• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Hard beginning

Milyen szépen zöldülnek a növények... :) Köszi a fotó buherálást és főleg a hozzászólást @ozzy.
Bal oldali kövön a fissivel mit kezdjek? Elég sz@rul néz így ki. Ha meg elkezd bokrosodni, akkor....
Plusz a kövek felett félek, hogy nagyon soká fognak csak lebegni az acik, ráférne még egy kis magasítás a terepre.
Ez a "megszennyezés" dolog nem úgy hangzik, amit jól meg tudnék csinálni :). Frontüvegnél is ki kellene cserélnem a dekort fekete talajra, nem? Legalább oda is kerülhetne még némi gyep (azért csináltam így, hogy ne kelljen a gyökereket nézegetnem, de már jobban tetszene, ha elöl dekorból csak a kiszélesedő utat látnám).
Tudom, kicsit túlzásba viszem az erőlködést, de az lebeg előttem, ha csak fél évig megy is így az akvárium, mindig ez fog eszembe jutni, hogy az elején még javíthattam volna...
Erre mindre a válasz a NEM :) hallgass @ozzy-ra és adj neki egy hónapt. A fissivel lehet, hogy tényleg kezdeni kell majd valamit, de például hátul tuti nem emelnék talajt a bal oldalon.
Tök jó lett, nem is emlékszem ilyen jó első akváriumra mostanából.
 
a dekorhomok világít kissé valóban, de egy marék apróbb-nagyobb, barnás-sárgás kaviccsal megszennyezve hozhatná a hatást, amit szeretnél
Vagy vízcserénél szépen leporszívózod. Feltöltés után meg pici kupakkal óvatosan feltöltöd, oda jobban illő színű homokkal.
Maradt egy kevés onnan, ahonnan a kövek is jöttek;)
 
Jo lett es hogy elso inditas ugy meg foleg [emoji106]
Egyebkent nem csak a filmes vilagban mozgunk ugyan azon a hullamhosszon,de ugy latom Te is kesztetest erzel hogy belenyulj.Itt sokan meselhetnenek En hanyszor turkaltam az elso akvariumban [emoji38]
Halgass Ozz kollegara es hagyd az akvariumot kicsit "magara"[emoji6]
 
Tök jó lett, nem is emlékszem ilyen jó első akváriumra mostanából.

Köszönöm. De én emlékszem ilyenre, ami feladta a leckét. A Young and Old | Magyar Akvakertész Fórum - Hungarian Aquascaping Community -nál a kő kicserélése fára pazarul sikerült.
Nekem úgy tűnt, hogy nálad is menet közben tisztult le a dolog az arányokról és döntened kellett, melyik irányba változtatsz. A növények adták. Jól sejtem?

A növényektől nem is félek annyira, mert úgy gondolom, azokon könnyedén tudok változtatni, inkább a talajemelés és a dekor bolygatása piszkálja a fantáziámat, mert az bajos lenne később. Most meg még talán nem késő.
 
Feltöltés után meg pici kupakkal óvatosan feltöltöd, oda jobban illő színű homokkal.

Köszönöm. Erre az ötletre vártam. A dekor vízalatti pótlására én 20 milis műanyag csövön való lecsúsztatással próbálkoztam :) plusz tölcsérrel rá kellett öntenem kis vizet, hogy legyen nyomás, meg ne tapadjon meg a cső falán a homok, de még mindig nem elég lágyan érkezett meg az útra :)

Maradt egy kevés onnan, ahonnan a kövek is jöttek

Köszi, keresem privátban az illetőt. Nem tudom, a "C" terv megy-e még, de van JBL Riverem úgy egy "K" tervnyi :)

És van Aquabasis Plus táptalajom, az szép barna színű, abból tudnék szép utat csinálni :)
 
És van Aquabasis Plus táptalajom, az szép barna színű, abból tudnék szép utat csinálni
Könyörgöm neeeeee :banghead:
Táptalaj csak legalulra mehet. Rá legalább 3-4 centi fedő réteg kell. Ellenkező esetben a túlságosan magas tápanyagszint pár lakó életébe kerülhet, na meg durva algásodást okozhat.
 
Úgy látszik, túl sok mosolygós jelet használok, így elveszti az értelmét. (Ha komolyan gondoltam volna, már túl lennék rajta :) és mivel feltöltés előtt már szemeztem a problémával, lehet már akkor kicseréltem volna :) Na meg ígértem a privit...) De kösz a gyors reakciót, lehet máskor beletrafálsz, ha nem ilyen alap dologról lesz szó.
 
Utoljára módosított:
Köszönöm. De én emlékszem ilyenre, ami feladta a leckét. A Young and Old | Magyar Akvakertész Fórum - Hungarian Aquascaping Community -nál a kő kicserélése fára pazarul sikerült.
Nekem úgy tűnt, hogy nálad is menet közben tisztult le a dolog az arányokról és döntened kellett, melyik irányba változtatsz. A növények adták. Jól sejtem?

A növényektől nem is félek annyira, mert úgy gondolom, azokon könnyedén tudok változtatni, inkább a talajemelés és a dekor bolygatása piszkálja a fantáziámat, mert az bajos lenne később. Most meg még talán nem késő.
hát, én rettentő lelkesen de teljesen tudatlanul kezdtem, és eleve szarul raktam össze azt az akváriumot :) pedig akkor azt hittem, hogy jó lesz :D
de a tied tényleg jó lesz.
 
Te is kesztetest erzel hogy belenyulj

Remélem, ez csak most, az elején van így. Legalább a scape legyen jó, ne az legyen a vége, hogy a növényekkel majd mindent eltakarunk...:) vagy rosszabb esetben fekete keszkenővel..
Kösz a biztatást.
 
Eltelt egy hét indítás óta. A víz gyorsan (másnapra) letisztult. Napi 50% vizet cseréltem, egy nap maradt ki véletlenül. Tápozás 5-5 mic-mac naponta + 4 carbo, napi 8 óra világítás mellett, amiből 2x1 óra a napfelkelte, naplemente. Ebből lehet, visszább kellene vennem. CO2 beoldáson még javítanom kell, de gyanítom, hogy a reagensemmel is lehet gond. Desztillált vízből és szódabikarbonátból kevertem - elvileg - 4 dKH-s oldatot Keymaker leírása alapján, de tovább kellett hígítanom, hogy kék legyen a reagenssel. Úgy döntöttem, nem bízom a véletlenre, rendelek a GA-ból reagenst.

Acicularisok fejlődésnek indultak, szebb színük lett és nőttek is valamennyit. HC (zselés) úgyszintén. Acicularison nincs alga, szép zöld is, a fotó nem mérvadó.

Zyc1qSmoja0AAq6JmNsYv3K6yqglxt5KOJtqEX7HTfs=w323-h211-p-no


Nem bolygattam az akváriumot, a tervezett kisebb átalakításról viszont nem tettem le.
Megjelentek az algák is (talán fonal). A Tripartita Japan ültetése szerintem nem sikerült jól, nemrég olvastam inadsz egyik bejegyzését, miként kellett volna.
Az MC-m nagyon csúnyán fest és némelyik stau bokor is. Jövő héten lesz a "feljavítás", addigra meglátom, hogyan alakulnak és ha nem indulnak be, cserélem őket GA zselés növényekre, azok eddig beváltak.

2015329184720.jpg


(Ez a stau-bokor a szebbek közül való :))

Ez fonal alga?
Az egész akváriumban főleg azokon a leveleken bukkant fel, amik egészségtelennek tűnnek, beleértve a sok MC-t is (a HC a fotóval ellentétben tényleg egész jól fest).
Az apró barna pöttyök általános por lehet, vagy az is vmi alga-kezdet (barna stb.)?
 
Az utóbbi heteket az egyensúly beállítására szántam, ezért nem is zaklattalak titeket naponta a részeredményekkel. Na meg azért, mert sajnos nem voltak eredmények.
A kisebb átalakítást megcsináltam. Így jobban tetszik a dekoros rész. A fehér dekort kicseréltem eMZétől kapott sárgásabbra, lényeges különbség nincs, de azért mégis picit kevésbé vakító.
Menet közben fokozatosan bekerült a takarítóbrigád 8 amanó, 5 oto és 2 blackmolly személyében. A mollyk a fonal miatt jöttek, nagyon aktív halak, sokat szórakoztam rajta, hogyan jakuzziznak a diffinél. Ugyan nem bántották a garnikat, ők viszont nagyon féltek tőlük, ezért a halaknak 1 hét után menniük kellett.
Az amanók közben folyamatosan rendezgetik a scape-et, nem bánnám, ha egyik reggelre összehomokoznának nekem valami ilyesmit :) (faszán kitöltené a kocka magasságát):
KIsbRQA9iHd59gjL1TsCo04-5thZ-nOWuyVMWHBF4BY=w155-h207-p-no

Az egyensúly állítgatása alatt a következőket értettem: játszottam az áramlással úgy, hogy változtattam a lily helyét, irányát, ugyanígy a diffiét is. A fényt erősebbre (majd gyengébbre) vettem, meg lejjebb-feljebb húztam a lámpát. A carbo adagolást is csökkentettem, elhagytam pár napig, majd visszatértem rá. Valahogy mégsem találom az egyensúlyt. A növényeim folyamatosan hiánytüneteket mutatnak. Pedig technikailag elviekben minden adott, hiszen lágyvízre is áttértem az elmúlt hetekben. Most, hogy ezen is túlvagyok, összegzem a technikai részleteket és a tápozást, vízparamétereket:

Akvárium: 45x45x45, (bruttó) 91 liter, normál üveg
Víz: RO víz (szükség esetén későbbiekben Dennerle Osmose Remineral+ visszakeményítés)
Talaj: harisnyás sóder talajemelés, ADA aljzatadalékok, Aquabasis Plus táptalaj, Tropica általános talaj
Dekor: ADA La Plata dekorhomok, Seyriu kövek (kb. 12-15 kg)
CO2: nagynyomású tűzoltós, üveg diffúzorral beoldva, üveg DC
Szűrés: Tetra ex700 (matrix trop, siporax, perlon, Seachem Purigen), üveg ki-befolyók
Világítás: DIY 7020 LED lámpa, elvileg max 100 lm/liter, jelenleg 70 lm/l
Tápozás: Green Aqua Micro Macro: 4-4 ml/nap, Easy Carbo 3 ml/nap

Vízparaméterek (jelenleg): PH: 6,5-7,0; KH: 5-7; GH: 5,5-8,0; minden más normál tartományban, DC lime-zöld

Az értékek vízcserék között ingadoznak a megjelölt szélső értékek között. Az átállás lágy vízre következőként zajlott: heti 50% cserénél full RO, majd heti 2x30% full RO, szóval egyelőre itt tart, még nem teljes az RO-víz.
Terveztem vas adagolást, de cseppteszt normál szintet mutat, így egyelőre nem merem.
Foszfát-hiányra gyanakszom, mérni jövő héten tudom majd...

A növényekről: Tripartita Japan és Accicularis elfogadható állapotban vannak, növögetnek is, de ez még mindig nem a kicsattanó szint, bár a japant meg kellett nyírnom, mert nagyon terjed.
Mohák algásodását 5:1 higított carboval próbáltam kezelni, vesztükre... Egy keveset bent hagytam, csupán azért, hogy képesek-e erőre kapni, de nagyon erőlködnek...
Stau nagy része tönkrement, a kevés, ami túlélte, még erőlködik..
HC-MC-parvula mini: a hiánytüneteket ők mutatják leginkább. A napi carbot higítva rájuk fecskendezem (leállított szűrő mellett). Mostanra már-már összefüggő gyepnek kellene lennie, de ez messze nincs így. Legnagyobb gondom, hogy az elsárgult-bebarnult levelekkel nem tudom, mit kezdjek. Kivagdosni az apró leveleket a többi - egészséges - közül lehetetlennek tűnik. Eddig abban bíztam, majd szépen lebomlanak, de csak erőlködnek. Csináljak egy tar-vágást?

Algáim vannak: zöld pont, ecset, fonal. Egyik sem veszélyes mennyiségben és behatárolható helyen. Főleg a fonal jellemző, az egész akváriumban, nyomokban.
A köveket minimum hetente fogkefézem, beszerzés alatt egy e-kefe :)

Rakok fel majd képeket is, most hirtelen ennyire futotta. Számítok a véleményetekre, köszi, hogy benéztetek.

-
 
A növényeim "fejlődgetnek", de még mindig nem tuti a rendszer. Algák terén kezdek jól állni, már csak a fonal, ami jellemző, többi kezd eltűnni. Bár már a kezdetektől csak a fonal volt jellemző, talán még a barna alga, ami próbálta átvenni az uralmat. Érdekes, hogy a zöld pont jön-megy és nem tudom összefüggésbe hozni a foszfát szinttel. Általában 1-2 ppm körül van a foszfát tartalom a vízben, megpróbáltam picit még növelni rajta, de az alga nem reagált rá. Most épp ismét csak nagyon kevés van, nem tudom az okát.
Kaotikus állapot, múlt hét elején:
2015506210427.jpg

Beüzemeltem a napokban egy Chihiros Nanot-t is. Tudom, hogy ez csak a szinten tartásban segít, de ha már itt van, hadd szóljon. Persze előtte a fonal algát eltávolítottam, már amennyire tudtam. Csipesszel elég nehéz ilyen mennyiségnél beavatkozni, a hurkapálcás-fogkefés módszerhez meg valahogy ügyetlen vagyok, nem tudom, ti hogy csináljátok.
Növényesítésen még van mit javítani, lassan neki kell esnem az ollóval is. A "tervem" az, hogy most, hogy folyamatban van a sterilizálás, megnyesem a gyepet, ezzel megszabadulva a fonalalgák nagy részétől is. Ez butaság?
Most épp nem néz ki olyan rosszul, de még bőven van hova fejlődni.
Hangulatfotó (karbantartás nélkül):

2015512212111.jpg


Van tippem ugyan, hogy az a probléma, hogy a CO2 nem megfelelően jut el mindenhova, de nem tudom, hogyan változtassak rajta.
Egyrészt nem tökéletes az áramlás, másrészt a CO2 beoldás sem az. Vettem egy spin kifolyót, de nem vált be. Olcsó húsnak híg a leve, a 700-as szűrőm nem tekeri meg benne a vizet. Van egy 1200-asom is, azzal tuti lenne, de azt egy nagyobb akváriumhoz szánom. Az akváriumban max 70 l víz van, szerintem a Tetra EX700-nak boldogulnia kellene vele. Szűrőtöltetet is átmostam már, bár a flow-ban nem volt jelentős csökkenés.
A CO2 beoldásról: a szűrő teljesítményén nem szeretnék csökkenteni, így marad a diffúzoros beoldás, vagy @outside_agency példájából tanulva lehet, megpróbálkozom a Atomizer CO2 diffúzor - kicsi most csak 2 400,00 Ft - Green Aqua Green Aqua atomizerrel, de jobban örülnék, ha maradhatnék az üvegnél. Az a baj, hogy míg nem tudom biztosra, hogy mi a hiba, addig nem szívesen szórnék el plusz 10-30 ezer forintokat különböző próbálkozásokra.
Mivel már kezd dúsulni a növényzet és annyira nem veszélyes a helyzet, még adok kis időt az akváriumnak. Aztán majd idővel próbálok normális fotókat is közölni róla. Addig is, ha valakinek van használható ötlete, nem sértődöm meg :)
 
Mivel már kezd dúsulni a növényzet és annyira nem veszélyes a helyzet, még adok kis időt az akváriumnak.
Na ez itt a kulcs szó,szerintem mindenki ezt tanácsolná többek közt Én is.
Amúgy meg elsőre nem is tudom mi a baj,Én tapsoltam volna ha ilyet sikerül összeraknom elsőre :)

Beüzemeltem a napokban egy Chihiros Nanot-t is.
Egyre többeknél olvasom ezt a kütyüt,nekem mindig a CRANK film jut eszembe róla :D
Viccet félre téve kíváncsian várom hoz e enyhülést alga fronton.
Egyébként bátran nyúlj az ollóhoz mert ha algás a növény akkor szenved,és ha megnyírod lehetőséget adsz neki az új hajtásokra.;)
 
Igaz nem vagyok nagyon PRO még e téren, de az olvasottak alapján szerintem a fény-táp egyensúlyára vezethető vissza elsődlegesen a fonál. írtad, hogy méred a foszfátot, de vajon minden másból is elégséges mennyiség van a vízben a meglévő világításodhoz? Ha az áramlással lenne gond akkor más algák jelentkeznének.

Én a DIY led körül nézelődnél elsődlegesen. Nálam az Aquasky 53-60 lument ad le literenként (10cm magasról) és nincs fonál.
Bár ha nekem elsőre ilyen indításom lett volna.. csak fonállal összetettem volna a kezemet. :D
A scape meg: (y)

A CO2 beoldáshoz még: a diffúzort is figyelembe véve, próbáld megtalálni azt a beállítást amikor a legapróbb bubikat eregeti a leghatékonyabban, így a gyengébb áramlatok is megbirkóznak a kisebb ellenállást kifejtő, kisebb bubikkal.

Nálam pl a DoAqua difi 1-1,2bar nyomáson a leghatékonyabb 1perc/40 bubi mellett. így fel tud oldódni a megfelelő mennyiségű CO2 amit csepptesztekkel lehet ellenőrizni.
Amikor azt hittem, hogy CO2 hiányom van a sok ecset miatt, rátekertem a reduktorra és volt 70-80 bubi/sec....erre még több ecset jött, mivel ez az érték már túl sok volt a difi átmérőjéhez képest és nagy buborékokat eregetett, amik nem oldódtak be a vízbe, (vagy beoldódtak), tehát ingadozott a CO2-m.
 
Utoljára módosított:
nekem mindig a CRANK film jut eszembe róla

Nem jött át a párhuzam, ha a ChiDoc-ra utaltál. Ha meg az akváriumra, akkor mindenesetre örülök, hogy nem a The Happening jutott eszedbe :)

Az ollóval megvárom @ozzy mester véleményét, mert ha minden igaz, hamarosan rákukkant a fejleményekre. Szakavatott szem még nem látta az akváriumot, ezért bármelyikőtök látogatását szívesen fogadnám. Egy-egy baráti/szakmai beszélgetésért cserébe sajnos csak szíves vendéglátással tudok szolgálni.

Én a DIY led körül nézelődnél elsődlegesen.

Ott már kinézelődtem magam :), az én lámpám is DIY led. A szalagokkal még tudok variálni. Jelenleg van benne ~2 m 7020 és ~ 2m 8520 szalag, ezek papírforma szerint összesen majd' 10.000 lm-t tudnak (persze nem megy csutkán). A fényerő és színhőmérséklet elég meggyőző. Tápozásom Green Aqua Micro-macro GA adagolási útmutató szerint. Tesztek nem mutatnak tápanyag hiányt, vas és foszfát is megfelelő értéken van (de próbálkoztam mindegyikből plusz adagolással is). Ezért gondolok arra, hogy a CO2 beoldással lehet a gond és nem hasznosul a tápok 100%-a.
A DC-t több helyen csekkolom rendszeresen az akváriumban, mindig lime. Világítás előtt 1 órával kapcsol a CO2, ekkor is még közép-zöld a DC. (akvából kivéve bekékül idővel, tehát a reagens OK)
Akvárium víz PH: 7.0-7.2 (csapvíz: 8.0, RO-víz: 6.5)
Azért az túlzás, hogy CSAK fonál :), van/volt mindenféle, csak úgy néz ki, a többi egyelőre nem okoz akkora gondot...

Köszi a nektek dicséreteket, de kár, hogy a viszonyítási alap mindig az, hogy ELSŐRE.. Nem bánom, hogy nem megy minden simán, legalább tapasztalok, de azért én is maximalistább vagyok annál, hogy ez kielégítsen :) Ha netán @Lewis nyugtatgatna ezzel, egyenesen a markomba nevetgélnék :)
Egyébként tényleg köszi a kedves szavakat.
 
Én másodikra (meg sokadjára) sem alkottam maradandót. :D Persze nekem azért tetszett mindig az akvám. Tehát az az "ELSŐRE" mutatni valamit itt a fórumon ami a nagy öregeknek is teszik elég nagy dolog ám. (y)
 
Én másodikra (meg sokadjára) sem alkottam maradandót.

Ezzel nem értek egyet. Az itt publikált naplóidat elolvastam és "új" tagként simán emlékeztem kép nélkül is a Lewis mostani scape-jénél bejegyzett emlékeztetődre, miszerint Te is majdnem próbálkoztál hasonlóval.

És természetesen nem a nagy öregek elismerésére vágyom, csupán a saját elvárásaimnak szeretnék megfelelni. Annyi hasznos információt szedtem össze itt a fórumon (Nektek köszönhetően), hogy úgy gondolom, hogy ha 1 éven belül nem ugrom meg azt a szintet, amit elvárok magamtól, akkor velem van a baj. Ez NEM egyenlő azzal, hogy addigra tapasztalt kertész kell legyek és ne érjenek meglepetések, de legalább látványban illő lenne azért hozni egy szintet, mint azt már sokan bizonyítottátok. Az alga gondok nyilván egy másik tészta.
 
Valamikben még segíthetnétek, ami a fórumhasználattal kapcsolatos. Az egyiket korábban is kérdeztem már:
Hogy tudok képet úgy beilleszteni, hogy kicsiben jelenjen meg, majd rákattintással nagyobban legyen látható (sokan alkalmazzátok)? Nem szeretném giga-algákkal elárasztani a naplót, viszont jó lenne, ha a kíváncsi szemeknek azért látható lenne a nagyítással.
Mire jó a követés? Több mindenkit bejelöltem, de egyelőre még nem látom hasznát. Vagy ez csak Tapatalk-nál számít? Azt is felraktam a telómra, de egyelőre még szimpatikusabb a böngésző nézet. Mint mondtam, nem vagyok nagy fórumozós, így csak erre a fórumra használnám a progit.
 
Tökjóez az akvárium! Gratulálok! (y)
Bármit is csinálsz, idővel be fog állni. :) Csak szerintem ha EGY valamin változtatsz, kb. egy hetet várj, míg levonod a következtetést. Lassú játék ez.
Perlont nézegetted? Érdemes cserélni, a koszos szűrő is lehet egy nyomós ok az algákra.
 
Back
Oldal tetejére