam a HM-t, valamint a talaj is kezdett laposodni. Kivettem a növényeket, kicsit megnyírtam (leginkább a HM-t) és új elrendezésben visszatettem őket. A jobb oldalon lévő két kis követ kivettem és közé helferit tettem. A hátsó jobb sarokba egy új növényt, a tóalmát tettem be. Nagyon tetszett az élénk piros színe. A fűcsomókat is inkább egy helyre pakoltam a jobb oldalra. Ha azok is szaporodnak kerül belőlük a bal oldalra is a helferi mellé.

A mohák és a helferi növedésére vagyok a legbüszkébb. :)













Kép a tóalmáról és a tenellusról:






Végül a teljes összkép, ahogyan most kinéz az akvárium:



A képek nem adják vissza az akvárium szépségét, mert az aki egy citromsárga fal előtt foglal helyet és a fény is kissé sárgás, no meg a talaj is. A valóságban nagyon szép tiszta a víz, ráadásul az akváriumüveg is tiszta, alga- és vízkőmentes. (egyelőre)

Úgy gondolom, hogy ez az aki nem egy HAC akvárium (de azért a verseny egy próbát megért :) ), de nekem nagyon tetszik. :) Már nagyon várom, hogy a növények szépen megnőjenek és belepjék az egészet.
Tegnap képes voltam órákat hasalni előtte és gyönyörködni benne. :D

Várom a véleményeket, javaslatokat az akvárium szebbé tételével kapcsolatban! Nem riadok vissza a kritikától sem. :)
 
A fejlődés egyértelműen látszik, úgyhogy szerintem kezdésnek pofás akva. Anno az én első akváriumom meg az utána következők is sokkal szerényebbek voltak :)
A mohák valóban szépek. Biztosan 1-2 ügyesebb fotó még jobban bemutatja majd ;)
 
Szia Dorka!

Kezdésnek tényleg jó!

A fényed szerintem az egyéb körülményekhez képest nem kevés, csak 6500K-es csövekre cseréld.

A "füveidet" szedd szét teljesen szálakra, ha félnek egyedül, majd indákkal közelebb kúsznak egymáshoz (szaporodnak)!
Ne sajnálj a növényeidtől egy kis tápot!

A gyökeret kicsit rakd hátrébb és az előtérben dúsítsd az alacsony növésű növényeidet!

A következő versenyre már jobb lesz!

A.ttila
 
Kedves Proci!
Örülök, hogy elnyerte tetszésedet az akváriumom. :)


Szia A.ttila!

Köszönöm a jó tanácsokat! A Tenellust megpróbálom majd szálankét szétszedni és beültetni, remélem tényleg elszaporodnak majd. :)
A fát nem tudtam jobban hátrébb tenni, mert csak így fért el, de ha jobban belegondolok, lehet az lesz, hogy a hátranyúló indákat lefűrészelem és akkor több hely lesz elől.
Eredetileg szerettem volna, ha előre olyan növény kerül, ami szépen begyepesíti a talajt. HC-vel próbálkoztam, de egyelőre nem jött össze.
 
Szia Dorka!

Most újra nézve a képeket, láttam meg egy porlasztó követ.
Az mi célt szolgál?

A másik: hosszú gyökér kandikál ki az aljzatból a Tenellusos képen.
Vágd a gyökereket rövidebbre és figyelj rá hogy lefelé áljon ültetéskor!

Kérlek végy valamilyen tápot, mert nyugdíjjas korodra fogják a növények elfoglalni az akváriumban a nekik szánt teret!

A Hc, Glosso csak komoly technikai háttér mellett tartható (sajnos tapasztaltam), válassz előre Marsileát, kis növésű Cryptocorynt!

Olvass sokat a fórumon, kérdezz bátran!

A.ttila
 
Kedves A.ttila!

A porlasztó azért van bent az akváriumban, mert néha a víz felszíne kissé "olajos" hatású. Ez egy hajszálvékony réteg. Úgy tudom, hogy ez azért jön elő, mert kicsi a vízmozgás.
Ahhoz, hogy ez a réteg eltűnjön (bevallom, nem tetszik, hogy ott van), néhány naponta be szoktam kapcsolni egy kis időre a porlasztót, hogy átforgassa a vizet.
Amint lesz nagyobb teljesítményű szűrőm, nem fogom használni. Addig is ez amolyan "vészmegoldás".

A tápozást is igyekszem minél hamarabb megoldani. Egyelőre utánaolvasgatok, hogy milyen tápokat érdemes beszerezni.

Üdv, w.dorka
 
w.dorka said:
néhány naponta be szoktam kapcsolni egy kis időre a porlasztót, hogy átforgassa a vizet.

Szia,

a porlasztó mehet minden nap, miután lekapcsol a lámpa egészen a felkapcsolásig. Egy időkapcsolóval egyszerűen megoldhatod.
Így egy idő múlva teljesen eltűnik az olajos film.
 
atti76!

Köszi a jó tanácsot! :) Ma nem volt olyan olajos a felszíne, de azért ment egy kicsit a porlasztó.
 
Back
Oldal tetejére