• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Erős kezdés egy kezdőnek (180L)

Itt a nyár, kevés az idő, jön a baj:

Ecsetalga szépen besűrűsödött. Először kapirgáltam egyesével, eredmény siralmas. Aztán műanyag kefével durván sikálva, eredmény siralmas. Most vettem 10 sün csigát. Ügyesek. Célzottan tettem be őket 1 nagy kőre. 3 napja szinte ott van az összes egy gyerek tenyérnyi részen. Kaja kóma lehet náluk. :) Meg vettem fém szálú drótkefét, hétvégén kipróbálom. Félek a követ is megkapirgálja. Igazából a carbo fecskendőzés a tuti az ecset ellen, csak ugye növényre nem tudom küldeni, ott sajnos az olló a megoldás. Egyik másik buce-m le is lett kopasztva.

A bucék pont menthetők ha be is ecsetesednek. Leállított szűrő mellett közvetlen befecskendezve a carbot szépen lehet kezelni őket. A sünik lerendezik a maradékot, de ilyenkor már a garnélák is nekiesnek.... Szóval nem kell levágni. Én már számos ecset támadást vissza tudtam ezzel verni :) Pár hét, és az összes Buce olyan lesz, mint újkorában. Persze, a kiváltó okot sem árt kezelni közben.
 
Komoly probléma mostanában, hogy a szép (színpompás) dánióim ugrálnak. Nagyon félénkek. Napközben még elvannak, de lámpaoltás után, ha kapnak egy kis extra fényt, akkor aztán van tempózás jobb üvegtől bal üvegig.
Sajnos sok hal (érthető módon) nem szereti a hirtelen fényváltozást. Nálam a furcata kalászhalak ilyenek, ezért hagyok kb 4cm-t feltöltetlenül az akvárium tetején. igazából ha nagyon ugrálósak lehet, hogy inkább 5cm kellene. viszont a lily az szívás ebben az esetben. nekem is kilóg kicsit a lily felső pereme. de ez van, fontosabb, hogy ne ugorjanak ki :)
 
Persze, a kiváltó okot sem árt kezelni közben.
Ja, ez jó kérdés. Eg az stabil volt már a rendszer heteken keresztül. Aztán megjelent az ecset. Hagytam picit, majd beindult. Közben meg ráindult a kékalga is.... Itt tartunk most. Illetve felvettem a kesztyűt. Meg gőzöm sincs mi az alap ok????

Lehet nézek holnap pár alap víz paramétert. Régen mértem....
 
Egyedül PH-t nem tudok mérni és már csak erre tudok gyanakodni. Minden más jó értéken van. OKés a TDS mérő 250-280 körül szokott lenni csere előtt (csere után meg 150-160), de tudtuk, hogy sok a kő.....

Most viszont óriási a gond. A kék alga gyakorlatilag 2 nap alatt szőnyeget képez. Értem én, hogy le lehet szedegetni, de ahogy szedegetem, a talajon lévő növények fel-, felszakadoznak. A gyökérzet könnyen csúszik már ki az Amazónia közül és ha nem figyelek, akkor 2x2 centis (vagy nagyobb) részen simán felszakad a HC. A garnélák be is költöztek alá. Ez a lebegő szőnyeg 2 okból is kialakulhatott. Amikor tisztítom azakvát, akkor látom, hogy gyep közé is megy szemét. Nyilván ki kell porszívózni. Oda nyomom a nagyobb átmérőjű szívó tölcsért és már emelkedik is a trutyi, no meg a gyep. Picit feljebb emelem a tölcsért, akkor meg nem hatékony. Kínlódás kicsit. Van drága JBL talajporszívóm, de nem tetszik, hogy több darabból van, szűrő van benne, így a nagyobb darab növény hulladék nem megy le. Akkor ki kell szedni a porszívót a vízből. Takarítani a csövet. Béna. (vagy én.) Kezd olyan érzésem lenni, hogy egy ultra takarítás felé sodródok. Kikapom az összes növényt (Hemianthus callitrichoides) a kő teraszok tetején, alapos talaj tisztítás után úgy ahogy van újra tolom a szintet. Nem akarok még változtatni. AZ Eleocharis parvula szép (lenne, kék alga nélkül).

Másik érdekesség:
Meg van még a kísérleti telep. Talán pár emlékeztek, hogy van egy kis (35 L) akvám, amiben kaptunk egy aranyhalat. Volt egy vitorlás is, de azt már sikerült jó (nagyobb) helyre költöztetni. Nos ez a kis akva low tech, de olyan stabil és szép hetek óta, hogy lassan nagyobb öröm arra nézni, mint a fullos optiwhite-CO2-ROvizes-180L-üveglilly-reduktoros-teleköves-fullnövényes-külsőszűrős-telecsigasokhalas verzióra. Kínos, hogy magyarázkodnom kell, ez így néz ki 1 millióért, azt meg úgy, kaptam.... Lehet, hogy kicsit visszaveszek a gyepből fent. Mivel lehetne realizálni ezt az egészet? Ne kelljen már ennyire szenvedősnek lenni. Volt egy jó 8-10 hete ennek az akvának. Lehet, kicsit több is. Szép fejlődésen ment keresztül, de most....drasztikus változások előtt áll.

Súgjatok kicsit. Merre tovább? Mitől lenne stabilabb az egész? A kísérleti telep tényleg mindig szebb. Semmi alga invázió, totál stabil. Ha nem cserélek vizet 2 hétig azt is kibírja. Persze ronda dolog a saját trutyiba úszni hagyni a "gyerekem". Ergo megcsinálom hetente, csak érzékeltetni akartam, hogy sokkal érzéketlenebb a kísérleti telep.
 
Egyedül PH-t nem tudok mérni és már csak erre tudok gyanakodni. Minden más jó értéken van. OKés a TDS mérő 250-280 körül szokott lenni csere előtt (csere után meg 150-160), de tudtuk, hogy sok a kő.....

Most viszont óriási a gond. A kék alga gyakorlatilag 2 nap alatt szőnyeget képez. Értem én, hogy le lehet szedegetni, de ahogy szedegetem, a talajon lévő növények fel-, felszakadoznak. A gyökérzet könnyen csúszik már ki az Amazónia közül és ha nem figyelek, akkor 2x2 centis (vagy nagyobb) részen simán felszakad a HC. A garnélák be is költöztek alá. Ez a lebegő szőnyeg 2 okból is kialakulhatott. Amikor tisztítom azakvát, akkor látom, hogy gyep közé is megy szemét. Nyilván ki kell porszívózni. Oda nyomom a nagyobb átmérőjű szívó tölcsért és már emelkedik is a trutyi, no meg a gyep. Picit feljebb emelem a tölcsért, akkor meg nem hatékony. Kínlódás kicsit. Van drága JBL talajporszívóm, de nem tetszik, hogy több darabból van, szűrő van benne, így a nagyobb darab növény hulladék nem megy le. Akkor ki kell szedni a porszívót a vízből. Takarítani a csövet. Béna. (vagy én.) Kezd olyan érzésem lenni, hogy egy ultra takarítás felé sodródok. Kikapom az összes növényt (Hemianthus callitrichoides) a kő teraszok tetején, alapos talaj tisztítás után úgy ahogy van újra tolom a szintet. Nem akarok még változtatni. AZ Eleocharis parvula szép (lenne, kék alga nélkül).

Másik érdekesség:
Meg van még a kísérleti telep. Talán pár emlékeztek, hogy van egy kis (35 L) akvám, amiben kaptunk egy aranyhalat. Volt egy vitorlás is, de azt már sikerült jó (nagyobb) helyre költöztetni. Nos ez a kis akva low tech, de olyan stabil és szép hetek óta, hogy lassan nagyobb öröm arra nézni, mint a fullos optiwhite-CO2-ROvizes-180L-üveglilly-reduktoros-teleköves-fullnövényes-külsőszűrős-telecsigasokhalas verzióra. Kínos, hogy magyarázkodnom kell, ez így néz ki 1 millióért, azt meg úgy, kaptam.... Lehet, hogy kicsit visszaveszek a gyepből fent. Mivel lehetne realizálni ezt az egészet? Ne kelljen már ennyire szenvedősnek lenni. Volt egy jó 8-10 hete ennek az akvának. Lehet, kicsit több is. Szép fejlődésen ment keresztül, de most....drasztikus változások előtt áll.

Súgjatok kicsit. Merre tovább? Mitől lenne stabilabb az egész? A kísérleti telep tényleg mindig szebb. Semmi alga invázió, totál stabil. Ha nem cserélek vizet 2 hétig azt is kibírja. Persze ronda dolog a saját trutyiba úszni hagyni a "gyerekem". Ergo megcsinálom hetente, csak érzékeltetni akartam, hogy sokkal érzéketlenebb a kísérleti telep.
Ilyenkor kell egy kicsit visszább venni mindent. Rögtön high-tech nem mindenkinek megy. És a csalódás is többe fáj. Lehet kicsit közelítened kéne a low tech vonalhoz. A ciano olyan mint a zöldpont. Csak a foszfát-nitrát arány másik oldalán van. Sok foszfát segít neki. Meg a high-tech fény. Aztán ha rendezed az arányt, nem vonul vissza, mert igazából baci. Egy stabil, régi szűrőkúltúrával lehet elő se jött volna. (arány ide-oda) Vagy kevesebb fénnyel. Ne keseredj el, végső esetben antibiotikummal is kezelhető. Durva eszköz, de van, akinek csak ez segít. 🤞😉
 
Lehet kicsit közelítened kéne a low tech vonalhoz.
Ez a tervem. Most ott tartok, hogy visszavettem a fényt kicsit. Szedegetem délben és este a cianot (ha home office-ban vagyok). Így majdnem tűrhető az állapot. Sűrűbbre vettem a vízcserét. Kevesebb vizet szívok le, de célzottabban porszívózok. Az a baj, hogy van mit. Lehet, hogy nem is a halak ürüléke halmozódott fel, hanem ahogy látom (mert egy részen a HC most már végleg felszakadt 5x5 centis területen) a gyökérzónából keletkező elhalt részek adják a retek jó részét.

Nem tudom merre induljak a visszaépítésben? Mondjuk nem feltétlenül ez a cél..... Hiszen le van automatizálva a beoldás (is). Nem ez fáj. Inkább az utóbbi időben fellépő instabilitás. Nem tudom ezen hogyan kéne változtatni???

Az már biztos, hogy fel kell tépnem (nem lesz nagy meló :( ) a régi HC-t. Ki kell takarítanom az egész HC-s részt. Valahogy a cianotól meg kéne szabadulnom. Az ecset visszaszorult. Mert amíg ez a rohadék nem jött be, addig minden faszogányos volt. De most de tényleg. :) Szívesen visszaültetem az új HC-t is, mert szép volt, ahogy elkezdett leömleni a szikla tetejéről. Szépen lehetett irányítani. Már már élveztem is kertészkedést. :)
 
Érdekes. Visszavettem a fényt 30%.-ra és napi 5 órára (+ 2-2 órás fel és lefutással). Közben a mic-mac-ot nem adom csak 3-4 naponta. Carbo-t is visszavettem 70%-ra (a korábbi adaghoz képest), és az ecsetalgára fröcskölöm. Egyébként ez utóbbi háborúval jól állunk. Ecset egész jól lekopott, süncsigák pusztítanak szépen. Illetve mintha a ciano is visszahúzódóban lenne..... De még nem akarom elkiabálni.

Közben észrevétlenül született pár garnim. Aranyosak a kicsik. Nem sok, viszont mintha 2 garnitura jött volna, mert egyértelmű testméret eltérés van az egyedek közt. Sajnos közben mennek el nagyok. Nem értem az elhullást. Pár hónap alatt kifutják magukat? Ha annyira rossz lenne valami paraméter számukra, akkor nem lennének új egyedek....???
 
Közben észrevétlenül született pár garnim. Aranyosak a kicsik. Nem sok, viszont mintha 2 garnitura jött volna, mert egyértelmű testméret eltérés van az egyedek közt. Sajnos közben mennek el nagyok. Nem értem az elhullást. Pár hónap alatt kifutják magukat? Ha annyira rossz lenne valami paraméter számukra, akkor nem lennének új egyedek....???
Az jó, ha vannak picik. A nagyokból előfordul veszteség. Csinálj közeli fotót a meglévő nagyokról. Ha van pl. Scutariella fertőzés rajtuk azt kinagyítás után látni fogjuk.
 
Ott tartunk, hogy a 3-4 naponta adott tápanyag jó ötletnek tűnt ciano ellen. Nagyon visszahúzódott. Megpróbáltam picit emelni a mic-mac-carbo trión, de a ciano azonnal reagálta. Így maradt a további koplalás. Igen ám, de a növények kezdik unni a banánt. Foltosodnak a levelek picit. Nem vészes, de vissza kéne állnom a trióval a már kipróbált mennyiségekre.... Csak félek, hogy a ciano gyorsabb lesz.... Patt helyzet. Közben megint elment egy nagyobb garnéla. 😥

Asszem tolok egy durva nagy takarítást, aztán lesz ami lesz.

Érdekes, lehet, hogy a hőmérséklet emelkedésnek van köze a cianohoz???
 
Ott tartunk, hogy a 3-4 naponta adott tápanyag jó ötletnek tűnt ciano ellen. Nagyon visszahúzódott. Megpróbáltam picit emelni a mic-mac-carbo trión, de a ciano azonnal reagálta. Így maradt a további koplalás. Igen ám, de a növények kezdik unni a banánt. Foltosodnak a levelek picit. Nem vészes, de vissza kéne állnom a trióval a már kipróbált mennyiségekre.... Csak félek, hogy a ciano gyorsabb lesz.... Patt helyzet. Közben megint elment egy nagyobb garnéla. 😥
@evavigh ?Az egyik garnéla páncélján nagyon látszanak a szelvények. Lehet, hogy vedlési gond. A nagyok lehet, hogy keményebb vízben nőttek fel. A tetem puha, vagy kemény?
Érdekes, lehet, hogy a hőmérséklet emelkedésnek van köze a cianohoz???
Lehetséges.
 
Én is vedlési gondra tippelnék a kép alapján.

A napló elején láttam, hogy GH/KH+ -szal terveztél visszasózni. Tényleg azzal sózol? Mennyire sózod vissza a vizet a cserekor? GH, KH értéket szoktál mérni, vagy csak TDS-t?

@Zsoltiabéka teljesen jó kérdést tett fel, a tetem keménysége elég informatív - ha puha, akkor biztos hogy túl lágy neki a víz - vagy rossz a Ca és Mg ionok aránya az egyébként elég kemény vízben (ha a kőből jóval több Mg oldódik ki, mint Ca, és az ember a visszasózásnál is alul sóz)
 
Húúha, nem vagyok még ennyire pro....

Totál megálltam a visszasózással, mert vízcsere előtt mérve a TDS értékem 250-280. Csere után 150-170 szokott lenni. Gh, kh-t nem mérek. Indításkor sűrűn néztem a nitrátot, ritkábban vasat, foszfátot.

A tetemet nem vizsgálgattam egyszer sem különösebben. Annyira nem puha, hogy szét menjen az ujjaim közt. Amúgy szoktak vedleni, de nyilván nem tudom, hogy ez a folyamat problémás-e számukra. Hullás mértéke heti 0,5 átlagban. Ugye ez egy 10 alatti létszámnál minden egyes darab fáj. Illetve 4-5 kicsi van, nekik még kell idő az ivarérettséghez....

Más: érdekes módon, visszavett világítással (mind teljesítmény, mind időintervallum), valamint erősen megvágott tápozás hatására több buce is virágot hoz. Ez normális? Közben a víz hőfok felcsúszott 25-re. Ez okozhatja a vágyott virágzást?

Ja, ciano visszahúzódott egész jól. Tartom még kicsit ezt a tápozási rendet, meg világítást.

Végre sikerült úgy mennem GA-ba, hogy volt ismét színpompás dániójuk. Nem volt nagy hullásom, de vettem párat. Aranyos most a raj, hogy kicsik, nagyok együtt.
 
Totál megálltam a visszasózással, mert vízcsere előtt mérve a TDS értékem 250-280. Csere után 150-170 szokott lenni. Gh, kh-t nem mérek. Indításkor sűrűn néztem a nitrátot, ritkábban vasat, foszfátot.
Ne verd magad át a vezetőképesség mérővel. Bemér minden tápot is. A köveid csak a kh-t emelik, a GH-t biztosan nem. Tessék mérni gh-kh-t. A TDS mérő a cserevíz beállítására egzakt,(mivel a RO-ba csak GH, vagy Gh-Kh só megy) akváriumvízben csak egy iránymutató számérték, ami nem mond pontosat. Ha elengedted a sózást, akkor biztosan ez a garnélák baja.
 
Nem használom már a meglévő GH/KH sómat, mert a vízcsere során is alig tudom a bűvös 150 ppm-re hozni a TDS értéket. Ellenben a plafon 290 körül van. Elnyúló vízcsere esetén sem nő 300 fölé... Telítődik a víz? Nem hinném. Mondjuk nem akarok hónapokig kísérletezni ezzel.

Más: Ahogy jött a ciano, úgy ment. Erősen visszavett tápozás lett a megoldás. DE! Eközben a Buce-k virágozni kezdtek. Ki érti ezt? Egyenlőre maradok a sovány tápozásnál. Bár 1-2 növényen azért látszik ez. Ha nagyon megindulna az olvadás, nyilván visszaállok, vagy finomítok.
 
Nem használom már a meglévő GH/KH sómat, mert a vízcsere során is alig tudom a bűvös 150 ppm-re hozni a TDS értéket. Ellenben a plafon 290 körül van. Elnyúló vízcsere esetén sem nő 300 fölé... Telítődik a víz? Nem hinném. Mondjuk nem akarok hónapokig kísérletezni ezzel.
Mi az, hogy bűvös 150ppm TDS? A vezetőképesség nem egyenlő a keménységgel. Mint azt már írtam. Csak akkor tudatjuk meg pontosan, hogy mitől pusztulnak a garnélák, ha mérünk. Amíg nem méred meg a Kh-t, GH-t cseppteszttel az akvában, addig teljesen feleslegesen görcsölsz a TDS méréssel. A vízben lévő ionok arányai fontosak. Nem mérjük külön külön az összeset, de néhány oldott vegyület, elem aránya a helyes vízcsere gyakorlattal párosítva már mutat egy használható képet a vízminőségi helyzetedről. Vízcsere utáni Kh-Gh értékeket szeretnénk látni. 😉
 
Back
Oldal tetejére