• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Fekete Kincsesláda avagy Projekt 2k24

Algázó géb? Palacsinta algázó? Azok is ázsiaiak...
igen, írtam fentebb az algázó gébet (stiphodon ornatus) de arányaiban nem mutatna jól az akváriumban szerintem mert kétszer akkora mint a második legnagyobb hal. A palacsinta algázóhoz meg kicsi az akvárium. Egyrészt 4-5 hal kéne belőle minimum, amihez 100 literes tank kell legalább, másrészt hidegebb vizet kedvelik mint a többi hal, harmad részt meg erősebb vízmozgás kéne nekik, ami meg a mézguráminak sem jó, ők a lassabb vizeket kedvelik. Ezért egyelőre három út van előttem: bízok benne hogy a csigák + amanok megoldják a takarítást, veszek két algázó gébet, vagy leküzdöm magamban az ellenérzést és két különböző kontinensről érkező halat tartok együtt. De ez még úgyis odébb van, van még sok időm ezen gondolkozni. Egyelőre tűkön ülök és várom a GLS futárt mint a messiást :D Elvileg ma délelőtt megérkezik minden amit rendeltem és végre nem csak elméletben rakosgathatom össze az akváriumot :D
 
igen, írtam fentebb az algázó gébet (stiphodon ornatus) de arányaiban nem mutatna jól az akváriumban szerintem mert kétszer akkora mint a második legnagyobb hal. A palacsinta algázóhoz meg kicsi az akvárium. Egyrészt 4-5 hal kéne belőle minimum, amihez 100 literes tank kell legalább, másrészt hidegebb vizet kedvelik mint a többi hal, harmad részt meg erősebb vízmozgás kéne nekik, ami meg a mézguráminak sem jó, ők a lassabb vizeket kedvelik. Ezért egyelőre három út van előttem: bízok benne hogy a csigák + amanok megoldják a takarítást, veszek két algázó gébet, vagy leküzdöm magamban az ellenérzést és két különböző kontinensről érkező halat tartok együtt. De ez még úgyis odébb van, van még sok időm ezen gondolkozni. Egyelőre tűkön ülök és várom a GLS futárt mint a messiást :D Elvileg ma délelőtt megérkezik minden amit rendeltem és végre nem csak elméletben rakosgathatom össze az akváriumot :D
https://akvakertesz.hu/threads/stiphodon-sp-algazo-geb.2345/page-17 Szerintem bírják a melegebb vizet is. De nem győzködni akarlak, csak emlékeztem, hogy olvastam itt a fórumon róluk.
 
igen, írtam fentebb az algázó gébet (stiphodon ornatus) de arányaiban nem mutatna jól az akváriumban szerintem mert kétszer akkora mint a második legnagyobb hal. A palacsinta algázóhoz meg kicsi az akvárium. Egyrészt 4-5 hal kéne belőle minimum, amihez 100 literes tank kell legalább, másrészt hidegebb vizet kedvelik mint a többi hal, harmad részt meg erősebb vízmozgás kéne nekik, ami meg a mézguráminak sem jó, ők a lassabb vizeket kedvelik. Ezért egyelőre három út van előttem: bízok benne hogy a csigák + amanok megoldják a takarítást, veszek két algázó gébet, vagy leküzdöm magamban az ellenérzést és két különböző kontinensről érkező halat tartok együtt. De ez még úgyis odébb van, van még sok időm ezen gondolkozni. Egyelőre tűkön ülök és várom a GLS futárt mint a messiást :D Elvileg ma délelőtt megérkezik minden amit rendeltem és végre nem csak elméletben rakosgathatom össze az akváriumot :D
Vigyázz a Stiphodonokkel, mert ásnak, akár a fenéklapig.
Nekem sok bosszúságot okoztak, ezért el is ajándékoztam.
 
Úgy látom, nagyon alaposan körüljártad a témát, talán egy kicsit túlságosan is :) Az alapos tervezés ellenére lehetnek váratlan fejlemények.
Régen tartottam mézgurámikat, társas akváriumban (ez hiba volt). Emlékszem, hogy nagyon félősek voltak, gyakran még etetéskor sem jöttek elő. Olyan közegben érzik jól magukat, ami egy akvakertész rémálma: gyenge fény, elburjánzott növényzet, az optimálisnál melegebb víz. Nem kezdőknek való halak, de ez nem baj, ha odafigyelsz az igényeikre. Nagyjából egyetértek az előttem szólókkal, de néhány dolgot másként látok. Szerintem egy pár mézguráminak elég bruttó 70 liter (ha nem zsúfolod túl dekorációval), nem mozognak sokat. A hőigényük viszont elég nagy, 25 fok körül érzik jól magukat. Ez télen lehet probléma, amikor a hűvösebb szobai levegőtől könnyen megfázhatnak. Ilyenkor érdemes lefedni az akváriumot.
Legjobb, ha nem teszel melléjük más állatot. A garnélákat nem javaslom, mert a gurámik aktívan vadászni fognak rájuk. A kicsiket megeszik, de a nagy garnéláknak (például amano) is okozhatnak sérülést. Lehet, hogy kifogsz olyan gurámit, ami nem bántja a garnélákat, ez szerencse kérdése. Ebben az esetben sincs arra garancia, hogy később nem kezd el vadászni.
Az ékfoltos razbórákat a viszonylag nagy méretük és élénk mozgásuk miatt szintén nem javaslom. Ha mindenképpen akarsz kisebb halakat, akkor törperazbórával vagy kis testű dániókkal lehet próbálkozni, bár szerintem ezek is zavarják a gurámikat. Esetleg rakhatsz melléjük néhány párduccsíkot, ők nem lesznek útban.
Az algaevő halaktól és csigáktól ne várj csodát! Ha algásodik az akvárium, nem fogják megoldani a problémát, legfeljebb besegítenek. Érdemes azt is figyelembe venni, hogy ezek általában vadon fogott állatok.
Az általad felsorolt növények közül a két ludwigia fényigényes, ezért nem a legjobb választás mézgurámi mellé. Szerintem kellene jó sok úszónövény. Ezek sok nitrátot vonnak ki a vízből, árnyékolják az akváriumot (csökkentik az algásodást). A többi kiválasztott növény megfelelő, bár a bucephalandrák szeretik a jó megvilágítást. A listát kiegészíteném Hygrophila polisperma-val (a rosanervig változat elég dekoratív). Ha nem akarsz félhomályos akváriumot, egy barkácsolt kerettel megoldhatod, hogy ott maradjanak az úszónövények, ahol szeretnéd. Így létrehozhatsz az akváriumban olyan területet, ahol tudsz fényigényesebb növényeket tartani (a gurámik valószínűleg nem fognak ide kimerészkedni).
 
Sziasztok!
Na végre képeket is hozhatok, igaz még csak csupaszon növények nélkül, de a hardscape kész van (jelenleg szárad a ragasztó).
Az előtér gyepesítve lesz a terveim szerint, hátul a kőfal mögött még meg lesz emelve a talaj, de előbb megvárnám hogy megkössön a ragasztó, addig nem akarok matatni az üvegben. A felső terasz részen lesznek a stemek. Az akvárium bal oldalán lóg majd a szűrő, az a fekete bigyó meg ami még fent van, az a melegítőnek a tokja amibe belecsúszik. A háttér sima fekete lesz, fotókartont fogok az üveg mögé rakni.

Kicsit eltértem az alap koncepciómtól, de megtetszett egy fadarab, onnantól meg dőlt a terv és a többi fát is ahhoz az egyhez igazítottam. Az alap ötlet annyiból maradt, hogy a felhasznált fa vasfa, a kövek pedig seiryu kövek, illetve a gyepesített előtér ötletem is maradt. A kövek közé a repedésekbe, a fára és a ragasztó helyein anubiasok és bucek lesznek, a gyepet "monte carloval" tervezem megvalósítani. Illetve a Spathiphyllumhoz még mindig ragaszkodok, annak a gyökerei még a jobb oldali üres részen fognak a vízbe lógni, ezért sem akartam a fát teljesen középre rakni.

Építő jellegű kritikákat elfogadok, mert ez életem első hardscapeje. Nyilván tökéletesnek nem nevezhető, és nem is olyan szép és összetett mint egyes akváriumok amiket itt látok, de szerintem ahhoz képest hogy életem első próbálkozása, vállalható :)
 
Megtörtént az ültetés. Elég opálos a víz így ültetés után, de reggelre a szűrő majd kitisztítja. Na meg a napi vízcserék is javítanak majd rajta.
Az üvegbe került növények:
bucephalandra kedagang
anubias petite
cryptocoryne wendtii
microsorum pteropus windelov
ludwigia palustris
phyllanthus fluitans
ludwigia repens rubin
ceratopteris thalictroides
micranthemum tweediei
rotala rotundifolia
egeria densa

Kicsit lehet soknak tűnik, de a képeken is látszik hogy nem az, szeretnék majd tőszámot növelni a háttérben, egy egybefüggő dzsungelt akarok ami majd karbantartásnál lesz nagyon vicces, de legalább jól fog kinézni szerintem. Vannak közte olyan növények amik talán nem annyira kezdő barátok, de ki akartam őket próbálni, majd elválik hogy helyesen döntöttem-e.

A phyllanthus fluitans-ból elég csenevészeket kaptam, úgyhogy lehet veszek majd egy doboz limnobium laevigatum-ot is úszkálni.

Ezen a héten megy minden nap az 50% vízcsere 8 GH-ra visszasózott RO vízzel. Minden nap megy bele 5ml seachem stability, 2,5ml seachem prime, 1ml Green Aqua Macro, 1ml Green Aqua Micro, 3ml GA carbon. A héten beszerzek egy foszfát tesztet is, mert azt olvastam hogy az amazonia ver. 2 nagyon nyeli az elején. Ha úgy látom hogy kevés a foszfor, akkor majd adagolok külön is. Nézegettem a mono tápokat. Melyiket ajánljátok? EasyLife vagy Seachem?
 
A Phyllantusból, ha magához tér, sec perc alatt annyi lesz, hogy lapáttal fogod kiszedni a felesleget. Hagynék még egy kis időt neki, mert amúgy nagyon szép növény.
Bízok benne, hogy erőre kap, mert szerintem is nagyon szép. Egyébként ma már jobban néztek ki szerintem, de lehet csak a bizakodás miatt látok bele a helyzetbe valótlan dolgokat. Ettől függetlenül lehet hogy teszek be majd békatutajt is. Egyik ismerős folyamatosan dobálja ki, annyi van neki (mint tegnap kiderült). Lehet kérek majd tőle. Ártani semmiképp nem árt szerintem, ha több növény van az akváriumban
 
Bízok benne, hogy erőre kap, mert szerintem is nagyon szép. Egyébként ma már jobban néztek ki szerintem, de lehet csak a bizakodás miatt látok bele a helyzetbe valótlan dolgokat. Ettől függetlenül lehet hogy teszek be majd békatutajt is. Egyik ismerős folyamatosan dobálja ki, annyi van neki (mint tegnap kiderült). Lehet kérek majd tőle. Ártani semmiképp nem árt szerintem, ha több növény van az akváriumban

Visszaolvastam a naplódban, de nem találom. Milyen tápozást fogsz használni?
Azért kérdem, mert arra majd figyelned kell, hogy idővel a békatutaj az adagolt táp nagyját el fogja szippantani a többi növény elől.
 
Visszaolvastam a naplódban, de nem találom. Milyen tápozást fogsz használni?
Azért kérdem, mert arra majd figyelned kell, hogy idővel a békatutaj az adagolt táp nagyját el fogja szippantani a többi növény elől.
Egyelőre minden nap 1ml Green Aqua Macro, 1ml Green Aqua Micro és 3ml GA Carbon megy bele. Mivel nincs CO2, ezért a low-tech ajánlás alá lőttem egy kicsit, és majd idővel növelem a mennyiséget, ahogy a növények is nőnek és növelem a tőszámot.
 
Sziasztok!

Eltelt az első hét az indítás óta. Egyelőre elég problémamentes volt minden, de tegnap észrevettem hogy megjelent a zöld szakállalga (legalábbis én annak nézem). Annyira nem estem kétségbe, mert utánaolvastam, és CO2-vel kapcsolatos alga, nekem meg a hét folyamán érkezik meg a CO2 rendszerem. Kézzel szedegetem a növényről az algát, utána meg bízok benne hogy magától megoldódik a probléma. A vasfán is megjelent egy fehéres hártya réteg, de úgy tudom ez teljesen természetes új indításnál, majd az algaevők lelegelik. Az egeria densa meg úgy nő mint a bolondgomba. Nem vertikálisan ugyan, de tele van 2-3 centis oldalhajtással. Én tudtam hogy gyorsan növő növény, de azt nem gondoltam volna hogy ennyire. Aminek nagyon örültem, hogy a cryptocoryne megtartotta minden levelét. Olvastam hogy hajlamos "elolvadni" eleinte, de csak utólag tudtam meg hogy érdemes első ültetésnél megritkítani a leveleit. Ezzel valószínűleg szerencsém volt. Amivel nem volt viszont szerencsém az a phyllanthus. Adtam nekik egy hetet, hátha erőre kapnak, de nem élték túl. Ez lehet hogy a viszonylag nagy sodrásnak köszönhető, de alapból elég fonnyadtak voltak amikor megkaptam őket, úgyhogy sok reményt nem fűztem hozzájuk már az elején sem. Arra gondoltam hogy majd a CO2-s csőből készítek egy karikát, és tapadókoronggal rögzítem az üvegre. Majd azon belülre veszek még úszónövényeket, aztán megvárom hogy megerősödjenek mielőtt kiveszem a karikát. A fény egyébként 35 lm/l és ugyan úgy napi 1 ml Green Aqua Macro, 1ml Green Aqua Micro és 3ml GA Carbon megy a vízbe.

Mostantól átállok a két napi vízcserére a napi helyett. A vízparaméterek:
GH: 6
KH: 2-3 (csak a seiryu kőből oldódik be)
TDS: 135
Ph: 6,5
Vízhő: 24 fok
Ammóniát, nitritet, nitrátot nem mértem, mert első két hétben feleslegesnek érzem. Élőlény úgysincs még az üvegben a növényeken kívül.

És az algáról is egy kép. Javítsatok ki ha tévedek, de én zöld szakállalgának nézem:
 
Na csak nem bírtam ki és mértem egy ammóniát és egy nitritet.
JBL teszt szerint az ammónia <0,05
Ugyan csak JBL teszt szerint a nitrit meg olyan sok, hogy lilább volt a teszthez kapott skála legnagyobb értékétől is :D
Ezt már fél sikernek veszem, legalább biztos lehetek benne, hogy a bacik megkezdték a munkájukat.

Annyi változást ejtettem az utolsó bejegyzésem óta, hogy bekerült a CO2, a szűrőt meg átraktam a rövidebb oldalra, hogy könnyebben elterüljön a CO2. Nagyjából 1 bps jelenleg, de szerintem még növelnem kell majd, mert a drop checker csak sötétzöld. Illetve bekerült még egy adag békatutaj is a phyllanthus helyett. A tápozást meg növeltem 2ml micro, 2ml macrora a co2 beoldás miatt.

Hátterem meg még mindig nincs, de most már lassan lesz az is :D

Rl3f1eD.jpg
 
A windelovon nagyon szépen látszik hogy mennyi diatom algám is van :ROFLMAO: Mellette van aco2 diffúzor, és a bubik nagyon szépen fennakadnak az algában. Már nagyon várom hogy telepíthessem a takarítóbrigádot, mert egy ideig vicces kézzel eltávolítgatni az algát, de azért örökké nem csinálnám. Jövőhéten 2 hetes az akva. Ammónia már 0, nitrit még magas, de bízok benne hogy jövőhéten már be tudok rakni 5 otot és pár amanot takarítani

pGHtu06.jpg
 
Sziasztok!
Brutál ellepett a diatom. Tudom hogy indításnál természetes, de félek hogy elfojtja a növényeket. Bucek így is halnak ki, a 3 eredeti tőből már csak egy él, a többi elolvadt. Anubiasok közül is csak az egyiken látom hogy hozza az új hajtásokat, viszont az már hozott két levelet, és most is van egy pici világoszöld ami nem nyílt még ki teljesen. Ammónia már 0, a nitrit viszont még mindig elég magas (habár már csökkenőben van), úgyhogy az otok még kizárva legalább jövőhétig. Tegnap volt két hetes az akvárium, ezen a héten már áttértem a két naponkénti vízcserére, de úgy érzem hogy az algásodás miatt szeretnék visszatérni egyelőre az alapokhoz és minden nap cserélni 20-30%-ot a két naponta 50% helyett. Lehet hülye kérdés, de ennek lehet valami hátránya a baktériumok elszaporodására nézve? Természetesen minden vízcsere után adagolom a Stabilityt és a Primeot is a nitrit megkötésére, de abban bízok hogy gyakoribb vízcserével kevesebb alga is lesz. A fényt csökkentettem 30 lumen/literre, illetve a tápokat is 1ml macro és 1ml microra.

Van azért jó hír is, nem minden olyan komor. A ceratopteris thalictroides nagyon megindult. Ma reggel azon kaptam magam hogy már a vízfelszínig ér a legnagyobb szár. Nagyon jót tett neki a CO2. Holnap szerintem meg is metszem és visszaültetem a lemetszett részeket.
 
Sziasztok!
Brutál ellepett a diatom. Tudom hogy indításnál természetes, de félek hogy elfojtja a növényeket. Bucek így is halnak ki, a 3 eredeti tőből már csak egy él, a többi elolvadt. Anubiasok közül is csak az egyiken látom hogy hozza az új hajtásokat, viszont az már hozott két levelet, és most is van egy pici világoszöld ami nem nyílt még ki teljesen. Ammónia már 0, a nitrit viszont még mindig elég magas (habár már csökkenőben van), úgyhogy az otok még kizárva legalább jövőhétig. Tegnap volt két hetes az akvárium, ezen a héten már áttértem a két naponkénti vízcserére, de úgy érzem hogy az algásodás miatt szeretnék visszatérni egyelőre az alapokhoz és minden nap cserélni 20-30%-ot a két naponta 50% helyett. Lehet hülye kérdés, de ennek lehet valami hátránya a baktériumok elszaporodására nézve? Természetesen minden vízcsere után adagolom a Stabilityt és a Primeot is a nitrit megkötésére, de abban bízok hogy gyakoribb vízcserével kevesebb alga is lesz. A fényt csökkentettem 30 lumen/literre, illetve a tápokat is 1ml macro és 1ml microra.

Van azért jó hír is, nem minden olyan komor. A ceratopteris thalictroides nagyon megindult. Ma reggel azon kaptam magam hogy már a vízfelszínig ér a legnagyobb szár. Nagyon jót tett neki a CO2. Holnap szerintem meg is metszem és visszaültetem a lemetszett részeket.
Figyu Kristóf, már csak 9 hosszászólásnyira és/vagy posztnyira vagy attól, hogy fotót is fel tudjál tölteni.
Húzz bele, mert sokan vizuális típusok vagyunk. Én pláne. 🤓
 
Back
Oldal tetejére