• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Garnélás Kezdő "növényes" garnélás próbálkozás

Szeretnék röviden bemutatkozni és a terveimről mesélni nektek.
Nem ismeretlen számomra az akvarisztika, hisz gyerekkoromban már a HORN-ZSILINSZKY-féle szakirodalmon nevelkedtem, de azok más idők voltak. Több kisebb majd nagyobb társas akváriumom volt, kezdetben teljesen "primitív" majd egyre klasszabb felszerelésekkel de egyrészt az inkább a halakról szólt, másrészt az életemben bekövetkező változások (munka/magánélet/költözések) valahogy keresztbe tettek ennek a hobbimnak.

Most hogy kis családommal már majd három éve kialakítottuk hangulatos "fészkünket" és a kisfiam cseperedésével együtt elérkezettnek láttam az időt hogy a lakás dísze legyen végre egy élő kis vizivilág stílusosan itt az "élő vizek városában".

Garnéláim már korábban voltak társasban, persze csak redek, a növényes akvarisztikáról pedig sokat olvastam az utóbbi időben, a napokban pedig belemerültem a naplók olvasásába. Időm van, egyenlőre próbálok tudatosan TERVEZNI és valami olyat kialakítani amiben kezdőként örömem tudom lelni, szóval sikerélményt okoz, nem egyből a teljes mélyvíz.

Van pár dolog a fejemben, e mellett egyre több DILEMMA is amiben véleményetek biztos segítene.

PL.: Költségek, pontosabban induló szint az akvarisztika ezen ágában:
teljesen low-tech vonal - 20l, akasztós Eheim Liberty közepes méretben, egyszerűbb led vagy kompakt fénycsöves világítás
kicsit fejlettebb megoldás 30l-en akár, Eheim Ecco Pro külső szűrővel, kicsit komolyabb led esetleg erősebb kompakt fénycsöves világítás

CO2: nem lenne indulóra semmiképp, max a növény tápozás mellett easy carbo.
Természetesen növényes táptalaj és általános aljzat, red moor és kő dekor. (itt majd persze nézelődök az adok-veszek rovatban, hátha)
Növények: Mohákon túl a naplókat olvasva kialakult némi kép bennem mi működhet low-techben de minden ajánlást szívesen veszek.
Világításra visszatérve több helyen is olvastam hogy a LED sajnos nem jött be, ez azért elgondolkoztat engem is.
Betelepülő állatok: na hát ez még tényleg ráér, kezdjen el működni a dolog, de 30L-n talán pár kis apró razbóra, oto el fog férni.

Kezdetnek ennyi :)
 
Szia. Gondolom a lassú kezdés anyagi megfontolásból lesz. Szerintem úgy kezdd el a low-t, hogy hagyj mozgásteret magadnak. Gyorsan meg fog jönni a kedved a high felé és ne kelljen majd mindent lecserélned, mert akkor nehezebb lesz a váltás. Hanem olyan alapokra dolgozz, hogy akár lassan is tudj fejleszteni a teljes szett lecserélése nélkül.
Gondolok itt arra, hogy pl ha a bútor még nem adott, akkor akkorával kezdj, amiben majd a későbbiekben is elférsz, nem baj, ha most még nem is használod ki. Mert később ha új bútorra lesz szükséged, a régit nehéz lesz elpasszolni --> pénzkidobás.
Szerintem a szűrőt is nagyobbra méretezd, mert igaz drágább, de a különbség a kisebb Ecco Prohoz mérten elenyésző. Ha cserélned kell, ezen is bukni fogsz, kicsi (olcsó) szűrőt is nehéz eladni. 30 literre is nyugodtan mehet 600(-800) l/h-s szűrő, tudod fojtva használni és nem is kell azonnal fullra tömni biológiai szűrőanyaggal. Viszont könnyebb lesz akvárium méretet váltani, ha már adott lesz a szűrőd (egy nagyobb üveg már nem tétel, ha a technika engedi)
Talajból kevésre lesz szükséged a 30 literhez, ezen semmiképp ne spórolj, nem éri meg. Stb-stb.
A ledeknek is számos fajtája bevált már sokmindenkinél.
Sok sikert.
 
Utoljára módosított:
Költségek, pontosabban induló szint az akvarisztika ezen ágában
Üdv köztünk !
A kérdésedre a válasz egy 30 literes akvárium esetén induló szintet
eheim liberty 2041 ( szűrőanyaggal átalakítva) + odyssea 24 watt kompakt + 30 literes akvárium + talaj + táptalaj
+ dekoráció kövek fák (ezek jöhetnek a természetből is nem kell egyből a red moor fa meg a méregdrága kövek ) + tápok.
Ez így nekifutásra kb 30.000.-Ft ha a dekorációt Te magad gyűjtöd be,de inkább számolj 40.000.-ft-al hogy legyen mozgástér.
Ebben a növényes akvarisztikában alap szabály hogy soha,de soha nem tartunk nyilván költségvetést,és ennek több oka is van :D
Sok sikert és kérdezz bátran ;)
 
Egyenlőre fejben alakul a technika és a szükséges kiegészítők köre:

Akvárium: Green Aqua akvárium - 32 l, 45x24x30 cm, 4 mm
Kezdőként elvetettem a 30x30-as kockát, talán a téglában könnyebb lesz elsőre "építkezni", ültetni illetve az élőlények is talán jobban díjazzák.
Szekrény: akvárium méretéhez passzoló DIY megoldás, meglévő bútor átalakítás folyamatban
Szűrő: Eheim Ecco Pro 130 vagy 200 külső szűrő

Itt elegendő lehet a kisebb vagy inkább a nagyobb? Ekkora akváriumban gondolom fojtani kell majd...
Világítás: Odyssea compact 24w
Itt esetleg Led alternatívát tudtok ajánlani vagy elegendő lesz a fenti T5 kompakt?
Tropica Substrate növény táptalaj - 1 liter
ADA Aqua Soil Amazonia - általános növénytalaj - 3 liter vagy H.E.L.P Advanced Soil aljzat - 3L vagy Tropica Aquarium Soil aljzat - 3L

Két kérdés: a 3L nagyon határon van, kevés lesz? Három közül melyiket ajánlanátok, a garnélák miatt lehet hogy a HELP jobb választás?

Dekor: Red Moor nagyon megtetszett illetve valami sötét kő 2-3 kg csak jó lenne kisebb darabokból (Seiryu). Sajnos itt a környéken vörös követ találtam, de az szerintem mészkő lesz... Amatőr kérdés:az esetlegesen egymásra rakott köveket milyen módon kellene rögzíteni?

Növények: LOW-Tech miatt mit ajánlanátok?
Moha kőre illetve red moorra kötve mindenképp jó lenne, valami kevésbé igényes fajta?
Egyéb előtéri növény ami működhet CO2 nélkül gyepszerű kiterjedésben?

A növényes kérdések persze nem a legsürgősebbek, de már tervezgetek :)
 
Egyenlőre fejben alakul a technika és a szükséges kiegészítők köre:

Akvárium: Green Aqua akvárium - 32 l, 45x24x30 cm, 4 mm
Kezdőként elvetettem a 30x30-as kockát, talán a téglában könnyebb lesz elsőre "építkezni", ültetni illetve az élőlények is talán jobban díjazzák.
Szekrény: akvárium méretéhez passzoló DIY megoldás, meglévő bútor átalakítás folyamatban
Szűrő: Eheim Ecco Pro 130 vagy 200 külső szűrő

Itt elegendő lehet a kisebb vagy inkább a nagyobb? Ekkora akváriumban gondolom fojtani kell majd...
Világítás: Odyssea compact 24w
Itt esetleg Led alternatívát tudtok ajánlani vagy elegendő lesz a fenti T5 kompakt?
Tropica Substrate növény táptalaj - 1 liter
ADA Aqua Soil Amazonia - általános növénytalaj - 3 liter vagy H.E.L.P Advanced Soil aljzat - 3L vagy Tropica Aquarium Soil aljzat - 3L
Két kérdés: a 3L nagyon határon van, kevés lesz? Három közül melyiket ajánlanátok, a garnélák miatt lehet hogy a HELP jobb választás?

Dekor: Red Moor nagyon megtetszett illetve valami sötét kő 2-3 kg csak jó lenne kisebb darabokból (Seiryu). Sajnos itt a környéken vörös követ találtam, de az szerintem mészkő lesz... Amatőr kérdés:az esetlegesen egymásra rakott köveket milyen módon kellene rögzíteni?

Növények: LOW-Tech miatt mit ajánlanátok?
Moha kőre illetve red moorra kötve mindenképp jó lenne, valami kevésbé igényes fajta?
Egyéb előtéri növény ami működhet CO2 nélkül gyepszerű kiterjedésben?

A növényes kérdések persze nem a legsürgősebbek, de már tervezgetek :)
Az akváriumnak jók az arányai, méretben is rendben van, ennél kisebbel nagyon nehéz bánni.
Szűrő terén szerintem a nagyobbal jobban jársz. A kicsi is elvinné az akváriumot, de a nagyobba majdnem másfélszer annyi szűrőanyag belefér, ami nagyon fontos.
A világítás is kellően erős, de milyen hosszú? Végig világítja a 45 cm-t?
A talaj kevés. A táptalajra legalább 4 cm talaj kell, de inkább 5, ami 45*24*5= 5,4l. Persze ha nem teszel mindenhová, akkor elég lehet kevesebb is, nem tudom mennyire akarsz durván építgetős scapet csinálni.
A környéken mészkő és dolomit van elsősorban, nem is nagyon érdemes kimenni az erdőbe kőért, nem fogsz találni. Irány valamelyik kőker, vagy kerti dekoros, ott lehet 100-200 Ft/kg áron válogatni sokmindenből. A köveket ragasztani szokták FBS-sel, de csak végszükség esetén, mert nem nagyon lehet leszedni a kövekről utána.
Gyepnek MC jó választás, mohák közül bármelyik a fissidenst és a riccardiát leszámítva.
 
Ugyan ebben a méretben indítom majd el a naplómat pár hét múlva. Én tropica talajt vettem. Világításnak ugyan ezt néztem ki viszont szűrőből egy eheim 2213as lesz. Ahogy mondani szokták túl szűrt akvárium nincs. Szerintem te is a nagyobbat válaszd! ;)
 
@Beni Köszi, a világítást a gyártó 35-50mm akváriumra ajánlja de utána nézek a dolognak. Maga a fénycső 2G11-es foglalatú. Az általános talajra akkor rá tervezek még.
@Selfedestroyer Köszi, várom a naplód, tapasztalataid, fotókat :)
 
Üdv köztünk !
A kérdésedre a válasz egy 30 literes akvárium esetén induló szintet
eheim liberty 2041 ( szűrőanyaggal átalakítva) + odyssea 24 watt kompakt + 30 literes akvárium + talaj + táptalaj
+ dekoráció kövek fák (ezek jöhetnek a természetből is nem kell egyből a red moor fa meg a méregdrága kövek ) + tápok.
Ez így nekifutásra kb 30.000.-Ft ha a dekorációt Te magad gyűjtöd be,de inkább számolj 40.000.-ft-al hogy legyen mozgástér.
Ebben a növényes akvarisztikában alap szabály hogy soha,de soha nem tartunk nyilván költségvetést,és ennek több oka is van :D
Sok sikert és kérdezz bátran ;)

Szia, olvastam hogy a gyári 24W helyére Philips 24W 6500K került ami sokkal erősebb. Ha CO2 nélkül indulok nem okoz problémát nálam sem egy ilyen jellegű fény módosítás algásodás terén? Szóval érdemes alapból cserélni?
 
Szia, olvastam hogy a gyári 24W helyére Philips 24W 6500K került ami sokkal erősebb. Ha CO2 nélkül indulok nem okoz problémát nálam sem egy ilyen jellegű fény módosítás algásodás terén? Szóval érdemes alapból cserélni?
Nem kell félni az algásodástól mert a garnélásban most is ezt használom és ott sem megy már a co2,de határozottabban szebben nőnek a növények alatta ;)
 
Sziasztok, sajnos egyéb teendők miatt a projektet stoppolnom kellett de azt hiszem itt az ideje hogy nyomjak egy RESTART-ot :)
 
UPDATE - 2022.DECEMBER

Sziasztok,

az élet úgy hozta hogy ölembe hullott egy kis "alapanyag" az első igazi próbálkozásom elkezdéséhez, elég hirtelen jött...

Ami van jelenleg:
30-as DENNERLE kocka
Jó minőségű garnélás talaj
redmoor fa + pár lávakő (egy nagyobb darab is van de ezt max elajándékozom esetleg aprítom)
EHEIM 2424 + ADA Bio Rio + üveg ki és befolyók
Chichiros 1350lm (C301?)

Tervezett növények:

Anubias nana bonsai
Anubias nana
Staurogyne repens
Microsorum minor / Narrow

moha kövön ill fán:
Flame moss (Taxiphyllum sp.)

úszó:
Limnobium laevigatum

Ezek működhetnek? Egyéb ötlet esetleg?

Előtéri "fű szerű" talajtakaró növény kezdetben CO2 nélkül mi működhet? PL.: Eleocharis parvulus minima, Eleocharis parvula mini 'pusilla' (ez nem ugyanaz mint az előző? :) ) Lilaeopsis brasiliensis?

Viszonylag SOS belevágnék, így megköszönöm a segítséget!
 
Egy kérdés még…
Üveg ki és befolyó mérete a 30x30x35-ős kocka esetén - kifolyó 13cm, szívó oldal 16cm.
Ez utóbbi nem túl rövid? Használható?
 
Egy kérdés még…
Üveg ki és befolyó mérete a 30x30x35-ős kocka esetén - kifolyó 13cm, szívó oldal 16cm.
Ez utóbbi nem túl rövid? Használható?
Ez attól is függ, hogy milyen mennyiségű talaj, kő, fa kerül bele, milyen elrendezésben. A kifolyó lehetne hosszabb is, hiszen akkor szívja a legtöbb mulmot, ha a talaj közelében már szív. De nem feltétlen gond, ha feljebb van, elvégre a 30 literes kategóriához alapvetően folytani kell a hozzá ajánlott erősebb szűrőket. Elég könnyű ebben a méretben cunamit előállítani. 😃 Szerintem rakd ezzel össze, aztán meglátjuk. 😉
Előtéri "fű szerű" talajtakaró növény kezdetben CO2 nélkül mi működhet? PL.: Eleocharis parvulus minima, Eleocharis parvula mini 'pusilla' (ez nem ugyanaz mint az előző? :) ) Lilaeopsis brasiliensis
Lilaeopsis biztosan. A parvula is lehet, de nem lesz olyan szép, mint CO2 - vel. El naturálban ez a kombó van nekem. Nyírni még nem nagyon kellet, igazából a sűrűsége, pázsitszerűsége high tech rendszerben lesz az, amire vágysz. 😉
 
Ő az aljzat… meg tudjátok mondani mi lehet? Vennem kellene hozzá. Az elhozott akvárium sajnos már eléggé el volt hanyagolva, így a sok kosz miatt párszor átmostam zuhannyal de a 3-dik kör után is fekete lötty jön belőle…
Üveg tisztítást hogy a legegyszerűbb? Alga eltávolítás…
75BD4E47-1045-4745-807E-A48CD54100BD.jpeg
 
Ő az aljzat… meg tudjátok mondani mi lehet? Vennem kellene hozzá. Az elhozott akvárium sajnos már eléggé el volt hanyagolva, így a sok kosz miatt párszor átmostam zuhannyal de a 3-dik kör után is fekete lötty jön belőle…
Üveg tisztítást hogy a legegyszerűbb? Alga eltávolítás…
View attachment 171576
Nem tudom milyen talaj, de úgy tűnik már morzsálódik. Másoktól is olvastam már ilyenről, hogy iszapos törmelék lesz belőle. Két utat látok:
- vagy ezt teszed alulra, és teszel rá egy bármilyen fedőréteget
- vagy elengeded, és veszel helyette újat. Nem ez lenne a legnagyobb költség egy 30 literesbe. ;)
 
Utoljára módosított:
Nem tudom milyen talaj, de úgy tűnik már morzsálódik. Másoktól is olvastam már ilyenről, hogy iszapos törmelék lesz belőle. Két utat látok:
- vagy ezt teszed alulra, és teszel rá egy bármilyen fedőréteget
- vagy elengeded, és veszel helyette újat. Nem ez lenne a legnagyobb költség egy 30 literesbe. ;)
Köszi szépen! Nem voltam benne biztos,de sejtettem hogy ez már sajnos nem a legjobb állapotú.
 
Back
Oldal tetejére