• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Panama Box

C_hris

Kertész tanonc
Üdv Mindenkinek,

Mostantól ide írom, a hamarosan induló akváriumommal kapcsolatos dolgokat.
Jelenleg egy korábban szettben vett 80x35x45 méretű akvárium díszíti a hálószobánkat, amely még low techként lett indítva jó pár éve és fokozatosan fejlesztve lett hozzá a technika, az aljzat még mindig a régi finomszemcsés bazalt, mert azt nem szívesen bolygattam volna, de már esedékes egy teljesen új akvárium indítása az eddig megszerzett tapasztalatokkal.

DSC_13412.jpg

Az új 60x30x45-ös méretű opti white lesz, remélhetőleg nem bánom meg, hogy kisebbre váltok, de talán könnyebben kezelhető lesz.

Jelenlegi rendelkezésre álló technika:
Eheim 2071 szűrő
1l Eheim bioMECH, 1l Eheim Substrat Pro, 100ml Seachem Purigen
Akril be/kifolyó csövek.
Co2 palack + mágnes kapcsolós reduktor + buborékszámláló + diffúzor
Chihiros Doctor

Eddig megvásárolt dolgok az indításra várva:

Bútor:
Green Aqua ADA stílusú prémium akvárium bútor 60x30x70 cm fehér színben

Talaj:
ADA Aqua Soil Amazonia - általános növénytalaj - 18 liter
ADA Aqua Soil Powder Amazonia - finom szemcsés növénytalaj - 3 liter
ADA La Plata Sand dekorhomok - 2kg

Adalékok:
3 adagolókanál ADA Penac P
3 adagolókanál Penac W
3 adagolókanál ADA Bacter 100

Táptalaj:
Tropica Substrate növény táptalaj - 2 liter

Növénytápok:
Green Aqua MICRO/MACRO
Easy Life Easy Carbo
Easy Life Fosfo

Dekor:
Indiai megkövesedett fa
Red Moor
Mangrove gyökér

Tervezett növények:
Növények:
Eleocharis parvula mini
Riccardia Chamedryfolia
Fissidens Fontanus
Pogostemon erectus
Staurogyne repens
Alternanthera reineckii ´Mini´
Pogostemon helferi
Ludwigia Repens Rubin
Cryptocoryne
Egeria Densa
Echinodorus Tenellus
 
Utoljára módosított:
Valami ilyesmi elrendezést szeretnék. A bal alsó sarok világos dekorhomokkal lenne feltöltve és a jobb hátsó sarok felé emelkedne a talaj magassága. Nem tudom még melyik legyen, de a második felé hajlok, lépcsőzetes szint emelkedésekkel.

Terv 1
resize1.jpg
Terv 2
resize2.jpg
 
határozottan a második!
a jobb oldali kövek lehetnének csak olyan oszlopok,mint a fal mellett lévő két kő...
 
A hétvégén sikerült átköltöztetni a régi bútor és akvárium helyére az újat, a lámpa felfüggesztése is kész lett.

epites1.jpg

Hozzávalók
epites2.jpg

Tropica Substrate, amikor felbontottam nem gondoltam, hogy ez ilyen büdös lesz, tömény pöcegödör szag, remélem ennek ilyennek kell lennie :)
epites3.jpg

ADA Aqua Soil Amazonia, ennek már jó erdei illata van
epites4.jpg

Sarok kövek a helyükön
epites5.jpg
 
ADA La Plata Sand feltöltve, sziklák, Red Moor elhelyezése
epites6.jpg
epites7.jpg
epites8.jpg
epites9.jpg

Még a finomszemcsés aljzatot kell elszórnom és jöhet a betelepítés, remélhetőleg nem szúrtam el semmit.
 
Szerintem ne siess ennyire. Elég jó alaptechnikád van ahhoz, hogy elkapkodd a dolgokat.

  • A frontüvegnél rengeteg a talaj, és nagyon keveset lejt hátrafelé. Nyugodtan söpörj hátra a talajból, mondjuk a jobb hátsó sarok felé, hogy megmaradjon a keresztirányú leejtés.
  • A kisebb kövek a Parvula mezőben a második héten teljesen el fognak tűnni, ha a tenellust pedig nem tartod kordában, akkor az a nagyobb köveket is szépen el fogja tüntetni.
  • Nem tudom hogy melyik növényt hova tervezed, de tartok tőle hogy a végeredmény az lenne hogy a "zöldség közepére" betettél két fát. Vagy érdemes volna beszerezni új fákat, vagy a növényválasztást kicsit megbolygatni, és a fára Microsorumot (kisebb fajtákból) Bolbitist, fára ültethető Cryptocorynet kötözni. A végén formázással két egész szép bokrokat fogsz kapni.
  • A kövek elrendezése túl szabályos, nagyon természetellenesen hat. Itt főleg arra a falra gondolok a jobb oldalon. Másrészt pedig ahogy az előbb is írtam, ezek a kövek se túl nagyok, idővel ha a növényzet megnő, teljesen jellegtelenné válnak.
Konklúzió: Szerintem várj még egy picit, ne siesd el az ültetést, nézz körül fa ügyileg, hátha találsz valami markánsabb és nagyobb (!!) fát. Mindenből jó nagyot kell venni, hogy kitöltse a teret, és ne csak széltében és mélységében, hanem magasságában is.
 
Szerintem ne siess ennyire. Elég jó alaptechnikád van ahhoz, hogy elkapkodd a dolgokat.

  • A frontüvegnél rengeteg a talaj, és nagyon keveset lejt hátrafelé. Nyugodtan söpörj hátra a talajból, mondjuk a jobb hátsó sarok felé, hogy megmaradjon a keresztirányú leejtés.
  • A kisebb kövek a Parvula mezőben a második héten teljesen el fognak tűnni, ha a tenellust pedig nem tartod kordában, akkor az a nagyobb köveket is szépen el fogja tüntetni.
  • Nem tudom hogy melyik növényt hova tervezed, de tartok tőle hogy a végeredmény az lenne hogy a "zöldség közepére" betettél két fát. Vagy érdemes volna beszerezni új fákat, vagy a növényválasztást kicsit megbolygatni, és a fára Microsorumot (kisebb fajtákból) Bolbitist, fára ültethető Cryptocorynet kötözni. A végén formázással két egész szép bokrokat fogsz kapni.
  • A kövek elrendezése túl szabályos, nagyon természetellenesen hat. Itt főleg arra a falra gondolok a jobb oldalon. Másrészt pedig ahogy az előbb is írtam, ezek a kövek se túl nagyok, idővel ha a növényzet megnő, teljesen jellegtelenné válnak.
Konklúzió: Szerintem várj még egy picit, ne siesd el az ültetést, nézz körül fa ügyileg, hátha találsz valami markánsabb és nagyobb (!!) fát. Mindenből jó nagyot kell venni, hogy kitöltse a teret, és ne csak széltében és mélységében, hanem magasságában is.
Hasonló a véleményem, annyit tennék hozzá: készíts egy fotót pont szemből/középről, úgy lehet jól látni a terepviszonyokat.
 
Hasonló a véleményem, annyit tennék hozzá: készíts egy fotót pont szemből/középről, úgy lehet jól látni a terepviszonyokat.
Köszi, a hozzászólásokat, próbálom követni a tanácsokat, Red moor fából csak ezek vannak jelenleg, de túl szerteágazót nem is nagyon szeretnék, mert nagyon megnehezíti a karbantartást.

epites10.jpg epites11.jpg
 
Tegnap és ma elkészültek a munkálatok, elég aprólékos meló volt, persze feltöltéskor nem minden fa maradt a helyén ezért le kellett súlyozni.
Biztos nem tökéletes minden, de valami ilyesmit terveztem.

ultetes1.jpg ultetes2.jpg

kesz1.jpg kesz2.jpg kesz3.jpg
 
Akinek hasonló bútora van tudna esetleg tanácsot adni, hogy lenne érdemes, a szűrőt, fűtő elhelyezést és a csövezést megoldani?
Jelenleg az a gond vele, hogy nem sok minden fér el a szűrő mellett és a csöveket is elég macerás mozgatni, főleg ha majd takarítani kell, lesznek vele problémák.
szuro1.jpg szuro2.jpg
 
Biztos nem tökéletes minden, de valami ilyesmit terveztem.
Hangulatos lett. Nekem tetszik(y)
(azért hogy kicsit morogjak is: elől az amazoniából még legalább a felét elszedhetted volna, még ha nem is akartál nagyobb hegyet hátulra:p)
 
10 nap után

A növények szépen fejődnek. A Pogostemon helferi és Staurogyne repens levelei fonnyadtak el kissé, remélhetőleg rendbe jönnnek.
Egyedül zöld pontalgát látok a diffúzoron, ettől több nem is kell :)
Bekerültek a halak, garnélák, zebracsigák is.

resize1.jpg resize2.jpg resize3.jpg
 
Nekem tetszik. A fronton tényleg kicsit magas a talaj.
De szimpi, hogy van a halaknak tér. (még):)
 
Igen, a talajjal kicsit elszámoltam magam, de így legalább a táptalajnak esélye sincs felszínre kerülni. :)
Azért nem vészes szerintem!
Tetszik az összkép!
Lehet pont ettől a sötét előlaptól lett ennyire kontrasztos!
 
24 nap után

A növények szépen növekednek, a Gratiola viscidula a leginkább látványosan, Pogostemon helferi és Staurogyne repens a levélhullatás után már fejlődnek, mohák is kezdik átnőni a hálót.
Eddig csak pontalgával találkoztam, ezért a világítást csökkentettem. 2x24W megy 8 órát naponta + 3 órát a másik két cső is világít.

resize1.jpg
resize2.jpg
resize3.jpg

A korábbi nehezen kezelhető merev szűrőcsövet leváltottam szilikoncsőre, ez sokkal könnyebben használható, nem forgatja el a ki/befolyócsöveket és elrendezni is könnyebb a bútorban. Az egyetlen gond vele, hogy könnyen változik a keresztmetszete ha nem megfelelően van elvezetve, ezért majd valamivel vastagabb falút kell keresnem.

resize4.jpg


csovek.jpg
 
Back
Oldal tetejére