• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Hónap akváriuma Irodai kád 756 literben

atti76

Főkertész
Legjobb napló
Gondoltam, elindítom a böszme naplóját, amíg van időm írni. A telepítés utáni karbantartások miatt nem biztos, hogy marad rá energiám... :)

Alábbiakban az eddigi adatok:

Akvárium

- méret: 180 cm (h) x 70 cm (sz) x 60 cm (m), bruttó 756 liter, nettó ~ 660 liter (víz a szűrőakváriummal együtt)

12-es sima üveg, fekete szilikonozás, két hosszanti és középen egy helyen keresztben merevítve. Az aki alja körben szintén (üvegcsíkokkal) merevítve. Hátsó fal fekete fóliával borítva.
Bal hátsó sarkánál az alján 2 helyen fúrva, illetve egy ide beragasztott hosszanti hasábban a PVC csövezés, a hasábon fésűs szűrő. A felnyomó pumpa a - külső reaktor által CO2-vel dúsított- vizet az aki hátulján akril esőztetőn fogja tolni.


Technika

I. Szűrés:

1. Szűrőakvárium
- méret: 100 cm x 40 cm x 40 cm
- felnyomó pumpa: Eheim Compact+3000, teljesítmény: 1500-3000 l/h, bypass-al szabályozva
- szűrőanyagok: TM szivacsok, perlon, 15 liter Sera Siporax, 20 liter Van Gerven Substraat

2. Eheim Professional 3 2073
- teljesítmény: 1050 l/h
- szűrőanyagok: Sera Siporax, Seachem Matrix, Eheim SubstratPro

3. 2 db. Eheim Professional 3 2080
- teljesítmény: 1700 l/h
- szűrőanyagok: Eheim Ehfimech, Eheim SubstratPro


II. Világítás:

3x150 W HQI (6500 K), 4x80 W T5 fénycső (6500 K), napi 6 órára tervezve.
A fénycsövek kettesével kapcsolhatók.
- elektronikus előtétek (2 db. 2x80W)

III. CO2 rendszer:

- palack: Linde 10 kg
- reduktor: Papillon
- mágnesszelep: Aqua Medic
- CO2 reaktor: Aqua Medic 1000
- visszafolyásgátló szelep: ADA
- CO2 cső: 3 m GreenWorks cső
- Blau buborékszámláló (idővel kicserélem alkalmasabbra)
- Green Aqua Drop Checker

IV. Hőmérséklet szabályozás:

- Fűtés: Hydor 300 W külső fűtő, esetleg a téli időszakokra még egy automata fűtő tartalékba
- Hűtés: klimatizált iroda

V. Szellőztetés:

- Schego WS 2 légpumpa, 250 l/h teljesítménnyel
- Tetratec AS 45 porlasztókő
- Sera levegőcső


Hardscape

Aljzat:
- emeléshez porózus anyagok, pl. Van Gerven Substraat, Bakto Ball
- Tropica táptalaj
- szűrőhomok
- dekorhomok
- aljzat baktériumkultúra: ADA Bacter 100/Ball, Penac W, Penac P, aktívszén

Dekoráció:
- Kövek: ADA Seiryu kő, kb. 50-60+ kg
- Fa: Red Moor

Tápozás:

- GA Mikro és Makro (porból): naponta 30 ml
- (esetenként Easy Carbo: naponta 30 ml)
- Vízcsere: kezdetben heti 2-3x50 %, tisztán RO vízzel/időnként kevés csapvízzel keverve, később heti 1x30%

Vízkezelés:
- Seachem Prime- ha csapvizet is keverek hozzá
- RO víz

Élőlények

Növények:

- Staurogyne spec.
- Anubias barteri var. Nana „petit”
- Anubias barteri var. nana
- Anubias barteri „coffeefolia”
- Bolbitis heudelotii
- Microsorum pteropus „Narrow”
- Microsorum pteropus „Needle leaves”
.
.
.
A többi még nincs véglegesítve.

Halak:
Még nincs eldöntve

Garnélák:
- Neocaridina heteropoda
- Caridina multidentata

Csigák:
- Neritina natalensis sp. Zebra
- Helisoma nigricans

Egyelőre ennyi, ami már megvan/lesz.
Az aki jelenleg már a helyén van, vízzel feltöltve. A szűrést kb. 2 hete elindítottam sima, kezeletlen csapvízzel, 4 nap után "beoltottam" Bacter Ball-lal, belemostam az egyik szűrő perlonját és elkezdtem táplálni halkajával. A kezdeti "illata" elmúlt, kezd beállni. Ez a víz tisztaságán is látszik.
Ha minden igaz, jövő hétre teljesen elkészül és felszerelésre kerül a világítás (fénycsövek, előtétek, kábelezés, tartó).
A berendezést- legalább a hardscape-ét- 2-3 héten belül nagyon szeretném már megoldani egy "hosszú hétvégén".

Ha lesz rá érkezésem, vmennyi fotót addig feldobok.
 
Klassz project, szurkolok. Egyedül az egy darab AM1000-t erzem nagyon is szüknek. Nekem a 240-esben szinte nem tudok eleg CO2-t beoldani vele. A megadott maximalis flow-t --2500 liter per ora(minimum 1500)--, pedig eleg nehez attolni a csatlakozoin, mert eleg szükek. Pedig a legszükebbeket en siman lefüreszeltem, nyakat felvastagitottam es most a 19/22es csövön van rajta. Ha meg attolod valahogy megis rajta ezt a mennyisegü vizet, akkor az eredeti golyok közül "kihordja" a Co2 buborekokat a reaktorbol. Bar amennyi szüröd lesz, en mindegyikre tennek inkabb egy Am 1000-t

Masnak milyen tapasztalata volt? Keymaker is ha jol tudom AM-1000 rel dolgozik az akvariumjaban, ott nem volt problema, hogy csak 1 darab van?
 
Wow!! Nagyon jól hangzik a project! Már várom a képeket!

laja said:
Egyedül az egy darab AM1000-t erzem nagyon is szüknek. Nekem a 240-esben szinte nem tudok eleg CO2-t beoldani vele.

Én a 220-ba 5cm-es kerámiával nyomom és tudok sokat is!!! :lol:
 
laja said:
Klassz project, szurkolok. Egyedül az egy darab AM1000-t erzem nagyon is szüknek. Nekem a 240-esben szinte nem tudok eleg CO2-t beoldani vele. A megadott maximalis flow-t --2500 liter per ora(minimum 1500)--, pedig eleg nehez attolni a csatlakozoin, mert eleg szükek. Pedig a legszükebbeket en siman lefüreszeltem, nyakat felvastagitottam es most a 19/22es csövön van rajta. Ha meg attolod valahogy megis rajta ezt a mennyisegü vizet, akkor az eredeti golyok közül "kihordja" a Co2 buborekokat a reaktorbol. Bar amennyi szüröd lesz, en mindegyikre tennek inkabb egy Am 1000-t

Masnak milyen tapasztalata volt? Keymaker is ha jol tudom AM-1000 rel dolgozik az akvariumjaban, ott nem volt problema, hogy csak 1 darab van?

A kételyeink teljesen azonosak...
Annyit még kiegészítésnek, hogy nem gyári töltettel van, hanem krumplis zsák és szúnyogháló az alsó harmadában. A mostani akimban az egyik 2080 hajtja, és teljesen feloldódik benne a CO2.
Ennek a felvastagításnak a leírása érdekelne, mert - ugyanebből a megfontolásból- már megvettem a 19mm-es oldható csatlakozókat hozzá (hogy ki tudjam könnyedén venni a körből). Nem nagyon merem ragasztani (illetve nem tudom a mikéntjét), nehogy eltörjön/szivárogjon.

A beoldást egyébként úgy gondoltam, hogy a hátfali esőztető bejuttatja, majd két oldalt a szűrőkkel (esetleg lily-vel) körkörösen mozgatom a vizet.
 
Na Attila, örvendezek, hogy sikerült végre berántanod a medencét. Olyan szépen hangzik minden amit írsz, tisztára zene füleimnek. Jó, tudom, hogy nekem "csak" 400 literes a medencém ráadásul Laja szakértő még csak említést sem tesz róla, de nyilván ez azért van, mert nincs most időm foglalkozni a medencével (vagy lehet, pont ő csinálja nálam a takarítást és már megutálta). :D
Én - szemben a többiekkel - nem látok különösebb gondot a karbantartásra, mert egyrészt egy 20-30%-os vízcsere (ha beáll a medence) bőven elég lesz, aztán majd csak azt veszed észre, hogy ki-kihagysz egy egy heti vízcserét. :D Nekem ez szokott a kedvencem lenni.
Szóval karbantartás szempontból mindegy, hogy 60 vagy 600 liter, mert a vízcserét, mulm kirántást, növénycsetkelést így is, úgy is meg kell csinálni. Neki készülni a kicsinél is kell, csak mondjuk oda elegendő az 5/8-ados cső. Na ez nálad minimálisan 3/4 colos lesz, én is azzal csinálom. A víz visszapumpálást a hordóból meg simán egy búvárszivattyúval, amit kerti tónál használ az ember. Viszont azzal én a 120 liter vizet kb. 3 perc alatt visszatolom. Az a kedvenc időtöltésem, mert utána már a rendcsinálás következik.
Carbo: nem javaslok 30 ml pancsolását, részint azért, mert szerintem sok, részint pedig ha beáll az egész, nem fogsz adagolni rendszeresen belőle, mert költséges mutatvány.
Én mostanság 10 lm-t használok belőle kb. 2x hetente de azt is csak azért, mert a dekorom itt-ott algás, arra használom.
 
Gratulálok a tervhez ,van benne fantázia.Azért sejtem,hogy az irodába nem dolgozni fogsz járni. :lol: :lol:
 
Szia!
Had csatlakozzak a gratulálok táborához! Nem gyenge mutatványba vágtad a fejszédet :thumbup: minden elismerésem. A 60 kg+ Seiryu kő na az már igen, kíváncsi vagyok, Red Moor-ból köbméter érkezik vagy esetleg egy erdőnyi lesz beépítve? A berendezésről, mármint a koncepcióról írnál kedvcsinálónak pár sort , esetleg mi adja az inspirációt hozzá? Vagy ez majd alakul még? Képeket pedig dobhatnál nekünk, kicsit lehessen előre csemegézni! Sok sikert és kitartást a berendezéshez biztosan gyönyörű akit láthatunk majd Tőled!
 
w-rig said:
Szia!
Had csatlakozzak a gratulálok táborához! Nem gyenge mutatványba vágtad a fejszédet :thumbup: minden elismerésem. A 60 kg+ Seiryu kő na az már igen, kíváncsi vagyok, Red Moor-ból köbméter érkezik vagy esetleg egy erdőnyi lesz beépítve? A berendezésről, mármint a koncepcióról írnál kedvcsinálónak pár sort , esetleg mi adja az inspirációt hozzá? Vagy ez majd alakul még? Képeket pedig dobhatnál nekünk, kicsit lehessen előre csemegézni! Sok sikert és kitartást a berendezéshez biztosan gyönyörű akit láthatunk majd Tőled!
Ehhez tényleg csak azt tudom hozzátenni, hogy +1! :D
 
Atti: írj egy privát üzenetet emailcímmel, elmesélem, hogyan lehet szépen, és jól megcsinálni az AM átalakítását.
Abban nem kételkedek, hogy a 2080-nal fel tudod oldani a Co2-t rendesen, a kérdés csupán az, hogy ez mennyi flow csökkenésedbe került.
Az AM 1000 szerintem a legjobb termék, ami elérhető, de sajnos be kell látni, ez sem teljesen arany, bármennyire is fénylik, a csatlakozók szűkek. punktum :D :D
Talachi: Ez olyan dolog, hogy kinek mi a sok. Olvastam már itt a fórumon olyan véleményt, akinek a kékes-zöldes drop-checker is "sok". Atti véleményét, hogy szerinte mennyi a sok, olvashattátok valamelyik hozzászólásában, mikor megjegyezte a Viktor, hogy hogyan lehet akváriumot üzemeltetni ilyen sok Co2-vel, ő pedig visszakérdezett, hogy hogyan lehet ilyen kevéssel... (Mellesleg 100%-ban osztom a véleményét)
Kaze: Te se szítsd itt a hangulatot, hogy meg sem említettelek, legyen már annyi önbizalmad, hogy a Te akid igenis szép, és jó. (Amúgy tényleg az, le a kalappal :mrgreen: ) A végén még Nigrónak igaza lesz, hogy egy csomó ember besértődött...
 
Köszönöm mindenkitől a pozitív hozzáállást, így kezd kiegyenlítődni a páromtól kapott negatívval... :)

KaZe said:
Én - szemben a többiekkel - nem látok különösebb gondot a karbantartásra, mert egyrészt egy 20-30%-os vízcsere (ha beáll a medence) bőven elég lesz, aztán majd csak azt veszed észre, hogy ki-kihagysz egy egy heti vízcserét. :D Nekem ez szokott a kedvencem lenni.
Szóval karbantartás szempontból mindegy, hogy 60 vagy 600 liter, mert a vízcserét, mulm kirántást, növénycsetkelést így is, úgy is meg kell csinálni. Neki készülni a kicsinél is kell, csak mondjuk oda elegendő az 5/8-ados cső. Na ez nálad minimálisan 3/4 colos lesz, én is azzal csinálom. A víz visszapumpálást a hordóból meg simán egy búvárszivattyúval, amit kerti tónál használ az ember. Viszont azzal én a 120 liter vizet kb. 3 perc alatt visszatolom. Az a kedvenc időtöltésem, mert utána már a rendcsinálás következik.

Bárcsak ott tartanék, hogy kihagyok gond nélkül egy vízcserét. A mostanival régóta megtehetem :)

A technikai részhez pontosításnak:

A házam szinteltolásos, a pince egy fél szinttel a földszinti iroda mögött/alatt van. Itt kapott helyet egy 330 literes esővíz gyűjtő hordó. Az RO készülék az aki mellett lesz, a falat átfúrattam, ott lesz elvezetve a lenti hordóba az ozmó víz. A hordóra egy RO készülékekhez alkalmazott úszókapcsolót teszek, ami elzárja a vizet, és egy mágnesszeleppel a nyomásfokozó szivattyút is lekapcsolja, ezáltal lezár a rendszer, ha tele a tartály.
A másik úszókapcsoló a szűrőakiban lesz, ha párolog a víz, után tudom tölteni. Természetesen nem merem a vízcsapot tökig kinyitni állandóra, de mégis egyszerűbb így csak a csapot nyitni-zárni. A többi automata. Ezek már megvannak, csak nem szereltem össze.
A hordóban lesz egy szivattyú. Zolihoz hasonlóan búvárszivattyúra gondoltam, csak erősnek véltem a betöltéshez. Egyelőre egy AM OceanRunner szivattyú van erre a célra, de nem próbáltam még ki.
A vízcsere úgy történik, hogy egy beszívó pipával- amivel beállítom a kívánt vízszintet- leszívom a vizet. E célból rakattam az aki melletti mosdóra egy idomot, ide csatlakoztatom a "szennyvizet". Miután kész, az irodából egy kapcsolóval indítom a hordóban a szivattyút, ami felnyomja a vizet.
Így csak a leszívás "gány", de egy kellő hosszúságú csővel lesz időm az idomra rádugni.

KaZe said:
Carbo: nem javaslok 30 ml pancsolását, részint azért, mert szerintem sok, részint pedig ha beáll az egész, nem fogsz adagolni rendszeresen belőle, mert költséges mutatvány.
Én mostanság 10 lm-t használok belőle kb. 2x hetente de azt is csak azért, mert a dekorom itt-ott algás, arra használom.

Ezért írtam, hogy esetenként. Alapból nem tervezem használni, csak algaölésre :)
 
inadsz said:
laja said:
A végén még Nigrónak igaza lesz, hogy egy csomó ember besértődött...

A meleg teszi :p

Na peeersze a meleg,ja,a hőguta elég durva tud lenni. :yawn:
...igen, igaza lett!.... :lolno:

:angel:

Laja,ezt tuti nem mosod le magadról egy darabig. :)
 
laja said:
Kaze: Te se szítsd itt a hangulatot, hogy meg sem említettelek, legyen már annyi önbizalmad, hogy a Te akid igenis szép, és jó. (Amúgy tényleg az, le a kalappal :mrgreen: ) A végén még Nigrónak igaza lesz, hogy egy csomó ember besértődött...
:D Nono, nem ismersz, engem legkevésbé sem kell engem félteni, csak éppen ki akartam csikarni Tőled amit írtál. :D Egyébként meg kész, véged van, ezt le nem mosod magadról. Sok RO víznek kell addig lefolyni.. :D :D
Attila, a végén jön a számítógépvezérelt vízcsre, lötyi adagolás és ha nem vagyunk résen, gépi nyírás is. Különben én is osztanám az előttem szólók véleményét. Fotókat mindenről! ;)
 
téged ismerve fel kell tennem a kérdést: biztosan elég lesz neked a 700 literre a tervezett szűrés? Nem kellene itt is elérned a 50x-es forgatást és 40% szűrőanyag/akváriumméret arányt? :lol: :D :evil:
 
OFF:
KaZe said:
Jó, tudom, hogy nekem "csak" 400 literes a medencém ráadásul Laja szakértő még csak említést sem tesz róla, de nyilván ez azért van, mert nincs most időm foglalkozni a medencével (vagy lehet, pont ő csinálja nálam a takarítást és már megutálta). :D
:twisted: :lol:

ON:

Gratulálok Attila, ez igen komoly project! Örülök, hogy a sok nano után végre nagyobb akváriumokat is lehet látni, már csak azért is, mert ekkora méretben teljesen más hatásuk van ugyanazoknak a növényeknek, sokkal jobban tudnak érvényesülni. Kíváncsian várom a képeket, mind az akiról, mind a technikáról!
 
bitumen said:
téged ismerve fel kell tennem a kérdést: biztosan elég lesz neked a 700 literre a tervezett szűrés? Nem kellene itt is elérned a 50x-es forgatást és 40% szűrőanyag/akváriumméret arányt? :lol: :D :evil:

A szűrőanyagom 63,5 liter, és ez csupán a szűrőkben. Az aki aljzata is szűrőként működik, ha jól van megtervezve. Én kb. 60 liternyi porózus (bio)szűrőanyagot fogok a talaj emelésére használni. Inkább attól félek, hogy túl hatékony lesz. ;) A nitrát szintet mindenesetre folyamatosan mérnem kell, nehogy nagyon leessen...

Jelenleg max. 7450 lph-val (a valós kb 4-5000) ga(rá)zdálkodhatok. Ha nem lesz elég, 1-2 Koraliát vagy Tunze áramoltatót beiktatok.
 
oRphEus said:
Gratulálok Attila, ez igen komoly project! Örülök, hogy a sok nano után végre nagyobb akváriumokat is lehet látni, már csak azért is, mert ekkora méretben teljesen más hatásuk van ugyanazoknak a növényeknek, sokkal jobban tudnak érvényesülni.

Köszi!

oRphEus said:
Kíváncsian várom a képeket, mind az akiról, mind a technikáról!

Ha összejön minden, (az indításnál) akár személyesen is megtekintheted... ;)
 
Jó lehet berendezi csak nem érném fel :lol: ;) Jó kis giga projekt lesz, amennyi eheim szűrőd volt szerintem gyártottam volna neked egy nagy külső szűrőt az aki mellé :D
 
Back
Oldal tetejére