• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Vízlágyítás

Én eddig csak Saltyshrimp mineral-t adtam hozzá, most adjak mást is? azért 5-ös ph-t nem bírják a garnélák :(

5-os pH akkor lehet, ha az akváriumban semmi más nincs befolyással a víz pH értékére.
Ha aktív aljzatod van akkor hiába cserélsz alacsony pH-s vízzel, a talajod visszakorrigálja majd az értékeket.

Azért egy teszt nem ártana. Ha végleg baj van akkor 2 dolgot tehetsz:
1. átszellőzteted a vizet egy légpumpával
2. használsz valami pH emelő port pl ezt: Seachem Neutral Regulator vízkezelő - 250 gr. most csak 3 100 Ft - Green Aqua
 
Elémletben a H.E.L.P felhúzza, de az oldalán meg azt írják, hogy 5-ösre állítja be a vizet, pedig mérve olyan 6.5 körül van. sajnos még nem jött meg a digitális mérőm és .5-ös osztással tudok mérni kb. de észben tartom :) kösz!
 
Én csak leszívom egy 8mm átmérőjű műanyag csővel az edényből miután leülepedett. Ha mégis felszívnánk egy kicsit a vízzel, az a kannában újra leülepszik, így mire a vízcserére kerül a sor már csak arra kell ügyelni, hogy az alján hagyjunk 1-2 cm vizet a leülepedett szennyeződéssel.
Szia!
Én is forralással szeretném lágyítani a vizet. Nálunk kb. 21-23kh-s a víz és az lenne a kérdésem, hogy a forralt vizet kell-e csapvízzel keverni vagy mehet bele egyből ? Ha esetleg tovább forralom 1-2 percnél akkor tudom még lejjebb szorítani a Kh-t ?
 
Szia!
Én is forralással szeretném lágyítani a vizet. Nálunk kb. 21-23kh-s a víz és az lenne a kérdésem, hogy a forralt vizet kell-e csapvízzel keverni vagy mehet bele egyből ? Ha esetleg tovább forralom 1-2 percnél akkor tudom még lejjebb szorítani a Kh-t ?

Addig kell forralnod, amíg a víz tetején meg nem jelenik a fehér csapadék (forrástól kezdve kb 5-10perc). Tovább nem érdemes forralni, lágyabb már nem lesz. Utána várd meg míg kihűl, majd szűrd át pl: ruhán vagy vattán,ami felfogja a kicsapódott részt. Ha neked "nagyon lágy" lesz a víz, akkor keverheted csapvízzel, de szerintem felesleges. 21-23-as vizet forralással kb. 12-14 nk-ra tudod lágyítani (gh nem fog változni).
 
Addig kell forralnod, amíg a víz tetején meg nem jelenik a fehér csapadék (forrástól kezdve kb 5-10perc). Tovább nem érdemes forralni, lágyabb már nem lesz. Utána várd meg míg kihűl, majd szűrd át pl: ruhán vagy vattán,ami felfogja a kicsapódott részt. Ha neked "nagyon lágy" lesz a víz, akkor keverheted csapvízzel, de szerintem felesleges. 21-23-as vizet forralással kb. 12-14 nk-ra tudod lágyítani (gh nem fog változni).
Köszönöm ez gyors volt :)
 
Szia!
Én is forralással szeretném lágyítani a vizet. Nálunk kb. 21-23kh-s a víz és az lenne a kérdésem, hogy a forralt vizet kell-e csapvízzel keverni vagy mehet bele egyből ? Ha esetleg tovább forralom 1-2 percnél akkor tudom még lejjebb szorítani a Kh-t ?

Egyet értek Racoon-nal. Szerintem is teljesen hülyeség csapvízzel keverni. " Túl lágy" ilyen módszerrel úgysem lehet a vized. A csapvízzel való keveréssel pedig csak azt éred el, hogy keményebbé válik a forralt víz. Remélem érthető voltam. :)
 
Igazából azért írtam a csapvizzel való keverést mert nem tudtam, hogy mennyire lehet forralással vissza lágyítani !
 
Igazából azért írtam a csapvizzel való keverést mert nem tudtam, hogy mennyire lehet forralással vissza lágyítani !

Sajnos nem lehet vele eléggé lelágyítani. Anno én is ezt a módszert használtam, de elég körülményes volt hetente 20-30 l-t forralni, utána meg a leszűrés...
Ha esetleg neked is túl kemény lesz így is a víz, próbáld ki a kevertágyas gyantát. Nálam bevált (y)
 
Van k.gyantám de sajnos nálunk nem lehet kapni a regeneráláshoz olyan lefolyótisztitót amiböl ki tudom válogatni azt bigyót. Ezért nem tudom regenerálni. A forralás csak ideiglenes megoldás. Elöbb- utóbb Ró készülék lesz belőle
 
Van k.gyantám de sajnos nálunk nem lehet kapni a regeneráláshoz olyan lefolyótisztitót amiböl ki tudom válogatni azt bigyót. Ezért nem tudom regenerálni. A forralás csak ideiglenes megoldás. Elöbb- utóbb Ró készülék lesz belőle

Nem kell válogatni a szemcséket a lefolyótisztítóból! Lehet kapni nátrium-hidroxidot. Googliz rá. Vagy nagyobb vegyi kereskedésben, vagy szappan alapanyagokat árusító hobbi boltban lehet találni. Én pl. netről rendeltem 500g-os kiszerelésben. Sok esetben postán is kiküldik.
 
Én ahol néztem ott csak személyes átvétel lett volna megoldható, de csak erre az egy termékre, minden mást kiszállítanak. Pü- ben el tudnád küldeni a linket ahonnan te rendelted ?
 
Nálunk Szadán kipróbáltam a vízcserénél fele hó, fele csapvizet. Vízkezelőt tettem bele, biztos ami biztos. Halakon változást nem vettem észre, növények mintha jobban éreznék magukat. ... de nem akarom elkiabálni még.
 
Sziasztok!
Én forralgatni szoktam a csapvizet,ami nálunk 9KH értéket mutat .
Általában 1:1 arányban van a forralt víz a csapvízzel .Ma reggel mértem az aki vizét .A KH 3-as volt.hmmmm...
A PH 8 -as. Diy Co2 van az akihoz (élesztős).Meg kell emelnem a KH-t.Kevesebb forralt vizet keverjek a csapvízhez ?
Meg egy kissé zavaros is a víz.Bár egy pár napja tőzegkivonatot is adagoltam a vízhez,fele mennyiséget az előírtnál .
nyilván kell valamit tenni a víz újbóli tisztaságának elérésére .
A KH-t lehet valami diy módszerrel szinten tartani ?
 
Sziasztok!
Én forralgatni szoktam a csapvizet,ami nálunk 9KH értéket mutat .
Általában 1:1 arányban van a forralt víz a csapvízzel .Ma reggel mértem az aki vizét .A KH 3-as volt.hmmmm...
A PH 8 -as. Diy Co2 van az akihoz (élesztős).Meg kell emelnem a KH-t.Kevesebb forralt vizet keverjek a csapvízhez ?
Meg egy kissé zavaros is a víz.Bár egy pár napja tőzegkivonatot is adagoltam a vízhez,fele mennyiséget az előírtnál .
nyilván kell valamit tenni a víz újbóli tisztaságának elérésére .
A KH-t lehet valami diy módszerrel szinten tartani ?

Szia!
Valószínű a tőzeg vitte le ennyire a kh-t. Szerintem vedd ki a szűrőből. Ha így sem fog helyre állni, akkor próbálj meg nagyobb arányban adni csapvizet a forralt vízhez. Kevergetés közben mérj rá, így be tudod állítani a kívánt keménységet. Elméletileg ha nem használsz tőzeget, és nincs semmi olyan anyag a vízben ami felkeményítené, akkor nagyjából állandó szinten kell maradnia a keménységnek (azonos keménységű víz adagolása esetén).
 
Kedves Növényfejek,

Ti már olyan sokat segítettek nekem, most elhatároztam, hogy én próbálok egy kicsit nektek segíteni. Pár kollégával, Pl. Punkdraco-val már beszéltük, hogy fel kellene mérni a boltban kapható desztillált/ioncserélt vizek minőségét, mennyire hasznosítható ez jól a növényes akváriumokban.
Ma beszereztem az Old Boy márkanévre hallgató ioncserélt/desztillált vizet, majd kiderül, melyik a kettő közül. Két szempont volt előttem: egyrészt a címke, ami alapján kifejezetten akváriumi célokra is alkalmas a víz, a másik pedig, és ez a fontosabb: a gyártó email elérhetősége. Felveszem velük a kapcsolatot, és megkérdezem az alábbiakat:

* pontosan milyen paraméterek alapján volt meghatározva az, hogy a víz alkalmas akvarisztikai célokra
* pontosan milyen ion lett milyen ion(ok)ra cserélve a feldolgozás során
* a laboratóriumi desztillált vízhez képest milyen vízminőségeket mérnek/garantálnak
* a sokak által használt RO vízhez képest milyen vízminőségeket mérnek/garantálnak

A válaszukat eljuttatom Hozzátok, akik majd levonjátok belőle a kellő konzekvenciát ;)
A vízből 15L-t szereztem be, a tesztakvárium pedig az én bejáratós, növényes akváriumom lesz. Most 100%-ban kemény, vízköves csapi vízben fürdenek a növények. Továbbá vannak bizonyos növény-problémáim, ezért is gondoltam arra, hogy a víz teszteléséhez megfelelő körülményeim adottak. Az eredményeket pedig majd itt, a fórumon dokumentálom.
Az arány tehát 15L/83L lesz az első pár napban, utána pedig 25L/83L, a tiszta, kimért vízmennyiséggel számolva.
Szóval, hajrá ;)
 
Kedves Növényfejek,

Ti már olyan sokat segítettek nekem, most elhatároztam, hogy én próbálok egy kicsit nektek segíteni. Pár kollégával, Pl. Punkdraco-val már beszéltük, hogy fel kellene mérni a boltban kapható desztillált/ioncserélt vizek minőségét, mennyire hasznosítható ez jól a növényes akváriumokban.
Ma beszereztem az Old Boy márkanévre hallgató ioncserélt/desztillált vizet, majd kiderül, melyik a kettő közül. Két szempont volt előttem: egyrészt a címke, ami alapján kifejezetten akváriumi célokra is alkalmas a víz, a másik pedig, és ez a fontosabb: a gyártó email elérhetősége. Felveszem velük a kapcsolatot, és megkérdezem az alábbiakat:

* pontosan milyen paraméterek alapján volt meghatározva az, hogy a víz alkalmas akvarisztikai célokra
* pontosan milyen ion lett milyen ion(ok)ra cserélve a feldolgozás során
* a laboratóriumi desztillált vízhez képest milyen vízminőségeket mérnek/garantálnak
* a sokak által használt RO vízhez képest milyen vízminőségeket mérnek/garantálnak

A válaszukat eljuttatom Hozzátok, akik majd levonjátok belőle a kellő konzekvenciát ;)
A vízből 15L-t szereztem be, a tesztakvárium pedig az én bejáratós, növényes akváriumom lesz. Most 100%-ban kemény, vízköves csapi vízben fürdenek a növények. Továbbá vannak bizonyos növény-problémáim, ezért is gondoltam arra, hogy a víz teszteléséhez megfelelő körülményeim adottak. Az eredményeket pedig majd itt, a fórumon dokumentálom.
Az arány tehát 15L/83L lesz az első pár napban, utána pedig 25L/83L, a tiszta, kimért vízmennyiséggel számolva.
Szóval, hajrá ;)


Szia!

Én is ezt a vizet használom, kezdet óta. Kíváncsian várom az eredményeket, hogy mit mondanak neked. Nekem nincs gondom ezzel a vízzel, csupán az, hogy cipelni kell haza és azért nem olcsó a 180 literes akvánál. :)
 
Sziasztok,

Megérkezett a válasz a gyártótól. Fogalmazzunk úgy, hogy kimerítő... :) Lehet olvasgatni, csemegézni!

_________________________________________________________________________________________

Talán pár szót a vízről.
A víz egy vegyület, melynek molekuláit két hidrogén, és egy oxigén atom alkotja. Mivel a
természetben a hidrogénnek három (1H, 2H, 3H), az oxigénnek hat (14O, 15O, 17O, 18O, 19O)
izotópja létezik, elvileg 36 vízmolekula szerkezet létezhet, melyből 9 képez nuklidet. Legnagyobb
mennyiségben (99,73 mol%) a 1H216O fordul elő, a 2H216O (nehézvíz) aránya 2,3*10-6mol%.
Ezek a természetes vizekben kisebb-nagyobb mennyiségben fordulnak elő. A felszín alatti vizek
deutérium (D2O) tartalma a vízmélységgel nő.
Ezek a körülmények befolyásolják, hogy a nevezett víz milyen minőségű elektrolitot hoz létre a
környezetében előforduló elemekből kioldva.
A víz, amit fogyasztunk, valójában különböző anyagok oldata, amelyek elektrolit formában vannak
jelen.
A felhasználási szempontok határozzák meg, hogy ezek az oldott anyagok jelenléte a vízben
hasznos, vagy nem kívánatos.

Vagyis mire használjuk majd az adott vizet.

IVÓVÍZ
Ivóvízzel szemben támasztott egészségügyi követelmény:
- Ne tartalmazzon a víz olyan anyagokat vagy élőlényeket, amelyek az emberi szervezetet
bármilyen módon károsíthatják. Másrészt tartalmazza az ivóvíz mindazokat a kémiai anyagokat,
amelyekre a szervezetnek szüksége van és amelyek felvételében a víz szerepe lényeges.
Kémiai szempont:
- Vezetőképesség:
400- 800 µs/cm
- Kémhatás :
6,5-7,5 pH
- NaHCO3, NaH2PO4, NaHPO4, Ca10(PO4)6, stb., és a mikró elemek melyeknek mg/l
mennyisége a szerves élethez szükséges napi szükségletet kell fedezni.
- Zavarosság meghatározása: víztiszta
- Ideális keménységértéke: 100-150 mg/l

IPARI VÍZ
Ipari felhasználás :
Az előzőhöz képest teljesen mások az elvárások.
Fizikai-kémiai alapparaméterek vannak szabványban, és azok vizsgálati módszerében
megadva.
pH (potenciometria): MSZ EN ISO 3696-2000, MSZ ISO 10523-2003, MSZ 1484-22-2009
Fajlagos vezetőképesség: MSZ EN 27888-1998, EPA Method 120,1,
Zavarosság: MSZ EN ISO 7027:2000
Szín: MSZ EN ISO 7887:1998
Anionaktív detergensek: MSZ EN 903 2004
IONOK (felszabadítható+összes+szabad): MSZ ISO 6703-2-2003: MSZ 260-30:1992 EPA
Method 335,2

Ezeken kívül, a felhasználási területtől függő vizsgálatok száma (szabványban előírt)eléri 150 db.-ot.

Röviden a technológiai folyamatokról:

Az ívó víz összetétele ipari és egyéb felhasználásokhoz nem megfelelő összetételű, ezért további
feldolgozásnak vetik alá. A cél, hogy elektrolit jellegét minél jobban megszüntessék.

Desztillálás (lepárlás): - a vegyipar folyadékelegyeinek leggyakrabban használt elválasztási művelete.
A szétválasztás lehetősége az elegy összetevőinek különböző illékonyságán (volatilitásán) alapszik.
Az energia igénye miatt drága eljárás, alkalmazása a gyógyászat, gyógyszer gyártás és vegyipar
területére korlátozódik.

IONCSERÉLÉS:
Desztillálásnál olcsóbb eljárás.

Míg a desztillálók önálló technológiai eszközök, addig az ioncserélők a víztisztító rendszerek egyik
egysége.
Ioncserélő víztisztítók technológiai felépítése:
- Előszűrő,- vastalanító, aktívszén-szűrő, lágyító, TFC (RO szűrő), Ioncserélő.

Folyamata:
Ioncsere: az a heterogén kémiai folyamat, amelyben a különböző fázisban-szilárd és
folyadékfázisban-levő, azonos töltésű ionok helyet cserélnek.
Ioncserélők: az olyan szilárd halmazállapotú anyagok, amelyek elektrolitból pozitív, vagy negatív
ionokat képesek megkötni és ugyanakkor azokkal egyenértékű, de más anyagi minőségű ionokat az
oldatba juttatni

Alkalmazott technológiák:

- Szilárd fázist alkalmazó ioncserélők: általában polimerizált műgyanta töltetűek, melyek
disszociációra képes aktív csoportokat alkalmaznak.
Ez a rendszer szelektív tulajdonságú, az alkalmazott töltet határozza meg a kationok kötési sorrendjét
és a kötési erősségét.
Savas: H+ <Na+<NH4+ <K+<Mg2+<Ca2+<Al3+
Gyengén savas: K+< Na+< Mg2+ <Ca2+ <H+
Erősen bázisos: OH-< HCO3-< CL- <CO32- <SiO32-< SO4-
Gyengén bázisos:HCO3-< CO32- <SiO33- <CL-< SO42- <OH-

- Elektroforézises-nembrános ioncserélők: a működésük az előzőtől jelentősen eltér, víztisztasági
hatásfokuk megközelíti a desztillált víz minőségét. Legnagyobb kapacitású berendezések, de
aranyárban vannak. Például az aktív szén töltetük speciális, egy töltetcsere többmilliós nagyságrendű.

Mindkét rendszert alkalmazzák, de az alkalmazási területüket a kívánt víz mennyisége és minősége
határozza meg.

Ami Önt érdekli, azok a Fordított Ozmózis rendszerek. Ezek nem ION cserélők, vagyis a vízben Kémiai
változást nem okoznak, hanem a termodinamikai egyensúly elvén működő, hidrosztatikai nyomást
alkalmazó szűrési technológiák! Lelkük a z úgynevezett vékony vegyes film membrán (TFC), amit a
szakzsargon Hiperszűrőnek is nevez (ioncserélőkben is alkalmazzák). Gyártmánytól függően, akár
95%-os is lehet a szűrési hatásfokuk.
Maga az RO technológia az ipari víztisztításban régóta elterjedt. Mint az ivóvízgyártásban, mind a
szennyvíz tisztításában, hazánkban is alkalmazzák.
Ezek kicsinyített, egyszerűsített változata a háztartásokban is fellelhető RO (Reverz ozmózis) szűrők.
Technológiai felépítésük megegyezik egy ioncserélő víztisztító soréval, ioncserélő és vastalanító
nélkül.

Áttekintve a technológiai folyamatokat, egyértelműsíthetem a
kérdéseire a választ.

1. Akvarisztikai célokra az a tisztaságú víz alkalmas, ami alga és gomba mentes), betegséget
okozó ágenseket (baktériumok, vírusok, protozoák, paraziták) nem tartalmaz,
karbonátokat,szulfátokat nem tartalmaz (vízkő).
A kémia nyelvén:
- Vezetőképesség:
≤ 20 µs/cm
- Kémhatás :
6,5-7,0 pH
-Bepárlási maradéka: < 2mg/l

2. Folyamatos üzemű, többoszlopos, UWAG Elektroforézises-nembrános, víztisztítóval gyártjuk
az ioncserélt vizet.
A következő töltéscserék játszódnak le: H+ <Na+<NH4+ <K+<Mg2+<Ca2+<Al3+,
OH-< HCO3-< CL- <CO32- <SiO32-< SO4-
A folyamat beállítás kérdése. Tehát mind a kationos, mind az anionos ioncsere végbemegy.
Ez egy célgép, ezt a rendszert erre találták ki.

3. A desztillált és ioncserélt víz közötti különbséget a vezetőképesség és a bepárlási maradék
mutatja, de mint fent leírtam, más a felhasználási területük!
Desztillált víz: vezetőképesség: ≤5 µS/cm, bepárlási maradék: < 1mg/liter
Ioncserélt víz: vezetőképesség: ≤20 µS/cm, bepárlási maradék: < 2mg/liter
Természetesen, ezeken kívül mint saját, mint külső laboros méréseket vegzünk.
4. RO készülékek szűrők.
Egyébként a szakirodalmuk bőséges, de ezek inkább reklám és marketing jellegűek.
Berendezés függő az előállított víz minősége, ami természetesen anyagi kérdés.
vezetőképesség ≥100 µS/cm, bepárlási maradék ≥4mg/l.
A káros karbonátok elektrolit formában jelen vannak (vízkő kiválása). Mikrobiológiai
beavatkozás nem végeznek, nem csírátlanított a víz.

20013-02-26.

Tisztelettel : Herendy Sándor
 
Sziasztok !
Egy kicsit elvoltam ,mert rengeteg munkám volt,és dögfáradt voltam minden este.
Köszönet " Árpi1982"-nek amiért utánajárt az éltető víz előállítási folyamatának.Szerintem nagyon hasznos infókat ismerhettünk meg a gyártó levele által.
 
Back
Oldal tetejére